Hongaar zitting zou hebben en er dus plaats voor twee Duitschers bleef. Met belangstelling zien wij de mede- deeling tegemoetwelke partij thans aan de beurt komt, om tevreden of schadeloos gesteld te worden, want wanneer men zóo begint, waar is dan het einde? Het bericht van la France omtrent de voornemens van den paus wordt, zooals zich verwachten liet, uit Versailles op officieuse wijze tegengesproken. Misschien is de aanbieding van het kasteel te Pau van vroegeren datum, want inderdaad schijnt Thiers in den aanvang van zijne regeering een brief aan den paus geschreven te hebben. Jules Favre verklaarde in de nationale ver- gatlering dan ook niets anders, dan dat de brief, welke door de dagbladen publiek gemaakt was, r.iet door Thiers geschreven was. In het antwoord des pausen aan den heer d'Harconrt, bij gelegenheid van de overhan diging zijner geloofsbrieven thans in het geschrift van Jules Favre openbaar gemaakt wordt tenminste duidelijk van den briet van Thiers gesproken. Een coiTCspondent van l'Indépendance beige meldt, dat de heer Jules Simon zijn ontwerp-wet op het lager onderwijs gereed en aan de goedkeuring van Thiers en den ministerraad onderworpen heeft, er bij voegende dat alleen de minister van openbare werken, de heer de Larcy, bedenkingen daartegen in het midden gebracht heeft. Met belangstelling ziet men de rege ling van het lager onderwijs tegemoet, waarvan Frank rijk zelf zooveel goeds verwacht, te oordeelen naar de ontelbare wenscbeD dienaangaande door de verschillende departementale raden met groote meerderheid van stemmen uitgesproken. Zooals reeds bekend was, heeft de heer Jules Simon de leerplichtigheid en het koste loos onderwijs als beginsel aangenomen. Het Pransch-Engelsclie handelstractaat. Een telegram uit Versailles meldt, dat de ouderhande lingen over de wijzigingen, welke de Fransche regeering in bet handel stractaat met Engeland wil brengen, steeds worden voortgezet, zonder ook maar eenigszins aan te duiden, waarover deze hoofdzakelijk loopen en welke vooruitzichten men daaromtrent koestert. Slechts ver neemt men, dat die onderhandelingen zeer veel inspan ning kosten, en daarom schijnt de regeering het noodig te oordeelen om nu en dan het publiek gerust te stellen omtrent de geruchten, dat de ouderhandelingen op het punt zijn van afgebroken te worden in welk geval de Fransche regecring het tractaat zou opzeggen. Uit hetgeen men daaromtrent in Engelaod waarneemt, geeft de stemmiug aldaar weinig uitzicht, dat aan de wenschen der Fransche regeering toegegeven zal wor den. Wel hebben eenige kamers van koophandel zich ten gunste van het behoud van het tractaat uitgespro ken, ook wanneer de Britsche regeering eenige conces- siën moest doen, doch de publieke opiuie in Engeland wil grootendeels van geen concessiën weten, en ver langt, dat wanneer Frankrijk het tractaat wil wijzigen, eenvoudig daaraan een einde gemaakt zal worden. Beide landen herkrijgen daardoor hunne volle vrijheid van handelen, en wanneer Frankrijk aan zijne protectionisti sche plannen vasthoudt, dau moge het zelf er de wrange vruchten van plukken. In dien geest besprak the Times voor eenige dagen dit belangrijke vraagstuk. Het blad verklaart zich zelfs ten sterkste tegen het systeem, dat de handelsverdragen beschouwt als eene markt, waarop een land de vermin dering van tarief koopt met eene vermindering die het van zijne zijde aanbiedt. „Indien Frankrijk zegt het orgaan der City, den invoer onzer koopwaren gemakkelijk maakt, dan is dit voor dit land even voordeelig als voor ons, en wanneer wij de invoerrechten op zijne wijnen verminderen, dan zijn wij de eersteD, die daarvan profi teered Wij moeten Frankrijk niet gekneld houden tussehen de banden van een tractaat, dat dit land voor zich bezwarend acht, door met maatregelen te dreigen die ouze schade zouden moeten dekken. Wij zullen geen représailles nemen. Indien Frankrijk zich van het trac taat wil ontdoen, wordt het door niets daarin verhinderd; het heeft daartoe volle vrijheid en eenmaal van dien baud ontslagen, kan het zijne in- en uitvoerrechten zoo hoog opvoeren als het