O R A N T. n°' m MIDDELBURGSCHE C "AAËÏÜTËDifa7~ 1871. 17 November. Vrijdag Bij dit noramer behooren twee bijvoeg sels, bevattende het vervolg (bladz. 1724) van het verslag van het verhandelde in de najaarsvergadering der provinciale staten van Zeeland. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, ma ken bekend: 'dat zij voornemens zijn op Zaterdag den 25,,B No vember 187! des namiddags te twee «ren op het raadhuis aldaar bij enkele inschrijving in het openbaar aan te besteden Het afbreken van een gedeelte muur en van twee vleugelbeschoeiingen het weder plaatsen van de laatsten het maken van puinglooiingvan twee aanlegsteigers, het stellen van vier vloedpalen en vier ijzeren meerpalen enz aan de zuidzijde der Engelsche kade. Het bestek ligt ter lezing der gemeente-secretarie en ten kantore van den gemeente-bouwmeester bij wien nadere inlichtingen zijn te bekomen, en door wien de noodige aanwijzing op het terrein zal geschieden op Donderdag dan 23ef> en Vrijdag den 24CB November a. telkens des voormiddags van 10 tot 12 uren. Het werk is begroot op eene som van ƒ2024. Vlissingen 14 November 1871. De Burgemeester en Wethouders voornd. WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. worden vernietigd, of dat de artt. 141 en 142 zouden worden verduidelijkt, in dier voege, dat de particuliere nijverheid in de eerste plaats zou worden opgeroepen. Natuurlijk heeft de minister, namens den koning, hierop geantwoordt, dat zoodanig verzoek niet kan worden toegestaanomdat, hoewel de oprichting en exploitatie van fabrieken volgens juiste oeconomische beginselen geen taak is van gemeentebesturen, geen hoogere macht handelingen van zoodanige besturen in anderen geest vernietigen kandaar de wet geen voorschrift bevat, waarmede dergelijke handeling van den gemeenteraad zou strijden. Het trekken van een grens tnsschen de diensten die het gemeentebestuur aan de gezamenlijke ingezetenen bewijzen mag en die welke het aan de particuliere nijverheid moet overlaten, zou noodzakelijk vzypr, om de bescherming te verleenen die in h'N^dres.wJctitrgevaagdmaar is, volgens den minis ter ^onmogelijk, als men niet telkens wil stuiten op de vraag of, welke ook de plaatselijke gesteldheid en behoefte zij particuliere nijverheid kan worden voor zien of ingewacht. De Vereeniging van- en voor Nederlandsche indus- trieelen schijnt de meening te zijn toegedaan, dat de woorden „algemeen belang" in art. 153 der gemeentewet bedoelen het belang der Nederlandsche industrieelen alsof er ook nog niet andere belanghebbenden zijn want zij gelooft toch, dat, op grond van die woordende regeering bevoegt en verplicht is verordeningen te ver nietigen waarbij gemeenteraden besluiten een tak van nijverheid uit te oefenen. Door den minister van justitie is aan de heeren mf. P. W. Alstorphius Grevèlink, hoofdinspecteur der ge vangenissen; mr. C. J. N. Nieuwenhuisraadsheer in het provinciaal gerechtshof te Utrecht en jonkheer mr. B. J. Ploos van Amstel, rechier in arrondissement-recht bank te Arasterdam, opgedragen een nieuw stel orga nieke bepalingen op het gevangeniswezen te ontwerpen, zijnde de thans nog bestaande, die van 1822 dateeren, geheel verouderd. Atnhcour.) Oinncnlanö. Middelburg 16 November. De disctissiën over het amendement van den heer Dumbar, bij de behandeling van hoofdstuk III (buiten- landsche zakeu,) der staatsbegrooting, tot opheffing van de missie te Rome, zijn, in de zitting der tweede kamer ▼an heden, voortgezet. Terwijl slechts een drietal leden zich tegen het voor stel der regeering, tot behond der missie verklaarden» werd door negen leden het amendement van den heer Dumbar bestreden. Morgen zal de minister aan het woord zijn. De Staats-courant van beden bevat de volgende wet ten: van den 2''i November 1871, tot wijziging der begrooting van uitgaven voor de rijksgestichten Ommer- schans en Veenhuizen dienst 1870; van den 2en Novem ber 1871, tot wijziging der begrooting van uitgaven ▼oor de algeraeene landsdrukkerij, dienst 1870; van den 2«n November 1871, houdende bepalingen omtrent de invoering der Nederlandsche Pbarmacopea; en van den 2en November 1871, tot onteigening van perceelen ten behoeve van een spoorweg van Boxtel langs Gen nep naar de Pruissische grenzen in de richtingen naar Kleef en Wezel. De Vereeniging van- en voor Nederlandsche indus trieelen, die voorgeeft de belangen der nij verheid te behar tigen en dat steed8 op haar eigenaardige wijze doet, heeft voor eenigen tijd een adres aan den koning gericht, waarbij bezwaren werden ingebracht tegen de oprichting van gas- en andere fabrieken door gemeentebesturen en waarin werd verzocht, dat raadsbesluiten tot zulke oprichting, krachtens art. 153 der gemeentewet zouden Benoemingen en besluiten. consulaten. Erkend de heeren P- de Bruyne, M. Tijde- man en F. F. L. Pollen, respeetivelijk als consul en als vice-consul van het Duitsche rijk, te Middelburg, Tiel en Scheveningen, en zulks op den voet van Nederland sche onderdanen. rechterlijke macht. Eervol ontslag verleend, op verzoek aan mr. C. F. F. Rinia van Nanta, met ingang van 1 Januari 1872, als kantonrechter te Bergum. