J Middelprijzen van bakbare tarwe 12.75 en rogge i 8.60. Aardappelen 2.70 a 3.50 per hektoliter. Ver-, sche boter 1.45 a 1.55 per kilogram. ingetrokkon zou zijn. Dit laatste wordt echter uitBerlijn tegengesproken, doch zeker schijnt te zijn, dat in den bondsraad het slaan van goudstukken van 10,20 en 30 mark aangenomen en bet 15mark stuk verw orpen is. Deze wijziging zou berusten op het beginsel, om het tiend ee- lig stelsel thans reeds.zuiver aan te nemenopdat dezo wet do grondslag zou kunnen wezen van een spoedige algemeene munthervorming in Dnitschland. De meer derheid in den bondsraad wilde het stuk van 10 siller- groschen a 10 pfennige als volstrekte eenheid aangenomen zien, en het 15 mark-stuk (5 tlialerdoen vervallen, om te beletten dat de thaler zich als eenheid zal blijven hand haven. Morgen of overmorgen zal de bondsraad over dit wetsontwerp eene eindbeslissing nemen. Dinsdag heeft te Bern tusschen den president van den Zwitserschen bond en de gezanten van Duitschland en Italië de uitwisseling plaats gehad der ratification van het tractaat betreffende den St.-Gothard spoorweg. Duitschland draagt tot dit belangrijk werk 20 millioen francs bij. De 30e Octoberde dag waarop vóór een jaar het gevecht voor Parijs bij le Bourget plaats had tusschen Pruisische gardetroepen en eene afdeeling der verdedi gers van Parijs onder den generaal de Bellcmareis zoowel te Berlijn als te Parijs herdacht. Natuurlijk had dit op zeer verschillende wijze plaats. In de Duitsche hoofdstad waren de kazernen der garde met vlaggen en groen gesierd, en hadden des avonds groote feestelijk heden plaats, terwijl in tegenwoordigheid van vele hoofdofficieren en andere autoriteiten te le Bourget een plechtige lijkdienst gevierd werd voor de gevallenen, waaronder vooral de moedige kommandant der mobielen, de heer Baroche, herdacht werd. De generaal de Belle- mare heeft bij die gelegenheid een rede uitgesproken die als voorbeeld strekken kan voor de vele Fransche hoofdofficieren, die achtereenvolgens getracht hebben alle schuld aan de verliezen in den oorlog van zich af te schuiven, en dit vaak op zoodanige wijze deden, dat een verbod van don minister van oorlog te dien aanzien noodzakelijk werd. De generaal herinnerde, dat dit gevecht aanvankelijk het beste geslaagd was van alfe uitvallen uit Parijs, maar dat onvoorziene omstandigheden het voordeel der Franschen tot eene nederlaag deden omslaan. Dit ge vecht had veler toorn en verontwaardiging opgewekt en menige valsche beoordeeling uitgelokt. Zijn rapport was echter nooit openbaar gemaakt, doch de „discipline verbiedt mij zeide hij om de waarheid te doen kennen, zoolang mijne chefs zwijgen." Le Temps dringt er op aandat terwille der billijkheid het geheim om trent den treurigen afloop bij le Bourget opgehelderd worde, te meer daar „de bost ingelichte personen den treurigen afloop aan generaal Trochu toeschrijven." Het is merkwaardig, hoe de publieke opinie in Frankrijk steeds voortgaat met bij het verledene stil te staan, alsof dit onderzoek den treurigen afloop van den oorlog zou kunnen veranderen. De absolute waarheid kan in vele dergelijke gevallen toch niet vastgesteld worden, daar zonder twijfel ieder bevelhebber naar zij n beste weten handelde en eene commissie van enquête wel onderzoeken kan, of er verraad of verregaande nalatig heid heeft plaats gehad, doch nooit den Franschen bevelhebber veroordeelen kan, omdat hij minder ervaren was dan zijn Duitsche tegenstander. Meestal toch was, naast de betere krijgstucht der Duitschers, hieraan de nederlaag der Franschen toe te schrij ven. Het werkliedencongres te Eome. De bekende correspondent van le Temps, de heer A. Erdan, schrijft uit Eome de volgende zeer interessante bijzonderheden „Men verzekert, dat het werkliedencongres te Rome definitief op deu8en November bepaald is, waartoe eenige honderde werkliedenvereenigen personen zullen afvaar digen. Het initiatief is door de verecniging te Genua genomen, hetgeen op de medewerking van Mazzini schijnt te duiden. Men gelooft, dat het Garibaldiaansche clement zich min of meer met het hoofd der Italiaansche republikeinen in verbinding gesteld heeft. „Deze gissingen daargelaten, is er iets anders dat bijzondere aandacht verdient. De vereenigingen van Rome en Napels weigeren hare medewerking, nare comités hebben motieven opgegeven, die ik belangrijk ge noeg oordeel, om in ruimer kring verspreid te worden. „De vereenigingen te Napels zeggen dat „de werk lieden slechts röcht verlangen moeten van de wet, en dat het niet noodig is, dat zij voortdurend verleid en in gis ting gebracht worden door personen, welke onder ver schillende vormen van hunne goede trouw misbruik maken." I „Ik heb reeds vroeger van den buitengewoon gema- tigden geest der Napolitaansche werklieden gewag gemaakt; dit geeft daarvan een treffend bewijs. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat de rijke juwelier, die aan het hoofd staat der Napolitaansche werklieden, in zijne theorie een weinig te ver gaat om zich van iedere algemeene bijeenkomst van afgevaardigden te onthouden de Vereenigingen te Eome hebben zich bij hunne weigering door meer doordrachte en ernstige beweeg redenen laten leiden. Zij hebben bevonden, zeggen zij, dat het Genueescho comité in het programma theoriën opgenomen heeft, welke buiten den kring der werklieden liggen. Door „te Rome een politiek-oeconomisch-socia- listisch programma" te willen vaststellen en idoor sa menwerking te verlangen „met democratische centra van andere natiën,'' brengt het „het bestaan van nuttige in stellingen in gevaar en voert ze op een zeer gevaarlijk politiek terrein, dat niet in overeenstemming is met het juiste karakter der werkliedenvereenigingen." „Voor eenigen tijd las men in the Telegraph te Lon den niet tevreden met het verhaal, dat een pauselijk gemachtigde vertrokken was, om voorbereidselen te maken, teneinde het aanstaande conclave in Frankrijk te doen plaats hebben eene depêche, die beweerd wordt den 20cn October uit Berlijn ontvangen te zijn, waarin woordelijk het volgende gemeld werd„Het schijnt thans zeker, dat op de samenkomsten te Gastein en te Salzburg Duitschland en Oostenrijk zich verbonden hebben, om krachtige maatregelen tegen de Internationale te nemen, Italië zou uitgenoodigd zijn om hieraan deel te nemen, doch zou verklaard hebben, dat het grooten tegenzin daartegen koesterde, en zou ten slotte zijne medewer king geweigerd hebben met het beweren, dat onrust stokers als Mazzini en anderen niets met de Internatio nale gemeen hebben en die verecniging integendeel met alle kracht bestrijden." „Dit laatste moge juist zijn, doch overigens bestaat er niet de minste reden, waarom Italië een tegenzin zou hebben tegen het bestrijden der Internationale. Ik ge loof dat de depêche van the Telegraph te dezen opzichte dergelijke onderstellingen gemaakt heeft, als het blad aangaande de plannen en handelingen van het Vaticaan ten aanzien van het aanstaande conclave gedaan heeft. Maar uit al hetgeen ik reeds mededeelde en uit de gebeurtenissen die aan het werklieden-congres voor afgaan blijkt het duidelijk, dat de Italiaansche regeering geen reden heeft, om de Internationale zoo zeer te vreezen als andere landen gedwongen zijn te doen. Er bestaan bij een groot gedeelte der Italiaansche werklie den zekere denkbeelden, die hunneparticuliere belangen wel niet benadeelen, maar toch ook zeer geruststellend zijn met het oog op de algemeene maatschappelijke belangen. Italië, zooals men ziet, laat niet na, om niet tegenstaande zijne fouten en de vele verwijten, waaraan het van verschillende zijden blootstaat, nu en dan eens zeer goede en navolgenswaardige voorbeelden aan de andere staten te geven." Belgische brieven. Gent 29 October. Ik heb gewacht met u eenige inlichtingen te zenden omtrent de belangrijke werkstaking der werklieden in de ijzerfabrieken, die in onze stad plaats heeft, omdat er tot heden geene wezenlijke verandering in den toestand is gekomen. De patroons houden zich aan de gestelde voorwaarden en de werklieden van hun kant aan de eischen om voor het ov«rwcrk na tien uren dagwerk met 50 percent vermeerdering te worden betaald. Ik heb u reeds geschreven dat de patroons slechts het overwerk na 10 uren 'savonds, met 50 percent vermeerdering willen betalen. Het verdient opmerking dat men onder de genoemde werklieden ijzergieters, smeden, draaiers, modelmakers en ajusteurs telt en dat slechts de ajusteurs of monteerders, die de machines gaan plaatsen, in het geval zijn te moeten overwerken; de overige werken meestal maar een vollen dag. Daaruit volgt dat vele geneigd zouden zijn den arbeid te hernemen, ware het niet dat zij bevreesd zijn voor de4)edreigingen en moei lijkheden van de zijde der leiders van hunne vereeniging, welke laatste zich bij do Internationale heeft aangeslo ten. Als bewijs dat deze vrees niet ongegrond is kan ik u het volgende mededeelenAcht dagen geleden waren een zestigtal werklieden van den heer