groote behoefte zal bestaan, niet werd gegraven, dan dat de buitenhaven minder voldeed. Met aandrang wenschten de bedoelde leden de aandacht van den minister van binnenlandsche zaken op deze aangelegen heid gevestigd te zien. Onpartijdige voorlichting, buiten den thans met de leiding der werken belasten ingenieur om, zou niet onnut wezen. Ten vorigeu jare is eene commissie benoemd om de rfgeering omtrent de wijze van exploitatie der haven werken van Vlissitgen en het verleenen vau concessie voor het maken van dokken en het bouwen van pakhui zen enz. voor to lichten. Die commissie heeft, naar men verneemt, onlangs verslag uitgebracht. Men wenacht, dat dit verslag openbaar worde gemaakt, opdat de aan dacht der ingezetenen daarop gevestigd en zoo noodig kritiek uitgelokt worde." In de zomervergadering van 1869 werden door gede puteerde staten van Zeeland aan de provinciale staten ontwerpen van reglementen op het vervoer van vrachten over de kunstwegen en ter instandhouding der wegen ingediend. In de afdee'.ingen vonden deze ontwerpen verschillende bedenkingen, en gedeputeerde staten namen zich voor in de toen volgende najaarsvergadering hun gevoelen mede te deelen; zij werden daarin echter verhinderd, en inmiddels werden bepalingen omtrent het gebruik der wegen bij dooi weder vastgesteld. Het bleek later aan gedeputeerde staten dat de regee ring het noodig achtte algemeene beginselen te stellen waaraan provinciale reglementen omtrent het vervoer van vrachten zouden kunnen getoetst worden, ter voorko ming van strijd met het laatste lid van art. 131 der grond wet wat aan het gedeputeerd college aanleiding gaf tot een briefwisseling met de regeering, welke eindigde met een schrijven van den minister van staat en van binnen landsche zaken van den 7*n Junijl.waarbij een door den koning goedgekeurd reglement op het gebruik der kunstwegen in de provincie Groningen werd toegezon den. Dat reglement bevat eene uitzondering voor voer tuigen komende uit naburige rijken of provinciën, en ingericht overeenkomstig de in deze rijken of provinciën bestaande voorschriftenen daar gedeputeerde staten vermoedendat zonder dergelijke bepaling geen regle ment zon worden goedgekeurd, hebben zij gemeend die in het thans door hen aan de staten voorgestelde reglement te moeten opnemen. Wat echter de bepalingen omtrent de breedte der velgen betreft, hebben zij niet die van het reglement van Groningen gevolgd, dat het gewicht der vracht afhankelijk stelt van de breedte der velgen; want ge wichtsbepalingen vereischen weegbruggen, die niet zonder buitensporige kosten zijn aan te brengen. In het door hen voorgestelde reglement hebben gedepu teerde staten evenals iu Gelderland en Noord-Brabant is gedaan, een minimum voor de breedte der velgen aangenomen en wel van minstens 10 centimeter wanneer de voertuigen 3 of 4 wielenen van minstens 12 centi meter wanneer zij slechts 2 wielen hebben voor beladen voeituigen, diligences, omnibussen en dergelijke. Voor het vervoer van ondeelbare voorwerpen, welker gewicht vermoedelijk 5000 kilogram te boven gaat, zouden voer tuigen worden vereischt met velgen en banden van minstens 15 centimeter. De banden der wielen zullen geen mindere breedte dan de velgen mogen hebben en niet bezet mogen zijn met spijkers of bouten met diamantvormige koppen enz. Van die bepalingen zouden o. a. zijn uitgezonderd: „voertuigen komende uit nabu rige rijken of provinciën, ingericht en bevracht overeen komstig de aldaar geldende voorschriften." Deze en de andere bepalingen van het reglement zou den in werking treden met 1 September 1873, en gedepu teerde staten meenen dat de bepaling van een minimum voor velgenbreedte met behoorlijke tijdruimte voor de in werking treding geen overwegend bezwaar kan opleveren. VERBETERING. In het gisteren door ons medegedeelde verslag van de eergisteren alhier gehouden zitting van den genees kundigen raad in Zeeland is gemeld, dat een individu van 55 jaren te Ovezande is overleden aan cholera asiatica dit moest zijn cholera nostras. Benoemingen en besluiten. leger. Eervol ontslag uit den militairen dienst ver. leend, op verzoek, aan den kapitein op nonactiviteit W. A. baron van Lijnden, van het wapen der infanterie. Rechtzaken. Het provinciaal gerecht-hof in Zuid-Holland heeft gisteren Iinan D„,st schuldig verklaard aan moord en hem tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeldzijnde dezelfde straf als hem bij het door den hoogen raad vernietigde arrest van.het hof in Zeeland den2c" Juni jl. werd opgelegd. Gemengde berichten. Eergisteren avond was, volgens Het Vaderland, de toeloop in den Haag veel minder dan vorige dagen; in de straten bewoog zich na 9 uren de menigte niet uit sluitend in éene richting, maar wandelde op en neer- Ook op de Markt, waar een zeker aantal kwamen kijken, nam het publiek geen oogenblik de dreigende houding aan van vorige avondenhet bleef uit zich-zelf circuleeren en verliep van zelf na eenigen tijd. Het Dagblad van 's Gravenhage betoogt in tegen stelling van Het Vaderland het gunstig effect van het optreden der militaire macht, hetgeen eergisteren avond, volgens het Dagblad, schitterend bewezen werd. Tegen 9 uren hadden zich twee patrouilles cavalerie, bestaande elk uit 5 man, met een brigadier en een wachtmeester, geposteord op de Heerengracht bij het huis van den heer Gevers, en op de Groote markt aan de zijde van de burger gemeenteschool. Toen de teekenacademie uitging men liet de leerlingen bij kleine groepen uit de deur aan den boschkant vertrekken was er een vrij talrijke schare op de Heeregracht. De patrouillebij den heer Gevers opgesteld, volgde de menigte naar de Groote markt waar zij zich vereeuigde met de daar reeds aanwezige huzaren, nevens wie zij plaats nam en daar stil gesta tioneerd bleef tot half tien uur. Tegen dat tijdstip was de Groote markt, die, evenals de groote straten, een uur lang door honderden wandelaars en'kijkers was bezet, bijna geheel door het volk verlaten. De president der Vereenigde staten heeft een adres uit Utah ontvangen, onderteekend door niet min der dan 2500 vrouwen, waarin de instandhouding van het Mormoonsche beginsel der polygamie dringend verzocht wordt. De schouwburg te Darmstadt is totaal afgebrand. De instrumenten en partituren zijn gered, de garderobe gedeeltelijk. De zeer belangrijke bibliotheek bevond zich gelukkig niet in het gebouw zelf, maar in het paleis van den groothertog. Ook de decoraties werden meerendeels in den nabijgelegen voormaligen schouwburg, die thans voorloopig weer in gebruik zal worden gesteld, bewaard. De oorjaak van den brand is nog niet opgehelderd, waarschijnlijk is hij door gas ontstaan. Aan blusschen, zelfs met behulp van stoombrandspuiten, was geen denken. Behalve den larapaansteker, die waar schijnlijk bij den brand is omgekomen, heeft niemand er het leven bij verloren. Het thans in da asch gelegde gebouw had 52 jaren bestaan. Inzonderheid was de schouwburg te Darmstadt beroemd wegens zijn voortref felijke orchest. Dezen winter o. a. was men juist voor nemens geweest, al de opera's van Mozart achtereenvol gens ten tooneele te voeren. Te Barneveld is bij het graven van een put, ter plaatse waar vroeger het zoogenaamde Drostenhuis, een oud jachtslot, heeft gestaan, dat voor eenige jaren is afgebrand, een aarden pot gevonden, geheel gevuld met Spaansche matten, dubloenen en oude pauselijke munt stukken, ter gezamenlijke waarde in goud van circa f 10,000. De oudste dezer munten dragen het jaartal 1532. Men zal onderzoeken of er ook stukken bij zijn, die wegens de zeldzaamheid een grootere waarde hebben dan die van het goud. Volgens een berich tgever van de Arnhemsche courant zou de overlevering de her in- nering aan dezen schat bewaard hebben. Koehefort heeft, vóór het verlaten van zijne gevan genis te Versailles, aan zijn verdediger als laatste blijk van sympathie en dankbaarheid een compleet exemplaar van zijne Lanterne aangeboden, begeleid van den volgenden brief: „Aan den heer Albert Joly. „Veroorloof mijwaarde verdediger, u de volledige verzameling mijner Lanterne aan te bieden, die, naar men zegt, mij vroeger veel voordeel bracht en die mij thans zooveel kost. „Wat mij verontrust in de menigvuldige beleedigingen, die mij niet alleen, maar zeifs mijner familie, mijne kinderen niet uitgezonderdnaar het hoofd geworpen worden, is dat ik daarin de hoop zie doorschemeren van het régimedat men dood waande, en dat ik de reputatie heb van ten val gebracht te hebben. „Men ziet reeds overal die politieke en litteraiie paddestoelen opschieten, welke slechts welig groeien op den Bonapartistischen mesthoop. „Ik verwacht iederen dag het bericht, dat Napo leon III, in zijne domeinen teruggekeerd, eene algemeene amuestie verleend heeft; en na door de republiek veroordeeld geweest te zijn, dreigt mij thansnog grooter en vreeselijker gevaar, namelijk van het keizerrijk gratie tc zullen verkrijgen." De eigenaars van de Daily News hebben aan den heer Henri Labouchère, den „ingesloten correspondent" tijdens het beleg van Parijs, een 70 duim hoog model in zilver van den Mont Valérien ten geschenke gegeven, als een hulde voor de geestige en ware tafereelen die hij in zijn brieven aan het blad van den toestand en het leven in de belegerde stad heeft geschetst. Tliermoiiieterstaiid. 