MDDELBURGSCHE COÜRANT. N0- 276, Woensdag 1871. 22 November. Middelburg 21 November. De afdeelingen der tweede kamer hebben tot hunne voorzitters gekozende heeren van Reenenvan Aker laken, van Nispen, Fransen van de Putte en van Znylen. De behandeling van hoofdstuk IV (justitie) der staats- begrooting is, in de zitting van heden, voortgezet. Een amendement van den heer van Eekstrekkende tot verbetering van de traktementen der rijksveldwach ters, is verworpen. De discussiën over de atdeeling kosten van algemeene of rijkspolitie, enz. zijn afge- loopen. Bij beschikking van den minister van binnenlandscke zaken van 17 dezer is bepaald', dat met ingang van 1 Januari e. k.1". de op wachtgeld gestelde ingenieur van den waterstaat II. E. de Bruiju den arrondisrements- dienst in het 11de district, standplaats Goes, tijdelijk zal waarnemen: 2°. de ingenieur D. N. Labrijn, thans te Neuzen, zal dienst doen te Assen; 3°. de ingenieur D. F. M. H. Schnebelie; thans te Goes, zal dienst doente Maastricht,en 4®. de ingenieur J.W. G. Steineker, thans te Maastricht, zal dienst doen te Neuzen. De intructie voor don nieuwbenoemden griffier der provinciale staten van Groningen is aangevuld met de bepaling, dat hij niet mag zijn lid van een der beide kamers der staten-generaal. De Dordrechtsche courant deelt mede, dat de Ver- eeniging tot bevordering der zoetwatervisscherij in Nederland den 6en dezer te Dordrecht een algemeene vergadering hield. In een uitvoerige openingsrede toonde de voorzitter, de heer C. Stal, o. a. aan hoe onbillijk en ongegrond de klachten der Duitschers over onze vissckerijen zijn. Hoever de zucht der Duitschers gaat niet alleen om zich met ieders zaken te bemoeienmaar zelfs om de wetten voor te schrijven ook in landen waarin zij niets te zeggen hebbenbleek ook in deze vergadering. Er was n. 1. een brief ingekomen van het Duitsche Fischerei- Yerein te Berlijnmet eene memorie houdende de wijze, waarop de wetgeving op de zalmvisscherij in Nederland behoorde te worden geregeld. Tevens werden eenige buitenlandsche geleerden opgenoemd aan wie dezelfde memorie was toegezonden, met verzoek te willen mede- deelen of ook zij de gestelde eischen niet zeer billijk achten. Na zeer uitvoerige beraadslaging is door de verga dering besloten om aan het Fischerei-Verein een brief te zendenwaarin wordt verklaarddat zij aan het oordeel van de genoemde geleerden geene waarde hoegenaamd hecht, indien deze zich niet door een plaatselijk onderzoek geheel op de hoogte hebben gesteld van de visscherij der Duitschers en der Nederlanders op den Rijn en zijne nevenrivierendat voor het overige, zoolang nog niet bewezen is, dat alle zalm die hier gevangen wordt, in Duitschland moet zijn geboren, een tractaat dat op die onderstelling rust voor de Nederlanders onaannemelijk is, en dat het koninklijk besluit van 10 October 1871, naar de meening der vereeniging, zooveel aan de wcnschen der Duit schers heeft toegegeven, als met de belangen der Nederlandsche visschers maar ejenigszins bestaanbaar was. Een afschrift van dezen brief zal ook aan de opge noemde geleerden worden medegedeeld. Benoemingen en besluiten. bidderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de voormalige officier van gezondheid 2e klasse bij het Nederlandsche leger dr. S. Hoven, thans medicime dokter te 's Gravenhage; en tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw de heer E. H. Brouwer, bibliothecaris bij de koninklijke militaire academie. Onderwijs. Op het einde van den tegenwoordigen academischen cursus zal te Groningen eene vacature ontstaan voor het hoogleeraarsarnbt in de godgeleerde faculteit aan de hoogescjiool aldaar, daar op genoemd tijdstip aan den hoogléèhiar dr. P. Hofstede de Groot emeritaat zal wor den verleend wegens het dan bereiken van den 70-jarige leeftijd. Door burgemeester en wethouders van Amsterdam is aan den minister van biuneulandsche zaken een adres gezonden tot het bekomen van een hooger subsidie voor het geneeskundig onderwijs aan het athenaeum aldaar. De subsidie bedraagt thans f 3000. De uitslag van de eind-examens der hoogere bur gerscholen is als volgt: In 'tgeheel aangegeven 129 candidate^ teruggetrokken 3 vóór en 1 gedurende het examen. Aan de hoogere burgerschool te Til burg aangemeld 3 candidaten, toegelaten 3; Breda aaDgegeven 2, toegelaten 2; Arnhem aangegeven 8, toegelaten 6; Zutfen aangegeven 5, toegelaten 5; Nijmegen aangegeven 10, toegelaten 8; Leiden aan gegeven 10, toegelaten 9; Dordrecht aangegeven 3, toegelaten 3; Delft aangegeven 7, toegelaten 5; Am sterdam aangegeven 8, toegelaten 7; Haarlem aange geven 7, toegelaten 7; Middelburg aangegeven 5, toegelaten 5Utrecht aangegeven 9 f toege- laten 8 Leeuwarden aangegeven 4, toegelaten 3: Sneek aan gegeven 3, toegelaten 2; Zwolle aangegeven 1, toe gelaten 1; Deventer aangegeven 4, toegelaten 4; Kam pen aangegeven 3, toegelaten 3; Groningen aangegeven 9, toegelaten 7Yeendam aangegeven 1, afgewezen 1 Maastricht aangegeven 4, toegelaten 4; Roermond aan gegeven 8, toegelaten 7 totaal opgekomen 125 candi daten 105 toegelaten en 20 afgewezen. Door het hoofdbestuur van het Nederlandsch schoolverbond is eene tabel vastgesteld, volgens welke de besturen der verschillende afdeelingen vóór den 15tn Januari 1872 aan het hoofdbestuur statistieke opga ven