Bcrtijdingcn. t.ïanDebbracf)tm. SlDncrtenticn. Evangelische Vooruitgang. voorlezingen over de zaak van Langrand Dumonceau aangekondigd ik zal ze in den Cercle artistique et littéraire houden, dat wil zeggen in het centrum der Antwerpsche liberale partij. „Ik heb opnieuw de Banque nationale aangevallen en mijne brieven hebben te Antwerpen veel effekt gemaakt „Heb de goedheid mg met een enkel woord te ant woorden, om mijn gedrag daarnaar te richten." Later dringt hij op de onderteekening van het koop contract aan, „opdat hij niets te vreeze hebbe, wanneer hij Langrand verdedigt," en hij schrijft hem daarna den le° Januari: „Gij zult zien, dat wij te zamen verwonderlijke dingen zullen doen. Ik heb het geloof, gebaseerd op studie. „Tracht slechts het contract te doen teekenen; doe "toch niet te veel moeite voor die groote nameu, die gewoonlijk geen geld doen verdienen. Ik belast mij er mededat alles geplaatst wordt. „Ik zal Dinsdag komen en wanneer gij het noodig oordeelt om mij aan die groote hanzen als uw administrateur voor te stellen, dan~kunt gij dat doen." Nadat hij zich in een brief van den 10° verdedigd heeft tegen de beschuldiging, dat hij Langrand het mes op de keel zet, schrijft hij den 24cn Januari: „Gij zult mijne brieven in le Précnrseur lezen. Alvo rens dit schoone terrein te Antwerpen te verlaten, waarop ik naam gemaakt heb, wil ik er eervolle herin neringen achterlaten. Ik heb indertijd een critisch onderzoek der opera tien van Langrand aange- gekondigd; dit moet plaats hebbenanders zou men zeggen, dat gij mij omgekocht hebt. Die critiek moet geleverd worden. Zij zal zeer gematigd van vorm zijn; wat het fonds betreft, dit heb ik met Nothomb en Dedecker besproken. Dit moet u genoeg zijn." De zaak is tot stand gekomen. De heer Brassenr wordt naar Italië gezonden als speciaal en gevol machtigd zaakgelastigde van Langrand, voor zien van eene som van 5 millioendie hij naar wille keur kan uitreiken aan die personen, welke van dienst zouden kunnen zijn. Den 12™ Januari 1867 schrijft hij uit Florence: „Onze slag van 60 millioeu is bijna zeker. Ik denk over een anderen van 25 millioendie u geen duit kosten zal." Doch de zaak hokt. De Italiaansche kamers, die hij beweert gewonnen te hebben door luisterrijke diners aan de invloedrijkste leden aan te bieden, steken oen spaak in het wie). „Alberi is angstig schrijft Bras- seur in zijne woede en hij vreest gedagvaard te zullen worden. Castellani is naar buiten gegaan, en doet het voor komen alsof hij op sterven lag. Wanneer zij het ongeluk hebben van de zaak te verraden, ik zou geen oogenblik aarzelen, om hen, die katholieken! op te offeren en ze op hun beurt te comproraitteeren." Men ziet het. de heer Brassenr munt niet uit in kiesch- heid. De voortdurende brieven geven verhevene bij zonderheden over de wijze waarmede hij de zaken en derdeD beoordeelt. „Ik heb den heer Cauneop den stang gereden, schrijft hij. Ik heb hem geheel naar de begin selen der hooge rijschool behandeld, welke hierin be staan om zooveel mogelijk te nemen en den cliënt geluk kig en tevreden te doen vertrekken." Die hooge school is inderdaad verrukkelijk! Doch hij maakt zich somwijlen boos, en dan is zijn oordeel verre van zacht. „Wat den heer Dechamps be treft, zegt hij in een brief van 28 October 1865, zou ik u niet genoeg kunnen aaubevelen, om bij uw besluit te blijven en zijn ontslag niet aan te nemen. Gij hebt, door hem aan uwe ondernemingen te verbinden, de waarde van zijn politieken naam op het oog gehad; gij moet dien naam behouden, omdat gij hem ruim daarvoor betaald hebt. Bovendienik constateer dit tot mijn grooten spijt, hebt gij hem en eenige anderen toegestaan, om opschandelijke wijzete knoeien bij de oprichting van de Hollandsche maatschappij van Meudel en den International. Het minste wat de heer Dechamps verplicht is te doen bestaat hierin, dat hij u zijn zedelijken steun niet onttrekt, nadath ij een mil lioen gewonnen