zijnmeester bij het algemeen tevens afdeelings militair- kleedingmagazijn te Batavia J. J. H. Varenkam. (Javasche courant van den 10en October.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den ambtenaar voor de Javaansche taal- en letterkunde A. B. Cohen Stuart, en aan den controleur le klasse bij de landelijke inkomsten en cultures H. H. Donker Curtius; een twee jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2« com mies bij de algemeene rekenkamer K. H. Boelhouwer. Benoemd: tot advocaat en procureur bij het hoog. gerechtshof van Nederland-Indië, mr. H. R. van Hees. departement van oorlog. Bevorderd: bij den militairen geneeskundigen dienst, tot militairen apothe ker 1« klasse de militaire opotheker 2e klasse F. W. Neu- haus; tot militairen apotheker 2e klasse, de militaire apotheker 3* klasse F. W. Tap. (Javasche courant van den 13cn October.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof' naar Nederlandwegens ziekte, aan den 3en commies bij de algemeene rekenkamer C. J. W. Verburgt. Ontheven: on verzoek, eervol uit 's lands dienst, de ambtenaar op non-activiteit jonkheer mr. J. C. B. T. Nedermeijer ridder van Rosenthal; op verzoek, eervol, onder toekenning van wachtgeld, de 2e commies het college van boedelmeesteren te Batavia K. H. C. Rey- neke; op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de klerk bij het departement van binncnlandsch bestuur jonkheer J. Ch. Goldmaneervol, uit zijne betrekking, onder toe kenning van wachtgeld, deélève bij de tinmijnen in de residentie Banka V. M. J. van der Mark; eervol, uit hunne betrekking, wegens ontbinding der commissie voor de opname en kaarteering der djatibosschen op Java, onder toekenning van wachtgeld, de chef dier opname C. H. F. Horster en de landmeter bij die opname K. V. Schwab. Benoemd: tot controleur 1<= klasse bij de landelijke inkomsten en cultures, J. J. de Graat, onlangs van ver lof uit Nederland teruggekeerd; tot 2«" commies hij het college van boedelmeesteren te Batavia, de 3e commies ter algemeene secretarie A. J. van Bronckhorst; tot administrateurs der tinmijnenin het district Soen- geislan, de adminstrateur der tinmijnen in het district Djeboes J. H. van Slingerlandtin het district Djeboes, de administrateur der tinmijnen in het district Koba G. A. Schoutenin het distict Koba, de élève bij de tin mijnen in de residentie Banka C. J. E. Kiencke; tot élèves bQ de tinmijnen in de residentie Banka, de klerk ter algemeene secretarie L. E. Gude, en de klerk bij bet postkantoor te Weltevreden J. L. Weber; Benoemd, bij de afdeeling posterijen tot postcom- mies, chef van het postkantoor te Palembang, A. A. Schmeinck, thans postcommies, chef van bet postkan- tooa tc Bandong bij de burgerlijke openbare werken, tot opzichter 3C klasse D. van der Linden, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Overgeplaatst: van Cheribon naar Soerabaija, de waarnemend architect 2e klasse J. T. Trossée; van de hoofdplaats Pasoeroean naar Malang, de opzichter 3e klasse C. R. Gligoor. Ingetrokken: de overplaatsing van Grissee naar SamaraDg van den opzichter 2e klasse W. C. Wilson. Benoemd, bij de afdeeling telegrafie: tot leerling-tele grafist W. F. van Heemskerck en W. A. C. Paulus. Overgeplaatst: naar het eerstdaags te openen telegraafkantoor te Sitoebondo, de telegrafist le klasse H. J. Douwesnaar het eerstdaags te openen telegraaf kantoor te Grissee, de telegrafiist le klasse H. B. Den- kelaar; naar het eerstdaags te openen telegraafkantoor te Toebande telegrafist 2c klasse G. de Raadtnaar het telegraafkantoor te Probolinggode telegrafist 2« klasse K. F. Stoelman naar het eerstdaags te openen telegraafkantoor te Bodjonegoro, de telegrafist 2c klasse W. H. March; naar het eerstdaags te openen telegraaf kantoor te Ngawi, de telegrafist 2e klasse P. W. Keyner; naar bet telegraafkantoor te Weltevreden, de telegrafist 2C klassse Th. van Maanen; naar het telegraafkantoor te Soerakarta, de telegrafist 3e klasse A. van Ophuysen naar dat te Soerakarta, de telegrafist 3e klasse C. E. A. Duchateau, en zulks met intrekking van zijne overplaat sing naar Tjiamis (Cheribon); naar het telegraafkantoor te Soerabaija, de telegrafisten 3C klasse L. van Maanen en B. A. de Quay. departement van marine. