departement der marine. Gesteld: werkzaam bij j het departement der marine, de ambtenaar voor den bur- j gerlijken dienst in Nederlandsch-Indië K. A. Schneider, j Rechtzaken. Bij arrest van bet provinciaal gerechtshof in Zeeland van gisteren is Anthony van den Berge, oud 37 jaren, polderwerker, thans gedetineerd te Middelburg be- i klaagd van in den morgen van 17 Augustus jl. uit het kabinet in de woning van L. Verhage, onder Meliskerke, arglistig te hebben weggenomen en zich toegeëigend een i snoer bloedkoralen met gouden slot en een zilveren pepermuntdoosje, tot welke gesloten woning hij zich toegang heeft verschaft door de deur te openen met een sleutel, die daartoe door den bewoner niet besterad was, noch gebruikt werd schuldig verklaard aan diefstal gepleegd in een bewoond huis met behulp van een valschen sleutel, en, onder aanneming van verzach tende omstaudigheden, veroordeeld tot een correctio- neele gevangenisstraf van éen jaar en in de kosten der procedure. De arrondissements rechtbank alhier heeft eergisteren de volgende vonnissen uitgesproken. Petrus Koene, alhier wonendewas beklaagd dat hij den 3™ September jl. zijne huisvrouw W. Stevens met een ledig met ijzer beslagen vat tegen het been heeft geworpen. Hij is bij verstek schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, waardoor geenerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, eu veroordeeld tot 15 dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, eene geldboete van f 8 en in de kosten. Louis Lams, wonende te Kadzand, was beklaagd dat hij den 21™ September jl. in de herberg van A. van de Putteonder genoemdegemeente J. Martini moedwillig vastgegrepen, op den grond geworpen en geslagen heeft. Ook hij is bij verstek schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is veroorzaakt, en veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstrafin eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten. Johannes Nicolaas Murre, oud 20 jaren, van beroep zeeman, thans soldaat te Ylissingen, was beklaagd dat hij niet heeft voldaan aan de oproepingteneinde als voor den dienst aangewezen en in de loting begrepen loteling bij de militie te worden ingelijfd. Hij is aan het hem ten laste gelegde feit schuldig verklaard, onder aanneming van zijne afwezigheid destijds tengevolge van zijn beroep van zeevarende als verzachtende omstandigheid, en veroordeeld tot eene geldboete van f 3, benevens in de kosten. Aan hetzelfde feit is schuldig verklaard en tot 1 dezelfde straf veroordeeld Frederik Hendrik Gilleba oud 21 jaren, van beroep zeeman en thans soldaat te j Ylissingen. Melanie Dhaenens, Barbara Dhaenens, Rosalia Dhaenens en Eduard Dhaenens, wonende te Eede, waren beklaagd dat zij in den nacht van den 6en Sep tember jl. samen en in vereeniging een houten tot afsluiting van een pad dienende omheining, ten nadeele van C. L. Verst rate te Eede, opzettelijk hebben verbro ken. De beklaagden zijn üe derde en vierde bij verstek schuldig verklaard aan opzettelijke verbreking van afsluiting, waarbij als verzachtende omstandigheden zijn aangenomen de geringe toegebrachte schade en de meening waarin de beklaagden hebben verkeerddat die omheining daar door Verstrate onrechtmatig was geplaatst. Zij zijn ieder tot 8 dagen gevangenisstraf en solidair in de kosten veroordeeld. Maria de Cocq van Dellemijne, werkvrouw te Sluis, was beklaagd dat zij den 15en September jl. zich feitelijk en gewelddadig heeft verzet tegen een maréchaussée, die haar op een stuk land ontmoette terwijl zij bezig was met het rapen van mest, door hem een stoot op de borst toe te brengen, zich op den grond te laten vallen eu te weigeren hem naar den brigadier te volgen. Zij is schuldig verklaard aan feitelijk en gewelddadig verzet door een persoon zonder wapenen jegens een bedienend beambte in de uitoefening van zijn dienst, en veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf eu in de kosten. Hendrik Josephus van den Dorpe, oud 30 jaren, arbeider te Sint Laureyns (België), was beklaagd dat hij tusschen 14 en 16 Augustus jl. ten nadeele van den landbouwer P. de Keijzer onder Eede arglistig zich eene hoeveelheid rogge en erwten heeft toegeëigend door van 79 schoven de koppen af te snijden. De rechtbank heeft, hoewel zeer gewichtige bezwaren tegen den beklaagde gerezen zijn, niet wettig bewezen verklaard dat de bij den beklaagde op diens zolder gevonden rogge met erwten vermengd dezelfde is als die van de schoven van de Keijzer waarvan de koppen zijn afgesneden. Zij heeft het ten laste gelegde feit alzoo niet wettig bewezen ver klaard