loting heelt plaats gehad van de obligatiën der oude schuld; 2° dat het afgraven van den wal achter de St. Jacob- straatis aangenomen door Ch. Cornu, voor 1050; 3° dat de levering der kleeding voor de politic-agenten is gegund aan J. J. Loobeek voor 392.60 van het laken waarvan de heer Callenfels een staal had ingeleverd, terwijl de gewonelevering geschiedde voor f 406. Vervol gens komt aan de orde de vereffening der administratie van hetgastliuis, waarover door den heer Nortier, voorzit ter van het bestuur van bet gasthuis, bet woord wordt ge vraagd. Deze verklaart zich bereid om aan burgemeester en wethouders de verlangde inlichtingen te geven, over do oorzaken van het te kort der rekening ad ruim f 1100. Wordt besloten om de stukken daaromtrent weder te stellen in handen van genoemd bestuur. Daarna brengt de voorzitter in behandeling de con versie der gein centeschuld en verzoekt aan den heer Pompe van Meerdervoortals voorzitter der finan- cieele commissiein wier handen bet voorstel van burgemeester en wethouders was gesteld, voorle zing te doen van een rapport, waaraan voldaan wordt. Dit rapport strekt tot afwijzing van het voorstel. De voorzitter doet voorlezing van eene nota waarin de bezwaren in het rapport aangevoerd worden wederlegd, en blijft er op aandringendat de raad besluite tot het aangaan der voorgestelde leening. Hierover worden hevige discussiën gevoerdwaaraan deelnemen de hee- ren Pompe van Meerdervoort, Meijlinlc, Fransen van de Putte, RenterghemCallenfels en Hanlo. Ten slotte wordt het voorstel van burgemeester en wet houders in hoofdelijke stemming gebracht en met 8 tegen 3 stemmen verworpen. Vóór stemden de hoeren Kakebeeke, Fiansen van de Putte en de voorzitter. Ouümlanö. Algemeen overzicht. Voor de Fransche regeering volgt de straf reeds spoediger op het misdrijf, dan men waarschijnlijk ver wacht had. De gevolgen der arbitraire opheffing van Ie Pays en l'Avenir libéral doen zich reeds gevoelen, en do regeering ondervindt reeds de moeilijkhedendie het onvermijdelijk gevolg barer handelwijze moesten zijn. De Fransclie dagbladen van alle kleur keuren de opheffing der bewuste bladen at en de gematigden vreezendat deze het begin zal zijn eener razzia tegen alle bladen welke de bestaande regeering bestrijden. Wanneer, om dergelijke nietige redenen, de regeering de bladen der Bonapartistische partij opheft, waarom zou zij dan de radicale pers sparenwaarvan zij nog te eerder gevaar voor de publieke orde verwachten kan Het eenige gevolg is, dat zij de beteekenis der opgeheven bladen aanmerkelijk verhoogt en aan haar eigen prestige een gevoeligen slag toebrengt. De directeur van le Pays beeft zich in persoon naar Thiers begeven en zich bij hem veiontschuldigd, dat de redactie de dupe geweest is van een bericht in een ander dagblad, waaruit zij te goeder trouw het verhaal dor ongeregeldheden op Corsica overgenomen had. Thiers weigerde echter het verbod in te trekken en ver klaarde, dat trouwens daarvan geen sprake zou kun nen zijn, zoolang de staat, van beleg nog niet opge heven was, en dat daarop voorloopig weinig uitzicht bestond. Dit reactionaire antwoord levert bet beste bewijs, dat de regeering zich zelf in groote moeilijk heden wikkelde. Wil zij haar gezag en prestige hand haven, zij kon niet anders antwoorden, en reeds heden weder intrekken wat zij gisteren beval. Nadat zij eenmaal dien weg ingeslagen bad en het voet spoor volgde van haren gehaten voorganger, het keizer rijk, kon zij niet meer terug, doch moest achter groote woorden hare ware overtuiging verbergen. Men zal toch mogen aannemen, dat de absolute woorden van Thiers niet de meening der regcering uitdrukken en slechts dooi den drang der omstandigheden geboden waren Zoo neen, dan ziet het er met Fiankrijk's toekomst nog treuriger uit dan men in den laatsten tijd reden had te gelooven. Wat is thans echter het gevolg? Le Pays zal voortaan in een stad verschijnen die niet in staat van beleg ver keert, en zal waarschijnlijk reden hebben, om de regee ring recht dankbaar te zijn, dat zij het blad ophief. Het blad kan er slechts bij winnen, dat de regeering het gevaarlijk genoeg achtte, om het op te heffen, en het publiek zal het daarom des te gretiger lezen. De betee kenis der beide bladen zal nog grooter worden, wanneer eenmaal de staat van beleg te Parijs is opgeheven en zij op nieuw in de hoofdstad zullen verschijnen. De iuvloed, dien de regeering aan die bladen schijnt toe te kennen zal zich dan natuurlijk in dezelfde mato bij betpnbliek doen gevoelen. Het Journal