MIDDELBURGSCHE COURANT. N0- 258. Dinsdag 1871 31 October. Middelburg 30 October. De wet van den 19"> Juli 1870, Staatsblad n<>. 119, draagt aan gedeputeerde staten van Zeeland onder ando ren ook de zorg- op voor een nauwlettend toezicht op de uitvoering der werken voor zeewering en oeverver dediging van de calainiteuze polders. Gedeputeerde staten achten het, met het oog op het koninklijk besluit van 8 Februari 1849, Staatsblad n°. 6, wenschelijk daarbij te worden bijgestaan door den hoofdingenieur en ver dere ambtenaren van den waterstaat, die ingevolge art. 12 van genoemd besluit hen reeds hunne diensten ver- leenen. De billijkheid vordert, naar het gevoelen van gedeputeerde staten, echter dat de toelagen dier amb tenaren alsdan worden verhoogd en daarom stellen zij aan de provinciale staten voor, om de som van toelagen aan de ambtenaren van den waterstaat enz. te bepalen op J 8650, zoodat de onder hoofdstuk I afdeeling I, art. 4 der begrooting uitgetrokken som van ƒ1500 zou vermeerderen met 7150, welk bedrag later weder zal kunen worden verminderd met de bezoldiging van twee provinciale oprichters voor de wegen ad 1600, zoodat de meerdere uitgaaf tot 5550 zou worden beperkt. De Staats courant van Vrijdag bevat het koninklijk besluit van den 19en dezer, omtrent het vervoer van vee langs spoorwegen en de ontsmetting van veewagens, alsmede het koninklijk besluit van den 21e° dezer, houdende bepalingen nopens het overmaken van gelden door middel van het stelsel van postwissels, tusschen Nederland en het Vereenigde koninkrijk van Groot Britannië en Ierland. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan vrouwe M. G. Merkus, geboren Schuurman, te 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen van het kruis van verdien sten voor vrouwen en jonkvrouwen, haar door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, geschonken; en aan F. P. L. Pollen, te Scheveningen, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder le klasse van de Frederiksorde, hem door Z. M. den koning van Würtern- berg geschonken. Vergunning verleend aan jonkheer R. A. A. E. von Pestel, raad bij het gezantschap te Londen, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3c klasse der orde van den Rooden Adelaar hem door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, geschonken. commissarissen des konings. Tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van commissaris des konings in Zuid-Holland E. H. baron Rengers van Warmen - huijzen, oudste lid van gedeputeerde staten in dat gewest. marine. Eervol uit den zeedienst ontslagen, op ver zoek, de scheepsklerk D. M. van der Veen. Bevorderd de officieren van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht P. J. Feitkamp en J. B. Coomans de Ruiter tot officieren van gezondheid le klasse, met bepaling dat zij in voorschreven orde zullen worden gerangschikt tusschen de officieren van gezondheid le klasse W. F. Meyboom en H. L. Reeder. Onderwijs. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft, teneinde meer belangstelling in de burger-avondschool op te wekken, besloten om zoowel het toelatingsexamen als het schoolgeld af te schaffen. Kerknieuws. Heden avond heeft het kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente te Dordrecht uit het vroeger gemelde zestal van predikanten het volgende drietal opgemaakt: de heeren Nonhebei, te Middelburg; Mossel, teRenkum, en van Ronkel, te Zutfen. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde ge meente te Leiden heeft met 47 stemmen tot predikant beroepen den heer J. W. Felix, te Utrecht. De heer Rijnders, te Alkmaar, verkreeg 46 stemmen, terwijl 5 biljetten oningevuld waren. Koloniën. De per mail uit Oost-Indië aangebracht berichten loopen tot den 16cn September jl. In verschillende Indische bladen worden berichten medegedeeld, waaruit blijkt dat de opening der sectie Kleine BoomKoningsplein van den spoorweg Batavia Buitenzorg op den bepaalden tijd heeft plaats gehad. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft jl. Donder dag de volgende vonnissen uitgesproken. Johan Otto Lohoff, oud 61 jaren, metselaar alhier, was beklaagd van nalatigheid in het doen van aangifte voor de personeele belasting over het dienstjaar 1870 71 ter zake van zijn, mede door hem bewoond, perceel, gelegen wijk K n°. 245. De gedaagde erkende dat het bedoelde huis zijn eigendom is, doch beweerde dat hij zich niet verplicht waande tot het doen van aangifte voor de personeele belasting, aangezien hij dat huis heeft verhuurd aaD zijne zuster, bij wie hij inwoont of, zooals hij zich uitdrukte, „thuis ligt." De rijks advocaat requireerde echter schuldigverkla ring van den gedaagde, daar deze in allen gevalle eigenaar blijft, inwonende in zijn perceel. Overeenkomstig dit requisitoir, waarmede zich ook het openbaar ministerie vereenigde, heeft de rechtbank den gedaagde aan het hem tën laste gelegde feit schuldig verklaard en veroordeeld tot 42 boete, z^nde het vier voud van de verschuldigde belasting voor huurwaarde, deuren en vensters en haardsteden, en bovendien in de kosten. Pieter Tieleman, aschkruier teEede, was beklaagd van vervoer, op 15 Juli jl., van 16 kilogram gemengde lompen langs het terrein van toezicht, buiten de routen of heerbanen, zonder voorzien te zijn van bet vereischto document. Hij is bij verstek schuldig verklaard aan binnenlandsch vervoer zonder binnenlandsch paspoort en veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en in de kosten, met verbeurdverklaring van de aangehaalde