MIDDELBURGSCHE COURANT. r 269. Dinsdag 1871. 14 November. Bij dit nommer behoort een hijvoegsel, bevattende het derde gedeelte van het ver slag van het verhandelde in de najaarsverga dering der provinciale staten van Zeeland. Middelburg 13 Novc mier In de beantwoording door de regeering van het verslag der tweede kamer omtrent de staatsspoorweg- begrooting komen eenige, vooral voor onze provincie, belangrijke mededeelingen voor, waarvoor wij met nadrnk naar het in dit nommer onder de rubriek „staten- generaal" opgenomene verwijzen. In de zitting der tweede kamer van heden zijn de algemeene beraadslagingen over de begrooting voor i&ÏJLaangevanjign. heeren Wintgens, Zinnicq Berg man en van Hbuten hebben het beleid van het kabinet bestreden. De heer Thorbecke heeft op een vraag van den heer Jonckbloet geantwoord, dat de minister van oorlog bedenkingen blijft hebben tegen eene bij de wet vastgesteld^ legerorganisatie. In de jl. Zaterdag gehouden avondzitting der provin ciale staten van Zeeland zijn de werkzaamheden ten einde gebracht. De nog aanhangige voorstellen van gedeputeerde staten, betreffende de wijzigingen der provinciale be grootingen voor 1871 en'72, de verhoogde heffing van opcenten en de te sluiten geldleeningen, zijn allen goed gekeurd, wat betreft het voorstel tot het sluiten eener geldleening ten behoeve van den aanleg van steigers, zooals dit door gedeputeerde staten nader is gewijzigd, te weten dat het bedrag der kening van 70,000 is ge bracht cp /48,CC0, zijnde de steiger te Hoedekenskerke voor memorie uitgetrokken. De najaarsvergadering is daarna door den voorzitter in naam des konings gesloten. De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a. des na middags te een uur, een openbare zitting houden ter behandeling der volgende zaken-: missives gedeputeerde staten goedkeuring raadsbesluiten missive burgerlijk armbestuur, rekening elders armlastigen 1870; missives commissie leenbank: a begrooting 1872, b bestendiging der rentebcffing; adres J. Eeubaas, tegemoetkoming aanncmingsomuitgevoerde gemeentewerken; idem Gebrs. van Stolk, kwijtschelding opgelegde boete, aan neming straatklinkers; wyziging algemeene voorwaar den tot aanbesteding van gemeentewerken; voorstel burgemeester en wethouders, verdeeling jaarwedde va cature hulponderwijzeres school B; idem der heeren Snijders en Dronkers, aankondigingen van de gemeente in de dagbladen, adres van den heer M. S. de Zeeuw; idem van den beerLuteijn c. s., invoering eener honden belasting; conceptverordening plaatselijke directe be lasting op de inkomsten; idem verhooging opcenten personeelo belasting. De vraag of een Btembiljet, ingeleverd bij een gemeen teraadsverkiezing en ingevuld met den naam eener vrouw, bij de stemopneming ongeldig moet geacht wor den, is door het stembureau te Wisch en den gemeente raad aldaar onlangs bevestigend beantwoord. Daar evenwel de uitslag der stemming een andere zou geweest zijn, zoo het vrouwelijke stembiljet meegeteld ware, is de zaak voor gedeputeerde staten van Gelder land gebracht, die verklaarden, dat het briefje met de drie vrouwennamen moest meegeteld worden. Van die beslissing is de beer Dijkhof, die, wanneer bet bewuste briefje niet meegeteld werd, verkozen zou zijn, in beroep gekomen bij den koning, en dezer dagen is de quaestie bij den raad van state behandeld. De Staats courant van heden behelst, op officieel aanzoek, den tekst eener overeenkomst tueschen de Britecbe regeering en de Vereenigde staten, waarop de aandacht wordt gevestigd van Britsche onderdanen in Nederland, die als burgers der Vereenigde staten genaturaliseerd zijn en van verdere belanghebbenden. /'fegen bet door de provinciale staten van Gelderland va^^felcte-rpglement, betrekkelijk het gebruik van wiêlé'n met, breède velgen, dat in 1875 in werking wi moeten treden,waren 70bezwaarschriften aan den koning ingediend. Die adressen met de daartoe betrekkelijke brief van den minister van binnenlandsche zaken werden gesteld in banden eener commissie van 7 leden der sta ten en oveieenkomstig het advies van die ccmmissie hebben de provinciale staten besloten aan den minister te kennen te geven, dat de overgelegde bezwaarschriften geen grond opleveren tot wijziging van bet vastgestelde reglement en den minister uit te noodigen te willen be vorderen-, dat de goedkeuring van den koning op dat reglement worde verleend. Het hoofdbestuur van de vereeniging van Cbriste- 1 ijke onderwijzers in Nederland beeft een adres gericht aan de tweede kan er der staten-generaal, cm te verzoe ken art. 19 van het ontwerp \an wet op de besmettelijke ziekten niet aan te nemen. Dit artikel betreft de ver plichte koepok-inenting voor leerlingen en onderwijzers. De kamer van koophandel en fabrieken te Oldenzaal heeft in een adres, aan de tweede kamer der staten-gene raal gerichthaie ingenom-snheid betuigd met het voor stel van den minister van financiën tot invoering eener belasting op het inkomen en afschaffing van het patent recht. Ook de kamer van koophandel en fabrieken te 's Her- t ogentosch heeft zich tot de tweede kamer gewend met een adres, waarin zij verklaart bet voorstel tot het heffen eener inkomstenbelasting ten krachtigste te ondersteu nen. De