Officiel bevat de aankondiging, dat de schat kist en de bank van Frankrijk de nieuwe biljetten zullen aannemen van óen, vijf en tien francswelke door het Comp- toir d'escorapte en de Sociélé générale uitgegeven zij n. Een aantal kooplieden weigerde dit te doen, waardoor de maatregel der beide maatschappijen tot tegemoetkoming aan de crisis weinig baatte. Hierdoor hoopt men dien afkeer van den handelsstand te overwinnen. Het voorgenomen vertrek van den paus maakt nog steeds de ronde in de Fransche dagbladen. La France meldt; dat Pius IX sedert de terugkomst van den Fran- schen gezant d'ÏÏarcourt zijn plan de campagne vastgesteld beeft. Wanneer het Italiaausche parlement te Rome geopend wordt, zou de paus een protest aan het Roroein- scbe volk riebten, waarbij bij de volle souvereiniteit over zijne landen eischt. Dit stuk zou tegelijkertijd aan alle buitenlandsche hoven medegedeeld worden. Den dag waarop het Italiaausche parlement over het wets ontwerp der geestelijke genootschappen zou stemmen» zou bij echter Rome verlaten en naar Frankrijk vertrek ken. Dit nieuws wordt door le Constitutional bevestigd, welk blad bovendien nog weet mede te declen, dat dit voornemen door d'Harcourt persoonlijk aan Thiers ge schreven zou zijn. Reeds vroeger toonden wij aan, hoe hoost onwaarscbijn- schijnlijk dergelijke berichten zijn, en aan deze nieuwe mededeelingen behoeft men dan ook o. i. niet veel meer gewicht te hechten. Eene mededeeling van le Francais is meer in overeenstemming met de waarschijnlijkheid cn wanneer zij waar is, levert zij het bewijs dat Pius IX zelf de tijdsomstandigheden juister beoordeelt dan zijne onhandige vriendendie hem allerlei dwaze voorne mens toedichten. Het blad verzekert, dat een der Fran sche prelaten, die den paus zijn aartsbisschoppelijk pa leis aangeboden had voor het gevaldat hij het Yatikaan zon verlaten van hem ten antwoord bekomen heeft dat in Rome zijne positie in geenen deele minder gunstig is dan overal elders. Het nieuwe wetsontwerp op de vestingrayons is door de commissie uit den Duitschen rijksdag onderzocht en zal Donderdag in de openbare zitting behandeld worden. Reeds Zaterdag is de termijn verstreken, dien de regee ring aan den rijksdag gesteld heeft, om zijne werkzaam, heden ten einde te brengen en in overeenstemming hiermede denkt men deze wet in éene zittiDg af te ban delen. Een clericaal lid der vergadering, de beer Wiudt- horst, zeide in een der vorige zittingen onbewimpeld, dat hij het eigenlijk dwaasheid achtte, om in den rijksdag een voorgedragen wetsontwerp te bestrijden, omdat bij de bestaande wijze van arbeiden ieder ontwerp bij zijne indiening aan den rijksdag inderdaad reeds wet was. De rijksdag gaf zijne ontevredenheid over dit gezegde te kennendoch niemand stond op om het te bestrijden. En inderdaad ligt er waarheid in dit gezegde. Wanneer er al verschil van gevoelen bestaat tusschen de meer derheid (de nationaal-liberale partij) en de regeering, dan wordt dit bijgelegd in de vergaderingen der commissiën, en de openbare zitting is weinig meer dan een formali teit. De regeering schijnt zelve dit gevoelen toegedaan te zijn en het daarom niet noodig te oordeelenom den rijksdag vrij te laten in den tijd dien men aan het debat wil besteden. Zooals het ontwerp uit de vergadering der commissiën komtkan men dan ook bijna met zekerheid zeggen, dat het-door den rijksdag aangenomen zal worden. Met betrekking tot het ontwerp der vesting rayons verdient met het oog op die bijna mathematische zekerheid eene wijziging, welke de commissie daarin bracht, bijzondere vermelding. Het beginsel der regeering, om de schadevergoeding aan de bewoners der vesting rayons te bepalen volgens de absolute waarde is door de commissie vervangen door de bepaling, dat die schadevergoeding naar de relatieve waarde voor den bezitter berekend zal worden. De openbare zitting van gisteren was gewijd aan de behandeling van de wet betreffende de invoering van de militaire wetgeving van den Noordduitschen bond in het koninkrijk Beieren, en die tot aanwijzing der noodzakelijke fondsen voor den bouw van nieuwe spoor wegen in den Elzas en Lotharingen. Beide ontwerpen werden door den rijksdag aangenomen. De gevaren, welke het Duitsclie rijk van ultrawon- taaneche zijde bedreigen, schijnen voor de deur te staan, te oordeelen naar den spoed, die men met het bewuste voorstel van Beierenbetreffende de exceptioneele straf bepalingen tegen de geestelijkheidmaakt. Zondag werd het door den rijksdag aangenomen en reeds gisteren volgde de bekrachtiging