LlEMfi STAD MUM (II Rfflill) 180. er niet weinig toe bij, dat stipte gehoorzaamheid aan de wet tot de zeldzaamheden ging behooren. Wil Frankrijk zich van zijne rampen herstellen dan dient het in de eerste plaats de instellingen te eer biedigen, die de regeering, welke het uit vrije keuze aan zijn hoofd stelde, voor het welzijn van Frankrijk 'noodig acht. Is het den Franschen bovendien ernst met de proefneming der republiek, dan dient in de eerste plaats aan deze voorwaarde voldaan te worden. De raad van revisie heeft gisteren het tweede vonnis, waarbij Rossel ter dood veroordeeld is, herzien en het beroep verworpen. Algemeen gelooft men dat de com missie uit de nationale vergadering, belast met de beoor- deeling der verzoeken om gratie, gunstig omtrent Rossel beschikken zal. Uit Duitschland valt heden geen ander nieuws mede te deelen, dan dat de commissie voor het budget het eerste artikel der wet betreffende den rijksschat aange nomen heeft met 14 tegen 5 stemmen, onder bijvoeging echter van een amendement, waarbij de formatie afhankelijk gesteld wordt van de ontbinding van den Pruisischen staatsschat en van de aanwending dezer gelden tot productieve doeleinden. Op den vreeselijken storm is in Oostenrijk volmaakte windstilte gevolgd. Volgens telegrafisch bericht heeft de keizer het ontslag van het ministerie-Hohenwart aangenomen en den oud-minister, den heer von Schraer- ling, met de formatie van een nieuw kabinet belast. De quaestie, die jaren achtereen den oorlogsfakkel in het noorden van Amerika deed branden, is in Zuid- Amerika op merkwaardig vredelievende wijze opgelost. De wet tot afschaffing der slavernij op het geheele grondgebied van het keizerrijk Brazilië is den 3cn Octo ber door den senaat, waarin voor het grootste gedeelte groote grondeigenaars, dus de eigenaars der slaven, zit ting hebben, met groote meerderheid aangenomen. Deze uitslag overtreft de algemeene verwachting en mag als een schitterend blijk van den vooruitgang der beschaving in Zuid-Amerika aangemerkt worden. De zittingen der wetgevende macht zijn daarop door de prinses-regentes in persoon gesloten. Deze heeft de wet terstond onder teekend, waardoor zij na tien dagen, dus reed3 13 Octo ber, verbindend geworden is. Be overeenkomst der tories en werklieden. Aangaande de geruchtmakende coalitie tusschen de Engelsche aristocratie eri den arbeidersstandschreef de correspondent van le Temps Woensdag uit Londen het volgende „liet meerendeel der Londensche dagbladen publi ceert heden eene nota, onderteekend door den markies van Salisbury, lord I. Manners, sir John Packington en vijf andere pairs, welke bij deze zaak betrokken zijn. The Times is van meening, dat dit document een einde zal maken aan alle onbeteekenende con jecturen, waar aan het publiek zich gedurende de laatste dagen waagde. Het blad overdrijft naar mijn oordeel niet weinig, want zoowel na als vóór deze nota blijft het bewezen, dat een zeer ernstige poging gedaan i§, om eene tegemoetko ming tusschen de conservatieven en eenige groepen werklieden tot stand te brengen. In hoofdzaak verschilt deze nieuwe opheldering niet veel van de vroegere mededeeling in the Times, die onder het motto „per soonlijk en confidentieel" aan de belanghebbenden gezonden was. „Men wist reeds door dit stuk, dat de pairs zich alle vrijheid van beoordeeling voorbehouden hadden, men wist eveneens, dat zij geen positieve verbintenissen op zich genomen hadden. Maar dat behoefde nauwelijks gezegd te worden, want het interessante en gewichtige van het verbond was niet in de voorstellen gelegen, welke aan de pairs voorgelegd waren, maar in het feit zelf, dat een gedeelte der conservatieven geheime onderhandelingen met socialistische vereenigingen voerde. Dat