goederen. Rosalia Minne, oud 38 jaren, arbeidster te Heille, was beklaagd van frauduleuzen invoer van 13 kilogram geraffineerd zout, op 18 Juni jl., buiten de routen of heerbanen tusschen Middelburg in Vlaanderen en Heille. Het in beslag genomen zout is geschat op eene waarde van 39 cent en de zak waarin het zich bevond op 5 cent. Zij is schuldig verklaard aan het haar ten laste gelegde feit en veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf en in de kosten, met verbeurdverklaring der aangehaalde goe deren. David Jongepier, oud 13 jaren, arbeider te Koude- kerke, was beklaagd dat hij den 16cn Augustus Jan Meijer, een knaapje van 4| jaar, opzettelijk heeft mede genomen naar eene sloot en daar met een stok geslagen heeft, zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond. Hij is schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stootenwaardoor geen ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, gepleegd met oordeel des onderscheids, en veroordeeld tot 8 dagen gevangenis straf, alsmede in de kosten. Isabella Theresia Lippens en Louisa Maria Roman, arbeidsters te Aardenburg, waren beklaagd dat zij den 15en September jl. ten nadeele van den landbouwer J. Vermeulen van een stuk land eene hoeveelheid paar- denboonen, ongeveer 25 liters, arglistig hebben weg genomen en zich toegeëigend. Zij zijn, ouder aanneming van verzachtende omstandigheden, schuldig verklaard aan diefstal van oogst op den akker en ieder veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf, benevens solidair in de kosten. Charles Cornelis, oud 24 jaren, arbeider te IJzen- dijke, was beklaagd dat hij den 10en September jl. E. Saai opzettelijk in een sloot op den openbaren weg onder IJzendijke opgewacht en slagen en kwetsuren toegebracht heeft. De rechtbank heeft niet-bewezen verklaard, dat de beklaagde den mishandelde heeft opgewacht, en hem mitsdien van dit hem mede ten laste gelegde feit vrijgesprokendoch hem schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en kwetsurenwaardoor geenerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaanen veroordeeld tot 45 dagen gevan genisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, geld boete en kosten. H. Jansen, P. Wouters, F. Wauters, J. F. Teerlink en L. D. Ditmarchal, allen wonende te Waterland-Oude man in België, waren beklaagd dat zij in den avond van den 13™ Augustus jl. op Belgisch grondgebied staande, den maréchaussée M. Stofregen en den gemeenteveld wachter van IJzendijke P. Filis, die zich op Neder - landsch grondgebied bevondenonder de gemeente IJzendijke, beleedigend hebben toegevoegd de woorden: Smeerlap! als je 't hart hebt over de grenzen te komen, dan trappen we je plat!" Daar de beklaagden vreemdelingen zijn en dit feit is gepleegd op vreemd grondgebied, heeft de rechtbank zich onbevoegd verklaard om daarvan kennis te nemen en daarover recht te spreken. De eerste beklaagde was bovendien beklaagd dat hij, zich op Nederlandsch grondgebied bevindende, bij dezelfde gelegenheid den gemeenteveldwachter P. Filis, op diens aanmaning om zich van eene reeds gesloten herberg onder IJzendijke te verwijderen, met een stok een slag op den rechter arm heeft toegebracht, waardoor een blauwe plek is ontstaan. De rechtbank heeft den eersten beklaagde bij verstek aan dit hem in de tweede plaats ten laste gelegde feit schuldig verklaard en ver oordeeld tpt drie maanden gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten. Gemengde berichten. Donderdag vierde de heer Jac. Luijk, burgemeester van St.-Maartensdijk, zijn 25jarig jubilé als secretaris en gemeente-ontvanger van Scherpenisse, hetgeen door de ingezetenen feestelijk herdacht werd. Door den ge meenteraad werd den jubilaris een fraaie met zilver gemonteerde inktkoker aangeboden. In de jl. Vrijdag te Amsterdam gehouden vergade ring van het Nederlandsch tooneelverbond zijn ten aan zien der tooneelschool onder anderen de volgende beslui ten genomen. De leeftijd van toelating is zoowel voor jongens als meisjes op 13 jaren gesteld, zonder bepaling van een maximum. De bepaling „vrij van lichaamsgebre ken" is vervangen door „aanleg en geschiktheid voor het tooneel." De voor de toelating vereischte kundigheden zullen zijn: kennis van de eerste grondbeginselen der Nederlandsche taal, van de algemeene en vaderlandsche geschiedenis, de aardrijkskunde en de natuur. Tot aan- beveling zullen strekkenbekendheid met de Fransche en Duitsche taal, beginselen van de Nederlandsche let terkunde en Engelsche taal, zingen, dansen, schermen en gymnastiek. In het leerplan zelf zijn enkele wijzigingen gebracht, doch de hoofdgedachte is behouden. Het volgende jaar zal de vergadering te Gent worden gehouden indien alsdan te Antwerpen nog geen afdeeling is opgericht. De gemeenteraad van Groningen heeft den gasprijs bepaald op~7 cent per kubieke meter. In de vorige week zijn te 's Gravenhage geen aan gifte van aangetasten door of overledenen aan de kin derziekte gedaan. Te Londen verwacht men een ambassade uit Bornoe, die aan de koningin, behalve een aantal andere geschenken, ook een gouden collier van 10 pond zwaarte zal aanbieden. Het orgineel van de uit een historisch oogpunt m erkwaardige proclamatie der emancipatie van de Degerbevolking in de Vereenigde staten geheel eigen handig geschreven door president Abraham Lincoln is verbrand bij de groote ramp van Chicago, evenals de- archieven der historische maatschappij van die Stad. Voor het document alleen was 60,000 betaqld.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1