plotselinge uitval tegen België rechtvaardigen kon. L'In- dépendance beige beantwoordt iu haar nommer van heden het bewuste artikel op de volgende wijze: „De telegraaf heeft ons gewezen op een artikel van de Norddeutsche Allgemeine Zeitung, dat betrekking heeft op België en op de propoganda, welke in ons land de jezuïeten en communisten do zwarte en roode Interna tionale zooals het Berlijnsche blad zegt voortdurend maken. „Heden ontvingen wij het artikel, dat wij hier ver taald willen laten volgen „„La Libertë, welke te Brussel verschijnt, behelst in zijne hoofdartikelen (bv. in de nommers van 20, 22, 27 en 30 October) al het mogelijke, wat aan trivialiteit en laagheid een socialistisch, democratisch of ultramon- taansch blad slechts neërsehrijven kan. Dit is veel gezegd, zooals ieder weet, en toch is het nog weinig in vergelijking tot dat, wat men van la Liberté zou kun nen zeggen. „„Het is inderdaad een vreerad verschijnsel, dat meer en meer die overeenstemming en verwantschap zicht baar toenemen van twee richtingendie even absurd en even vijandigzijn aan de ontwikkeling van het nieuwe Duitschland cn aan de organisatie van den modernen staat. Het is curieus, die overeenstemming der roode en der zwarte Internationale openlijk meer en meer te zien tot stand komen. „„De Germania van Berlijn schrijft reclames voor het socialistische orgaandoor diens verderfelijkste artike len over te nemen en als een wegwijzer der socialisten aan zijne „conservatieve" lezers de wijzigingen mede te deel en in het personeel van de redactie van het demo cratische blad. „„De groote middelpunten der zwarte cn der roode jezuïeten zijn ongeveer geheel dezelfde: Genève en Brussel hebben voor beiden een bijzondere beteekenis. „„Het feit dat vooral de aandacht verdient, bestaat hierin, dat juist in België het ultramontanisme en socia lisme elkander de hand reiken. Dit landdat sedert 1864 geen eerlijk man zou dit kunnen ontkennen alles wat het bezit te danken heeft aan de belangelooze en trouwe bescherming der Duitsche politiek, dit land is het broeinest van dit dubbele jezuïetisme. Iu dit land, welk3 onafhankelijkheid de vrucht is der bloedige over winningen van Duitschland op Frankrijk, hebben de beide doodvijanden van het Dnitsche rijk# hunnen hoofdzetel. Zij hitsen elkander tegen Duitschland op en strijden met alle denkbare wapenen en vooral met een onaf gebroken rij van leugen en bedrog. Alles wat wij daarvan thans onder de oogen hebben en bet is een belang rijke collectie laagheden is te Brussel verschenen. „„De vrije pers van België heeft naar het ons toeschijnt geen belangrijker roeping te vervullen dan die, om de roode en zwarte jezuïeten te bestrijden, wier handelingen als een voortdurend gevaar voor de toekomst van België beschouwd moeten worden. Te Brussel moet men het vooral niet vergeten, dat België het rendez-vous der ultra montanen en der rooden is, met andere woorden de onverzoenlijke vijanden van Duitschland."" „Wij gelooven zegt 1'Indépendance over dit artikel niet te moeten discutecren. Dat beroep op de pers van ons land is minst genomen zeer onnoodig. „De vrije pers van ons land gaat steeds voort met het bestrijden van het jezuietische en communistische fanatisme. Zij heeft hiermede niet gewacht totdat het Duitsche rijk gesticht was, en de consitutie van dit rijk heeft evenmin op hare houding eenigen invloed gehad. „Slechts weet do vrije pers in België de vrijheid der jezuïetische leerstellingen en der communistische be grippen. hoe verkeerd zij ook zijn mogen, te eerbiedigen. „Dit is misschien het Duitsche systeem niet, maar het is het Engelsche, het Amerikaanschehet systeem der vrijheid. „De vrije Belgische pers is vóór alles... vrij en innig aan die vrijheid gehecht. „Wij zouden de Norddeutsche Allgemeine Zeitung hierover veel kunnen zeggendoch wij kunnen niet beter doen dan de opmerkingen van een ander Duitsch dagblad tot antwoord overnemen. „De Frankfurter Zeitung zegt van het artikel van het Berlijnsche blad: „De Norddeutsche Allgemeine Zeitung bevat met betrekking op België een artikelwaarvan de telegraaf reeds een kort uittreksel bracht, en waarin de officieusen te Berlijn aan hun haat tegen de vrije staten naar harte lust botvieren. Dit artikel,' hetwelk slechts een eenvou dige vermaning schijnt, die er zich toe bepaalt om een beroep op de Belgische pers te doen en baar over te halen om de zwarte en roode Jezuïeten te bestrijden, is inderdaad een openbare