zelf het nuttigst acht. Wij herha len het, wij zullen geen représailles nemen. Wij zullen uit weerwraakgeen enkel invoerrecht verlioogen. Slechts wanneer de inkomsten het eischten, zouden wij onze vrijheid herwonnen hebbende, ons tarief kunnen wijzi gen naar de beboetten van de schatkist." Ofschoon the Times het niet duidelijk zegt, kan men toch uitzijn betoog opmaken en is dit tussehen de regels te lezen, dat Engeland nooit in de verhooging der inko mende rechten op do Engelsche stoffen vrijwillig zal toestemmen, om de eenvoudige reden, dat Frankrijk daarvoor geen compensatie kan aanbieden. Het Engel sche blad doet gevoelen, dat een verhooging der inko mende rechten op de Fransche artikelen, waaronder vooral de wijn een voorname plaats inneemt, slechts het gevolg kan hebben dat, de consument overmatig gedrukt wordt, zonder dat daaruit eenig voordeel voor de Engelsche fabrikanten voortspruit. Daarom geloovcr. wij, dat the Times dan ook op het juiste oeeonomische standpunt staat, wanneer bij be weert, dat de keus tussehen verhooging van het tarief of' opzegging van het tractaat niet twijfelachtig kan zijn. In dit dilemma verdient volkomen vrijheid van handelen voor Engeland verreweg de voorkeur. Het lijdt geen twijfel, of Engeland zal in overeenstemming met de richting, die het in belastingzaken volgt, eerder de income-tax met enkele pence verhoogen dan de consu menten door hoogere invoerrechten treffen. Dit schijnt het orgaan der City op het oog te hebben, wanneer bet zegt dat Engeland geen représailles zal nemen, doch lie ver een goed gebruik van zijne vrijheid van handelen wil maken. Belgische brieven. Brussel 12 November. De woede van het Journal de Bruxelles heeft niet lang geduurd. Heeds den volgenden dag, nadat het zich gewroken had over de gelijkstelling der jezuïeten met de Internationale, door het nieuwe Dniteche rijk op éene lijn te stellen met het Bonapartistisch keizerrijk, deed het blad amende honorable en kwam plotseling tot de ont dekking. dat men de Norddentsche Ailgemeine Zeitung niet verwarren moest met de politiek van vorst Bismarck. In zijn eerste woede zag het Journal de Bruxelles in het artikel van het officieuse Duitsche orgaan eene waarschuwing voor aanstaande annexatie, die er voor het blad later weer niet in lag. Inderdaad kon men dit met eenigen goeden wil gemakkelijk tussehen de regels lezendoch is het wel de rol van het officieuse Belgische orgaan om onraad te roepen vóórdat wezenlijk gevaar dreigt? Het artikel der Norddeutsche Ailgemeine Zeitung geeft mij aanleiding er aan te herinnerendat ik reeds voor ongeveer zes maanden voorspelde, dat de Europee- sche reactie van de handelingen der Parijsche commune waaraan de Internationale zich nauw aangesloten had gebruik maken zou, om niet alleen in Duitschland maar in geheel Europa, als het mogelijk was, de besluiten van het congres van Carlsbad opnieuw te handhaven en zelfs uit te breiden. Met afkeer denkt men aan den tijd dier politievervol- gingen terug, die gedurende twintig jaren iedere mani festatie, hoe gering en bescheiden die ook wareten guDSte van de Duitsche eenheidwelke men thans te Berlijn zoo hemelhoog verheft, onderdrukten en streng tekeer gingen. De grootste en talentvolste mannendo edelste geniën zuchtten in de gevangenissen van den staat; de gelukkigsten waren nog zij die er in geslaagd waren, om uit hunne cellen te ontkomen en in Frank rijk, in Engeland en in de Vereenigde staten van Amerika een betere toekomstfaf te wachten. Welnu, diezelfde onrechtvaardigheden gaarne zou ik zeggen diezelfde misdaden welke toen bedreven werden door hetgeen men 'Demorjogenne.kcrei noemde (het was voldoende wanneer men slechts in den reuk van democratie stond, om voor suspect gehouden, onder toezicht geplaatst en zelfs in de gevangenis ge worpen te worden), welnu, datzelfde onrecht maakt men zich gereed om te herhalen en reeds bij voorbaat kan men deze richting met den naam van Socialislenneckerei betitelen. En thans, nu geheel Dnitschlanu in aanbidding neer knielt voor von Bisroark en aan zijn wil onderworpen is niets bewijst dit beter dan de