OÜRANT. Woensdag 8 November. T 264. Middelburg 7 November. Door gedeputeerde staten van Zeeland werd bij besluit van 27 October jl. aaA R. A. Breeman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als gezag voerder op de stoomboot de Wester-Scbelde. Bij zijn aanvrage om ontslag had hij tevens gevraagd, dat hem een pensioen mocht worden verleend, uithoofde van zijn gevorderden leeftijd en van zijn veertigjarigen diensttijd, niet alleen als steigerschuitschipper, maar ook bij de Btoomvaart op de Wester-Schelde. Gedeputeerde staten stellen aan de provinciale staten voor, om aan den adressant toe te kennen een pensioen van /300, in te gaan met den l«n dezeronder voor waarde, dat door hem afstand zal worden gedaan van zijn aandeel in eene steigerschuit, ten behoeve der provincie. Tevens geven zij te kennen, dat door hen aan den stei gerschuitschipper Brugge als zoodanig ontslag is verleend en in zijne plaats door hen is aangesteld J. Bootsgezel onder bepaling dat hij die betrekking tegelijk met die van commissaris van het veer zal kunnen beirieeden en zulks tegen eene jaarwedde van /200eu eene uitkeering van 50, tot onderhoud der schuit terwijl aan genoem den Brugge een pensioen is verleend van 250 's jaars, eveneens onder de bovengenoemde voorwaarde. Daar deze persoon eene jaarwedde genoot van f 57C, zal, door de voorschreven regeling, jaarlijks een uitgaaf worden bespaard van 70. De betaling van beide pen sioenen zal behooren te worden aangewezen op art. 9 van hoofdstuk VIII der provinciale begrooting van enkel huishoudelijke uitgaven Door den tegenwoordigen pachter van het overzetveer over het Sloe, C. Baas, is aan de provinciale staten van Zeeland een adres gericht, waarin hy kwijtschelding of althans vermindering vraagt van zijn pachtsom over 1871, alsmede om hem door het toekennen van eene toelage, of op andere wijze in staat testellen in zijn onderhoud te voorzien, op grond dat sedert de afdammiDg van het Sloe in de eerste helft dezes jaars door verreweg de meeste reizigers van dien dam, en niet van zijne vaartui gen, wordt gebruik gemaakt, tengevolge waarvan zijne inkomsten als pachter aanmerkelijk zijn verminderd, terwijl hij bij de ophanden zijnde opheffing van het veer weldra daarvan geheel zal zijn verstoken. Gedeputeerde staten billijken het verzoek van den veerman en stellen mitsdien voor, om aan den pachter van genoemd veer ontheffing van de pachtsom over 1871 te verleenen, en aan hem voor 1872 uit de provinciale fondsen toe te kennen, een toelage van f 300 onder voor gaarde, dat hij zich verbinde, om het veer te blijven "bedienen tot den tijd dat de rijweg over den dam door let Sloe voor het algemeen verkeer zal zijn opengesteld. Benoemingen en besluiten. leger. Eervol ontslag verleend, op verzoek, met toe kenning van pensioen, aan den met verlof' in Europa teruggekeerden magazijnmeester der artillerie 1® klasse (kapitein)H. A. F. O. von Kurowsky, wegens ongeschikt heid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst tengevolge van lichaamsgebreken, met ingang van den len November jl. ministerieele departementen. Eervol ontslag ver leend, op verzoek, aan T. J. Schouwenburg, adjunct commies bij het departement van koloniën, met ingang van 1 Januari 1872, met behoud van aanspraak op pensioen. Onderwijs. De examens van bet lager onderwijs voor de provincial commissie van Noord-Holland zijn thans geheel afgeloo- pen. De uitslag dier van 4—31 October afgenomen examens is als volgt: hoofdonderwijzers, geëxamineerd 82, toegelaten 22; hoofdonderwijzeressen, geëxamineerd 15, toegelaten 7; hulponderwijzers, geëxamineerd 92, toegelaten 36; hulponderwijzeresseü, geëxamineerd 53, toegelaten 17; huisonderwijzeres (voor het schrijven), geëxamineerd 1, toegelaten 1. Fransche taal (onderwij zers), geëxamineerd 38, toegelaten 10; dito (onderwijze