MDDELBURGSCIIE COURANT. r 274. Maandag 1871. 20 November. Middelburg 18 November. De algemeene beraadslagingen over hoofdstuk IV (de partement van justitie) der staatsbegrooting zijn in de zitting der tweede kamer van heden aangevangen. Do discussiën liepen voornamelijk over het cellulaire stel sel, de ongelijkheid in het begeven van ambtgnteu nadeel der katholieken en de rechtelijker organisatie.-' Maandag zal de beraadslaging worden voortgezet. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 2«n November 1871, houdende vaststelling der begroo ting van Nederlansch-Indië voor het dienstjaar 1872 (hoofdstuk II. Uitgaven in Nederlandsch-Indië). Benoemingen en besluiten. EBfeETKEKENEN. Vergunning verleend aan M. Krut- hoffer te 'sGravenhage, tot het aannemen en dragen van het Kruis van verdiensten voor vrouwen en jonk vrouwen, haar door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, geschonken. schutterijen. Eervol ontslag verleend op verzoek, aan J. A. Spiesz, als 2'" luitenant bij de rustende schut terij in Zeeland. posterijen. Beuoemd tot directeur van het met 1 De cember a. in werking tredend postkantoor te de Rijp, J. W. Algie, vroeger geagreëerd klerk, thans adsistent ten postkantore te Hoorn. belastingen. Benoemd H. de Graafthans ontvanger der directe belastingen en accijusen te Dragtcn c. tot ontvanger derzelfde middelen te Scheetnda t.-. a. leger. Eervol ontslag verleend uit den militairen dienst op verzoek aan den 2CU luitenant H. C. Greve, van het 5e regiment infanterie. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Poortvliet de heer H. Bax, predikant to "W aarder en Lange en Ruige Weide; bij die gemeente te IJsselstein de heer J. Brugse, predikant te 's Heer Abts- en Sinontskerke. In de kerkeraadsvergadcring der Nederduitsche hervormde gemeente te Amsterdam is eergisteren avond met groote meerderheid verworpen het voorstel van den ouderling Kiihler, om de kinderen uit het doopboek te roiecrendie gedoopt waren met de woorden: „Tot den naam" enz. Een amendement van dr. Knijper, om dit voortaan te verbieden, is mede verworpen. De heer Kiihler heeft daarop met neder- legging zijner betrekking de vergadering verlaten. Rechtzaken. De arrondi.S8ements-rechthank alhier heeft jl. Woens dag de volgende vonnissen uitgesproken. Johanna Frederika Malgo, straatwiedster alhier, was beklaagd van vijf diefstallen in de maanden Juli en Augustus jl. ten nadeele van verschillende personen gepleegd, te weten: ten nadeele van I. Lamport, een jas uit een ongesloten stal; ten nadeele van den heer J. Kosten nit Zierikzeo, destijds gelogeerd ten huize van zijn zoon alhier, een parapluie en een paar laarzen, staande in den gang dier woning; ten nadeele van don luitenant ter zee 2« klasse C. J. Dammc een jas, han gende op een jiorte-mantcau in den gang eener woning in de St. Pieterstraat; ten nadeele van R. Riekse een jas Tilt de woning van zijn zwager; en ten nadeele vati den heer J. J. Engelberts een parapluie uit do woning zijns, vaders. De beklaagde heeft de verschillende ont vreemde voorwerpen ten eigen bate verkocht. De rechtbank heeft haar schuldig verklaard aan een- voudigen diefstal en veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf, alsmede in de kosten. Jan nel je Siereveld, wed* J. Jasperee, oud G3 jaren, wonende te Arnemuiden, was beklaagd ter zake van j bedelarij ten huize van J. Simonse, landbouwer te Big- gelcerke. Daar de vrouw van Sitaonse, als getuige gehoordechter onder eede verklaarde,dat de beklaagde vergunning heeft om wekelijks op een bepaalden dag bij haar om eenigen onderstand te komen, requireerdo het openbaar ministerie vrijspraak van de beklaagde. De rechtbank heeft dienovereenkomstig