MIDDELBURGSCHE COURANT. \T0- 202. Maandag Oinnmlanïi. 1871 6 November. Ten opziclite der frankeerquaestie van de Middelburgsche courant moeten wij nog be richten dat de toelating ter frankeering met het gewone port van de eoui'ant in twee gedeelten van Donderdag 20 October niet moet beschouwd worden als een maatregel door het departement van financiën voorge schreven maar alseeq voorloopige maatregel, die door het postkantoor alhier genomen was in afwachting eener beslissing dienaangaande van het genoemde departement. DE UITGEVERS. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat de najaarsvergadering der Staten van dit gewest zal geopend worden op Dinsdag den fen November a., des avonds te Iiaii'acütt ore, in de daartoe bestemde zaal in de Abdij te Mid delburg, en dat het publiek toegang zal hebben tot die zaal door de deur ter zijde van het gebouw der Con certzaal, op de Groenmarkt. Middelburg 1 November 1871. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W. VAN LIJNDEN. Middelburg 4 November. Wij vernemen dat de spoorwegbrug over het nieuwe kanaal van Arnemuiden niet in orde is bevonden en dat men reeds bezig, is een gedeelte van het metselwerk weg te breken om het door ander te vervangen. Hoewel het ons niet gelukt is hieromtrent bijzonderheden te vernemen, schijnt ons toch zooveel zeker dat, bij het nemen van doelmatige maatregelen, deze zaak geen beletsel zal behoeven te zijn voor het openen der spoor- weglijn in Februari a. Dat het afdammen der oude Arnemuidsche haven nog vóór den winter zou geschie den hebben wij reeds eenigen tijd geleden gemeld. Het is thans zeker dat dit werk binnen kort zal verricht worden. Verschillende omstandigheden maken eene wijziging noodzakelijk van de begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voorden dienst van 1871, waartoe door gedeputeerde staten van Zeeland aan de provinciale staten een voorstel wordt gedaan. Aauvankelijk is de rente van het te gelde te maken gedeelte der leening van f 150,000 slechts berekend en geraamd voor een half jaar, doch daar van het welslagen dier leening het toestaan van rentelooze voorschotten afhaukelijk werd gesteld, heeft men het bedrag der leening ad f 47,000 reeds in de eerste helft van dit jaar te gelde gemaakt, waardoor meer aan rente verschuldigd is dan waarop was gerekend /824.79, en waarmede hoofd stuk IV afdeeling I artikel 5 der uitgaven dient te worden verhoogd en gebracht op f 2649,79. De kosten der buitengewone herstellingen werden onder de uitgaven voor den stoombootdienst op de We8tcr-Schelde geraamd opf 6,000 en die der steenkolen en mutsaards op n 13,500 Samen f 19,500. Deze raming is echter gebleken onvoldoende te zijn, want voor herstellingskosten en averij werd betaaldf 9,201 Tengevolge van het rijzen der prijzen van de steenkolen zal daarvoor benoodigd zijn ongeveer 15,500 En eindelijk is betaald voor huur eener stoomboot, tijdens de herstelling der provin ciale booten800 Samen f 25,501. Zoodat deze uitgaven met ongeveer f6000 de daarvoor uitgetrokken begrootingsposten overtreffen. Hoewel deze hoogere uitgaaf gedeeltelijk kan worden bestreden 1 door het ontvangen van meerdere vrachten dan waarop j werd gerekend en door het goed 3lot der rekening van 1870, ongeveer ad f 1400, zal het vermoedelijk tekort j echter zeker nog 4000 bedragen. Hoofdstuk VIII art. 9 der uitgaven van genoemde begrooting „kosten van onderhoud van den stoomboot- dienst op de Wester-Schelde" zal daarom volgens het voorstel vau gedeputeerde staten van f 8000 moéten worden gebracht op f 12,000, terwijl tevens wordt voor gesteld om art. 12 van hetzelfde hoofdstuk „rentelooze voorschotten, te verstrekken aan besturen, corporatiën of bijzondere personen, voor het verbeteren van bestaande of hetfaaniegg-e» van nieuwe wegen in Zeeland'' te ver- hoogen met 375, die nog beschikbaar zijn gebleven uit denzelfden post van de begrooting van 1870. Op den post voor onvoorziene uitgaven, uitgetrokken met f 6289.57 is reeds aangewezen tot een bedrag van f 4504.74, zoodat thans slechts beschikbaar is 1784.83, welk cijfer voor het bestemde doel te gering wordt geacht, zoodat gedeputeerde staten voorstellen, om hoofdstuk IX art. 1 der begrooting „onvoorziene uitga ven," te verhoogen van f 6,289.57 tot f 7,197.961 eu de reeds aan gedeputeerde staten verleende machtiging om van dit artikel op de aangegeven artikels der begrooting af- en over te schrijven, te doen voortduren tot een bedrag van 6,500. Tot dekking der meerdere uitgaven wordt voorgesteld om in hoofdstuk V afdeeling II der inkomsten artikel 1, dat voor memorie was uitgetrokken, te brengen de opbrengst van verkochte boomen, straatkeien enz. tot een bedrag vanf 1212,18^ een nieuw artikel 2 te brengen: opbrengst van verkoop van 150 vierkante meter grond onder Groede21,00 een nieuw artikel 3: opbrengst van het verkochte stoomschip Zeeland4,500.00 Tot totaal der tweede afdeeling 5,733.18^ Afdeeling III artikel 3 van hetzelfde hoofdstuk: gedeelte van het vermoedelijk goed slot van den dienst 1870, te verhoogen van f 2814 op f 3189. Onderwijs. De Staats-courant van heden bevat het verslag van den staat der rijks-instelling van onderwijs in Indische taal, land- en