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft Maandag de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken. Josephus Marinas Roothaert, oud 33 jaren commissionair in landbouwwerktuigen, wonende te Tholen, gedetineerd te Zierikzee, was beklaagd ter zake dat hij in den namiddag van 18 September jl. uit eene schuiflade van een kabinet, staande op eene bovenkamer in de herberg, bewoond door den logement houder Pieter Quistte Stavenisse, waarin hij zijn intrek genomen had, ten nadeele van diens in wonenden zoon, Cornelis Quist, arglistig weggenomen en zich toege- eigend heeft: 1° Een portemonnaie met zilveren beslag inhoudende 20 in verschillende specie 2° een dito met Berlijn zilveren beslag; 3® een gouden ring; 4° een zilveren en een beenen horlogeketting5° eene porte feuille met familieportretten; 6° een manchettenknoop en 7° een lederen cigarendoosje. Bij vonnis der arrondissements-rechtbankte Zierikzee dd. 6 Otober jl., is hij schuldig verklaard aan dieverij, gepleegd in de herberg waarin hij opgenomen was, en te dier zake, onder aanneming van verzachtende om standighedenveroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maandenin eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten der procedure. Op het door den veroordeelde ingesteld hooger beroep heeft het hof bovengemeld vonnis bevestigd, met veroor deeling van den appellant in de kosten op het hooger beroep gevallen. Emile Janssen oud 29 jarenslijter, wonende te Hulst, was beklaagd ter zake dat hij op 24 Augustus jl., s avonds half acht uur in zijne herberg te Hulst, aan denbrigadier-kommandant der brigade maréchaussée te Hulst (Jan van der Weide), die op surveillance was en hem aanmaande om geen d'.ank te geven aan een be schonken koetsier, heeft toegevoegd; „jij zoekt hier de burgerij, jij bent een geraeene leugenaar, ik zal je bekla gen, je bent te gemeen om een briefje te vrageD, ik veeg mijne kaan een reis naar Goes." Bij vonnis der arrondissemets-rechtbank te Goes dd. 25 September jl., is bij schuldig verklaard aan het wan bedrijf van het met woorden beleedigen van een bevel hebber der gewapende macht in functie, en onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroor deeld tot betaling eener geldboete van f 25, met subsi diaire gevangenisstraf van 7 dagenalsmede in de kosten van het rechtsgeding. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hof, rechtdoende bij verstek, bovenge meld vonnis bevestigd voor wat betreft het bewezene der daadzaken, hare qualificatie en het bewezene der schuld van den beklaagde aan die feiten; en, met ver nietiging van het vonnis voor wat de opgelegde straf aangaat, den beklaagde veroordeeld tot eene gevange nisstraf van 6 dagen en in de kosten van het rechts geding, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. Amandus Eggermondt, oud 15 jaren, wonende onder Axel, was beklaagd ter zake dat hij op 29 Juli jl., des namiddags omstreeks 4 uren, onder Axel uit een bakkeetop de hofstede van G. G. Gallé aldaararglistig heeft ontvreemd en zich toegeëigend, een Berlijnsch zil veren horloge ten nadeele van P. Vliebergen, die met hem voor loon bij G. G. Gallé voornoemd diende. Hij is bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Goes dd. 25 September jl. op grond dat het feit van den be klaagde ten laste gelegd is bewezen, doch dat het door hem bedreven is zonder oordeel des onderscheids vrijgesproken doch bevolen, dat/hij zal worden gebracht in een verbeterhuisteneinde aldaar opgevoed en in hechtenis gehouden te worden totdat hij den ouderdom van 18 jaren zal hebben bereikt; de kosten van het rechtsgeding te dragen door den staat. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hot bovengenoemd vonnis vernietigd en den geïntimeerde schuldig verklaard aan diefstal gepleegd door een loonbediende in de woning van zijn meester, ten nadeele van iemand die aldaar woonde, en te dier zake bij verstek veroordeeld tot een gevangenis straf van 45 dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan, en in de kosten vao bet rechtsgedingzoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. Gemengde berichten. De koningin, die den 7™ dezer uit Rome te Florence was aangekomen, is Maandag van daar vertrokken naar Weenen. Eergisteren is bij den agent van het ministerie van financiën te Amsterdam, door de notarissen Claasen en Jager, namens den heer Alexander Brogden, lid vau het Engelsgh parlement te Londen, gestort de som van 300,000, als het definitief waarborg-kapitaal, bedon gen bij de concessie voor den aanleg en de exploitatie van den spoorweg van Tilburg over 's Hertogenbosch naar Nijmegen, aan genoemden heer Brogden dezer dagen door de regeeririg verleend. Nieuvst van den dag.) Volgens telegrafisch bericht uit Glasgow is het stoomschip Conrad, van de stoomvaartmaatschappij Nederland, eergisteren met goed gevolg te water gelaten. Sedert eenigen tijd bedient men zich in de kampen bij Parijs van zoogenaamde „soepwagens" die de soldaten ontslaan van de noodzakelijkheid om keukengereed schap met zich te voeren. Het zijn een soort ver voer bare keukens die door een paard worden getrokken en waarin zich twee ketels bevinden, een voor soep en een andere

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1