hare schuld onbe- -jyezen verklaard en baar mitsdien vrijgesproken, de kósten te dragen door den staat. Francies Lauret, oud 26 jaren, visseher te Philip pine, was beklaagd van op den 12"> September jl. ge pleegde overtreding vau het reglement van politie voor de polders in Zeelanddoor het verboden rapen van mosselenalsmede van verzet jegeasde maréchaussee in zee en aan het strand onder Domburg. De brigadier van der Weijde en do maréch&ussée Hendriks zagen op genoemden datum twee hoogaarsen in zee liggen en twee mannen op de berm in zee bezig met het rapen van mosselen, welke mannen echter op de nadering van de beambten in zee sprongen en pogingen in het werk stelden om hunne vaartuigen vlot te krijgen en (e ont komen. De beambten begaven zich mede in zee. Inmid dels was een der vaartuigen vlot gekomen en buiten bereik. De beklaagde had zich echter niet tijdig ge noeg kunnen verwijderen doch weigerde om zich op aanmaning der marechaussées op het strand te begeveu en verzette zich, zoodat het noodig was dat hij met wape nen werd gedreigd. Ook gaf hij een valschen naam op, doch zeide later zijn waren naam, nadat die reeds ge bleken was uit papierengevonden aan boord der hoo gaars waarheen de maréchaussée Hendriks zich inmid dels tot onderzoek begeven had. De beklaagde is schuldig verklaard 1°. aan het ver boden rapen van schepvisch van een uit zee uitsprin gende berm onder Domburg, en 2°. aan verzet tegen bedienende beambten in de uitoefening hunner be diening en te dier zake veroordeeld tot eene geldboete van f 10 en eene maand gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Barbara Wildemeersch, oud 26 jarenwerkster te Eede, was beklaagd dat zij in de helft van de maand September jl. arglistig uit den winkel van E. Nunnink te Eede zonder betaling een brood van 16 cent heeft weggenomen. Zij is schuldig verklaard aan cenvoudigen diefstal en, onder aanneming van verzachtende omstan digheden, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten. Maria Legerstée, oud 11 jaren, dienstmeisje alhier, was beklaagd ter zake van bedriegelijke oplich ting, in de maand Augustus jl. gepleegd. Zij heeft name- lijk bij den broodbakker Frelier alhier, op naam van E. Holthuizen, huisvrouw van J. Moorman zonder van deze daartoe last, te hebfcen bekomen en zonder betaling, 24 broodjes van 2 cent per stuk gehaald, onder bijvoe ging dat de bakker dien dag bij die jufvrouw geen brood behoefde te bezorgen, daar zij van huis was. De recht bank heelt haar bij verstek schuldig verklaard aan oplichting, gepleegd met oordeel des onderscheids, en haar veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, f 1 boete en in de kosten. Laurens Stefanus Daane, oud 27 jaren, en Laurens Daauc, oud 22 jaren, beiden dijkwerkers te Westka- pelle, waren beklaagd dat zij den 19>" Augustus ia vereeniging en gelijktijdig Jan Daane op de straat te Westkapelle moedwillig mishandeld hebben. Zij zyn schul dig verklaard aan het moedwillig toebrengen vau slageu en stooten waardoor geene ziekte of beletsel om te wer ken is ontstaan, en, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld ieder tot/8 boete, als mede solidair in de bosten. -- Wilhelmina Doelant, huisvrouw van J. Driescns, oud 21 jaren, wonende alhier, was beklaagd dat zij den 26<'n Augustus jl. aan Adriana Simnnond in hare woning, na een voorafgegane woordenwisseling, moedwillig slagen heeft toegebracht, zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is ontstaan. De beklaagde is aan dit feit schuldig verklaard en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van 6, benevens in de kosten. Hendrik de Bot, werkman te Vlissingen, was beklaagd dat hij den 13™ September jl., op