aanklacht."" „Na de overname van het bewuste stuk gaat de Frank furter Zeitung aldus voort: „België en Zwitserland, twee der meest vrije staten van Europa, zijn dus wegens hunbe vrijheid een voor werp van schandaal in de oogen van de Norddeutsche Allgemeine Zeitung. Maar dit blad wacht er zich wel voor, om ook tegen Engeland zijne beschuldigingen uit te brengen, ofschoon de eigenlijke zetel der Internatio nale niet te Brussel doch te Londen is, en de Engelsche staatsinstellingen aan het jezuïetisme en socialisme de zelfde vrijheid toestaan als België en Zwitserland. Doch Engeland is een machtige staat en de politiezorg der Berlijnsche imperialisten heeft zich steeds tot de kleine landen gewend. België en Zwitserland hebben er zich zeer goed bij bevonden, dat zij aan de discussie over de meest vage en gewaagde stellingen volle vrijheid ge laten hebbenen z^ hebben meer reden zich met hun systeem geluk te wenschen dan b. v. Pruisen, dat juist een tegenovergestelde houding heeft aangenomen. „„België vooral is vrij gebleven van groote revolutio naire schokkenofschoon het aan de communisten en de ultramontanen volle vrijheid liet, om hun aardsch socialisme en hun theocratische leerstellingen te predi ken. Maar die landen moeten zich toch pijnlijk gekwetst voelen, wanneer zij de organen van von Bismarck hun het gebruik hunner vrijheid als misdaad zien aanreke nen. Wij kunnen niet gelooven, dat de dwaze zinsnede over de dankbaarheid voor „de belangelooze en trouwe bescherming der Duitsche politiek" dien indruk ook maar eenigszins zal wegnemen."" „Wat nu (lie logen cn dat bedrog betrefttoont het officieuse orgaan in dit opzicht al een zeer groote mate van gevoeligheid, en schijnt het een zeer middelmatig vertrouwen te hebben in de waarde der instellingen van het Duitsche rijk, wanneer het zich verbeeldt, dat die „laagheden" aan Duitschland ook maar het geringste nadeel zullen doen. België neemt hiervan zelfs nauwe lijks notitie." Eea Eransoli republikein over den toestand van Erankrijk. Een Engelsch correspondent van een Duitsch blad meldt, dat Louis Blanc weder te Londen is, teneinde zijne zaken aldaar te regelen, en eerst met de herope ning der zittingen van de -nationale vergadering naar Versailles terugkeeren zal. Hij schrijft, dat hem het ge noegen te beurt gevallen is, om zijn ouden vriend weder eenige malen to spreken, en geeft een kort verhaal van het onderhoud, dat hij onlangs met hem over Frankrijk had. „De thans 58jarige leider der republikeinsche partij zegt de correspondent heeft niettegenstaande zijne werkzaamheid gedurende den laatsten tijd, zijn gewone frischheid en helderheid behouden, zoodat men hem voor een man -van hoogstens 40 jaren zon aanzien. Met vuur deelde hij mij zijne meening over zijn ongelukkig vaderland mede. Frankrijk is, zeide hij, in een treurige positie. De nationale vergadering bestaat meerendeels uit legitimisten, ultramontanen en andere reactionairen die de republiek willen doen vallen, doch voorshands slechts door vrees weerhouden worden. Het hoofd van den staat, dat de republiek vertegenwoordigen moet, is meeningen toegedaan, dieniet alleen met alle republi keinsche beginselen, maar zelfs met de liberale denkbeel den van het moderne Frankrijk iu strijd zijn. Thiers is een voorstauder van het militarisme, van de strengste centralisatie, van de onderdrukking der vrije gemeen telijke administratie, van hooge protectionistische invoerrechten, van het wereldlijk gezag van den paus, kortom van alles, wat reeds lang in het verledene te huis behoort. Zoodoende loopt de republiek juist het meest gevaar door hen, diegeroepen zijn om haar te verdedigen. „De republikeinen missen zoowel de macht als de wettelijke middelen, om de gevaarlijke positie te doen ophouden. Het volk is in geheel Frankrijk ontwapend. De kieswet is zoodanig, dat zij bekrompenheid en reac tionairebeginselen op den voorgrond dringt. Een voor stel der uiterste linkerzijde, om aan de steden een bij zondere vertegenwoordiging te geven, werd zelfs niet in behandeling genomende commissie stelde voor hieromtrent over te gaan tot de orde van den dag. In de permanente commissie is geen enkel lid der uiterste linkerzijde opgenomen, alleen omdat deze de constituee- rende macht der vergadering bestreed, welke uitsluitend voor het tot stand komen van den vrede gekozen was. De meerderheid der verschillende commissiën bestaat nit monarchalen. Zoo is alle macht in zeer onzekere handen Volgens