van der Kerchove, overeengekomen den arbeid te hernemen en begaven zich inderdaad naar de fabriek; maar op weg ontmoet ten zij van hunne metgezellen, die hun dit afraadden, en van de zestig gingen er maar veertien binnen Zooals gij ziet zijn het de opstoking en de bedreiging, die hier een groote rol spelen. Wat aan deze werkstaking eene groote beteekenis geeft is, dat al de machinefabrikanten het eeDS gewor den zijn om zoolang de grove bij den heer van der Kerchove duurt, maar drie uren per dag: van 9 uren 's morgens tot 12 uren, te werken. Deze brengt aan tal rijke werkmans-familiën eene droevige positie; zij die niets vragen en met de gestelde voorwaarden tevreden zijn, moeten het ontgelden voor de onwilligen en zien veel armoede rond zich. De gemoederen zijn daardoor gespannen en men vreest dat de vreedzame houding der werklieden den een of anderen dag een einde zal nemen. Verleden Vrijdag hebben ongeveer 1500 werklieden in groepen van 5 tot 8 personen zich bij den gou verneur der provincie begeven om hem een request aan te biedenteneinde door zijn invloed eene einde aan hunnen betreurenswaardigen toestand te maken, maar zooals gij kunt denken, heeft de gouverneur moe ten antwoorden in het geschil tusschen meesters en werklieden niet tusschonbeide te kunnen komen en hen tot pogingen tot schikking aangespoord. De burgerwacht is voor het geval van wanorden ver wittigd, dat zij zich bij den eersten trommelslag op een aangeduide plaats moet begeven. Wat de overige werkstakingen betreft in de fabrieken in andere beroepen, deze zijn maar gering, en de eischen tot opslag worden als het maar mogelijk is door de meesters ingewilligd. Valt er iets bijzonders voor, ik zal er u dadelijk per brief of per telegraaf op de hoogte van houden. De benoeming van een bestuurder der muziekschool is nog niet geschied. Hetgeen de Nederlandsche bladen daarvan geschreven hebben met betrekking tot den heer Hol van Utrecht, is bezijden de waarheid. Deze toon zetter heeft bij een der leden van de commissie der muziekschool eenige zijner compositiën laten hooren, maar wat zijne benoeming betreft, daar is niets zeker van. Heden heeft men zelfs gemeld dat de minister van binnenlandsche zaken aan het gemeentebestuur heeft laten weten, dat het de benoeming van den bestuurder der muziek niet zal goedkeuren indien zij geen Belg betreft. Men weet dat de gouverneur een aanzienlijke subsidie aan het conservatoire toestaat. Het Nederlandseh tooneel dat in onze stad is tot stand gekomengaat goed vooruitmen denkt dat de proef die mén wil doen om een Vlaamschen troep de plaats van de tooneelmaatschappijen te doen innemen zal gelukken. De tentoonstelling van schilderijen wordt nog altijd druk bezocht. 180 stukken zijn reeds verkocht. Üjanüflsbmcljien. Graanmarkten enz. Oostburg, 1 November. De aanvoer van granen was heden weder klein, bij veel kooplust, zoodat de prijzen zich goed staande hielden en van sommige graansoor ten zelfs verhoogden. Tarwe, erwten en haver werden meest tehoog gehouden, doch van gerst bleef weinig of niet ouverkocht. De besteedde prijzen waren voor tarwe, zoo jarige als nieuwe 13.25, 13, 12.75 a f 11.50. Rogge 8.50 a /8. Wintergerst 8, 7.80 a 7.70. Zomergerst f 7, 6.75 a 6.50. Haver 4.25, ƒ4, 3.75 a 3.50. Paardenboonen 8.25 a ƒ8. Erwten 10.50, 10.25 a 10. Zomerza id op 15, en Bruine- boonen ƒ14.50 gehouden. Jl. Maandag werd te Oostburg de gewone najaars veemarkt gehouden en waren daarop aangebracht 6 paarden, 35 stuks rundvee en 340 varkens, benevens eenige schapen en geiten. Bijna al dit vee werd verkocht en daarvoor hooge prijzen bedongen. Zulks niet tegen staande de geringe kwaliteit der aangevoerde paarden en runderbeesten. St. Nicolaas, 2 November. Tarwe fr. 30.50; rogge fr. 17.00; boekweit fr. 16.50; haver fr. 8.00; gerst fr. 15.50; boonen fr. 20.70; lijnzaad fr. 24.40. Middelburg, 2 November. Jarige Walchersche tarwe 13.75 betaald; goede nieuwe dito bracht 13.75 op; jarige Zeeuwscbe dito f 13. Puike bakrogge 9. Win tergerst ƒ7.80: Walchersche zomergerst met graagte tot 6.50 gekocht. Puike Walchersche witteboonen 14.25 a 14.50 betaald; dito bruineboonen 15; dito paar denboonen 8.75; dito groene erwten op de kook met graagte van 10.5010.75 tot 10.80 betaalddito zomerzaad 14.50. Raapolie 50; patentolic 52; lijn olie 40 per vat op zes weken, a contant 1 lager. Harde lijnkoeken 13.50 per 104 stuks; zachte dito 15 per 104 stuks. gemiddelde marktprijzen.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3