ressen), geëxamineerd 45, toegelaten 14. Hoogduitsche taal (onderwijzers), geëxamineerd 13, toegelaten 4; dito (onderwijzeressen), geëxamineerd 15, toegelaten 7. Engelsche taal (ouderwijzers), geëxamineerd 12, toege laten 9; dito (onderwijzeressen),geëxamineerd 22, toege laten 18. Wiskunde (onderwijzers), geëxamineerd 28, toegelaten 16. Gymnastiek (onderwijzers),geëxamineerd 14, toegelaten 13; dito (onderwijzeressen), geëxamineerd 3, toegelaten 3. Teekenen (onderwijzers), geëxamineerd 17, toegelaten 4, dito (onderwijzeressen), geëxamineerd 5, toegelaten 1. Handwerken, geëxamineerd 67, toegela ten 54. Totaalgeëxamineerd 522, toegelaten 236. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe bijdra gen voor onderwijs en opvoeding van October, bedraagt het getal vacante scholen: openbare voor gewoon lager- 35; gewoon en meer uitgebreid- 2; meer uitgebreid onderwijs 2; bijzondere voor gewoon lager-1, en dito voor meer uitgebreid onderwijs 1; gesubsidieerde bijzondere voor meer uitgebreid onderwijs 1. Vacante hulponderwijzers-betrekkingen 56; die van hulponder wijzeres 3r Koloniën. Tot opheldering van de berichten uit Curasao om trent het ontslag van den procureur-generaal aldaar mr. Sassen, ontieenen wij aan het Handelsblad het volgende: De actie tot schadevergoeding door den heer Sassen tegen de heeren Koentze en Wagner ingesteld, heeft be trekking op het ontslag, niet op de „verschooning" uit zijn betrekking, en is slechts het natuurlijke gevolg van een klacht tegen gemelde heeren, wegens valschheid in authentiek geschrift. De ipstructie tegen den advo caat-generaal Koentze is reeds in Curasao aangevangen die tegen den gouverneur moet, volgens de wet, in Nederland geschieden en heeft, volgens art. 25 van bet regeeringsreglement, voor Curasao ten gevolge, dat hij zijne betrekking in handen zijns opvolgers moet neer leggen. Wat de „verschooning" betreft, ziehier wat daartoe aanleiding gaf: Op 18 September jl. (dus daags voor do schorsing) was de heer Sassen het voorwerp van de bijvalsbetui gingen en ovatiën des volks en begroette men hem op straat met de duizendwerf herhaalde kreten van „Leve de vader des volks! leve onze beminde Willem Sassen! Weg met Wagner, weg met den onderofficier die ons regeert!" De heer S., door het volk staande gehouden, sprak de vergaderde menigte toe en het schijnt nu, dat de gouverneur, in liet bij die gelegenheid gesprokene, aanleiding tot de meer gemelde „verschooning" heeft gevonden. De heer Sassen, steunende op art. 152 der wet van Curasao, luidende: „de procureur-generaal wordt door den koning benoemd, geschorst en ontslagen", en dit artikel in verband brengende met art. 22, litt. c van meer gemelde wet, volgens hetwelk „de gouverneur tot straf vervolgbaar is, wanneer hij beschikkingen neemt, waar door de bepalingen der wet worden geschonden" heeft eenvoudig den gouverneur bij de bevoegde macht aan geklaagd. In afwachting, dat de zaak van beide zijden nader worde toegelicht en zonder de gegrondheid der aangegeven klachten te willen beoordeelen, kan nog worden medegedeeld, dat de heer Sassen zich onledig houdt met het opstellen eencr op de zaak betrekkelijke memorie, die weldra het licht zal zien. Daaruit moet blijken, dat hij o. a. zijn val te danken heeft aan eene scherpe kritiek in den kolonialen raad over het door den gouverneur gepleegde misbruik vau het om niet aan den heer Rolandus afstaan der gouvernements-villa Belvedère, waarvoor de heer Sassen een aanzienlijke huur geboden had. Gemelde heer Rolandus zal daarvau niet lang voordeel trekken, daar de regeering van Vene zuela geweiger.d heeft hem langer als zaakgelastigde van ons gouvernement te ontvangen en hij dtis eerlang zal worden teruggeroepen. 