öuünilanö. €p Afrika bet oog slaan als het oord, waaruit vrijwillige werklieden voor den kolonialen landbouw kunnen aange voerd worden. {Met Vaderland.) De doorgraving van den Mont-Cenis heeft aan een bijna vergeten onderaardschen wegwedereen algemeeue bekendheid gegeven. Ruim 300 jaren geleden werd de berg Yiso (Mons Yisilns), aan welks voet de rivier de Po ontspringtj doorgegraven. In dezen berg, die ruim 12,500 voet hoog is, bevindt zich de tunDel 2600el boven de oppervlakte der zee. Bijna 2200 el loopt deze tunnel door een harde rotsmassa, net werk werd omstreeks bet jaar 1497 aangevangen op last van Lodewijk I, markies van Salacas; er is echter niets bekend van de kosten of van den tijd die er aan zijn besteed. De heer Dion te New-York beeft het voorstel gedaan om de schepen van een toestel te voorzien, die aanwijst wanneer zij in de nabijheid van ijsbergen komen om daardoor gevaar te voorkomen. De inrichting van dezen toestel, die in de nabijheid van den kiel moet worden geplaatst, moet zoodanig zijn, dat hij, zoodra bet water een 'bepaalde geringe warmtegraad bezit, zooals het door in de nabijheid zijnde ijsbergen wordt afgekoeld, die lage temperatuor kenbaar maakt en op die wijze de nabijheid van nog onzichtbare ijsbergen aanwijst. Door eene wijziging kan de toestel ook dienen om altijd de temperatuur van het water aan te wijzen, waarin bet schip zich bevindt. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 5en dezer: J. S. G-. van Karnebeek, jm. 24 j. met M. S. Frowein, jd. 22 j. J. de Hamer Jm. 25 j. met C. M. Hage- tborn, jd. 82 j. W. Hnbrechse, jm. 25 j. met M. P. J. Diermanse, jd. 27 j. P. Lahr, jm. 24 j. met C. M. Kaart- steker, jd. 23 j. O. Louwerse, jm. 19 j. met E. Stofregen, jd. IS j. W. van Oorschot, jm. 32 j. met M. J. "Weber, wede. van W. H. Miiller, 44 j. P. Jungbeeker, jm. 26 j. metP. P. de Cock, jd. 22 j. (Yan 28 October4 November.) Ylissingex. Gehuwd: H. F. van de Velde, jm. 26 j. met M. W. Queijsen, jd. 24 j. J. F. Nobels, jm. 23 j. met M. J. Haarzakker, jd. 23 j. E. H. Schmidt, jm. 31 j. metM. J. Luitwieler, jd. 28 j. BevallenM. J. Kloeg, geb. van Akkeren, z. E. Kloeg, van Duure. d. J. J. van Ochten, geb. van der Star, z. A. C. Odem, geb. van der Steen, z. C. S. van Outrijve, geb. Dewacbtere z. N. C. Vintioen,geb. van de Casteele,z. M. J. Troost,geb. van denBuse, d. L. S. Mae3, geb. Lefe- bure, d. C. Kokelaar, geb. Ewijk, z. M. Louwerse, geb. Uiterschout z. OverledenE. J. Verbeek, d. 13 j. M. J. Buisman, d. 12 w. J. TYieleraaker, wede. van L. Vader, 79 j. TV. Notebaard, z. 16 d. M. Koopman, man van P. de Wee, 40 j. Goes. Gehuwd: J. Adriaanse, jm. 25 j. met F. Ver heide, jd. 20 j. Bevallen: A. M. van Ho.ve, geb. de Jonge, z. J. Th. Geene, geb. van Ettinger, z. C. Weezepoel, geb. Geluk, z. M. Wessels, geb. Mulder, z. J. Koen, geb. Reijerse, d. F. J. Maas, geb. Burks, z. W. Visser, geb. de Smit, z. J. Maas, geb. van Hoorn, d. K. Somer, geb. de Jonge, z. S.'C. Goossen, geb. de Bruijne, d. Overleden: M. H. Bannet, z. 6 m. E. P. de Jonge, d. 5 j. Zierikzee. Bevallen: A. de Zwarte, geb. Heijboer, d. N. J. Janse, geb. Overbeke,z. M. van der Jagt, geb. van der Jagt, d. M. Evertse, geb. Keuvelaar, d. M. Bos, geb_ Leeuwe, z. A. van Nieuwenhuize, geb. Voorbeitel, z. M. L. Tuijnman, geb. van der Jagt z. W. van der Valk, geb. van den En de, d. Yerkoopingen en aanbestedingen. Gisteren is te 's neer Arendskerke te koop aangebo den de in die gemeente gelegen hofstede Veldzicht, met 61. 85. 68 centiaren bouw-en weiland, boomgaard enz. In massa verkocht voor 995 per hektare. Thermometerstand. 6 Nov. 'sav. 11 u. 37 gr. 7 ,'smorg.7u.40 gr.'smidd. lu.48gr.'sav. 6 u.48gr. Stat en-gen er aal. tweede kamer. Memorial van beantwoording. Eene wijziging der wet van 28 Augustus 1851 betref- lende de bevordering, bet oatslag enz. van de officieren bij de landmacht is voorgedragenvoornamelijk strek kende om het van de marineofficieren afgekeurde stelsel, om officieele goedkeuring te vragen voor een huwelijk, ook voor de landmacht, buiten gevolg te stel len. Omtrent het maken van schulden door officieren zijn echter strengere bepalingen voorgedragen. Verder zijn eenige bepalingen opgenomen betreffende de bevor dering en de aanstelling van officieren van gezondheid. Tevens is voorgedragen om betere inrichting te geven aan den raad van een die over bet al