en den beklaagde vrijgesproken, do kosten te dragen door den staat, met bevel tot teruggaat der over tuigingstukken aan de eigenaren of rechthebbenden. Rosalie Lapure was beklaagd dat zij in den loop van den zomer in dit jaar, tijdens zij als keetmeid in dienst was van verschillende polderwerkers onder Kad zand voor wie zij koken moest, eene hoeveelheid haar toevertrouwde koffie arglistig teruggehouden en ten eigen bare verkocht heeft. Zij is bij verstek schuldig verklaard aan misbruik van vertronwen, en, met aan neming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, benevens in de kosten. Gemengde berichten. Bij den gemeenteraad van Leiden is het bericht ingekomen, dat de boekhouder der gasfabriek aldaar vermist wordt. In de waarneming zijner betrekking is tijdelijk voorzien. Een onderzoek omtrent de boekhou ding en de geldelijke administratie .wordt voortgezet. Te Woubrngge heeft de quaestie van de voorschot ten der onteigeningssommen voor longziek vee uit de gemeentekas tot een zonderling conflict geleid. De ont vanger heeft geweigerd om uit de gemeentekas den burgemeester in staat te stellen de gelden voor het sedert 1 October onteigend vee uit te betalenomdat hem daarvoor geen gewoon betalingsmandaat, door een wethouder mede onderteekend, gegeven wordt. Daar de wet van 20 Juli 1870 echter bepaalt, dat de voorschotten voor de vceonteigening zonder mandaat geschieden, is de ontvanger wederspannig en'heeft de burgemeester in de raadsvergadering van Dinsdag hem tot ontslag voor gedragen. De gemeenteraad heeft echter dat voorstel niet aangenomen. Dezer dagen overleed volgens het Leidsc.he dagblad te Leiden wederom een der weinige nog overgeblevenen die den veldtocht naar Rusland hebben medegemaakt, namelijk de heer L. Springer. Als allen, die de vanen van Napoleon gevolgd hebben, koesterde hij een groote vereering voor den beroemden veldheer wiens beeltenis, te voet en te paard, gekleurd en onge kleurd, de wanden zijner woonvertrekken vergierde. In het gevecht bij Wilna gevangen genomen, werd hij naar Riga gevoerd, waar hij als vaardig teekenaar en schilder zich spoedig de genegenheid zijner omgeving wist te verwerven. Het zoogenaamd miniatuur-schilderen op ivoor, als destijds in den smaak was, verwekte in het toen nog barbaarsche noorden groot opzien. Een aantal portretten van Russische hoofdofficieren hield hij, als herinnering aan dit tijdperk van zijn leven, nog altijd in bezit. De liefde voor zijn geboortegrond voerde hem naar zijne vaderstad terug, waar hij tot zijn dood ge vestigd bleef. De kamer van koophandel en fabrieken te Leidon heeft aan de tweede kamer der staten-generaal een adres gezonden tot ondersteuning van het wetsont werp tot invoering eener algemeene belasting op de inkomsten. De directeuren eener eventueel op te richten Maat schappij voor den aanleg van buurtspoorwegen hebben ook het oog laten vallen op Groningen en een gemach tigde derwaarts gezonden, teneinde de zaak te onder zoeken. Deze heeft zooveel verschil van inzichten gevonden, dat hij geen conclusie weet te maken omtrent de meerdere ot mindere kansen op ondersteuning vau het plan. Hij heeft nu de burgemeesters-van gemeenten in de provincie Groningen uitgenoodigd, te Groningen een vergadering te houden tot bespreking van de volgende vragen: Of er werkelijk in Groningen behoefte bestaat aan spoorwegen; of het wenschelijk is,dat die worden aangelegd, en of zij, aangelegd zijnde, bij een gedeelte lijke rentegarantie van de provincie of een billijke subsidie van de gemeenten, rentabiliteit zouden kunnen bezitten? Verder zou hij gaarne zien, dat op die verga dering weiden toegelaten alle belangstellenden en dat zij zoo openbaar mogelijk ware, teneinde de juiste mee ning aan het licht kome. Daarbij zou dan een der direc teuren of hun gemachtigde tegenwoordig zijn. Arnhemsche cour.) Het Weekblad voor geneesheeren zegt, dat het niet alleen de groene en grijze behangsels zijn die een groote menigte arseniek bevatten, maar ook, zooals dr. Hallwachs uit Darmstadt pas onderzocht heeft, zekere roode behangsels, in het bijzonder die schitterende, donkerroode behangsels, in den pompejaanschen trant, die nu zooveel gebruikt worden, daar zij zulk een effect vollen achtergrond geven aan kleine beelden en vergulde sieraden. De hoeveelheid arseniek in de door dr. Hall wachs onderzochte monsters was buitengewoon groot. Een stukje behangselpapier verbrandde met de bleek blauwe vlam van arseniek en met den reuk vnn witte ien Werd het brandende stuk onder een horlogegla gehouden, zoo zette zich een menigte arseniekzunr