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den am benaar op wachtgeld H. F. Goudswaard. Benoemd tot loodsleerling bij bet loodswezen van Soerabaija C. H. Jurgens, particnlier zeevarende. Gemengde berichten. Uit Panama wordt onder dagteekening van 2 Oc tober geschrevendat een voor geheel Centraal-Amerika zeer belangrijk feit in Guatemala heeft plaats gehad. „De nieuwe liberale president der republiekMiguel Garcia Grenados, heeft namelijk, dus luidt het bericht, de orde d er jezuïeten, welke het door de natuur zoo rijk bedeelde land sedert 30 jaren niet slechts had beheersebt maar ook uitgezogenuit Guatemala verban nen. Tachtig priesters der orde zijn op 12 September met een escorte van 100 man uit de hoofdstad naar de haven van San Jose overgebracht en aldaar ingescheept, met verlof om te - gaan waarheen het hun goeddunkt. De verdreven geestelijken hebben in de naburige repu bliek San Salvador gevraagd, of men hun daar eene vrijplaats wilde verleenen, maar zij ontvingen een ont kennend antwoord. "Waarschijnlijk zullen zij zich naar Ecuador begeven. Men vreest echter in de hoofdstad van Guatemala voor een opstand van de aanhangers dei- verdreven orde, want de stad is in staat van beleg ver klaard." Tot heden heeft zich slechts éen onzer medebur gers, zegt te Berlijn verschijnende Bank-und Handels- Zeitung, voor de belasting op de inkomsten aangegeven als behoorende tot de 30i' klasse; in deze klassen wor den gerangschikt degenen, wiei jaarlijksch inkomen bedraagt 240,000 tb. en daarboven. Het is echter geble ken dat de hoofdstad nog anderen in haar midden telt, wier jaarlijks inkomen 240,000 th. of meer bedraagt. Meu heeft er vijf aangetroffen, die louter uit bescheidenheid, naar men gelooft, zich in een veel lagere klasse hadden gesteld en die, ten gevolge van het ingesteld onderzoek niet langer in de valsche positie behoeven te blijven waarin zij zich verkeerdelijk hadden gebracht. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 19eD dezer: J. Timmerman, jm. 27 j. met M. J. Adam, jd. 28 j. P. Meijler, jin. 22 j. met T. Tavenier, jd. 20 j. M. van der Bilt, jm. 30 j. met C. C. Kroon, jd. 23 j. H. Hendrikse, jm. 27met C. M. de With, jd. 27 j. (Van 1118 November.) Vlissingen. BevallenW. C. Adamse, geb. Geldof, d. A. van Loo, geb. van Alphen, d. C. Ruben, geb. van Schijndel, z. C. C. C. Beenhouwer, geb. Schot, d. J. de Lange, geb. WaDjon, d. A. van Kroonenburg, geb. de Rijk, d. E. de Veij, geb. van Exel, z. H. Amadio, geb. Claré z. J. A. Prince, geb. Zegers, z. Overleden: F. R. Reeper, wede. van N. Jansen, 79 j. I. J. Leroy, jm. 25 j. J. A. Drubbels, jm. 51 j. E. Alfrink, jd. 75 j. A. Wielix, wedr. van L. C. van Weele,73 j. A. M. van Deijck, z. 5 j. C. A. Boel, z. 4 w. C.Kcrvink, d. 4 m. Goes. Gehuwd: G. Visser, jm 33j. metK. Nonnekens, jd. 31 j. BevallenD. Hollestelle, geb. de Schipper z. S. A. de Hond, geb. Glerum, z. F. van der Mel, geb. van Zweden, d P. Okké, g-eb. Beuns, z. J. J. de Liefde, geb.Overbeok, d. C. Loobeek, geb. Kegel, d. Overleden: W. de Haas, vrouw van J. Delnay, 84 j. M. de Jonge, d. 3 j. C. J. Kramer, vrouw van J. Ver- heeke, 58 j. Thermometerstand. 20 Nov. 'sav. 11 u. 30 gr. 21 'smorg.7u.27gr.'smidd. 1 u.33gr.'sav. 11 u.33gr. Staten-gein era al. tweede kamer. Zitting van Maandag 20 November. Behandeling der staatsbegrooting. Ingekomen een wetsontwerp tot wijziging der, wet op de nationale militie. De discussiën over hoofdstuk IV (justitie) der staats begroting voor 1872 worden voortgezet. De minister van justitie beantwoord de verschillende sprekers der vorige zitting. In de eerste plaats geeft hij rekenschap aan den heer Wintgens ten aanzien van de door den afgevaardigde vroeger uitgevaardigde circulaires in diens betrekking van minister van justitie, cn door hem, minister, gewijzigd of ingetrokken. De aanschrij ving tot opraaking van statistieke tabellen omtrent de werking van het cellulaire stelsel was onpractisch, omdat er te veel ingevuld werd wat tot geen resultaten kon leiden. Intusschen zijn maatregelen genomen dat omtrent die werking gegevens worden verzameld, waarvan de minister in een volgende begrooting den uitslag hoopt mede te deelen. De circulaire aan de