MIDDELBIRGSCHE COURANT. r 273. Zaterdag 1871. 18 November. Middelburg 17 November. Het amendement van den heer Dumbar, strekkende tot opheffing van de missie te Rome is, in de zitt ing der tweede kamer van hedenbij de voortgezette behande ling van hoofdstuk III (buitenlandsche zaken) der staats- begrooting, aangenomen met 39 tegen 33 stemmen. Nadat vervolgens nog korte discussiën zijn gevoerd, is het hoofdstuk III zelf met algemeene stemmen aangenomen. overleg treden, doch zijn gemachtigd om, indien die bee- reu bij hunne meening blijven volharden, een enquête te doen instellen door deskundigen, ter voorlichting van den raad, zonder daarom echter aan het uit te brengen advies gebonden te zijn. De quaestie van het al of niet hellen eeuer honden belasting is in de heden namiddag voortgezette zitting van den gemeenteraad van Middelburg onverwacht tot beslissing gekomen, of liever was eergisteren reed* beslist, en wel in een voor de voorstellers ongunstigen zin. Zooals men weet staakten eergisteren de stemmen over het voorstel tot heffing dier belasting en werd de beslissing tot de volgende vergadering uitgesteld. Art. 50 der gemeentewet bepaalt echter, dat een voorstel geacht wordt niet te zijn aangenomen wanneer de stem men staken in een voltallige vergadering. De ver gadering telde Woensdag 16 loden, en daar Maandag- een lid overleden waswaren alzoo alle leden tegen woordig. Volgens opmerking van den voorzitter zijn de auteurs, over de gemeentewet niet eenstemming in hun gevoelen omtrent het al of niet voltallige eener ver gadering. Sommigen zeggen dat deze niet voltallig is als niet het bij de wet voreischt'e getal leden incasu 17) tegenwoordig isanderen daarentegen achter de verga dering voltallig als alle in functie zijnde leden zijn opgekomen. Aangezien een raadslid vóór de belegde vergaderiug overleden was, zou volgens het gevoelen der laatstbedoelde auteurs de vergadering wel voltallig zijn geweest. Burgemeester en wethouders hebben thans bij het bestaande verschil van gevoelen, voorge steld om de vergadering van eergisteren als voltallig en mitsdien het voorstel van de heeren Luteyn c. s. als vervallen te beschouwen temeer nog omdat de aanne ming in een volgende vergadering van dat voorstel, hetwelk de heffing eener belasting beoogde, toch alhankelijk zou zijn van een toevallige omstandigheid, namelijk de afwezigheid van een der tegenstanders, en zulks vooral in zaken van belastingen niet wensche- lijk zou zijn. Zonder hoofdelijke stemming is dit voorstel aangenomen en daardoor het meergenoemde voorstel tot het heften eener belasting op de honden vervallen. Vervolgens is de verordening tot invordering der plaatselijke directe belasting op de inkomsten verder behandeld en vastgesteld. De in deze verordening opge nomen hoofdbeginselen zijn: eigen aangifte der belas tingschuldigen of aanslag door burgemeester en wethou ders ambtshalve. Laatstgenoemden zullen, evenals nu, door eene commissie uit den raad voorgelicht worden doch niet daarenboven door een ambtenaar, speciaal belast met het onderzoeken der juistheid van dc gedane aangiften-, zooals door sommigen wenschelijk is geacht. Als nieuwe bepaliug is daareutegen met 12 tegeu 4 stemmen aangenomendat de voorloopig vastgestelde kohieren in druk tegen geringe betaling verkrijgbaar gesteld zullen worden, met aanduiding wie naar eigen aangifte of ambtshalve is aangeslagen. Tegen deze be paling stemden de heeren Lambrechtsen van Ritthem Snouck Hurgronje, van Visvliet en Rekker. De ver ordening in haar geheel is aangenomen met 15 stemmen tegen 1die van den heer Snijders. De verordeningen tot heffing en invordering der op centen op de personecle belasting, ten getale van 40, zijn zonder beraadslaging goedgekeurd. Van de heeren den Bouwmeester, Borsius en van der Leijé