die wegens verschillende vergrijpen tot vestingstraf veroordeeld en in Glatz opgesloten waren. Zij brachten den nacht door in de vertrekken van de wacht in het kasteel. Des morgens vroeg verzamelde zich een groote menigte voor het kasteel om de soldaten te begroeten. Zij ontvingen vele geschenken in geld, eetwaren, kleederen enz. en vooral de dames, welke naar ,de markt gingen, voorzagen hen van alles. Zij vertrokken des morgens weder in de richting van Lunéville. Het Jonrnal Officïel maakt den volgenden staat der werkzaamheden van de krijgsraden openbaar: „Het totaal der uitgesproken vonnissen tot den 31en Oc tober bedraagt 596. De voorloopige instroctie in de verschillende havens is geheel geëindigd. Er zijn van 26 tot 31 October 421 bevelen tot in vrijheidstelling uitgevaardigd, zoodat in het geheel reeds 10.244 perso nen op vrije voeten gesteld zijn. Do 17e krijgsraad heeft den 2cn November te Versailles zijne zittingen geopend, waardoor thans vijftien krijgsraden tegelijkertijd in functie zijn. De negen krijgsraden, welke gedurende de maand October zitting hielden, spraken 400 vonnissen uit." Bij besluit van den 5"-*n November is op voorstel van den minister van oorlog het aantal krijgsraden nog met drie vermeerderd, namelijk met den 18cn, zitting hou dende te Parijs, en den 19en en 28fn te Versailles. Het tegenwoordig in Frankrijk beslaand gebrek aan gemunt geld, heeft den correspondent van een Belgisch blad op de gedachte gebracht, om een bezoek te bren gen aan de Franschs munt, teneinde de oorzaken van dien toestand op te sporen. Blijkens de mededeelingen van den directeur der munt was de bestaande geldcrisis een gevolg van de onmogelijkheid, om zooveel aan te munten als tegen woordig werd vereischt, door gebrek aan edel metaal aan de munt. De munt koopt altijd goud en zilver tegen een vaste prijs, en daar de tegenwoordige handelsprijs van die metalen die, welke de munt gewoonlijk betaalt, overtreft, worden zij haar niet aangeboden. Er is over vloed van goud en zilver, maar het is bijna alles in handen van speculanten. In den loop van dit jaar heeft de munt niet meer dan ongeveer 100 millioen nieuwe geldstuk ken geslagen. Vóór den oorlog had men somtijds een cijfer van 1200 millioen in een jaar bereikt. In 1S54 werdon aan de munt 526 millioen, in 1S55 447 millioen stukken geslagen. Van 1854 tot 1860 bedroeg het cijfer gemid deld 500 millioen jaarlijks. In de laatste jaren had men de aanmunting verminderd, zoodat zij van I860 tot 1869 slechts 250 millioen in het jaar bedroeg. In 1870 wer den slechts 50 millioen stukken geslagen. Onder de commune werd voor 1,300,000francs aan vijf francs-stukken aangemunt. Na eenige maanden te hebben Stilgestaan, werden de werkzaamheden hervat en sedert September jl. zijn 40 millioen francs in omloop gebracht. Tegenwoordig sloeg, volgens mededeeling van den directeur, de munt 50,000 stukken van 20 francs per dag, terwijl do munten te Parijs en Bordeaux dagelijks voor 150,000 francs verschillende muntstukken leveren. Weldra verwachtte men, dat het cijfer voor Parijs alleen tot 200,000 francs per dag zou klimmen. Alles wat thans wordt aangemunt was voor rekening van de bank van Frankrijk, die een voldoende hoeveel heid metaal in voorraad heeft, doch zoo min mogelijk wil loslaten, teneinde den uitvoer die op zoo groote schaal plaatsheeft zooveel mogelijk te beletten. Men was aan de munt druk bezig met het slaan van koperen munt voor Egypte. Aan bronzen munt voor Frankrijk was reeds meer dan 11 millioen geslagen, terwijl de wet van 1860 slechts vergunt om voor 12 millioen aan te munten. De commissie uit de nationale vergadering, welke belast is met het onderzoek en de uitspraak over de ver zoeken tot gratie, zal den 10cn November opnieuw ver gaderen. Zij zal zich dan terstond met het verzoek van het oud-lid der commune Ferrówiens dossier door haar onderzocht is, bezighouden. Victor Hugo, die zich persoonlijk tot Thiers ge wend heeft met verzoek, om aan Rochefort vermindering van straf te geven, heeft een onderhoud