de pairs de zeven voorgestelde resolutiën niet onvoorwaardelijk aannamen, hierover zal zich wel niemand verwonderen. „Doch van het oogenblik dat zij zich in verbinding stelden met de hoofden van bet socialisme, moesten zij voorzien dat zij harde voorwaarden zouden vernemen. Zij hebben dit inderdaad volkomen goed ingezien, want in hun memorandum, dat zij heden openbaar maken, wordt op de moeilijkheden der taak, die zij op zich namen, gezinspeeld. „Tot verduidelijking laat ik hier een résumé "van het stuk volgen, welks publiekmaking vertraagd werd door de afwezigheid van eenige onderteekenaars. „In het begin van den zomer drukte de heer Scott Russell aan iemand, wiens naam niet genoemd wordt, de wenschelijkheid uit, dat leden der beide kamers eens hunne gedachten zouden laten gaan over de billijke eischen der arbeidende klasse. De heer Scott Russell sprak in naam van een aantal werklieden wier president hij was. Ilij bood zich als tusschenpersoon aan en verklaarde, dat het gemeenschappelijk onderzoek plaats moest hebben, afgescheiden van politieke partij quaes- ties. „Een zeker aantal adellijken en gentlemen trad toe en verklaarde zich bereid, om de voorstellen betreffende den toestand van den werkman, die aangeboden zouden worden, in overweging te nemen en op vriendschappe lijke wijze te onderzoeken. „Den lcn Augustus deelden zij aan den heer Scott Rus sell een memorandum mede, waarin zij hunne zienswijze opgaven, en sedert dien tijd is door de afwezigheid van den heer Scott Russell geen nadere mededeeling gedaan en geen resolutie genomen of onderteekend. „liet memorandum is ongeveer van den volgenden inhoud:Op verzoek van den heer ScottIiussell,president van de afgevaardigden der werklieden, hebben wij onder- geteekenden er in toegestemd, om op vriendschap pelijke en onpartijdige wijze te onderzoeken, of en op hoedanige wijze wij met dit college konden samen werken, om hervormingen tot stand te brengen, welke de omstandigheden zouden uit den weg ruimen, die het welzijn der werklieden belemmeren. Wij waardeeren het vertrouwen, dat in ons gesteld is. Wij erkennen ten volle de nationale noodzakelijkheid, dat tusschen de verschillende klassen een vertrouwelijke welwillend heid behoort te bestaan. Wij wachten de mededeelingen van het college der werklieden, zonder ons de moeilijk heden te ontveinzen van de taak, die wij op ons namen. Wij kunnen geene maatregelen voorstellen, die niet in overeenstemming zouden zijn met het waarachtig belang van alle klassen. Wij behoudea ons de meest onbeperkte vrijheid voor ten opzichte van de maatregelen, die ons voorgelegd zullen worden. Wij behouden ons even eens het recht voor, om van de onderneming af' te zien, wanneer zij ons niet uitvoerbaar voorkomt. „The Times beweert met deze verklaring voldaan te zijn, dooh kan niet nalaten te zeggen, dat uit dit alles een les voor de conservatieven te trekken valt, namelijk „dat zij verstandiger zullen handelen, wanneer zij in het vervolg niet meer met de werklieden coquetteeren." Dezelfde raad zou aan de liberale partij gegeven kunnen worden, welke de arbeidersstand al zeer weinig van de tories onderscheidt. Het eenige resultaat dezer intriges zal zijn, dat het wederzijdsche wantrouwen vermeerdert. De werklieden gelooven niet zonder reden, dat men zich slechts met hen bezig houdt, om van hunne grieven een partijwapen te maken, en geenszins wegens de rechtvaardigheid hunner zaak. Het zou honderdmaal beter zijn, wanneer men die belangen geheel verwaar loosde. „Wat de tories betreft lijdt het geen twijfel de woorden hunner nota bewijzen het of zij verwachtten buitensporige voorstellen. Doch misschien waren er minder bezwarende onder, die zij konden ondersteunen en misschien zelfs tegen