is bij burgemeester en wethouders een brief inge komen, hondende bezwaren tegen het raadsbesluit, waarbij is bepaald dat de nieuwe brug zal gelegd worden tegenover den toegangweg naar het spoorwegstation, met het oog op het afloopen der schepen hunner werf, welke, bezwaren bij hen zouden blijven bestaan al werd die brug tegenover de Segeerstraat gelegd. Burgemees-% teren wethouders zullen met genoemde heeren in nader ^khtóers van koophandel en fabrieken genoot schappen van nijverheid en dergelijke vereenigingen hebben het tegenwoordig druk, met het ontwerpen van adressen aan de tweede kamer, betreffende de wetsont werpen tot invoering van een inkomstenbelasting en tot afschaffing van de wet op het patent. Terwijl de kamers van koophandel en fabrieken te Gorinchem en te ZwöTTe zicl^Voór de aanneming van die wetsvoorstel len hebben verklaard, hebben hoofdbestuurders van het Genootschap ter bevordering van nijverheid te Onderden- dam gesloten om aan de tweede kamer te verzoeken dat zij 'die wetten toch niet zal aannemen. Natuurlijk in 't belang der nijverheid zooals zij raeenen. Het hoofdbestuur van de Maatschappij van landbouw in Limburg heeft een ander verzoek en zal bij de regee ring aandringen op afschaffing van de belasting op het zout in plaats van die op het geslacht zooals door de regeering is voorgesteld. Door de arrondissements-rechtbank te Tiel is, ter ver vulling van de vacature van kantonrechter te Gelder- malsen, eene voordracht opgemaakt, waarop zijn ge plaatst de heeren mr». Pleyte, griffier bij het kantonge recht te Geldermalsen, jonkheer Mollerus, griffier bij het kantongerecht te Zalt-Bommel en de Jonge van Ellemeet, griffier bij het kantongerecht te Kortgene. Benoemingen er. besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer J. N. Anslijn, Nederlandsch vico-consul te Alexandrië, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Isabella Ia Catolica van Spanje. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Hoorn, ter standplaats Oosterblokker H. W. D. Donker Curtius, caudidaat-notaris te Geertrui- denberg. consulaten. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan den heer E. de Bonnemort als Nederlandsch consul te laBochelle, onder dankbetuiging voor de in die betrek king bewezen dienstenen als zoodanig benoemd de heer L. Michel. muntcollege. Benoemd tot lid van het muntcollege. belast met de werkzaamheid van inspecteur essayeur- generaal der munt, jonkheer m1'. d^. A. D. van Riems dijk, thans aide-essayeur bij 's rijks munt. rijks-entrepot. Herbenoemd J. C. Burlage, wiens diensttijd als directeur van wege den handel bij bet algemeen rijks-entrepot te Rotterdam met den laatsten December dezes jaars eindigt. marine. Eervol ontslag verleend uit den zeedienst, op verzoek, aan den luitenant ter zee 2e klasse P. Crans, met den 15cn dezer. - Kerknieuws. Door het kiescollege der Nederdnitscho hervormde gemeente te Zierikzee is uit het vroeger medegedeelde drietaltot predikant aldaar beroepen de heer Snellen predikant' te Drielmet 37 stemmen. De heer Remij be kwam 32 stemmen. De ambachtsheer, jonkheer I. H. Schorer, te Flittersdori bij Bonnbeeft aan den kerkeraad ge meld, dat hij geen deel wenscht te nemen aan de beroe ping van een nieuwen predikant te Souburg. Gelijke verklaring is ook door den ambachtsheer van St. Lau rens met betrekking tot'die gemeente gedaan. Murine en leger. De officier van gezondheid 3« klasse G. Franken be- hoorende tot de rol van Zr. M'. schroefatoomschip het Loo, wordt met den 15en dezer op nonactiviteit gesteld, en met den 16pn daaraanvolgende vervangen door den officier van gezondheid 2e klasse K. G. F. Slooa. Gemengde berichten. De civiele terechtzitting van het provinciaal ge rechtshof in Gelderland moest, hoewel de pleidooien op dien dag bepaald