met den presi dent der republiek gehad, bij welke gelegenheid de hoer Thiers verklaarde, dat hij onmogelijk iets beloven kon, omdat de commissie hierover beslissen moet en son- verein is. Een adres van 9 leden van den Parijschen gemeente raad, aangeboden aan den heer Lóón Say, prefect der Seine, vraagt diens bemiddeling bij den heer Thiers, om de door Hossel gevraagde gratie te verleenen. De adres santen wijzen daarin op de patriotische dwaling van Hossel, die zich aan de zijde der gcconfedereerden plaatste, hopende de nederlagen van zijn vaderland op de Pruisen te wreken. ITet antwoord van Thiers zal op dit adres ook niet anders kunnen zijn, dan hij aan Victor Hugo heeft gegeven. Belgische brieven. Brussel 5 November. Dinsdag over acht dagen zullen de kamers zonder vlag en wimpels bijeenkomen. Geen feestelijk vertoon en zelfs geen troonrede! Dit is veel gemakkelijker en minder omslachtig. De discussiën over de binnenlandsche politiek zullen toch spoedig genoeg aan de orde komen. Zonder twijfel zal de regeering geïnterpelleerd worden over de benoeming van den heer Dedecker tot gouver neur van Limburg. Graaf Vilain XIV heeft gelracht den heer Dedecker door de vlag zijner eigen'e rechtschapenheid te dekken; den administrateur van dekredietvercenigingen van den heer Langrand Dumonceau te willen schoon wasschen, is echter den moriaan geschuurd Men heeft den heer Vilain XIV een slechten raad gegeven, om aan l'Etoile beige dien brief te schrijven welke een zoo slechten indruk heeft gemaakt. Het is Ireurig, wanneer men aan het eind van zijn loopbaan nog zoodanige solidariteit op zijne schouders neemt. Ziehier een nieuw bewijs van den invloed der pries ters. De heer Vilain XIV, een man van eer, zou r.ooitf uit eigen beweging zoodanigen brief geschreven heb ben. Op hetzelfde oogenblik dat hij den heer Dedecker den meest kieschen der mannen van zaken noemt-, ves tigt de aanhouding van den secretaris van den heer Langrand Dumonceau, den heer Camille Nothorabbe- beschuldigd van bedriegelijko handelingen ten bate van zijn chef, meer dan ooit de aandacht op de schandelijke en lage knoeierijen van dien clericalen graaf. Men heeft om tot iets anders over te ga^,n gisteren in het Theatre royal de la galerie St.-Hubert de eerste voorstelling gegeven van het nieuwe stuk van Alexandre Dumas fils: „Une visite de noce." Het is een blijspel in Óen bedrijf. Over het geheel genomen is de uitvoering volkomen geslaagd. Wel deed zich uit eenige iorjes nu en dan fluiten en sissen hooren, doch dit werd overstemd door de luidruchtige toejuichingen van bet overige publiek. Dit succes moetin de eerste plaats toegeschreven wor den aan het spel der acteurs. De opvoering was uitste kend en bewees opnieuw het talent der sujetten den heer Delville. Het zou zeer onrechtvaardig zijn, wanneer men hnn spel niet meesterlijk noemde. De geestdrift van het publiek had waarschijnlijk nog een andere reden. Deze lag in de erkenning van het talent van den schrijver. De heer Alexandre Dnmas fils is niet alleen een groot dramatisch auteur, maar hij is een Virchow op het gebied der zedelijke anatomie of liever van de onzedelijke,anatomie van het mensclielijk hart. Het zou echter onmenschkundig zijn, wanneer men zich met de illusie vleide, dat het deze redenen alleen waren die het Brusselsche publiek in vervoering brach ten. Het stuk zelf heeft daar niet weinig toe bijgedragen. Men moet het helaas! erkennen, dat stukken van het qenre,als Dumas hier gegeven beeft, de eer genieten van het meest in den smaak van een groot deel van het publiek te vallen, al geeft dit dan ook tevens omtrent het gehalte van dien smaak een zeer ongunstige getui genis. "Wanneer ik de strekking van het stuk onzedelijk noem, geschiedt dit niet omdat het eene ziekelijke strek king van het zedelijke leven ten toon stelt, want onge twijfeld moet het tooneel den spiegel zijn van dezeden der maatschappij, maar omdat het kwaad wordt voorge steld op eene wijze die er bij al het afschuwelijke toch ook zekere aantrekkelijkheid aan