Gemengde berichten. Naar mou verneemt zal weldra aan de lieere n Holtzmau c. s. concessie worden verleend voor den aan leg van een spoorweg van Zutfen over Winterswijk enz. naar de Pruissisclie grenzen. (Sandelsbl.) In overleg met den muntmeester, den heer H. A. van den Wail Bake, tot wien de werklieden van de munt zich om verhooging van loon vervoegd hadden, is Dinsdag door de muntgezellen aan het werkvolk mede gedeeld, dat het werkloon voortaan met 2 cents per uur zal verhoogd worden. (Utr. dagll.) H. M. de koningin der Nederlanden, zoo schrijft men ons uit Rome, heeft in de laatste dagen van haar verblijf aldaar onderscheiden ateliers met een bezoek vereerd, ouder anderen het museum van den heer Castel- lani, dat een rijke verzameling van kunstig nagebootste Etruriscbe en Romeinsche oudheden bevatvoorts het atelier van den beeldhouwer Benzoni en die van de Hollandsche schilders J. E. Loth en C. Quaedveeg. Zon dagmorgen heeft H. M. de godsdienstoefening bijgewoond in de Engelschc kerk boven de Porta del Popoio. Den 4en November is H. M. op hetvaticaanin afscheidsbezoek tot don paus toegelaten, ditmaal echter zonder officieel ceremonieel. Het onderhoud van H. M. met den paus duurde geruimen tijd. Den avond van dien dag bracht H. M. door bij de hertogelijke familie di Sermonda, en bleef' daar tot 11 uren. Onder de genoodigden waren daar: prins Doria, Vabate Liszt, die zich op dc piano deed hooren, de prefect van Rome zijn exc. Gadda, il comm. Rosaprof. Volpicelli, la Signore Wilbraham, de moeder der prinses di ïeane, enz. Per telegraaf is reeds gemeld, dat H. M. Dinsdag naa r Florence vertrokken en aldaar 's avonds Iaat is aange komen. (Set Vaderland) Berichten uit Madrid deelen eenige bijzonderheden mede omtreat de verwoestingen die tengevolge van een hevigen storm in de stad Almeria, een havenplaats aan de Middellandsche zee, zijn aangericht. Een groot ge deelte van de stad was overstroomd en verscheidene openbare en particuliere gebouwen zijn verwoest. Reeds waren 87 lijken uit de puinhoopen opgedolven. De ge meenschap met de stad was grootendeels verbroken. De postduivendie gedurende het beleg van Parijs zulke belangrijke diensten hebben bewezenzijn dezer dagen verkocht tegen den gemiddelden prijs van 1£- francs per stuk. Twee echter, die drie maal de reis heb ben gemaakt, werden door de koopers levendig aan el kander betwist cn eindelijk voor francs per stuk door den gewezen eigenaar teruggekocht Niet alleen in Neder-Oostenrijk, als Rudolpkshéim, Ganzcndorf en Fiiafkaus, richt de runderpest hevige verwoestingen aan, maar ook in het noorden van Frank rijk, zoodat door de Belgische regeering ccn cordon is getrokken. Men beklaagt zich zeer dat door de Fransche autoriteiten zoo weinig wordt gedaan tot beteugeling van het kwaad. Uit New-York wordt aan the Times getelegrapheerd dat de vloot der Amerikaansehe walvischvaarders, ten gevolge van storm, in de nabijheid van Halifax een vreeselijke verwoesting heeft ondergaan. Niet minder dan 39 vaartuigen waren tegen de rotsen geslagenter wijl 1200 personen waren gevlucht aan boord van een zestal schepen die uit Honalulu waren gekomen. De verliezen worden geraamd op 1,500,000 dollars. Ook de stad Halifax had veel schade geleden, terwijl verschei dene groote koopvaardyschepen belangrijke averij had den bekomen. Verscheidene personen hebben erge wonden gekregen en zelfs spreekt men van eenige dooden. Vuur en water hebben in den laatsten tijd aan de Amerikanen ontzaggelijke verliezen berokkend. Van den 1«» November wordt uit Napels geschre ven, dat de Vesuvius des avonds en des nachts een in drukwekkend schouwspel aanbood; de hoogste kegel waarvan men algemeen geene uitbarstingen meer ver wachtte, was weder in volle werking en geleek een helder verlichte afgrond. De lava stroomde overvloedig uit eene opening aan de westzijde, waardoor de omtrek geheel was verlicht. Professor Palmieri deelt mede, dat de lava, die gedu rende verscheidene maanden langs de noordwestelijke zijde uit den kegel stroomde, zich den 30<"> October in zuidelijke richting had bewogen. Deze reactie kan het teeken zijn van het' einde van den brand of liet begin van een groote uitbarsting. De laatste heeft plaats ge had en in den avond van den 1«> November had de lava reeds Atrio del Cavallo bereikt. Vele vreemdelingen kwamen in de omliggende plaatsen aan, om bet prach tige schouwspel te zien. De Augsburger Allgemeine Zeitunggeeft verslag van een ontwerp tot vereeniging van de