MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 260. Vrijdag 1871. 3 November. Middelburg 2 November. Gisteren is alhier eene vergadering gehouden van de inschrijvers in de Zeeuwsche spoorbootmaatschappij, waarin de statuten der nieuwe vennootschap zijn goed gekeurd. Voorts is bepaald, dat de zetel der maat schappij te Middelburg zal zijn gevestigd, terwijl tevens besloten is tot het doen bouwen eener nieuwe boot. Tot directeur is benoemd de heer B. A. Fokker, te Middelburg. Tot commissarissen zijn gekozen de heeren J. A. Tak en P. de Bruijne, beiden te Middelburg; J. A. A. Fran sen van de Putte, te GoesC. van der Vliet Dz. en E. Koole, beiden te Zierikzee. De heer P. L. de Bruijne, te Middelburg, werd tot boekhouder benoemd. Bij besluit van de provinciale staten van Zeeland van den 4cn November 1870 werd op eene aanvraag van het bestuur der polders Eiland en Brandkreekom een renteloos voorschot van de provincie ad 45,000, ten einde den weg tusschen Oostburg en St.-Margriete (België) met keien te bestraten, te kennen gegeven, dat het werd vrijgelaten die aanvraag nader met de ver- eischte stukken in te leveren, wanneer de uitvoering van het plan alleen van het verlangde voorschot zou afhangen. Gedeputeerde staten geven thans aaD de provinciale staten te kennen, dat zij onlangs andermaal eene aan vraag van genoemd bestuur hebben ontvangendoch de stukken daarbij overge'egd als onvolledig en onvol doende hebben teruggezondenonder mededeeling, dat eene aanvraag om renteloos voorschot eerst bij de provinciale staten in overweging kan komennadat de koninklijke vergunning zou zijn verleend en voldoende stukken zoudén zijn overgelegd. Omtrent eene aanvraag van het bestuur der polders van St.-Annalandom een renteloos voorschot van 15,150 ter begrinding van een weg loopende van St.-Annaland langs de meestoot de Hersteller naar de grens van St.-Maartensdijk en van een weg loopende van St.-Anna land tusschen de polders Suzanna en Anna Vordijk aan de eene en St.-Annaland en Breedvliet aan de andere zijde, adviseeren gedeputeerde staten tot een afwijzende beschikking, omdat door den eersten weg, bij gemis van aansluiting aan een kunstweg te St.-Maartensdijk, geen volkomen verbetering van gemeenschap tusschen de beide gemeenten zou worden verkregen, terwijl de andere verbetering van den weg, die slechts aansluit aan een kunstweg die mede niet verder reikt dan het grondge bied van St.-Annalandvan geen genoegzaam belang kan worden geacht, om ondersteuning uit de provinciale fondsen te rechtvaardigen. Bij beschikking van den minister van financiën is be paald dat de navolgende ambtenaren bij de administratie der posterijen htinnefunctiën zullen uitoefenen als volgt: de commiezen 3c klasse F. T. Rooth ten postkantore te Amsterdam; H. A. H.Canter Cremers ten postkantore te Rotterdam; K. P. Rogier op het bureau der posterijen te Utrecht; de surnumerairs J.ten Kate ten postkantore te LeeuwardenG. Moerland ten postkantore te Rotterdam; H. C.deMarée voorloopig ten postkantore te Doetinchem E. J. K. van Lith de Jeude voorloopig ten postkantore te Tiel; A. Franken voorloopig ten postkantore te Doesburg; J. A. Seefat ten postkantore te Amsterdam; H. J. Greven voorloopig ten postkaniore te Zwolle- L. J. F. Ramaer voorloopig ten postkantore te 's Her togenbosch S. van Delden ten postkantore te Rotter dam; P. H. Queysen ten postkantore te Gorinchem; J. P. Th. van der Kemp op het spoorweg-postkantoor Amsterdam- Emmerik-Bentheim; H. Beets voorloopig ten postkantore te Groningen; H. van Trojen voorloopig ten postkantore te Nijmegen; L, M. Snellen van Vollenhoven tijdelijk ten postkantore te Leiden. Kerknieuws. Door het kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente alhier werden gisteren avond op het viertal voor het aanstaande beroep van een predikant gebracht de heerendr. G. J. van der Flier, te Heemstede, met 61; dr. P. J. Hoedemaker, te Veenendaal, met 57; dr. G. J. Vos, te Goes, met 55; en P. van Son, te Nijmegen, met 41 stemmen. Geiiieugdo berichten. De Dinsdag te Axel gehouden jaarmarkt kenmerkte zich door een treurig voorval dat op velen een diepen indruk maakte. Op de markt was eene karnmachine door een Belgisch eigenaar tentoongesteld, welke nu en dan in beweging werd gebracht om hare werking aan te wijzen. Eenige jongelieden, van een onbewaakt oogenblik gebruik makendebrachten de raderen in werking, terwijl een jongeling van nagenoeg 16 jaren de onvoorzichtigheid had er zijne hand op te plaatsen. In een oogwenk werd deze door de tanden der cylinders gegrepen en zoodanig verbrijzeld dat de voorarm ter stond moest geamputeerd worden, welke operatie dooi den geneesheer A. deFouw, onder den invloed der chloroforme, plaats had. Tot dusverre is de toestand van den jongeling bevredigend. H. M. de koningin wordt tegen den 20en dezer in de residentie terug verwacht. Aangaande het bezoek, door H. M. te Rome aan het Vaticaan gebracht, wordt nog gemeld dat zij de gale rijen, de musea en de bibliotheek heeft bezichtigd, waarbij de vorstin o. a. werd vergezeld door den beken den archeoloog en kunstkenner Visconti. Na het bezoek aan Pius IX en kardinaal Antouelligebracht, reedH. M. des namiddags uit en nam, vergezeld van den architect en archeoloog Rosa, de opgraving op den Palatijnschen heuvel en het Forum Romanum, benevens andere oudheden, in oogenschouw. De koningin was voornemens tot 1 of 2 November te Rome te vertoeven. Bigamie is een misdrijf dat gelukkig bij ons te lande zelden wordt gepleegd en zeker nog minder wordt berecht. En de enkele maal dat werkelijk de vierscharen geroepen worden wegens dergelijke beschuldiging iemand ter verantwoording terdepen, zijn 'tin den regel mannen die er zich aan schuldig hadden gemaakt. Thans echter zal, volgens het Dagblad van 's Graven- hage, het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland spoe dig geroepen wezen twee vrouwen in de bank der beschuldigden te zien plaats nemen, die als getrouwde vrouw hart en hand aan een ander man schonken. Don derdag den 9en dezer toch zal voor het hof verschijnen eene vrouw die, zonder wettig van haar man gescheiden of weduwe te wezen, een tweede huwelijk sloot, terwijl dezer dagen in het Westland eene vrouw is gearresteerd, die 't zelfde feit heeft gepleegd. Te Groningen is eene 26jarige dame verbrand op haar bed gevonden. Het nachtlicht schijnt de gordijnen van het ledikant in brand gestoken en zoo aanleiding gegeven te hebben tot den dood der ongelukkige, die zich alleen op hare kamer bevond en blijkbaar niet in staat is geweest om alarm te maken. Terwijl in Frankrijk over gebrek aan zilveren specie geklaagd wordt, is de toevoer van Fransch en Belgisch zilvergeld in Zeeuwsch-Vlaanderen sedert maanden zoo sterk, dat Hollandsch geld en papier bijna niet aanwezig en slechts tegen hooge percenten te beko men is; dit geeft aanleiding tot groote moeilijkheden. Te Palermo zal de procureur-generaal Albanese terechtstaan, wegens het niet vervolgen van gepleegde moorden of het verduisteren van processtukken, teneinde moordenaars aan de vervolging te onttrekkenterwijl er voorts menig bewijs van omkooperij enz. voorhanden moet zijn. De moorden geschiedden zoogenaamd in het belang van den staat, en het schijnt, dat Albanese lid was van de vereeniging, welke op die wijze hetalgemeen welzijn bevorderde. Het blad van het gouvernement van het vorsten dom Lippe bevat de volgende waarschuwing: „De ondergeteekende verwittigt bet publiek geen krediet te verleenen aan Z. H. prins Alexander von Lippe (jongsten broeder van den regeerenden prins), aan gezien de betaling nimmer zou volgen of zich althans lange jaren zou laten wachten. Detmold, 14 October 1871. Püstkuchen, Curator van Z. H. den prins Alexander von Lippe. Thermometer st an d 1 Nov. 