heeft op ee ne wij ze, die een eerlijk man niet zou willen erkenncn." Ziedaar een millioen volkomen verdwenenwaarvan de ongelukkige aandeelhouders van den International misschien gaarne eenige bijzonderheden vernamen! Brasseur ontziet overigens de administrateurs ook niet. Op de volgende wijze eindigt hij een brief, waarin hij den raad geeft om alle traktementen te verminderen en die op een cijfer to brengendat voor de publieke opinie erkend kan worden. „Do toestand van het Credit foncier et industriel is verre van schitterend, en gij hebt mij vaak gezegd, dat de roofzncbt van vele administrateurs de oorzaak van dezen toestand is, die een slechten afloop voorspelt. „Alle knoeierijen, alle schandalen, alle onverschuldigde commissieloonen zijn ten laste gebracht van het minder Credit foncier et industriel, dat zoodoende de zondebok van alle menschelijke misslagen is. Dit hebt gij mij vaak medegedeeld. „Welnu, houd al die personen in het Credit foncier; laat ze niet los, hu zij zich tegen u willen keeren. Gij hebt ze met goud overladen, zij hebben den steun van hun naam en hunne politieke part ij gegeven. G ij moet zebehouden, anders verliest gij alles wat zij tegen goud geruild hebben. „Dit is alles treurig, zeer treurig, doch het is niet anders. Ik vervul als uw raadgever mijn plicht door u te waar- schu wén tegen een waarschijnlijk nadeel." Den 7cn [November schreef hij o. a. aan Langrand: „Hiernevens een brief, dien ik u raad aan den heer Baillion-Lefebvre te schrijven. Gij kunt niet gelooven welk gewicht ik er aan hecht, dat gij dat dossier meester wordt. Uw vermogen en uw eer zijn er mede gemoeid. Uw vermogen: want die man, dien gij kent als een schaamteloozen dief, kan misbruik gemaakt hebben van uwe onderteekening, naar aanleiding van de bewuste circulaire waarvan ik u reeds sprak. Uwe eer: omdat bet officieel bestaan van de schandelijke en tegelijk belachelijke vereeniging moet verdwijnen te samen met de bewijzen daarvoor." De bewijzen verduisteren en doen verdwijnen! Dit is zeker ook een beginsel dier „hooge sehoo 1." Deze korte trekken teekenon den man en de zaken waarvan hij de directie op zich nam. Hiermede verge leken, beteekent de rest niet veel. De vrijdenker van vroeger komt nog van tijd tot tijd even boven „Gij zult erkennen, dat ik mijn tijd goed besteed heb, slechts heb ik gisteren de mis, ja zelfs den vesper ver zuimd. Gij hebt deze zonde op uw geweten. Chut! zeg er niets vau aan uwe heilige mannen 1" Brassenr noemt zichzelf den „kolonel" van Langrand. Hij beroemt zich de Oosterrijksche politie, den graaf Mauriceen zijne vrouw om zijn vinger te kunnen winden. Hij bedreigt bet Belgische ministerie. „Ik heb onzen ambassadeur over deze zaak gesproken. Ik heb hem gedwongen om onze partij te kiezen. Doet hij het niet, dan moet gij het Belgische ministerie laten bestoo- ken. Eu thans, ik bid God, dat hij u in zijn heilige be scherming neme! (doch mij ook!)" Hij feliciteert zijn vriend Langrand met zijn goed gelnk. „Gij hebt ongetwijield het koord, waarmede men gehangen wordt, in uw zak verborgen. Voor mijn per soon verheug ik mij ook ten eerste dat alles mijn besten vriend Langrand zoo uitstekend gelukt." En steeds heeft hij nieuwe zakenaltijd zonder dat men in de beurs behoeft te tasten. Altijd nieuwe slagen te slaan, zooals zij het zelve noemen. Een telegram, van Weenen den 27eo Juni 1866 gezonden, zegt: „Ik zal u te Weenen een nieuwe zaak voorstellen, die u 25 millioen voordeel geeft, zoader dat gij uw beurs behoeft open te maken. Maak u gereed om in de vol gende week hietheen te komen." In een brief van den 2«n December 1866 schreef hij: „Wanneer het plan aangenomen was, zou ik u de gelegenheid aangewezen hebben, om met éen slag 7 mil lioen te winnen. Wanneer men het nog wil uitvoeren verzet er u dan niet tegen." Ten slotte nog, om de kroon op al die verrukkelijke zaken te zettende mededeeling dat het dossier-B rasse ur naar de bekende cijfers de sommenwelke aan den gevolmachtigden agent van Langrand geschonken zijn doet schatten op een bedrag van drie millioen acht honderd drie en tachtig duizend driehon derd vijftien francs. Gisteren is te Londen gearriveerd het barkschip Wal cheren, gezagvoerder M. Tb. Larsen. Schip en equipage in goeden staat. Graanmarkten enz. Amsterdam, 15 November. Duinzandaardappelen 3 a 5.25; Zeeuwsehe jammen 4.