moeten verstrekken omtrent schoolbezoeken school verzuim binnen de respectieve gemeenten. Kerknieuws. Uit het vroeger vermelde twaalftal is door het kies college der Nederduitsche hervormde gemeente te Groningen het volgende zestal opgemaakt: H. V. Hogerzeil, te Driebergen; G. J. van der Flier, te Heem stede; P. van Son, te Nijmegen; J. P. Nonhebeite Middelburg; E. Lazonder, te Berkel en Rodenrijs en H. W. Creutzberg, te Vlissingen. Ter voorziening in de bestaande vacature van predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Haarlem is het volgende zestal opgemaakt: H. V. Hoger zeil te DriebergenB. Mossel te Renkumdr. Ph. J. Hoedemaker te Veenendaal; J. H. L. Roozemeijer te Middelburg; dr. G. J. van der Flier te Heemstede en E. F. Kruyff te Hylaard. Marine en leger. Vrijdag morgen is te Hellcvoetsluis Zr. M». transport- sclioonerechip Frans Naerebout aangekomen, met het doel om de touwversperringen te beproevendie dwars voor de quarantaine-plaats de Tiengemeten zijn gelegd. Koloniën. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 3C[> October.) civiel departement. Verleend een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den ambtenaar op wachtgeld H. J. H. Beekveld en aan den telegrafist 3« klasse C. E. A. Duchateau. Ontslagon: eervol, uit zijne betrekking, de contro leur 2® klasse bij de landelijke inkomsten en cultures O. A. Burnaby Laulier; op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, de klerk op het bureau van den adsistent-resi dent van Banda (Amboina) G. F. Lans. Benoemd: tot controleur 2e klasse bij de landelijke inkomsten en cultures T. G. A. Cantervisscher, onlange van verlof uit Nederland teruggekeerd. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den kapitein der infanterie G. de Bout. Geplaatst: infanterie, bij het 3ebataljon,de tweede luitenant B. A van Gelsdorpbij het 14e bataljon, de tweede luitenant E. K. A. de Nevebeiden onlangs uit Nederland aangekomen, als bestemd voor den dienst hier te landèbij het 16e bataljon, de tweede luitenant F. J. Meis; bij het kader van het strafdetachement te Klatten, de kapitein H. van Heyningen; beiden onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Overgeplaatst: infanterie, bij het le bataljonde tweede luitenant H. J. Schramade, van het lle bataljon, bij het garnizoens-bataljon der Zuider- en Oosterafdeeling van Borneode kapitein J. D. de Bruynvan het7c batal jon; bij de garnizoens-compagnie van Cheribonde tweede luitenant L. F. A. Winckelvan het 9e bataljon. Gesteld op nonactiviteit: artillerie, de maga zijnmeester eerste klasse J. 11. Wouters, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. departement der marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapitein luitenant ter zee bij het Indische sedentaire zeewezen, directeur van het marine-etablisement op Onrust, M. L. J. van Asperen. Ontslagen: op verzoek, eervoluit'slands dienst, de tweede machinist der gouvernements-marine J. G. Ballot. Benoemd: tot tweeden machinist der gouvernements marine F. A. Bitterberg; tot derden stuurman, de amb tenaar op wachtgeld H. van Dorp. (Javasche courant van den 6«" October.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den adsistent resident van SidaijoeC. Th. Humme; een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den ambtenaar op nonactiviteit F. H. H. G. Schliep. Ontslagen: eervoluit 's lands dienstmet behoud van recht op pensioende gewezen opziener der tweede klasse bij de kinacultuur P. Hoos. Benoemd: tot directeur van het departement van justitie, de raadsheer in het hooggerechtshof van Neder landsch Indië mr. D. L. F.de Panly; tot controleur eerste klasse bij het binnenlandsch bestuur in de adsistent- residentie' Benkoelen, de controleur 2e klasse J. F. Loudon; tot controleur 2e klasse bij het binnenlandsch bestuur in de residentie Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo, J. L. L. van Leeuwentot controleur derde klasse bij het binnenlandsch bestuur in de residentie Westerafdeeling van Borneode ambtenaar ter beschik king G. K. Piktot ambtenaar ter beschikking in de residentie PalembaDg, de ambtenaar voor den burger lijken dienst J. L. J. A. Ruyssenaers; bij het binnen landsch bestuur in de residentie Zuider- en Oosterafdee ling van Borneo, tot controleur 3e klasse, de ambtenaar ter beschikking P. N. van Doorninck; tot ambtenaar ter beschikking, de ambtenaar voor den burgerlijken dieast in Nederlandsch-Indië H. R. Rookmaker. Benoemd: tot commies-visitateur bij de controle en recherche te Batavia, de onder-commies Ie klasse aldaar R. H. J. Sersansie; tot onder-commies 1° klasse bij de controle en recherche te Batavia, de commies-ontvanger te Aijer-Bangis J. B. Rijken. Ingetrokken: de benoeming van C. F. NeuendorfT, laatstelijk commies-ontvanger bij de in- en uitvoerrech ten te Joana, tot commies-visitateur; zijnde hij, wegens ziekte, gesteld in het genot van wachtgeld. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederlandaan den l£n luitenant der infan terie P. II. van Hulstijn. Ontslagen: op verzoekeervoluit Zr. Ms. militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kapitein der infanterie E. J. Valcke- naer; eervol, uit'slands dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioende maga-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1