wateren der Kaspische met die der Zwarte zee, een lievelingsplan van Peter den Groote, dat echter bij den stand der j wetenschap in - zijn tijd niet kon worden uitgevoerd en na zijn dood geheel bleef rusten. Iu 1858 en 1860 werd de aandacht weêr voor de zaak opgewekt, vooral nadat een platboomd vaartuig werkelijk uit de zee van Azof in de Kaspische zee voer, en een wetenschappelijk onderzoek de hooge waarschijnlijkheid had aangetoond, dat de beiden zeeën vroeger vereenigd zijn geweest. Volgens het ontwerp, thans door den ingenieur Blum medegedeeld, zou het te graven kanaal 640 werst of ruim 91 Duitsche mijlen lang zijn, waarbij over eene lengte van 10 mijlen eene weinig beteekenende verdie ping van de Don voldoende zou wezen. De tijd, waarin het werk zou kunnen worden voltooid, wordt op 6 jaren, en het bedrag der kosten op 81 millioen roebels ge raamd, of 19 millioen minder dan het Suez-kanaal kostte. Het ontwerp, waaraan voor Rusland, zoowel uit krijgs kundig als uit handelsoogpunt, onberekenbare voordee- len verbonden zijn, wekt aldaar een algemeene belang stelling op. In de Rue de Seine-Saint-Germain te Parijs stierf eenigen tijd geleden een achtenswaardig oud heervader Michel genaamd, een der groote schilderij-kooplieden van de hoofdstad, die 4000 doeken nalaat, of meer dan tweemaal de collectie van het Louvre. De verkoop zal drie jaren duren en jaarlijks zullen drie verkoopingen worden gehouden. Vader Michel begon, 45 jaren geleden, den handel in schilderijen met een zeer klein kapitaal; maar door zijne orde, zijn zuinig overleg en zijne eerlijkheid nam zijn vermogen langzamerhand zoo toe, dat het nu op meer dan éen millioen franken geraamd wordt. Sir Richard Wallace, de Eugelsehe miliionair, waaraan de Parijsche bevolking zooveel te danken heeft door zijne aan haar gedurende het beleg bewezen welda digheid, Iaat in de Route de la révolte een hospitaal voor zijne Iandgenooten bouwendat den naam van Wallace's hospitaal zal dragen. De kosten van aanbouw zullen 700,000 francs bedragen, terwijl de jaarlijksche uitgaven aan de stichting verhonden en die door den heer Wallace alleen zullen worden gedragenop 150,000 francs worden begroot. In Napels moest een schip, dat van Boston kwam 21 dagen quarantaine houden, omdat in New-Orleans een cholerageval was voorgekomen. Toen de gezagvoerder de opmerking maakte dat beide steden 2000 mijlen van elkander liggen, antwoordden de havenmeestérs, dat zij zich met dergelijke spitsvondige onderscheidingen niet konden inlaten en 't schip hield quarantaine! De veldwachter van Saint Priest, een Belgisch dorp, zekere Vignoux, zat een paar dagen geleden met een landbouwer Magnolon uit Saint Priest in een her berg bij Villais te praten. Zij hadden wat veel gedronken en kregen twist over eene kleinigheid. Eensklaps trok de veldwachter zijn revolver, loste twee schoten op Magnolon en trof hem met het tweede schot in den arm. De herbergier, die reeds te bed lag, sprong op en schoot op Vignoux toe, om hem te ontwapenen, doch deze loste terstond drie schoten waarvan een den her bergier in de buik trof. Intusschen waren eenige personen toegesneld, maar Vignoux plaatste zich achter een tafel en, zijn revolver op de deur richtende, dreigde hij op ieder te zullen schieten die binnenkwam. Het gelukte eindelijk aan een lid van den gemeenteraad van Villais om door een achterdeur den moordenaar van achteren te overvallen, zoodat deze weldra was ontwapend. Te Macao (Portugeesch China) heeft 13 Septem ber jl. een vreeselijke orkaan gewoed, waardoor 200 hui zen zijn verwoest, een dertigtal tempels met een honderd, tal Chineezen zijn omvergewaaid en een aantal schepen, ook Hollandsche, hebben schipbreuk geleden; men berekende dat niet minder dan 2000 personen bij de ramp het leven hebben verloren. De generaal de Bellemare is tot een maand arrest veroordeeld, omdat hij bij den lijkdienst te Ie Bourget nog in de uniform van divisie-generaal is versebenen ofschoon hij door de commissie tot her ziening der militaire bevorderingen tot den rang van brigade-generaal was teruggebracht, en omdat hij zon der verlof van den minister van oorlog een brief in de dagbladen heeft geplaatst. Yerkoopingen en aanbestedingen. Heden werd alhier, aan het gebouw van het provin ciaal bestuur, aanbesteed, het uitvoeren van voorzie ningen aan den val van 28 Juli 1871 aan den vooroever van den polder Stavenissej waarvoor het minst is inge schreven door den heer G. Moerland te Stavenisse, wiens inschrijving f 16480 bedraagt. Thermometerstand. 