1871. Tevens zij gemeld, dat op den heer Koentze, thans tijdelijk met de betrekking van procureur-generaal be last, eene beschuldiging rust van onwettige arrestatie. Recht zaken. De magnetiseur Rijfkogel, die te Nijmegen geruimen: tijd met eene somnambule gevestigd was en zich gedekt achtte, doordien een geneesheer de opgegeven voor schriften onderteekende, hoewel deze niet bij de séances tegenwoordig was, is jl. Dinsdag door de arrondisse- ments-rechtbank aldaar, wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunst, veroordeeld tot eene geldboete van ƒ300 of subsidiair tot gevangenisstraf van 2 maanden* Gemengde berichten. Naar de Goessche courant met zekerheid verneemt, hebben de eigenaars der stoomboot Zuid-Beveland be sloten, met het einde dezer maand den dien stop Dordrecht, Zierikzeeen Goes te staken en op te heffen. Op Vrijdag 24 dezer zal de boot voor het laatst van Goes naar Rot terdam vertrekken. Van de kosthuizen der Maatschappij voor den werkenden stand te Amsterdam is in de maand October als volgt gebruik gemaakt: Kosthuis n°. 1 (Korte Leid- sche Dwarsstraat 163), ontbijt 258, middagmaal 2822, avondeten 589 en logement 848 personen. Kosthuis n°. 2 (Rapenburg) ontbijt 161, middagmaal 2890, avond eten 577 en logement 884 personen. Gedurende de week van 29 October tot 4 Novem ber kwamen onder de opgegeven gevallen van besmette lijke ziekte te's-Gravenbage 5 voor van pokkeD, waarvan 2 te Scheveningen. Onder de overledenen waren in die week 2 aan pokken, beiden te Scheveningen. Sir Richard Wallace, de rijke Engelschman, die zich door zijn vele en velerlei giften een vrij algemeene bekendheid verworven heeft, heeft thans weder aan de Engelsche natie een schoon geschenk gegeven. Op de verkooping der schilderijen van prins Demidoff, die een paar jaren geleden heeft plaats gehad, kwam eene schilderij voor, welke eene buitengewone bewon dering opwekte. Het was een klein schilderstuk van Terburg, voorstellende het „congres van Munster,'' dat als een toonbeeld van nauwkeurige, fijne, maar tevens krachtige portretschildering wellicht niet over troffen is. Elk der vele hoofden is eene studie op zich zelf, waarin de eigenaardige geaardheid met verwonder lijke kracht en juistheid is wedergeven. Het stuk is het eigendom geweest van den hertog van Berry, en is in 1835 aan prins Demidoff verkocht. Op de verkooping van diens schilderijen bood de directeur van de Engel sche nationale galerij tot 7000 p. st. toe voor dit stuk; verder durfde hij niet gaan, en de schilderij werd voor 7350 p. st. verkocht. Daarna heeft men niet vernomen wat haar lot geworden was, totdat dezer dagen de genoemde directeur, sir William Boxall, een briefje ontving van sir Richard Wallace, inhoudende, dat deze vernomen had, dat sir William op het stuk geboden had, en dat liet hem een genoegen was bet aan de Engelsche- natie aan te bieden, „om een der meesterstukken uit te maken van hare prachtige verzameling." De gift heeft te meer waarde, omdat zij, als afkomstig van een kunst minnaar als sir Richard Wallace, van een zeldzame edelmoedigheid en zelfopoffering getuigt. Eenige Engelsche planters uit Suriname bevinden zich op het oogenblik in Engeland om met plantage eigenaren uit Dcmerary stappen te overleggen bij de Britsche regeering, on^j de zaak der immigratie van Afrikanen iu de West Indische koloniën te bevorderen. Is men in Engeland eenmaal tot een vast plan gekomen, dau bestaat, naar men ons mededeelde, het voornemen over hetzelfde onderwerp met de Nederlandsche regee ring in overleg te treden. Wellicht staat hiermede iu verband wat wij in een Londensch dagblad lezen, dat de minister van koloniën een comparitie heeft gehad met eenige heeren uit de West Indiën, waarin de quaestie der immigratie werd besproken. Van den uitslag vau dat onderhoud is ons echter nog niets bekend. Maar wel weten wij dat ook de Engelsche koloniën meer en meer

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1