volkenkunde te Leiden over het studie jaar 1870—1871. Koloniën. Weder zijn per mail berichten uit Oost-Indië aange bracht, die loopen tot 25 September. In de Java-Bode en het Nieuw Bataviaasch Handels blad vindt men klachten over het stoomschip der Maatschappij Nederland de Prins van Oranje, over ongeschiktheid van het bedienend personeel, over ondoelmatige inrichting der eetzaal, al te enge inrichting der hutten, vooral die der 2e klasse, gebrek aan wasch- bekkens enz. Grooter ontevredenheid hebben de maatregelen der agenten van de Maatschappij Nederland bij de ontsche ping der goederen verwekt. De gewone handelwijze van scheeps-agenten bij de lossing van goederen is, zegt het Bataviaasch Handels blad, dat zij die met prauwen van boord doen halen en dan in die prauw zelve ter beschikking van den eige naar stellen. Vracht en losloon worden later betaald ook de teekening voor de ontvangst vindt later plaats. De agenten der Maatschappij Nederlaad daarentegen brengen de goederen naar het recherche-pakhuis en willen die niet afleveren dan na betaling van vracht- en losloon en afteekening van het cognossement aldaar. Behalve dat men voor die betaling aldaar niet eens terstond quitantie kan krijgen, heeft men het nadeel de goederen niet met dezelfde prauw, waarmede zij uit het schip overgebracht zijn, naar de eigen pakhuizen te kunnen brengen. Bij de lossing is daarover tusscheu de beambten der firma M. A. Reiss en de agenten onge noegen ontstaan, waarbij de politie tepas gekomen is. De heer M. A. Reiss heeft een klacht aan de Handels vereniging ingezonden, die een druk bezochte verga dering belegd heeft, waarin de quaestie is opgedragen aan een commissie, bestaande uit de heeren S .B. See- veriju, M. A. Reiss, G. T. de Bruyn Kops, W. E. van Charante en H. Schiöder Visser, welke een rapport zullen uitbrengen dat nader zal behandeld worden. Op het eiland Ternate heeft van den 7en tot den 28cn Augustus een onafgebroken reeks vulkanische uit barstingen plaats gehad, waarbij geen menschen zijn omgekomen, maar die allenvege groote ontsteltenis heeft verspreid. Eenige Europeesche en veleOhineeschefami- liën zijn naar naburige eilanden gevlucht. Volgens de jongste berichten uit Australië, dd. 28 Juli, is het niet onmogelijk, en zelfs niet onwaar schijnlijk, dat de thans aangewende pogingen om een geregelde stoomvaart tusschen Australië en Java tot stand te brengen, slagen zullen. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 19,,n September.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den 2en onder wijzer bij de gouvernements ambachtschool te Soerabaija P. A. J. Fasbender. Outslagen: op verzoek, eervol, uit 'slands dienst,de opziener bij 's lands gevangenis voor de inlanders en daarmede gelijkgestelde personen te Samaraug,J. Decker. departement van oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr. Ms. militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de le lui tenant der infanterie B. P. P. Steevert. Geplaatst: infanterie, bij het 4C bataljon, de leluite nant jonkheer J. J. Sandberg; bij het 14c bataljon, de 1« luitenant W. G. Goteling Vinnis, beiden onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Overgeplaatst: infanterie, bij het 4e bataljon, de le luitenant W. J. C. Kalshoven, van het korps pupillen; bij het 13c bataljon, de le luitenant J. C. Rolandus Hage- doorn, van het garnizoens bataljon der Moluksche eilan den; bij het 14e bataljon, de kapitein G. van Vuuren, van het garnizoens bataljon der Zuider- en Oostreafdeeling van Borneo; bij het garnizoens bataljon der Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo, de kapitein J. Rövekamp, van het 6e bataljon; bij het korps pupillen, de le luite nant H. C. Eenhuizen, van het 6e bataljon, met bepaling dat hij als zoodanig bij zijn wapen zal worden gevoerd a la suite. departement der marine. Benoemd: tot 2en machi nist bij de gouvernements-marine, de op verzoek eervol ontslagen machinist 3e klasse bij de koninklijk# Neder- landsche marine J. G. Ballot, thans met de waarneming dier betrekking belast. (Javasche courant van den 22"i September.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den gewezen klerk bij 's lands pakhuis te Muntok J. Bax, thans op wachtgeld. Gesteld: werkzaam bij het departement van binnen- landsch bestuur, de ambtenaren voor den burgerlijken dienst in Nederlandsch-Indië G. de Heer jr. en jonkheer W. H. W. de Koek; bij het departement van financiën, de ambtenaren voor den burgerlijken dienst in Neder landsch-Indië J. C. Dirksen en II. E. D. Engelhard: bij het departement van onderwgs, eeredienst en nijver heid, de ambtenaren voor den burgerlijken dienst in Nederlaudsch-Iudië E. A. 0. F. W. C. Gasinjet en G. J. Harrebomée; bij het departement der burgerlijke, openbare werken, de ambenaar voor den burgerlijken dienst in Nederlandsch-Indië H. R. Rookmaaker bij de algemeeue rekenkamer, de ambtenaren voor den burger lijken dienst in Nederlandsch-Indië M. A. F. Goossens J. van Wijk en A. van der Ploeg. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den onderin- lendaut 2« klasse bij de militaire administratie C. Fuhri.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1