9 Nov. 'sa v. 11 u. 43 gr. 10 'smorg.7 u.38gr.'smidd. lu.44gr.'sav. 6 u.44gr. Stalen-generaal. TWEEDE KAMER. Memoriën van beantwoording betrekkelijk de staatsbegrooting Hoofdstuk V, (binnenlandsche zaken). Voor de eer volle vermelding van het korps van deu waterstaat in de troonrede bestond eene bijzondere reden in de groote werken welke dat korps behalve ,zijn dagelijksche zeer werkzame plichten, te volvoeren heeft. Zóo is ge wezen op gebreken en misrekeuingen in werken van den waterstaat. Van de raming voor de Merwede is niet meer dan de helft gebezigd. Het aantasten van enkele werken in het kanaal van Zuid-Beveland wordt gaande weg bestreden. Voor een wettelijke regeling van den fabrieksarbeid van kinderen bestaan nog geene vol doende gegevens. Hoewel niet tegen eene wettelijke regeling van den waterstaat gestemd, kan naar het oordeel des ministers, partieels verbetering door organieke besluiteu plaats hebben. Voor den bouw van een paleis der staten-generaal wordt het tijdstip alsnog ongeschikt geacht. Ten aanzien van verschillende waterstaatwerken worden ophelderingen gegeven. Betreffende de cala- miteuze polders bevat het antwoord het volgende „Aan den wensch, dat in plaats van een globale som de rijksbijdrage voor eiken calamiteuzen polder afzon derlijk worde opgegevenkan de minister niet voldoen» „Volgens art. 112 van het bij koninklijk besluit van. 31 Juli 1871, no. 21, goedgekeurd reglement voor de calamiteuze polders of waterschappen in Zeeland, loopt het dienstjaar van die waterschappen van 1 Mei tot uit. April. „Tot het uittrekken van een afzonderlijk bedrag voor eiken polder op de staatsbegrooting, ware het noodig uiterlijk in het laatst van het jaar te weten welke wer ken of voorzieningen in het volgende dienstjaar moeten worden uitgevoerd. Dit is onmogelijk. De besteding van het gewoon onderhoud der werken aan de calami teuze polders kan eerst plaats hebben nadat do winter maanden voorbij zijn, omdat eerst dan de omvang der uit te voeren herstellings- en vernieuwingswerken te beoordeelen is. Ook de schade door stormvloed en ijs gang is eerst na afloop van deu winter bekend. „In den regel zullen de rijks- en provinciale bijdragen, in art. 9 der wet van 19 Juli 1870 (Staatsblad n°. 19) toege - zegd, tot tegemoetkoming aan de calamiteuze polders in de kosten van herstel of verdediging dier onvoorziene stormschade, van onderzeesehe vallen of oeverafschui- vingen besteed worden; een door den stroom aangeval len polder kan dus in den loop van het eene jaar meer bijdrage noodig hebben dan gedurende het andere, en dit verschil kan aanzienlijk zijn. „In verband hiermede is dan ook in art. 12 der wet van 19 Juli 1870 bepaald, dat het voorloopig bedrag der aan den calamiteuzen polder (of polders) toe te leggen tegemoetkoming uit 's rijks schatkist eerst definitief wordt bepaald wanneer de rekening van het dienstjaar is gesloten. „Wat het reglement voor het waterschap Schouwen betreft: volgenshetoorsproukelijkeplan van gedeputeerde staten van Zeeland zouden de Oosteren en Westeren bannen met Schouwen tot een waterschap worden ver eenigd. Bij het reglement, door de staten vastgesteld, is echter de Westeren ban in het geheel niet en van den Oosteren ban slechts een deel bij Schouwen gevoegd; hierdoor komt de kustverdiging bij de Oude Hoeve buiten beheer. „De ondergeteekende is met het gewestelijk bestuur vau Zeeland over het verder onderhoud dier kustver dediging in overleg getreden. Dat bestuur ziet in het behoud van het strandvak geen provinciaal belang en weigert dien tengevolge tot de onderhoudskosten bij te dragen. „Het waterschap Schouwen en de Oosteren en Weste reu bannen, geen belanghebbenden, kunnen evenmin: met onderhoudskosten worden belast; het behoud dor kustverdediging hangt dus alleen van het rijk af. „Naar het oordeel van den ondergeteekendeishetrijks- belang voor het oogenblik niet in die mate bij de zaak. betrokken om aanzienlijke uitgaven ten laste van het rijk te rechtvaardigen. Voor het scheepsvaarwater door het Brouwershavensche gat zou echter het verval der- kustverdediging in eene meer of min verwijderde toe komst nadeelige gevolgen na zich kannen slepen. Ook uit dien hoofde meent de ondergeteekende de kustver dediging, die, vroeger mede ten laste van het subsidie voor de calamiteuze polders aangelegd, thans in goeden staat verkeert, niet te mogen abaudonneeren, maar het

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2