MIDDELRURGSCHE \t0- 268, Maandag 1871 COURANT. 13 November. AANBESTEDING. öirtnmltmö. Bij dit nommei behootr een bijvoegsel, bevattende het tweede gedeelte van het ver slag van het verhandelde in de najaarsverga dering der provinciale staten van Zeeland. KLEEDING DER POLITIEAGENTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Goes zullen, op ZatcB'dag den 18™ November 1871, des namiddags te éen urein hunne vergaderkamer tëif rladhuize,-btj inschrijving, trachten aan te besteden Het leveren der Kleeding van de Politie agenten voor 1872, bestaande in: ACHT JASSEN, ACHT PANTALONS, en VIER PETTEN. De modellen der kleedingstukken en de monsters van het laken liggen, met het bestek, ter visie van belang hebbenden ter secretarie der gemeentevan heden tot den dag der aanbesteding op eiken werkdag, van des voormiddags negen tot des namiddags twee uren. Goes, den 9e» November 1871. Burgemeester en Wethouders van Goes M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Middelburg llNovember Id de heden gehouden zitting der provinciale staten van Zeeland, welke door 39 leden werd bijgewoond, heeft de heer Hammacherop uitnoodiging van gedeputeerde staten zijn voorstel tot het zenden van een adres aan den minister van binnenlandsche zaken, betreffende de verbetering voor rekening van het rijk van den weg tus- schen de voormalige 4« en 5C districten van Zeeland, voorloopig teruggenomenop grond van de tusschen gedeputeerde staten en den minister aanhangige brief wisseling dienaangaande; doch zich voorbehouden in de volgende zomervergadering een nieuw voorstel te doen. Voorts zijn behandeld: a Het gewijzigd ontwerp-reglement op het beheer der gemeenschappelijke uitwatering van eenige in het eiland Noord-Beveland gelegen poldershetwelk met 37 stem men tegen 1 is goedgekeurd, terwijl 1 lid bij de stem ming afwezig was. b Het voorstel van gedeputeerde staten omtrent de uitoefening van bet toezicht op de ealamiteuze polders, hetwelk is aangenomen met 36 stemmen tegen 1. c Het gewijzigd voorstel van gedeputeerde staten tot ontheffing der pachtsom voor het overzetveer over het Sloe over 1871, en tot het verleenen van eene toelage voor 1872 aan den tegenwoordigen pachter O. Baas. Ook dit werd aangenomen met 36 stemmen tegen 1. d Het voorstel tot aanwijzing der 'gelden voor de meerdere kosten van herstel van den weg van Goes naar 's Gravenpolder, weder met 36 stemmen tegen 1 aangenomen. e De mededeeling en het voorstel van gedeputeerde staten omtrent den weg tusschen Goes en 's Gravenpol der, welke met algemeene stemmen zijn goedgekeurd. Het gewijzigd ontwerp-reglement op het gebruik en de instandhouding der kunstwegen in deze provincie. Heden avond te 7 uren zijn de werkzaamheden voort gezet. Bij de tusschen Nederland en het Duitsche kei zerrijk op den 18™ Augustus 1871 te Berlijn gesloten overeenkomst,'wegens de aansluiting van den spoorweg van Boxtel langs Gennep naar Kleef en naar Wezel heeft de Pruisische regeering'zich bereid verklaard de conces sie te verleeuen voor den aanleg van den spoorweg van Kleef naar de grens en van Wezel langs Goch naar de grenspaan genoemdcinaatschappij. Handelblad M/" De heer de Bosch Keraper deelt in het Volksblad mede, dat het besluit door hem genomen, om de uitgave van het Volksblad en van de Tjjdvragen te staken, hem groote opoffering heeft gekost. De hoogleeraar zegt dat de meesten zijner geestverwanten öf tot de liberale öf tot de conservatieve partij overgedaan zijn, doch dat, al stelt hij den invloed, dien het Volksblad gehad heeft, niet hoog, hij toch een menigte vrienden onder zijne le zers had, van wie hij met moeite afscheid neemt. De heer de Bosch Kemper meende echter, dat zijn tijd niet meer gedoogde om zich aan het Volksblad te blijven wijden, omdat „wekelijkscke beschouwingen over de algemeene gebeurtenissen op staatkundig, maatschappelyken gods dienstig gebied, jaren lang voortgezet, terwijl toegezegde medewerking veelal in gebreke bleefiets zeer afmat tends hebben, vooral wanneer, gelijk bij ons, dezelfde onderwerpen voortdurend aan de orde blijven." Eindelijk heeft voor den hoogleeraar de reden opge houden te bestaandie hem in 1859 tot de vergrooting van het Volksblaadje bewoog. „De partijzucht heeft thans bij velen haar keerpuDt bereikt; de behoefte doet. zich meer en meer gevoelendat men de regeerings- beginselen beoordeelt naar hunne innerlijke waarde, en niet naar de partij die ze voordroeg. Het zuivere libe rale beginsel werkt krachtig voort als een zuurdeesem in het volkslevenHet vertrouwen op de kracht van ons beginsel geeft ons de vrijheid de toepassing daarvanin het oordeel over de gebeurtenissen van den dag, thans aan anderen over te laten." Daarna wordt opgesomd hoevele organen, die de nieuwe richting op godsdienstig gebied verdedigen sedert 1859 zijn ontstaan, en verklaart de heer de Bosch Kemper dat hij aan bet Cents-Volksblaadje en de Volks letterkunde zal blijven medewerken, en aan het tijd schrift Nieuw en oud als mede-redacteur zijn krachten wijden. Het vervolg van de Staatkundige geschiedenis van Nederland, aanvankelijk tot 11 October 1848, wordt Benoemingen en besluiten. riddeborden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw J. J. Maritzgewezen geschut- gieter in 's rijks gieterij van bronzen geschut. consulaten-. Erkend en toegelaten als consul-gene raal van Zwitserland te Batavia, de heer H. Scbel- lenbaum. burgemeesters. Herbenoemd J. A. van Boven als burgemeester van Neuzen en Hoek. belastingen. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen: te Helder, jonkheer J. A. Wicbers, thans ont vanger der registratie en domeinen te Gulpen; te Drnten, C. Th. Monteinthans ontvanger der registratie en domeinen te Goor; te Goor, C. P. Frijlinck, thans sur numerair der registratie en domeinen. Gemengde berichten. De gemeenteraad van Arasterdam heeft'zijn besluit, om eene jaarwedde van 5000 aan de wethouders te ver leenen, gehandhaafd tegenover het besluit van gedepu teerden, om die jaarwedde van f 2000 op f 3000 te brengen. Ook dit besluit is slechts met meerderheid van éene stem genomen. Het kantongerecht te 's Gravenhage heeft drie personen, die deelnamen aan de in de vorige maand plaats gehad hebbende volksoptochten en zatnenscholingen, ver oordeeld tot vijf dagen gevangenisstraf. Terwijl men te Chicago reeds aan 't herbouwen is en nauwelijks de berichten der gruwelijke boschbranden in Michigan en Wisconsin heeft vergeten, komen weer tijdingen van nieuwe ongelukken aan. Thans zijn er boschbranden in Kentucky aan 't woeden, die het stadje Alexandrië, 13 mijlen van Wesport,bedreigen, en hevige stormen die in de laatste weken op de oostkust en op de Canadascbe meeren woedden, hebben verliezen aan eigendommen en menschenlevens veroorzaakt, zoo als men zich in de geschiedenis der laatste 20 jaren niet herinnert. Uiterst onbeduidend in vergelijking hier mede, schoon voor de slachtoffers erg genoeg, is de ver melde geduchte sneeuwjacht, die bij Wyoming bijna vijf voet boog sneeuw deed vallen en een spoortrein op de Pacific-baan insneeuwde, waarvan de passagiers, zonder voedsel en zonder gelegenheid een voet te verzetten, twaalf uren lang werden opgehouden. Parijs bezit ongeveer 5000 koffie- en wijnbuizen, die 10,000 a 12,000 bedienden tellen. De verteringen in die huizen worden, naar eene daarvan opgemaakte sta tistiek, geraamd op 120 millioen jaarlijks. De bedienden krijgen meestal geen loon van hunne meesters; zij ont vangen het rechtstreeks van den consument, bij wijze van foien de sou, of de hoogere fooi, die bij ellce ver tering te hunnen beste gegeven wordt, klimt, over al die koffiehuizen omgeslagen, tot een jaarlijksche som van circa zes millioen francs. Omtrent de schade door den brand van Chicago veroorzaakt wordt door Amerikaansche bladen de vol gende begroeting medegedeeld. De gebouwen en aanwezige goederen waren verze kerd met minstens 100 millioen dollars; de werkelijke scbade zal 150,000,000 a 184,000,000 dollars bedrage Tot dit resultaat komt men door de volgende schatting: Van de 10,000 afgebrande huizen waren ongeveer 8000 woonhuizen en 2000 kantoren met pakhuizen de 2000 pakh. elk geschat op 25,000 d«. is 50,000,000 d*. de 8000 woonh. 4,000 32,000,000 machineriën 2,000,000 Samen 84,000,000 Van de pakhuizen was in ongeveer een tiental in ieder voor een waarde van 1,000,000 dollars goederen aanwe zig, dus10,000,000 d». In 20 hulzen was in ieder een waarde van 500,000 dollars, is10,000,000 In 40 huizen ieder 250,000 dollars is 10,000,000 200 100,000 20,000,000 500 30,000 15,000,000 1670 10,000 16,700,000 Meubels enz. van 8000 woonhuizen, voor ieder berekend op 2000 dollars 16,000,000 In de bergplaatsen van hout en spoor wegmaterialen 2,300,000 Samen 100,000,000 Met de bovengemelde 84,000,000 dollars uitmakende een totaal verlies van 184,000,000 dollars. In het Amerikaansche blad Harper's Weekly leest men de volgende advertentie: „Er wordt een man gezocht, die den moed bezit, om mijn vrouw te schaken. Hij moet kracht en moed bezitten als een stier, een sterke gezondheid hebben, benevens weinig en onre gelmatig slapen kunnen verdragen. Een bokser zou zeer geschikt, wezen, omdat mijne vrouw het boksen meesterlijk verstaat. Zij heeft buitendien uitstekende eigenschappen, welke vooral veel waard zijn voor den persoon die liefhebberij daarin heeft. De radheid van tong laat niets te wenschen over, en het fluiten der locomotief is slechts een zacht gernisch vergeleken bij het krijschen mijner vrouw. Mocht er iemand zijn, die het waagstuk durft ondernemen en haar wil scha ken, ik geef hem terstond 50 dollars baar uitbetaald en vergoed hem de noodzakelijke kosten voor de uitvoe ring van het plan. Mijn zegen geef ik bovendien, als die verlangd wordt, nog gratis mee. Nadere inlichtin gen zijn te bekomen bi) Henry Jinks." Tlieriiioiueterstand. 10 Nov. 'sav. 11 n. 40 gr. 11 'smorg.7u.42gr/smidd. ln.45gr.'sav. 6 u.43gr.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1