<van overweging uitgemaakt heeft op de samenkomsten te Gastein en te Salzburg. Reeds zou von Beust een memorandum aan de Berlijnsehe regeering medegedeeld hebben, met het voornemen om onder hare toestemming en medewerking dit stuk aan de verschillende regee ringen van Europa mede te deelen. Te Berlijn daaren tegen zou sedert eenigen tijd eene commissie van ambtenaren, rechtsgeleerden en industrieëlen bijeeu zijn, om een wettelijke regeling der sociale quaestie voor te bereiden. De weg, dien de regeering hierom trent wenscht in te slaan, zou voornamelijk daarheen leiden, om maatregelen voor te schrijven, waardoor de sociale hervorming georganiseerd en geleid zou worden. Het is duidelijk, dat bij zulke regelen repressieve maat regelen niet uitblijven kunnen tegen die personen, die de sociale quaestie niet in het drukkend gareel van een strengen wettelijken vorm opgelost willen zien. Ofschoon deze regeling natuurlijk verreweg de voor keur verdient boven de handelwijze van het Spaansche kabinet, dat zich alle mofite geelt, om de Internationale in kracht te doen toenemen door ze met alle geweld buiten de wet te willen stellen, is het toch nog zeer de vraag, of eene hervorming op sociaal gebied wel langs wettelijken weg tot stand gebracht kan worden, en zij zich niet geheel vrij ontwikkelen moet. Hoewel het streven der Duitsche regeering reeds zeer loffelijk ge noemd moet worden, om den arbeidersstand de vervul ling hunner rechtmatige eischen door eene wet te waarborgen, lijdt het aan den anderen kant weder geen twijfel, of die wet onderdrukt de vrijheid van anderen, die daarin niet de juiste oplossing der quaestie zien. Dit voornemen is weder geheel in overeenstemming met de beginselen van zoovele Duitsche wetten; de regeering wil haren onderdanen gaarne de voorreclitea der vrijheid doen genieten, doch reglementeert en schrijft voor op welke wijze de burgers daarvan gebruik kunnen maken. Ook in de Köloiaohe Zeitung van Woensdag avond wordt het bericht van lTndépendance beige met een enkel woord bevestigd. Het belangrijkste in de zitting van den Duitschen rijksdag van Woensdag was de aanneming in eerste en tweede lezing zonder debat van de beide conventiën met Frankrijk, en het antwoord van den president van den bondsraad, den heer Delbriick, op eene interpellatie van de beeren Völk en Wiggers, dat in de volgende zitting een algemeene Duitsche wet op de drukpers aan den rijksdag aangeboden zal worden. Het Journal des débats verklaart in de gelegenheid gesteld te zijd, om deD juisten tekst mede te deelen van de circulaire, welke de Oostenrijksche rijkskanselier na de samenkomsten te Gastein en te Salzburg aan de ver schillende regeerïngen zond. Het stuk, dat door het blad medegedeeld wordt, behelst niets bijzonders en geeft niets meer dan hetgeen bij geruchte reeds over deze conferentiën in verschillende dagbladen medegedeeld is. Het blad voegt bij de raededeeling eene opmerking aan Ie Temps, die vroeger eene blijkbaar apocriefe nota mededeelde, waarin von Beust hartelijke raadgevingen aan Frankrijk gaf, en steekt den draak met de licht gelovigheid van de redactie van le Temps. Deze ver dedigt zich tegen zijn 'confrere op de volgende zeer gezochte wijze: „wij herinneren op onze beurt aan de vertrouwelijke instructiën, die waarschijnlijk bij het officieele stuk gevoegd zijn, en wijzen ér op, dat onze mededeelingen erkend en bevestigd zijn door binnen- landsche en vreemde dagbladenwelke over het alge meen voor zeer goed ingelicht doorgaan/' Le Temps schijnt niet te willen begrijpen, dat al die dagbladen deze mededeeling juist aan hem ontleenden, en uit belangstelling voor de zaak zelve het apocriefe stuk van le Temps overnamen. De Oostenrijksche crisis schijnt haar einde te naderen. Correspondentiën uit Weenen berichten, dat de keizer op voorstel van het rijksministerie het beginsel der onschendbaarheid, van het vergelijk met Hongarije, de delegation, de rijksministeriën en de constitutie van December aangenomen en von Hohenwart gemachtigd heeft, om in dien zin aan den Boheemschem landdag te antwoorden. Het is licht begrijpelijk, dat op die grond slagen de Czechen hunne medewerking tot het vergelijk zullen weigeren en zich niet in den rijksdag zullen laten vertegenwoordigen. Dan zal de keizer tusschen het rijks- ministerie en het ministerie-Hohenwart moeten