door den bondsraad. De keizer lijke bewilliging zal nu ook niet lang op zich doen wachten. Een telegram uit Madrid meldt, dat het ministerie waarschijnlijk, zij het ook gedeeltelijk gewijzigdaan het bestuur blijven zal. De republikeinsche afgevaar digden hebben besloten, om tot hunne aanhangers eene circulaire te richten, waarbij zij hen aanmanen om geen gehoor te geven aan de opruiingen van andero partijen, wier eenig doel is om de publieke orde te storen. ILaatsiLe focrieMeni. Brussel. Een gedeelte van bet garnizoen is voor morgen in de kazernen geconsigneerd, met het oog op de discussiën in de kamer over de zaken van Langrand Dumonceau. Belgische brieven. Brussel 19 November. Kanonniers aan uwe stukkenDe eerste, tweede en derde paralellen zijn gereed, de loopgraven geopend alles isgereed voorden aanval op aanstaanden Woensdag. De storm zal hevig wezen. De oppositie is van top tot teen gewapend. De heer Bara heeft een dossierdat in draagkracht de kanonnen van Krupp in de schaduw stelt, noe zal het ministe- rieele garnizoen dezen hevigen acinva! afslaan? Hier en daar hoort men mompelen, dat de ministers met gebonden banden tot de benoeming van den heer Dedecker moesten overgaan. Ik zon zoodanige uitvlucht onmogelijk kunnen aanne men. Een constitutioneel kabinet kan er bovendien geen gebruik van maken. De heer Kervijn de Lettenhove, de minister van biunenlandsche zaken, kan de verantwoor delijkheid voor deze benoeming een waarachtige uit daging niet schuiven op een der ambtenaren van zijn departement. Het is u toch zeker bekend, dat hij en de heer Wasseige, minister van publieke werken, dit reeds als gewoonte aannamen. Doch in het geval, waarover thans getwist wordt, is dit onmogelijk. De minister draagt den persoon voor en contrasigneert het besluit waarbij de benoeming plaats heeft. Niemand anders dan hij is daarvoor verantwoor delijk. Vooral moet men niet voorbijzien datdeministerieele meerderheid der kamer van die zaak den minister geen grief maakt. Het tegendeel is waar Zij ook heeft tot die stoutmoedige en schandelijke poging willen mede werken, om Langrand Dumonceau en zijne medehelpers in liet exploiteeren der publieke lichtgeloovigheid te rehabiliteeren. Daags na de verschijning van het dossicr- Brasseur, dat Brussel en geheel België met verbazing en verontwaardiging ontving, benoemde de katholieke meerderheid der kamer opnieuw dienzelfden Brasseur afgevaardigde voor Pkilippevillelot lid van de com missie der financiën. Er blijft dus niet anders over dan te zienwat het land van dit alles zeggen zal! In naam der geschonden en geschandvlekte publieke en politieke moraliteit treedt de liberale party in het strydperk. Zal deze oorlogskreet weerklank vinden in het land Zal zij het sluimerend geweten des volks wak ker schudden? Zal zij aan de onvergeeflijke onverschil ligheid, die het optreden van dusdanig kabinet moge lijk maakte, in welks midden, neen, aan welks hoofd een oud-administrateur staat van de kredietvereenigingen van den heer Langrand, een einde maken? Openhartig gezegdgeloof ik dat men zeer hard en lang zal moeten schreeuwen! De meerderheid zal dit met alle kracht trachten te verhinderenvóórdat het land uit zijn doodslaap is wakker geschud. Doch laat ons het erkennen de doetrinairen kunnen er zich ook niet te zeer over beklagen. Zij dragen er de schuld van, dat bet liberale België is ingedommeld. Het is de schoone slaapster in het bosch! Het doctrinarisme is haar als toovenaar verschenen heeft haar gevoel overweldigd en haar in slaap gewiegd. Welnu, wanneer het voor eene partij is weggelegd om haar te wekken haar te koesteren en in hare ade ren een nieuw en jeugdig vuur te ontsteken, dan geloof ik niet dat het die zijn zalwelke haar in dien toestand bracht. Deze partij kan en zal niet meer de aanvoerster van het liberale België zijn! Het doctrinarisme bezat nog in 1857 het machtwoord „Sesan'open udat het geheele land en het algemeen vertrouwen aan zijne voeten legde. Thans gelooft men niet meer in die richting. Men juicht zijne pogingen toe, om de politieke en financieele zedeloosheid te kastijden, doch het land blijft toeschouwer, daalt niet in het strydperk neer en neemt geen deel aan den strijd. Ik zal u per telegraaf op de hoogte houden van al hetgeen in de zittingen zal voorvallen. Ofschoon ook de meerderheid het onmogelijke beproeven zal om het 1 debat te verhinderen, lijdt het geen twijfel of de strijd zal tot velerlei ontdekkingen en scènes aanleiding geven.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3