'sav^t^tlT'^Qgr. 2 'smorg. 7 u-42gr.'smidd. lu.46gr.'sav. 6 u. 44 gr. Staten-generaal. Bij de beantwoording van het verslag der tweede kamer over hoofdstuk IV (justitie) verklaart de minister dat hij op den voorgrond blijft stellen eene rechterlijke organi satie (waarvan het ontwerp nu door den raad van state wordt onderzocht)Zijn voornemen is niet eenige wijzi ging voor te stellen in de procedure in burgerlijke en strafzaken alvorens omtrent de nieuwe rechterlijke inrichting eene beslissing is genomen. Voor eene jury acht hij ons volk nog niet rijp. De volksovertuiging moet eerst een dergelijke instelling vertrouwen inboezemen en daarvoor gezindheid betoonen Daarvan is nog niet voldoende hier te lande gebleken. Met de samenstelling van een nieuw strafwetboek houdt de staatscommissie zich onledig; over verbetering van het militair strafrecht zijn overwegingen met den minister van oorlog aanhangig. Voorstander van het cellulaire stelsel blijvende, ver dedigt de minister ook de aanbouw van eene nieuwe cellulaire gevangenis te Zwolle. Na de voltooiing van de inrichting te Rotterdam zal men te beschikken hebben over 1077 cellen. Binnen kort zal aan den raad van state worden toegezonden de voor drachten van de commissie van de herziening der wet geving op het notariaat, het hypotheekstelsel en de eigendomsoverdracht. Een wettelijke regeling van de politie is aan groote bezwaren verbonden, intusschen is daaromtrent een ontwerp voorbereid en houdt de minister zich bezig met het beproeven eener regeling van de verhouding tusschen de rijks-en gemeentepolitie, waarbij op eene wenschelijke reorganisatie der rijbsveldwacht zal gelet worden. Eene voordracht omtrent de krankzinnigengestichten is opnieuw door den raad van state onderzocht. Tegelijk met of spoedig na het ontwerp eener nieuwe rechterlijke inrichting zal aan de kamer een voorstel worden aange boden om de daarin voorkomende bepalingen omtrent de benoeming en het ontslag van de rechterlijke ambtenaren afzonderlijk bij de wet te bekrachtigen of afzonderlijk in te vóeren. Een nieuw ontwerp-tarief van gerechtskosten is ge reed. Verder geeft de minister eenige inlichtingen omtrent het gevangeniswezen op verschillende plaatsen. Ten aanzien der putboring van Goes wordt daarbij het volgende medegedeeld. Ten einde de kamer volledig met den stand der artetische putboring te Goes bekend te maken, deelt de ondergeteekende het volgende uit een daaromtrent ver kregen rapport mede „In het bestek voor het 4e perceel van den bou w der gevangenis, dienst 1862, was bepaald aan de zuidzijde van het cellulair een welput te boren tot de diepte van 27 meters beneden den beganen grond, hebbende een diameter van 25 centimeterswelke dan ook werkelijk is uitgevoerd tot die diepte. „De plaatswaar deze put werd geboordwas voor het doel zeer ongunstig, daarjuist in dien omtrek eene gracht heeft bestaanzoodat dan ook naar aanleiding daarvan het resultaat niet gunstig is geweest. „Bij eene volgende besteding5C perceeldienst 1863, werd in het bestek opgenomen bij de voorgaande, doch mislukte, nog 2 wel waterputtende eene ten noorden van het gevangenisgebouw en de andere ten zuiden van het administratiegebouw, te bore „Met dien ten noorden werd het eerst begonnen op

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1