op het glas af. Het behangselpapier was niet gesatineerd zoodat bet reeds bij een zwakke wrijving veel verf afgaf. Nadat de gekleurde vingertoppen met warm zout zuur waren afgewasschen, kon men in het waschwater nog arseniek bespeuren. Na verhitting met zoutzuur gat een stukje behangselpapier een roode verlichting, waarin een blank koperplaatje dadelijk bedekt werd met een grijs metaalbeslag. Hallwachs is nog niet gereed met zijne onderzoekingen van andere roode behangsels, maar belooft later de resultaten mede te deelen. Voorloopig merkt bij aan, dat hij arseniek gevonden heeft in het roode omslagpapier van de cichorei. Het nu zooveel en in het bijzonder door de dames gebruikte rooxeroode papier, wordt vervaardigd uit een papiersoort, die niet voldoende wit is en waarom de fabrikanten dit gebrek zoeken weg te nemen door er de een of andere, liefst roode, kleurstof aan te geven. Het is eigen aan deze roode papiersoort, dat zij spoedig in het licht verbleekt. De waarde der landerijen is in België sedert dertig jaren merkbaar toegenomeu, zij is bijna verdubbeld. De middelmatige waarde van de hektare was in 1846 Ir. 2421, in 1866 was die tot fr. 4173 gestegen.- Gedurende het zelfde tijdvak zijn de pachthuren van fr. 68 tot fr. 108 geklommen. In Vlaanderen is de gemiddelde prijs van de hektare de hoogste. In 1846 was hij fr. 3139; in 1856 fr. 4339; in 1866 fr. 5731. Aldaar treft men ook dezelfde verhouding aan voor de pachthuren, welke van fr. 87 tot fr. 130 zijn geklommen. Hoewel in Engeland en hoofdzakelijk te Londen de meeste groote winkels na zonsondergang worden gesloten, schijnt dit in het zuidelijk gedeelte van Londen met de kleinere détailhmzzu nog niet het geval te zijn. De meeste sluiten eerst des avonds te 9 uren, ja som tijds niet voor half tien, en daarom hebben de counter- jumpers (zooals ze in Amerika worden genoemd) besloten, pogingen aan te wenden om de patroons over te halen reeds om acht uren met den verkoop op te houden. Enkelen hebben dadelijk ingewilligd, doch daar de algemeene wensch is, dat alle winkeliers in het zuide lijke gedeelte van Londen dit voorbeeld volgen, vooral de grutters, kruideniers en slagers, hebben de belang hebbenden een meeting gehouden, waarin de zaak lang en breed werd besproken. De mannelijke en vrouwelijke bedienden aan de andere zijde van de Theems hebben hunne medewerking tot bereiking van het beoogde doel toegezegd. In Nederland zou een zoodanige coöperatie tot verkrijging van zeer wenschelijke hervormingen tot de zeldzaamheden behooren. Engeland is ons op dat gebied zeer ver vooruit. {Het Vaderland Tiiermometerstand. 3 Nov. 'sav. 11 u. 43 gr. 4 's morg. 7 U' 42 gr. 'sraidd. 1 u. 47 gr's av. 6 u. 41 gr. Stat o ïi-generaal. Door den minister van buiteBlandsche zaken is het verslag der tweede kamer beantwoord omtrent hootd- stuk 111 der staatsbegrooting voor 1872. Daarin wordt onder anderen door den minister mede gedeeld dat eerlang de onderhandelingen over deLuxem- burgsche schuld weder opgevat zullen kunnen worden. De vooruitzichten voor een aansluiting van onze spoor wegen aan het Duitsche spoorwegnet zijn in den laatsten tijd eenigszins gunstiger. De niet nakoming van Frankrijk van het suikertractaat werd veroorzaakt door de politieke omstandigheden. Ten aanzien van de richting der tegenwoordige Fransche handelspolitiek geeft het Fransche gouverne ment de meest geruststellende verzekeringen gegeven, dat de beraamde financieele maatregelen- geenerlei inbreuk zullen maken op de bestaande tractaatsbepa- lingen. De uitkomsten van nieuwe onderhandelingen met Engeland, na het afstemmen van het tractaat betreffende Sumatra aangeknoopt, zullen waarschijnlijk binnen kort aan de kamer medegedeeld worden. De ziekelijke toestand van den Veuezuelaanschen onderhandelaar eu de nieuwe conflicten in diens land gerezen, hebben de vereffening van het geschil Venezuela tot dusver belemmerd. Voor de betaling van de nog verschuldigde helft der schade loosstelling van Simonoseki is door do verschillende mogendheden met Nederland tot 15 Mei 1872 uitstel verleend aan het Japansche gouvernement. Het onderzoeken de voorbereidende regeling van de indijking van het Zwin is opgedragen aan eene Neder- landsch-Belgische commissie, welke deswege een bepaald voorstel en plan heeft ingediend hetwelk thans aan de goedkeuring der beide regeeringen is onderworpen. Het komt der regeering voor dat de consul te Ports mouth zijn gedrag tegenover dc passagiers van de Wil lem III voldoende gerechtvaardigd heeft. Tot het

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2