27 Oct. 'sav. 11 b. 36 gr. 28 'smorg.7u.41gr.'smidd. lu.47 gr.'sav. 6u.42 gr. Gemeenteraad van Middelburg. verbetering. In het gisteren medegedeelde verslag staat op de tweede bladzijde der courant, kolom 2, laatstcn regel, dat op school G eene afdeeling is van 13 leerlingen. Blijkbaar is daar een cijfer uitgevallen en moet gelezen worden 138 leerlingen. Gemeenteraad vail Goes. Gisteren werd eene zitting gehouden welke door 11 leden werd bijgewoond. Daarin werd artikelsgcwijze behandeld de gemeentebegrooting voor 1872. Behalve de toelichting van eenige aanmerkingen door de finan- cieele commissie gemaakt, is op voorstel van burgemees ter en wethouders zonder hoofdelijke stemming besloten, naar aanleiding van een daartoe strekkend adres, om de jaarwedde van den opzichter der gemeentewegen en werken te verhoogeu mei f 100 en dus te brengen op f 600. Een voorstel om voortaan het maken en leveren van de kleedingstukken der politieagenten aan te besteder, is aangenomen met 9 stemmen tegen 1, die van den heer Uanlo. (De heer Pompe van Meerdervoort had de vergadering verlaten.) De begrooting is met algemeene stemmen aangenomen en voorloopig vastge steld in ontvang en uitgaaf op 82,767.94.1. Öuitmlanö. Algemeen overzicht. Het geheim van den afstand van eenige gemeenten aan de grenzen van den Elzas aan Frankrijk is voor een gedeelte opgelost. Met het oog op een belangrijke industrieele onderneming aan de Fransch-Luxemburg- sche grenzen had de Fransehe regeering tot de Duitsche gevolmachtigden het verzoek gerieht, om een gedeelte der geannexeerde provincie aan die zijde terug te erlangen, in de eerste plaats in het belang van Frankrijk zelve, doch ook voornamelijk op het verlangen van de eigenaars, die Franschen wenschten te blijven en voor de Fransehe consumptie wilden blijven werken. Evenals Frankrijk, wanneer het in den strijd over wonnen en zijn gebied door een gedeelte der Rijn provincie onrechtmatig vergroot had, er zorgvuldig zorg voor gedragen zou hebben, dat Duitschland zoo ver mogelijk van den voortdurenden twistappel tusschen beide landen, van Luxemburg, verwijderd werd, is het in de bestaande omstandigheden zeer natuurlijk, dat von Bismarck dezen wensch niet vervullen en aan Frankrijk op de Luxemburgsche grenzen geer grondgebied terug geven kon. Deze weigering is dus zeer begrijpelijk, doch minder duidtelijk is het, waarom de Duitsche regeering een aequivalent noodig oordeelde, daar door deze weigering toch de reden de belangrijke fabriek tegelijk verviel. Deze opheldering verklaart dus alleen, dat cn om welke reden Frankrijk een verzoek tot afstand van grondgebied deed, doch nog geenszins hoe Duitschland op de gedachte kwam, om de bewuste gemeenten terug te gever, omdat zij geheel Fransch zijn, zooals von Bismarck in zijne memorie van toelich ting aan den rijksdag verklaarde. Wanneer hij dit beginsel inderdaad huldigt, dan bad hij het niet bij de onbeteekenende kleine gemeenten gelaten. Het Journal Officiel bevatte reeds driemalen een besluit van den president der republiek, waarbij de handelingen van verschillende departementale raden vernietigd worden op grond van schending der wet. Ofschoon feitelijk hierdoor niets bereikt wordt, wanneer het de anrrulatie geldt van door die regeeringslichamen uitgesproken politieke wenschen, moet men het toch in de regeering prijzen, dat zij met gestrengheid toe zicht houdt op de toepassing der wetten. Vooral in den toestand waarin Fiankrijk verkeert is het hoogst noodzakelijk, dat de autoriteiten het voorbeeld geven in. het eerbiedigen der wetten. De keizerlijke regee ring schond zelve niet zelden de door haar uit gevaardigde bevelen, en de oorlog met Duitschland en de wanordelijkheden tijdeus de commune brachten

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2