kiezen, en algemeen gelooft men, dat in dat geval het laatste zal moeten wijken. Zelfs de officieuse bladen laten deze waarschijnlijkheid doorschemeren. Het Oestereichische Journal b. v. ver neemt reeds, dat.de hoofden der Czechische partij, welke thans te Weenen zijn, de hoeren Clam-Martinitz en Rieger, de voorwaarden van het rijksministerie onnaan- nemelijk verklaard hebben en dat men het ontslag van von Hohenwart als zeer aanstaande kan tegemoetzien. Zal dit dan het einde zijn van negen maanden spanning en onrust, die Oostenrijk ten slotte weder niets verder, integendeel meer achteruit gebracht hebben, dan het in den aanvang van dit jaar was? Zal dit dan het succes van het ministerie-Hohenwart zijn, dat met krachtige hand en moedig bet werk aanvaardde, niettegenstaande de scherpste afkeuringen en de grofste beleedigingen der Duitsoh-Oostenrijksche partij? Zal dan toch deze zoogenaamde liberale partij zegevieren, wier grootste liberaliteit hierin bestaat, dut zij aan alle andere natio naliteiten de staatkundige vrijheid ontzegt? Deze uitslag is wel het beste bewijs voor de verwarring, welke in den staatkundigen toestand van Oostenrijk heerscht. Een verantwoordelijk ministerie neemt het werk eeDer noodzakelijke reorganisatie ter hand en brengt, niette genstaande den tegenstand eener machtige partij en zonder eenige belemmering van de zijde eener andere staatsmacht, dat werk bijna ten einde, om nadat de harts tochten hevig opgewekt zijn ter elfder ure plotseling door die andere macht in de voltooiing "zijner taak verhinderd te worden! Wanneer dit in Oostenrijk moge lijk is, waarom heeft von Hohenwart dan niet vóór de aanvaarding zijner moeilijke taak het rijks-ministerie met zijnen plannen bekend gemaakt, en waarom wachtte von Beust met zijne interventie, totdat de klove tus schen Duitsehers en Czechen zóo groot was, dat zonder geweld geene verzoening meer tot stand te brengen is! Een telegram uit Weenen van gisteren avond meldt, dat de beslissing gevallen is. Het £eheele Cisleithaansche ministerie heeft zijn ontslag ingediend, dat zonder twijfel aangenomen zal worden. Men gelooft, dat de samenstelling van een nieuw kabinet aan liberale amb tenaren opgedragen zal worden. Uit Frankrijk. Prins Napoleon is geen president van den departemen talen raad van Corsica geworden en is terstond langs den kortsten weg naar Florence vertrokken. Hij bleef voor deze benoeming met niet minder dan 14 stemmen in de minderheid. Reeds na zijn échec in de eerste zitting (benoeming van den president vóór het onderzoek der geloofsbrieven) trok de neet des ex-keizers zich terug en hield zich reisvaardig, om terstond na het vernemen van den uitslag der verkiezing te vertrekken. De Bona- partistiscbe partij op Corsica schijnt dus ook haar schoonsten bloeitijd gehad te hebben, en voor hare belangen ware het zeker beter, wanneer deleden en aan hangers dezer dynastie zich niet aan zoodanig échec blootstelden. De heer Dufaure, minister van justitie en groot zegelbewaarder, heeft een circulaire aan de procureurs generaal gericht betrekkelijk de herstellingderakten van den burgerlijken stand. Daarin deelt de minister mede, dat de onregelmatigheden niet zoovelen zijn, als men verwacht zou hebben, in de registers welke loopen van Juli 1870 tot Februari 1871, doch dat in de anderen het gebrek zeer groot is. Gedurende de periode van den vijandelijken r*val vóór den 4en September zijn de archieven van verschil lende gemeenten verloren gegaan, doch kunnen deze registers allen hersteld worden door de duplicaten, die nergens vernietigd werden. Gedurende de periode na den 4cn September hebben enkele gemeenten daarente gen beide registers verloren. Hierin zullen de ambtenaren moeten voorzien door de kerkregisters, het geheugen der bewoners en andere hulpmiddelen te raadplegen. "Verder bepaalt de minister de wijze, waarop gehandeld moet worden, wanneer de registers niet verloren gingen, doch de akten op losse bladen, zonder zegel, stempel en kantteekeningen geschreven zijn. De grootste onregelmatigheden zijn ontstaan door het gebrek aan ambtenaren. De akten, welke opgemaakt zijn vóór het besluit van 24 November 1870, door prefecten, weke door den vijand aangesteld of ook zich zelve benoemd hebben, worden door den minister nietig verklaard. Kinderen uit zulke huwelijken geboren, zullen gewettigd moeten