kamer komt mede op tegen de „ongerijmde bewering", dat de afschaffing van den accijns op het vleesch geen verlaging van prijs zou teweegbrengen. Eencfmil.gen en tesliiiten. m1nistebieei.e depaetekenten. Benoemd tot com- miesen bij het departement van binnenlandsche zaken A. van der Velde Az., thans commies ter provinciale griffie van Zuid-Holland, en W. A. Peèretoom, tot dus verre adjunct-commies bij bet departement. commissarissen des konings. Benoemd tot commis saris des konings in de provincie Zuid-Holland met ingang van 1 December a. mr. C. Fock, oud-minister van binnenlandsche zaken en lid der tweede kamer van de staten-generaal. Kerknieuws. Uit het vroeger door ons medegedeelde drietal is heden avond tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Dordrecht beroepen de heer dr. Ph. J. van Eonkel, predikant lij die gemeente te Zutphen. Marine en leger. De luitenant ter zee 2e klasse E. Bakker, laatst be hoord hebbende, tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 6fn dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Gemengde Iberichten. Een Zeeuwscbe briefschiijver in de Tijd klaagt, dat het in Zeeland met de verkiezingen voor de tweede kamer niet naar zijn zin is gegaan. „De katholieken, zegt hijlieten zich om den tuin leidenzij hadden geen moed, ze waren niet eensgezind en sommigen onder hen mannen van invloed zij waren (ongelukkig genoeg, men ziet er zooveel) liberaal-katholieken." (N. Bolt. cour.) Omtrent den dezer dagen te Hedel plaats gebad hebbenden moord wordt thans het volgende medegedeeld Zekeie Jacobus Colijn, machinist, geboortig van Amstelveen, doch wonende te Utrecht, die werkzaam geweest was te Empelzou met drie andere makkers uit Utrecht zijn afscheidsfeest geven. Men bracht den avond in opgeiuimde stemming door, totdat er na het verlaten van de herberg eene onbeduidende woordenwisseling tusecben ColijD en zekeren Eavens onstond; daarmede bemoeide zich een jongmensch, H. Mulder genaamd, deze bracht ht onveiboeds aan Colijn een steek meteen knipmes in den onderbuik toe. Hij nam terstond de vlucht naar Empel, doch werd eenige uren later door een rijksveldwachter in arrest genomen. Ofschoon hy eerst alle schuld ontkende, kwam hij evenwel, op het zien van het lijden van J. Colijn, die hem de hand gereikt en vergiffenis had geschonken, tot bekentenis. Wat Mulder tot die wreede daad heeft bewogen, is nog niet opgehelderd. Jacobus Colijn is Vrijdags overleden. Hij stond bekend als een zeer geschikt en hulpvaardig werkman. Met de belangen der polygamie onder de Mormonen staat het niet best. Hawkins, een der Bteunpilaren van de gemeente, is tot 20 jaren gevangenisstraf veroordeeld, en wel op aanklacht wegens bigamie, dooreen zijner vrouwen ingediend. Onder de bewijzen dat de veelheid der vrouwen aan de dames zelve van 't Zoutmeer niet aangenaam was, beroept men zich op een adres door de scboone sekse van Utah naar Washington gezonden, waarin ze de uitroeiing der polygamie verzoeken. Er wordt niet medegedeeld hoeveel handteekeningen er onder bet stuk staan, maar alleen dat het een kort adres is, dat door de onderteekeningen 50 voet lang is geworden. Tnsscben Biussel en Hull is een nieuwe stoom- bootdienst geopend. Jules Janin beeft Donderdag zijn eerste rede ge houden in de Académie Frargaise, sprekende volgens het reglement over zijn voorganger, over Saint-Beuve als letteikundige en criticus; liij werd beantwoord door Camille Doucet. Vrijdag weid in bet gebouw der Fransche ambas sade te Brussel een zeldzaam huwelijk gesloten, n. 1. tusscben prins Pierre Bonaparte met mejufvrouwEiffem, die reeds verscheidene jaren de naam van prinses Bona parte droeg. Het thans gesloten huwelijk was slecbts de bevestiging van een dat voor een tal van jaren ten overstaan van den ambteraar van den burgerlijken stand in het kleine Belgische dorp Lacuisine werd aangegaan. Die vereeni ging, waaruit twee kinderen zijn gesproten, werd door den ex-keizer Napoleon III niet goedgekeurd, die haar uit kiacht van de wetten des rijks nietig verklaarde. Nu bet keizerlijk niet meer bestaat heeft prins Pierre zijn vroeger aangegane verbintenis, waarschijnlijk ook ter wille van zijne kinderen, willen wettigen. net Leather Eecord geeft een overzicht der thans te North-Bridgewater, in Massachusetts, in werking zijnde schoen- en laarzen-fabrieken met uitvoerige be schrijving barer producten. Dc vijf grootste fabrieken leveien producten ter waaide van ongeveer 1,125,000 dollars jaarlijks; vier^ndere zijn nagenoeg van gelijke grootte, en 8 ot 10 vervaardigen jaarlijks voor 150,000 thaler aan schoenen en laarzen. De kleinste van het 55tal fabrieken, waarvan genoemd verslag melding maakt, levert wekelijks 20 kisten, elk 24 paar mans- en jongens-schoenen en laarzen bevattende. Terwijl in alle groote steden van Europa over gebrek aan woningen wordt geklaagd en de huren ondragelijk hoog worden opgevoerd, staan in Parijs thans 54,510 woningen te huur. De huizen tusschen 2000 en 20,000 franken worden tevergeefs aangeboden met 30 percent vermindering. Zij vinden geen huurders. Opmerkelijk is ook bet aantal buizen beneden de G00 franken dat on- verhuurbaar is.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1