geeft. Buitendien moet het verkeerde'der beerschende zeden worden voor gesteld zooals het zich werkelijk voordoet en niet in afzichtelijke uitzonderingen, als wilde men daarmede bewijzen dat het met de moraliteit toch nog veel erger zou kunnen gesteld zijn dan het werkelijk is. Een echtgenoot die zijne vroegere maitresse, tot welke hij plan bad terug te keeren, versmaadt, omdat zij hem niettegenstaande hij haar heeft verstooten is getrouw gebleven, behoort gelukkig ook te Parijs nog tot de uitzonderingen. Misschien kan een stuk als „Une visite de noce" een heilzamen invloed hebben op enkelen, omdat het het menschelijk hart to in zijne meest geheime schuilhoeken blootlegt. Misschien ook heeft zoodanig stuk eenig nut voor die lieden, welke zoo vaak klagen, dat zij vergeten leven en ver van dat, wat men de groote wereld noemt. Voor hen is dit wellicht een nuttige physiologische envpsychologische studie, die hen geduld leeren en ver zoenen zal met bun eenvoudig en kommervol leven. Deze lichtzijden echter zijn inderdaad zeer relatief. Ik zeide dan ook niet dat dit stuk heilzame gevolgen hebben zal. Dit zou een beleediging aan de menschheid, een schandaal zijnDoch men bewondere het uit het oogpunt der kunst, en verheugc zich, wanneer men zich voor een val als die van den hoofdpersoon van het stuk beveiligd achten kan tyartiyehijcridjtcn. Graanmarkten enz. Rotterdam, 7 November. Ter markt van heden waren aangevoerd: 1154 runderen, 269 vette, 7 nuchtere kalve ren, 777 schapen, 282 varkens en 203 biggen. Runderen le qual. 70, 2e qual. 55 cent; kalveren le qual. 95, 2e qual. 75 cent: schapen 80 cent per kilogram. Vlissingen, 7 November. Boter f 1.45 a f 1.50 per kilogram. Prijzen van effecten. Amsterdam 7 November 1871. Nederland.*Certific. "Werkelijke schuld. 2$ pet. 53$ *dito dito dito 3 63$ ""dito dito dito 4 84.V ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 133 ♦ditoexploitatie Ned. staatssp 116 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk. "Tnschrij vingen3 52$ *dito5 84$ Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 96$ ♦Certific. adm. Hamburg5 68$ ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 81$ ♦Cert. 1000 1864 5 95$ ♦dito 1000 1866 5 r 95$ ♦Loten 1866 5 „245 ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 4$ 88 ♦Certific, dito4 67$ *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 67$ ♦Obligatiën 186769 4 72$ ♦Certificaten 6 45 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 225 ♦Oblig. dito4 „172 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 89$ dito dito Jelez Orel 5 89$ dito dito Charkow Azow. 5 89$ Polen. ♦S chatkistobl i gatiën5 69$ Oostenrijk. *Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 56$ ♦dito dito April/Oct. 5 56$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 48$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 47$$ Italië. Leening 1861 5 r 56£ Spanje. ♦Obligation. Buitenl. 1867—70. 3 32$ ♦dito 18713 32tV ♦diio Binnenlandsche3 27$ Portugal. ♦Obl. 1856—62 3 „36 ♦dito 1867—69 3 36^ Turkije. dito (binnenl.)5 45$ Egypte Obl. 1868 7 „78$ Amerika. ♦Obl. Vereenigde S'taten (1874) 5 95$ ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 97$ ♦dito dito dito (1885) 6 „98 ♦Obl. Illinois7 93$ ♦dito dito Redemtion 6 83$ Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures8 Obl.St.Paul &Pac.Spw. lcsec. 7 dito dito dito 2«sec. 7 70$ dito dito 1869 dito 7 „71$ Brazilië. *Obl. 1863 4$ ♦dito 1865 5 93 fV Mexico. dito 18513 Grenada. dito afgestempeld6 19$ Venezuela. dito3 Ecuador. dito1 Prezen ven cossposas. Amsterdam, 6November. Metall. f 21.10; Dito zilver 24.52$; Dito Eng. per 11.82$ Eng. Russen per f Eng. Portugal per f 11.82J; Fransche 54$. Belg. f55Pruis. 35$; Harab. Russen 31; Russen in Z. R. 32; Pools, in Fl. fper Z.R. fSpaans. fAmerik. Dollars 2.40; dito papier 2.13; Spaans, in fr. Piasters Siïfücrtmtiën. Ondertrouwd: J. DE WITTE, van Neuzen, en A. P. J- ME SU, Ylissingen 7 November 1871. Algemeene kennisgeving.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3