denzelfden correspondent gaf Louis Blanc als zijn oordeel over de mogelijke restauratie van het keizerrijk het volgende te kennen „De nationale vergadering haat Bonaparte zonder eenigen twijfel, voornamelijk omdat zij uit legitimisten en Orleanisten bestaat, doch zij doet alles, om zijne plannen in de hand te werken. Door voortdurend haren zetel te Versailles te houden, vermeerdert zij dagelijks de ontevredenheid der Parijzenaars, en maakt zij het voor Napoleon mogel^k. om den een of anderen dag met een schijnbaar liberaal programma voor den dag te komen. Met recht zal hij dan den Parijzenaars toeroe pen Herinnert u wat ik voor uwe stad deed en ziet. thans, hoe deze mannen u behandelen! Door eene amnestie zou hij zich vele vrienden kunnen verschaffen Onder de 50,000 gevangenen was zonder, twijfel een menigte onschuldigen, wier betrekkingen natuurlijk verbitterd zijn en niets liever wenschen, dan de hunnen weder in vrijheid te zien. Men moet namelijk niet uit het oog verliezen, dat de massa der Parijsche bevolking volstrekt niet met de commune symphatiseerde. Uit wre vel en argwaan tegen de reactionaire vergadering liet men de commune tot stand komen. De werkelijke aanhan gers waren niet zoo talrijk als men heeft willen doen voorkomen. Onder de communards was, nevens velekarak- terlooze en gevaarlijke elementen, een klein aantal verstandige en opgewonden personeD, zooals Delescluze, die tot de uitzonderingen behoorden. Het meerendeel der Parijsche bevolking nam een ai wachtende houding aan. „De regeering maakte zich vooral gehaat, toen haar leger na de overwinning op de commune zich aan onmensche- lijke wreedheden schuldig maakte, en vele onschuldigen. vermoordde. De nationale vergadering geeft zich geene moeite, om al deze vergrijpen weder goed te maken en werkt bet Bonapartisme in de hand, wanneer zij Parys steeds zijn rang als hoofdstad onthoudt, en de herinne ring aan den vreeselijken strijd niet door grootmoedig heid verzacht." In menig opzicht moet men erkennen, dat Louis Blanc volkomen gelijk heeft, doch hij vergeet alleen, dat Frankrijk geen gebrek heeft aan staatkundige theoriën, maar wel aan de verpersoonlijking dier theoriën, aan staatkundige mannen, die genoeg gezag en prestige bezit ten, om in Frankrijk de rust en een regelmatig bestuur te herstellen. Louis Blanc wanhoopt bijna aan de toe komst, doch zie t nog een flauwe straal van hoop in het feit, dat „het meerendeel der echte oude republikeinen zich niet door do commune heeft laten meëslepen. Anders toch zou de geheele partij daarmede gevallen en de deur geopend zijn voor het onbelemmerd voortwoekeren der reactie." Op de gisteren te Neuzen gehouden najaarspaarden- en veemarkt waren aangebracht 32 runderen, 8 paarden, 46 varkens, enz. Voor het rundvee, meest van puike qualiteit, werden hooge prijzen besteed en was daarin nog al handelook de varkens gingen tot goede prijzen van de hand. Vanwege het gemeentebestuur werden premiën toegekend aan: A. de Feijter Pz., te Neuzen, voor het schoonste paard; E. J. Levie, aldaar, voor het schoonste stuk rundvee uit het kanton; I.Lambrechts, te Ertvelde (België), voor het schoonste stuk rundvee van elders aangebracht; zoomede aan denzelfden nog twee premiën voor het grootste getal aangevoerde paarden en runderen, en P. Willems, te Sluiskil (Neuzen), voor het grootste getal varkens. Graanmarkten enz. Amsterdam, 8 November. Duinzandaardappelen /3a 5.25; Zeeuwsche jammen 4.a 4.40; Friesche dito 3.90 a 4.20Fransche dito 2.80Geldersehe ronde wolkammers 2.80 a ƒ3.50; dito stoelmatters a Munsterschc 3.a 3.25; Pruisen 3.80; Zwarte of Groningsche 2.40. St. Nicola as, 9 November. Tarwe fr. 30.60: rogge fr. 17.70; boekweit fr. 17.00; haver fr. 8.10; gerst fr. 16.00; boonen fr. 20.00; lijnzaad fr. 24.50. Middelburg, 9 November. Puike jarige Walchersche tarwe 13.75 gekocht; goede nieuwe dito 13.50; jarige Zeeuwsche dito 13nieuwe dito /T3.50; goede bakrogge 9; wintergerst 7.80; Walchersche zomer- gerst gaarne tot 6.50 betaald; puike harde Walcher sche witteboonen gaarne gekocht tot 14 50zachtere dito brachten 13.50 op; puike Walchersche bruine- boonen ƒ14.50 a ƒ15 betaald; dito paardenboonen ƒ9; dito groene kookerwten van ƒ10.50 tot 10.75 betaald; dito zomerzaad ƒ14.50 gekocht; raapolie 50; patent olie 52; lijnolie 40 per vat op zes weken, a contant 1 lager; harde lijnkoeken ƒ13.50 per 104 stuks; zachte dito ƒ15 per 104 stuks.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3