debatten in den rijksdag thans zullen de slachtoffers dezer vervolgin gen zelfs niet het redmiddel hebben der Duitsche dema gogen van vroeger, om een wijkplaats te vinden in den een of anderen der 36 Duitsche staten, die zich op een weinig meer liberaliteit beroemen kon. Voor de socia listen en voor allen, die in hunne leerstellingen ook maar iets goeds meenen te zien, zal nergens in Duitsch land een toevluchtsoord bestaan, want de arm van von Bismarck reikt van de Oostzee tot den Donau, van de Moezel tot de Wciehsel. En dit schijnt hem nog niet voldoende! Hij wil tot een internationale Hermandad komen, die jacht maaktop de socialisten, eene benaming die men weldra aan allen geven zal, die het wagen zijne politiek en zijn bestier te bestrijden. Het is te wenschen, datBelgië en Nederland zich niet meer dan Engeland tot medewerking aan de verwezen lijking van zoodanig plan leenen zullen. Het zij verre, dat ik de gevaren der Internationale zou miskennen. Integendeel, hoe dikwijls heb ik u niet daarop gewezenDoch zoo ooit Europa in dit opzicht aan de raadgevingen van Pruisen gehoor gaf, bet zou den persoon navolgen, die in het water sprong om niet nat te worden. anö els h exi cljtm. Graanmarkten enz. Vlissingex, 14 November. Bol er f 1.4'5 a f 1.50 per kilogram. Frijzöïi van effecten. Amsterdam 14 November 1871. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 53$ *dito dito dito 3 63$ *dito dito dito 4 84y,r ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 133 ♦ditoexploitatie Ned. staatssp 122 België. ^Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk. *Inschrij vingen3 52 ♦dito5 83$ Rusland, ♦Obligatiën 1798/1816 5 97$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 69 ♦dito Hope C<>. 1855, 6* serie 5 81$ *Cert. 1000 1864 5 96$ ♦dito 1000 1866 5 r 96 ♦Loten 1866 5 „244 ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 4$ 87$ ♦Certific. dito4 68 ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4£L. 4 68 ♦Obligation 1867—69 4 „72$ ♦Certificaten 6 45$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatseh. 5 224$ ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tifiis 5 90$ dito dito Jelez Orel 5 90 dito dito Charkow Azow. 5 89$ Polen. ♦Schatkistobligatiën5 69$ Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 56$ ♦dito dito April/Oct. 5 56$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 „48,^ ♦dito dito Febr./Aug. 5 47$ Italië. Leening 1861 5 56$ Spanje. ♦Obligatiën. Buiten). 1867—70. 3 32$ ♦dito 18713 32$ ♦dito Binnenlandsche 3 27$ Portugal. ♦Obl. 1856-62 3 35 H ♦dito 1867-69 3 35$ Tnrkije. dito (binnenl.)5 45$ Egypte Obl. 1868 7 7S& Amerika. *Obl. Vereenigde .Staten (1874) 5 95$ ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 97$ ♦dito dito dito (1885) 6 9S$ ♦Obl. Illinois. 7 ♦dito dito Federation 6 83$ Oblig, Atl.Gr.W. Spw Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures8 Obl St.Paul Pac.Spw. lesec. 7 dito dito dito 2e sec. 7 71$ dito dito 1869 dito 7 72$ Brazilië. ♦Obl. 1863 4$ 83$ ♦dito 1865 .5 93$ Mexico. dito 18513 12$ Grenada. dito afgestempeld6 183 Venezuela, dito 3 7$ Ecuador. d.to1 Prffzen vara co«pons. Amsterdam, 13 November. Metali. 21.12$; Dito zilver 24.521; Dito Eng. per f 11.82Eng Russen per f Eng. Portugal per f 11.82$; Fransche 54$. Belg. f 55$; Pruis. 34$; Bamb. Russen 31; Russen in t. R. 32; Pools, in Fl. fper Z.R. f Spaans. fAmerik. Dollars 2.40; dito papier 2.13; Spaans, in fr.Piasters iefaling van coupons. De coupons der certificaten van Russische fondsen administratie van Vloten en de Gijselaar, verschenen 1 Juli 1871, worden betaald: de coupons der certificaten 6 pet. in assignatiën met /"13.31 6 zilver „23.30. liiïvcrtcnticn. Heden overleed, na eene kortstondige doch hevige ziekte, in den ouderdom van ruim 49 jaren mijne echt- genoote JOHANNA GUTTELING. Hoedekenskerke P. LENTE, 12 November 1871. Geneesheer. Heden overleed onze mede-wijnwerker A. WIELIX, in den ouderdom van ruim 73 jaren. 45 jaren was hij ons een getrouw medgezel. VÜ9singen x, i de gezamenlijke wijnwerkers. 13 November 1871.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3