ot niet aanblijven van een officier zal te oordeelen hebben. Eene herziening van den aanslag der gebouwde eigen dommen wordt voorbereid. Men stelle zich echter daar geene groote uitkomsten van voor. Want dan zal de quaestie zich voordoen van gelijkmaking dier belasting voor alle provinciën. Uithoofde van velerlei bezwaren blijft de regeering ongezind eene belasting voor te stellen op de goederen in de doode hand. De door de kamer voorgestelde wijzi ging of vermindering van de belasting op het personeel zou niet veel baten, omdat zij zou zijn ten gerieve van degenen die nu toch reeds niets betalen. Eene verboo ging van de grondbelasting ter vervanging van de registratierechten wegens eigendomsoverdracht, schijnt niet weDSchelijk vooralsnog, omdat eene opvoering der grondbelasting met 5 millioen zeer zeker geen bijval zou vinden. Ten aanzien van de belasting op den tabakdie de minister als verwerpelijk heeft beschouwd, verklaart bij nader, dat 1° die belasting belemmerende formaliteiten vereisebt, 2» dat zij niet veel zal opbrengen en 3" dat bij de volstrekte onmogelijkheid om den tabak naar de qualiteit te belasten, de belasting voornamelijk zal drukken op den werkman voor wien da tabak eene ver snapering is. De minister blijft ook gekant tegen de verlangde opheffing van tollen. Een wetsontwerp is gereed waarbij de tolgelden en dergelijke retributiën zullen geregeld worden. Bij eene nota van wijziging wordt de raming van het Indisch batig slot van 10,300,000 gebracht op 10,395,586. Algemeen overzicht. De Bonapartisten op Corsica hebben bun genadeslag bekomen. Nadat zij eerst de vergadering van den gene- ralen raad verlaten Ladden, om wegens het onvoldoende aantal der overige leden de benoeming van eene depar tementale commissie te verijdelen, verschenen zij echter alle zonder uitzondering weder in de volgeudo bijeen komst, zonder dat men kan nagaan, waaraan die verandering van taktiek toegeschreven moet worden. In die zitting had niet zonder stormachtige debatten eindelijk de benoeming van het bureau plaats, met het gevolg dat de candidaat van de republikeinsche partij, de beer Limperani, met 29 tegen 24 stemmen gekozen werd. De beide benoemde vice-presideuten, de beeren Pozzo di Borgo en Arrighi, en de secretarissen behooren eveneens tot de anti-Bonapartistische partij en worden tot de zoogenaamde conservatief liberaleu, de aanhan gers van het gouvernemt van Thiers, gerekend. Het te Parijs verschijnende dagblad la Presse, dat niet geheel vrij is van do verdenking, dat het onder Bonapartistiscben invloed staat, weet heden iets mede te deelen, dat minstens onwaarschijnlijk genoemd moet worden. Het blad zegt, dat bet plan bestaat om aan de nationale vergadering bet voorstel te doen, dat een beroep op het volk gedaan m. a. w. een plebiseit uitge schreven zal worden. Volgens dit plan zouden drie vragen ter beantwoording gesteld worden. De eerste en tweede zouden zijn: of Frankrijk bet behoud der republiek en der volmachten van den heer Thiers wil, en een gedeeltelijke vernieuwing van de nationale ver gadering? De derde vraag zon, wanneer de beide eersten bevestigend beantwoord worden, eene combinatie voor stellen met het oog op de mogelijkheid van den dood van Thiers. Wanneer het blad biervan als van een ernstig voor nemen spreekt, dan is bet slechts mogelijk dat dit uitgaat van de enkele Bonapartistische leden der verga dering, want na de aanneming van het voorstel-Rivet is bet ondenkbaar, dat reeds een paar maanden na de bevestiging van den voorloopigen toestand, de andere partijen aan een middel zouden denken, om baar eigen besluit weder omver te werpen. Bovendien is het denk beeld van een plebiseit zoo zuiver Bonapartistisch, dat reeds daarom de andere partijen er zich niet van zonden bedienen. De vergadering nam eerst in Augustus het voorstel van het linkercentrum aan, om Thiers met de macht van president der republiek te bekleeden, en thans zou zij daarop weder terug willen komen, en dan nog wel op zoodanige wijze! Zou de Bonapartistische partij zich waarlijk verbeelden, dat de brief van prins Napoleon zoodanigen invloed uitgeoefend beeft, dat men thans algemeen van meening zou zijn niet langer aan den wensch der Bonapartisten -weerstand te mogen bieden ITet plan schijnt waarlijk te kinderlijk dan dat uien zou mogen aannemen, dat eenige leden der nationale