waren, Woensdag plotseling worden uitgesteld wegens gebrek aan personeel in het hof, ter wijl procureurs en advocaten reeds tegenwoordig waren. De dag voor de pleidooien werd vastgesteld in het laatst van December, naar men vermoedt, niet betoog op het wiuter-reces der tweede kamer, wanneer de Taadsheer van Nispen weder zitting zal kunnen nemen. De volgende bijzonderheid wordt uit St. Johann, de voorstad van Saarbriicken medegedeeld. In den nacht van den le° op den 2" Augustus jl. werd de vredeseik, op 18 Juni van dit jaar nabij St. Wendel geplaatst, omge houwen. Een scherp onderzoek, onverwijld ingesteld, bracht spoedig den dader aan het licht. Voor de recht bank deswege terecht gesteld, werd de beschuldigde vrij gesproken tot groote verontwaardiging van de bevol king van Saarbriicken eu omstreken. Het openbaar ministerie stelde zich met de uitspraak evenmin tevre den, tengevolge waarvan de zaak voor het hof kwam» hetwelk voor een paar dagen een arrest in de quaestie heeft gewezen, dat meer overeenstemt met de wenschen der bevolking, want de aangeklaagde is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en het verlies zijner burger schapsrechten voor den tijd van twee jaren. In de steenkolenmijnen nabij St. Etienne in Frankrijk is verleden Woensdag avond een vrceselijk ongeluk gebeurd. In de put Jabin had een hevige ont ploffing plaats, terwijl de nachtposten en een aantal mijnwerkers, ongeveer 120 personen, zich in de mijn bevonden. De geheele omtrek dreunde. Tegen midder nacht was slechts een twaalftal werklieden uit de mijn geholpen, die geen letsel hadden bekomen. Den volgenden morgen kwamen nog 24 personen levend te voorschijn. Dien dag werd met alle kracht gewerkt om zoo mogelijk nog meer te redden, doch weldra moest men de hoop opgeven, om nog een levend wezen uit de galerijen te halen. Wonderen van moed en zelfopoffe ring werden verricht, doch zonder verder gevolg. Vrij dag middag had men reeds 35 lijken gevonden. Het getal menschen, die bij deze ramp zijn omgekomen, schat men op 65 a 80. Meer dan 50 slachtoffers had men nog niet uit de ingestorte galerijen te voorschijn kunnen brengen, hoewel de werkzaamheden om hen te vinden geen oogenblik zijn gestaakt. De ondernemers waren op het oogenblik van de ramp ook in de mijn, daar zij er zich Woensdag avond met een aantal bekwame werklieden hadden in begeven, om des nachts eenige verbeteringen tot stand te doen bren gen. Men verzekert dat 500 lampen iD de mijn waren verdeeld. Zoo te Parijs als ten platten lande zijn op :t. oogen blik in Frankrijk 350 tabakswinkels beschikbaar. (Naar men weet wordt in Frankrijk de tabakshandel gedreven door den staat, die er zijn zetbazen op na houdt). Meer dan 18.000 aanvragen zijn reeds hij den minister van bin- nenlandschezaken ingekomen. Elf duizend van die aan vragen zijn gedaan door gekwetste militairen, drie dui zend door officiersweduwende overigen door personen van allerlei aard en positie, waaronder bijv. drie apothe kers, een ex-notaris en een Poolsche prins. Volgens berichten uit Haramerfest, in Noorwegen, is de laatste Noorweegsche IJszeevaarder van dit jaar kapitein Carlsen, teruggekeerd. Deze beeft het geheele eiland Nova-Zembla rondgezeild, is bij het Barents- statiou aan de noordelijke kust van het eiland aan land geweest, en heeft, naar de berichten verder meJdeD, onderscheidene voorwerpen medegebracht, die van de overwintering van Barents op Nova-Zembla in 1596 afkomstig zijn. Een zonderling proces is den Amerilcaauschen minister van financiën, den heer Bout well, aangedaan. Een zekere Galvin, van New-York, heeft een voidering van 2,000,000 dollars tegen hem ingesteld, wegens verliezen, die hij heeft geleden door de ficancieele politiek van den heer Boutwell.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1