procureurs-generaal, om toezicht op de daden van de rechterlijke macht te houden, greep teveel in de zelfstandigheid der rechters. Omtrent bet notariaat is een wetsontwerp aanhangig bij den raad van state. Aan een wetsontwerp op den letterkundigen arbeid wordt aan zijn departement met spoed gewerkt. Ten opzichte van de grieven door de roomsch katholieke leden tegen benadeeling en achteruitzetting bij benoe mingen tot ambten en bedieningen der belijders van den roomsch katholieke godsdienst, refereert de minister zich aan zijne vroeger afgelegde verklaring: in de eerste plaats moet geschiktheid in aanmerking komen; slechts dan wanneer dat punt beslist is, kan in sommige deelen van ons rijk onderzoek naar den godsdienst van den candidaat eene nevenvraag zijn. De minister blijft een voorstander van het cellulair stelsel. De heer Wintgens verdedigt nader zijne geopperde stellingen ten aanzien der cellenstraf, en de andere door hem geopperde punten. De heer Gratama spreekt opnieuw ten voordeele van den door den minister afgekeurde jury. De heer C. van Nispen bestrijdt dat gevoelen en wijst op het verkeerde om in politieke zaken een jury in het leven te roepen. De beeren de Willebois en de Bieberstein repliceeren, terwyl de heer Haffmans opnieuw do verongelijking der katholieken tracht aan te toonen. Daartegen voert de heer Cremers aan dat bij benoe mingen in het geheel niet op godsdienstige gevoelens van de candidaten mocht gelet worden. Vroeger erkent hij is dit geschied, en daardoor onrecht gepleegd. Sedert de invoering'van de liberale beginselen in 1848 is echter dat onrecht grootendeels verdwenen. Door in het geheel niet naar geloofsbelijdenis te vragen zal de meestvolkomen gelijkheid worden verkregen. De grond wet heeft ook niet bedoeldzegt spreker dat de posten onder de verschillende geloofsbelijdenissen gelijkelijk zouden verdeeld worden. De heer Brouwer meent ook dat men in de eerste plaats op kunde en ervaring mocht letten. De heer Beyma dringt aan op indiening eenor rech terlijke organisatie en tevens op partieele verbetering van onze wetboeken. De algemeene beraadslaging wordt gesloten. De artt. 1 tot en met 10 worden aangenomen zonder discussie. Bij art. 12 verdedigt de heer Lenting zijn amendement, om de kosten voor de militaire gerechtshoven uitgetrok ken tot op de helft te verminderenteneinde daardoor spoed bij eene herziening van de militaire rechtspleging aan te bevelen. De heeren Storm, Nierstrass en van Lyndon achten het amendement onaannemelijk, omdat daarbij geen redenen zijn opgegeven, waarnaar die herziening zou moeten geschieden. De heer van Voortbuysen meent dat dit amendement onbeleefd is, na de verklaring van den minister in de memorie van antwoord, dat dit onderwerp aan zijn de partement wordt bearbeid. Bovendien is hij het eens met den heer van Lynden, dat men geen gelden op de begrooting mag schrappen, die nog volgens de bestaande organisatie worden gevorderd. De minister herhaalt zijne verklaring dat aan dit on derwerp wordt gearbeid, waarna de heer Lenting zijn amendement op de artt. 12 en 13 intrekt. Tot en met art. 15 worden goedgekeurd. Hoofdstuk VIII (oorlog) der staatsbegrootingvoor 1872 is verhoogd met 310,300 wegens aanmaak van nieuwe geweren ten gevolge van staking der werkzaamheden in eene fabriek waar ze aanbesteed waren en waardoor bij anderen is moeten verkregen worden wat de behoefte voorschreef. Tegenover deze verhooging zal een gelijk bedrag op de begrooting voor 1870 vrijvallen. De huishoudelijke begrooting van Suriname voor 1872 bedraagt in ontvangsten f 919,862, in uitgaven fl,200,686.94, zoodat het subsidie zal bedragen ƒ280,824.94, alzoo 13,300 minder dan door de kolonie was voorge dragen tengevolge van vermeerdering der raming van de middelen en vermindering van die der uitgaven. De begrooting van Curasao is 463,969.15} aan uitga ven en f 329,064.49} aan middelen, alzoo rijks-subsidie 134,904.64 voorgesteld. Door vermindering is evenwel het subsidie gebracht op f 114,317.73. Gemeenteraad ran Goes. Zitting van Maandag 20 November. Alle leden zijn tegenwoordig. Door den voorzitter ge schiedt mededeeling, 1» dat Zaterdag jl. de gewone uit-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2