de openbare straat te Vlissingenaan R. Volmar, waschvrouw aldaar, na eene woordenwisseling over het gebruik van een bleekveld, beleedigend beeft toegevoegdJe bent een h...". Hij is schuldig verklaard aan het uilen van smaad-en scheldwoorden en beleedigende uitdrukkingen en veroordeeld tot eene geldhoete van f 8 en in de kosten. Gemetigde berichten. Heden is alhier aan den kapitein der dienstdoende schutterij jonkheer mr. A. van Reigersberg Versluys het eereteeken uitgereikt, wegens löjarigen dienst. Tevens is do heer H. H. Dansdorp geïnstalleerd als 2e lui tenant a la suite. Het schoonerschip Fury, kapitein Joseph Patte rs- ton, geladen met steenkolen, komende van Ncw-Castle bevond zich Donderdag raiddag aan het einde der Mid- delburgsche haven en zou juist door paarden naar Middelburg worden getrokkentoen de schroefstoomboot de Eendracht komende van Amsterdammet zóóveel kracht tegen den achtersteven van het schip liep, dat dit een lok bekwam, waardoor hot water naar binnen stroomde. Men is bezig het schip, dat niet verder kon worden opgesleeptte herstellen. De kouingiu is eergisteren avond van haar buiten- landsche reis te 's Gravenhage aangekomen. De heer Charles Blanc, directeur van de schoone kunsten te Parijs, heeft besloten, dat een aantal jeug dige en bekwame kunstenaars naar dc voornaamste musea in Spanje, Italië en de Nederlanden zullen wor den gezonden, met het doel om kopieën te maken van de zich daar bevindende meesterstukken. .Zij zullen van geloofsbrieven voor de burgerlijke en geestelijke over heden voorzien zijn, ten einde toegang te kunnen beko men tot de kerken, kloosters en andere voorname gebouwen. In de Fransche academie zijn tegenwoordig vier zetels vacant, waarvoor als candidaten worden genoemd Gautier, Littré, Taine, About, Dnmas en Sardou. Het is eene eigenschap van sommige Fransche schrij vers om in hun jeugd, zoolang zij er geen lid van zijn, met de Fransche academie deu spot te drijven, en thans herinnert men zich hoe het den laatstgenoemde candidaat, Sardou, daardoor is gegaan, toen hij zich vóór een paar jaren candidaat had gesteld. Hij moest toen, zooals ge woonte is, om stemmen solliciteeren en vervoegde zich al spoedig bij den dichter en geleerden Lebrun. Sardou had echter niets van dezen schrijver gelezen en begrijpende, dat hij toch verplicht zon zijn om hem een compliment te makenkocht hij een bundel gedich ten van Lebrun en memoriseerde er eenige verzen van. Zoo voorbereid kwam hij bij het lid der academie en in het gesprek wist hij op zeer behendige en vleiende wijze een paar strofen van Lebrun te vlechten. Maar men begrijpt zijne verbazing toen deze opstond en zeide„Dat zijn leelijke verzen zij zijn van een naamgenoot van mijik zal u echter toonen dat ik beter in uwe werken te huis ben dan gij in de mijne." En met deze woorden haalde hij een van Sardou's blijspelen: „Les ganaches" uit zijne bibliotheek en las: VAcadémie Frangaïsesainte assemhlêe de ganachewaarop hij liet volgen„Geloof mij, mijn heer Sardou, gij zijt nog te jong om reeds plaats te nemen onder de ganaches (oude pruiken of zeurpotten.)" Dat was de laatste visite, die Sardou bij die gelegenheid aan een lid der academie bracht. Niet beter kwam Mery te pas, toen hij bij den secre taris der academie, Yilleman, om diens stem kwarn.Deze las Mery de volgende woorden voor die hij vroeger geschreven had: „Men trekke een kleed met groene palmen aau, het cosfuum van een papegaai, en stottere: „„Ik beu ouwaardig om iu te gaan," en men wordt lid van de academie. Vee! meer moeite kost het niet." Voor altijd heeft Mery zich hierdoor den toegang tot het insti tuut gesloten

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1