vergadering, gezwegen nog van de regeering, daaraan ernstig denken zouden. Men kan dan ook veilig aannemen, dat de handelwijze en de mislukte tocht vau prins Napoleon de regeering voldoende ingelicht hebben, om geen overdreven vrees voor de partij van bet gevallen keizerrijk te koesteren. De verklaring van den minister van binnenlandsche zaken omtrent de buitensporigheden der Bonapartisti sche pers bewijst dit voldoende. Die partij kan zich thans in Frankrijk over zoo weinig sympathie verheu gen, dat, wanneer de regeering slechts de bewijzen geeft dat zij zonder absoluut geweld deorde weet te handhaven <n do \yel vaart te doen terugkeeren, van dien kant klankrijk weinig gevaar meer dreigt. Slechts wanneer het land zich overgeeft aan binnenlandsche twisten en tweespalt, zou misschien voor de Bonapartisten eenige hoop op herstel kunnen bestaan, want de partij is te zwak, dan dat zij anders dan in troebel water met succes zou kunnen hengelen. De Duitsche dagbladen brengen nog eenige bijzonder heden omtrent de wijzigingen, welke ten slotte door den bondsraad in het oorspronkelijk ontwerp op bet invoe ren van don Duitschen rijksmunt gebracht zijn. Behalve betgeen wij daarvan gisteren meldden, is op verzoek*van Beieren, dat de ruime circulatie vau den gullen ea zijne onderdeden noodzakelijk achtte, nog uit bet ontwerp do bepaling gelicht, welke voorloopig het slaan van nieuwe zilveren munten in de verschillende staten verbood, ooi bij de eventueele aanneming van een rijk3innntstelsel een niet te grooten overvloed der verschillende zilveren mun ten in omloop te hebben. De vervulling van den wensch van Beieren vindt bij de Duitsche pers weinig sympathie en in het algemeen is haar oordeel over dit ontwerp zeer ongunstig, omdat men daarin zoo al niet een hinderpaal ziet, om tot een algemeen tiendeelig muntstelsel te komen, dat bovendien.aan de cischen van het interna tionaal verkeer voldoet, dan toch een reden om voor loopig niet in die behoefte te voorzien. De verwachtin gen, welke de Duitsche bladen over het oordeel van den rijksdag hieromtrent koesteren, zijn zeer verschil lend, aan den eenen kant zegt men, dat overeenstemming tusschen de meerderheid en den bondsraad bestaat, aan den anderen kant daarentegen spreekt men het vaste ver trouwen uit, dat de rijksdag het ontwerp niet zal aan nemen. Spoedig zal kunnen blijken, op welke wijze het ontwerp door den rijksdag opgenomen wordt, want reeds Donderdag wordt de eerste lezing daarvan tegemoet- gezien. Het Duitsche parlement heeft in zijne gisteren ge houden zitting het ontwerp omtrent den oorlogschat b:j derde lezing aangenomen. Een herhaling der gebeurte nissen van 1864 en 1866 blijft alzoo in Duitschland mo gelijk, en het Duitsche volk is dus aan de willekeur der regeering blootgesteld, wanneer deze een nieuwen oorlog noodzakelijk acht. ïïit Frankrijk. Vrijdag den 3en November is de zaak betreffende den moord van de generaals Clément Thomas en Lecomte voor den 6en krijgsraad onder voorzitterschap van den kolonel Aubert aangevangen. Voor deze misdaad staan 27 beschuldigden terecht, waaronder twee militairen, Heffener en Verdagner, welke laatste vroeger kerkbe diende was, doch bij het uitbreken van den oorlog vrouw en kinderen verliet en dienst nam bij het 83« marsch- regimeut. Bovendien bevinden zich daaronder twee jonge naaisters, Fran§oise Dagasse en Marie Bonnard, welke tot den moord in geen andere betrekkingen staan, dan dat zij daarbij tegenwoordig en daarna met Verdagner zich aan diefstal schuldig maakten ten nadeele van den generaal Ambort. De meest bekende onder de beschul digden echter is zekere Simon Mayer, zich noemende letterkundige, dezelfde die het bevel voerde over het bataljon 'nationale garde, dat den 20en Maart op de vre delievende optocht op de Place Vendome schoot. Men gelooft, dat de zaak minstens tien zittingen zal eischen, daar ongeveer 100 getuigen gedagvaard zijn. Le Siècle bericht, dat in den nacht van Donder dag jl. Verdure, Férat en liégère, veroordeeld tot deportatie binnen een versterkte plaats, naar het fort Boyard getransporteerd ziju. Urbain, veroordeeld tot levenslange dwangarbeid, is voorloopig naar Töulon overgebracht. De Gazette de Strasbourg meldt, dat Donderdag negentien Fransche militairen de stad gepasseerd zijn,

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2