-- a 4.80; Friesche dito 3.90 a 4.10; Fransche dito 2.70 a 2.80; Geldersche ronde wolkammers ƒ2.50 a 3.50; dito stoelraatters Munstersche ƒ2.90 a ƒ3.10; Pruisen 3.80; Zwarte of Groningsche 2.50 a 2.60. Amsterdam, 15 November. Raapolie op 6 weken 48$. Lijnolie op 6 weken 38. Prijzen van effecten. Amsterdam 15 November 1871. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 53{$ *dito dito dito 3 63$ ♦dito dito dito 4 84£ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 133 ♦ditoexploitatie Ned. staatssp 123 België. ♦Certificaten bij Rotbschild 2$ Frankrijk. "Inschrijvingen3 51$ *dito5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 97$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 68$ ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 82 *Cert. 1000 1864 5 96$ ♦dito 1000 1866 5 96$ Toten 1866 5 ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 4$ 87$ ♦Certific. dito4 68$ *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligatiën 1867—69 4 „72$ ♦Certificaten 6 *Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 225 ♦Oblig. dito4 175 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 90$ dito dito Jelez Orel 5 90 dito dito Charkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkistobligatiën5 69$ Oostenrijk. *0blig. metall. in zilver Jan.Juli 5 56$ ♦dito dito April/Oct. 5 „56$ ♦dito in papier Mei, Nov. 5 48$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 471 Italië. Leening 1861 5 Spanje. "Obligation. Buitenl. 1867—70. 3 32$ ♦dito 1871_3 32$ ♦dito Binnenlandsche 3 27$ Portugal. ♦Obl. 1856—62 3 35 f$ ♦dito 1867—69 3 35$ Turkije. dito (binnenl.)5 45$ Egypte Obl. 1868 7 78$ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 95$ ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 98$ ♦dito dito dito (1885) 6 98$ ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 83$ Oblig. Atl.Gr.W.Spw Obiosec.(7p) 77 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures8 Obl St.Paul &Pac.Spw. lesec. 7 70$ dito dito dito 2esec. 7 711 dito dito 1869 dito 7 72$ Brazilië. ♦Obl. 1863 4$ ♦dito 1865 5 93$ Mexico. dito 18513 12$ Grenada. dito afgestempeld6 18$ Venezuela, dito3 Ecuador. dito1 Pr(gzcn van coupouSe Amsterdam, 14November. Metall. 21.124; Dito zilver 24.52$; Dito Eng. per 11.821 Eng Russen per f Eng. Portugal per 1Ï.82J: Fransche 54$. Belg 55$; Pruis, 34$; Hamb. Russen ƒ31; Russen in Z. R. 32; Pools, in Fl. fper Z.R. Spaans. Amerib. Dollars /2.40; dito papier 2.13; Spaans, in fr.—Piasters Betaling van coupons. De coupons der 4 pet. Russische certificaten in zilver le en 2e leening, administratie Hope c°., Ketwïch en Voombergh en wede. w. Borski, verschenen 1/13 Augus tus 1871, worden betaald met 15,69. Tot diepe droefheid van zijne nagelatenc betrekkin gen ontsliep alhier, in den ouderdom van 59jaren, zacht en kalm de WelEdelgestrenge Heer Mr. PIERRE JEAN GESINE VAN DIGGELEN, Advocaat en Oud-auditeur militair in de provincie Zeeland. Oosteihouc Wed. VAN DIGGELEN-CARON 13 November 1871. en kinderen. Voor de bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden vau mijn echtgenoot, betuigt de ondergetee- kende haren oprechten dank. Oostkapclle Wed. C». VAN SCHAGEN, 15 November 1871. Frbderiks. LEZ1IVG door den heer LUTI, in de Concertzaal, op Vrijdag 17 November 1871, «les avonds te 8 uren, voor allen die tot de vereeniging zijn toe getreden. Wie nog tot de vereeniging wenschen toe te treden vinden daartoe gelegenheid bij den beer W. ALTORFFER, Secretaris.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3