de regeering verdedigen. En inderdaad zouden zij een zoodanige gevonden hebben in het voorstel tot vermindering van de werkuren tut acht per dag. De tories hebben de beweging indertijd ondersteund, die den werkdag op tien uren bracht, en zij beroemen er zich nog steeds op. Het zou huu zeer gemakkelijk geweest zijn, zonder zich aan inconsequentie schuldig te maken,' om een nieuwe vermindering te steunen, die natuurlijk ten koste der fabrikanten zijn zou, met andere woorden over het algemeen ten koste van de liberalen. „Een strijd over deze quaestie alleen aangevangen zou hen grootendeels tegenover de werklieden van hunne verbintenissen ontslagen hebben, en zou hen de I gelegenheid gegeven hebben, om bet den heer Gladstone zeer lastig te maken." 3retifötmu'n. Volgens bericht van den gezagvoerder F. Nepperus was hij met het schip Baron van Heemstra den 9en Sep tember jl. te Soerabaija aangekomen. 0cmörlsbmcf]tcn. Prjyzea van effecten. Amsterdam 23 October 1871. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 52$ *dito dito dito 3 63$ ♦dito dito dito 4 84$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 133$ ♦dito exploitatie Ned. staatssp. 113 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk. *Inschrijvingen3 52$ ♦dito 5 83| Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 96$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 68$ *dito Hope O. 1855, 6e serie 5 81-jV ♦Cert. f 1000 1864 5 „95 ♦dito 1000 1866 5 94$$ ♦Loten 1866 5 *Ob!ig. Hope Co. Leening 1860 4$ 86$ ♦Certific. dito4 67$ *Inscript.Stieglitz&Co.2«a4eL. 4 ♦Obligatiën 1867—69 4 72$ ♦Certificaten 6 45$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 224 ♦Oblig. dito4 172 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 89$ dito dito Jelez Orel 5 89 dito dito Charkow Azow. 5 88 Polen. ♦Schatkistobligatiën5 69 Oostenrijk. *Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 56 f ♦dito dito April/Oct. 5 56$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 47 VV ♦dito dito Febr./Aug. 5 47$ Italië. Leening 1861 5 5o$ Spanje. ♦Obligatiën. Buitenl. 1867—70. 3 82$ ♦dito 18713 32$$ ♦dito Binnenlandsche 3 27$ Portugal. ♦Obl. 1856-62 3 35$ ♦dito 1867-69 3 35$ Turkije. dito (binnenl.)5 44$ Egypte Obl. 1868 7 77$ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 95 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 97-Jff ♦dito dito dito (1885) 6 97$ ♦Obl Illinois7 94$ ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 67 dito dito debentures8 Amerika. Obl St.Paul Pac.Spw. lesec. 7 dito dito dito 2e sec. 7 dito dito 1869 dito 7 „70$ Brazilië. ♦Obl. 1863 4$ ♦dito 1865 5 92$ Mexico. dito 18513 Grenada. dito afgestempeld6 Venezuela, dito 3 Ecuador. dito1 PrAJzea vara coaposis. Amsterdam, 27 October. Metall. 20.82$; Dito zilver 24.54$; Dito Eng. per 11.82$ Eng. Russen per f Eng. Portugal per f 11.821; Franscho f 54$, Belg. f 55$; Pruis, f 35$; Hamb. Russen 31$: Russen in Z.R./32vV; Pools, in Fl. f;per Z.R. fSpaane. fAmerik. Dollars f 2.40: dito papier 2.12; Spaanp. in fr. Piasters 2?ïmcrtmtièn. Heden ontvingen wij het treurige bericht van het over lijden van onzen geliefden Behuwdbroeder den Heer Jonkheer A. W. G. VAN RIEMSDIJK, in leven Inspec teur-Essayeur Generaal bij 's rijks munt te Utrecht. Jhr. C. DE JONGE. 27 October 1871. J. W. DE JONGE, de Crane. Eenige algemeene kennisgeving. Ondergeteeker.den betuigen hunnen welgemeenden dank voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van hun jongste kindje. A. LOOIS. S. P. LOOIS—Dobbelaere. rremien op X jNTovern'oer st. s?. Frs. 100,0©©, Frs. 26,©O©, Frs, 500©, Frs. 200©, Frs. 1000, Frs. 5©D enz. Nog eenige Frs, 2©« AaDdeelen a ƒ8 te bekomen, bij ALEX. IIENBMX.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3