worden volgens bepalingen eener wet, die de minister aan de nationale vergadering zal indienen, en wier beginselen zeer vrijzinnig zullen zijn. Wat de kosten betreft, die uit een en ander zullen voortvloeien, zal de minister pogingen in het werk stellen, om aan de gemeenten vrijstelling te geven van die rechten, welke alleen met het oog op de belangen van de schatkist geheven worden. Bij besluit van den l!?en October is op voordracht van de commissie, ingesteld tot herziening der militaire graden, de kapitein ter zee C. L. J. B. Jaurès, die in het Loire-leger den rang van divisie-generaal bekleedde eD zich daarbij bijzonder onderscheidde, tot vice-admiraal bevorderd. Het schijnt dus, dat de commissie niet alleen officieren degradeert, maar ook erkende verdiensten beloont. De Figaro, het bekende leugen- en sensatie-blad vermeldt eene depêche uit Rijssel, dat aldaar een Bona, partistiseh complot ontdekt en daarvan aangifte aan de justitie -gedaan is. L'Echo du Nord, welke volgens het Parijsche blad nadere bijzonderheden vermeldtis toevalligerwijze Woensdag niet te Parijs ontvangen. Het aantal personen, dat na het voorloopig onder zoek op vrije voeten gesteld is, bedraagt reeds ruim tien duizend. Woensdag morgen is te Versailles weder een groot pakket processtukken uit Brest aangekomen, de voorloopige verhooren bevattende van personen, die zich aldaar op de pontons bevinden. Na een onderzoek van het ministerie van justitie, gelooft de Moniteur des communes, dat hiervan velen aanleiding geven zullen tot een bevel tot ontslag van rechtsvervolging. In de volgende week zullen op de Ligne du Nord i proefnemingen gedaan worden met het systeem, om door middel van koperen pijpen de stoom der locomotieven aan te wenden tot verwarming der personenwagens. Woensdag hield de 4e krijgsraad zitting in de zaal der manege te Versailles. De raad had te beslissen over het lot van zes gefedereerden, allen zwaar gewond of geamputeerd tengevolge van de uitvallen der comrau- nalisten tegen het leger van Versailles. Deze zitting was nog daarom eigenaardig, omdat de krijgsraad van oordeel scheen te zijn, dat zij reeds genoeg gestraft waren door het verlies hunner ledematen en hunne langdurige verpleging ofschoon men moeilijk een welsprekender bewijs voor hunne medeplichtigheid zou kunnen verlangen want vier sprak hij geheel vrij en twee veroordeelde hij tot ^es maanden eenvoudige gevangenisstraf. Woensdag heeft de heer Thiers de vergadering der vijf afdeelingen van hot Fransehe instituut bijge woond en zijn gewone plaats ingenomen tusschen de andere leden der academie. Hij verliet de vergadering te voet en werd op straat herkend, tengevolge waarvan hij door de menigte met uitbundige toejuichingen begroet werd. Waarschijnlijk heeft het gerucht zich te Parijs reeds verspreid, dat Thiers voornemens zou zijn, om terstond bij de heropening der zittingen van de nationale vergadering de overbrenging der regeering naar de hoofdstad voor te stellen, en dat hij eene rede voering in gereedheid brengt, waarin bij de noodzake- kelijkheid van dezen maatregel zal bewijzen. Le Temps beweert voor de authenticiteit van dit gerucht te kunnen instaan. ■janörls berichten. Graanmarkten enz. Gent, 27 October. Roode en witte tarwe met weinig aanvoer fr, 30.25; rogge met meerder aanvoer, tv. 19.25; gerst met onbeduidende.aanvoer, fr. 16.haver met veel aanvoer fr. 15.25, boekweit fr. 13. paarden- boonen fr. 19.00: koolzaad fr. 52.00; lijnzaad fr. 41.00; koolzaadkoeken fr. 27.00; lijnkoeken fr. 21.00; boter per kilogram fr. 3.05; eieren fr. 2.75 per 26 stuks. Vlisstngen, 27 October. Boter f 1.55 a f 1.60 per kilogram. Amsterdam, 27 October. Raapolie op 6 weken /\50|. Lijnolie op 6 weken 38 j. Prijzen van effecten. Amsterdam 27 October 1871. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld. 2# pet. 53# *dito dito dito 8 63 ♦dito dito dito 4 841 *Aand. Handelmaatschappij 4# 134 ♦dito exploitatie Ned. staatssp. België. *Certificaten bij Rothschild 2# Frankrijk. *Inschrij vingen3 *dito5 83 Rusland, ^Obligation 1798/1816 5 96 ♦Certific. adm. Hamburg 5 68 ♦dito Hope O. 1855, 6* serie 5 81# ♦Cert. f 1000 1864 5 „94? ♦dito f 1000 1866 5 „94# ♦Loten 1866 5 „242 ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 4J 86# ♦Certific. dito4 67§ *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligation 186769 4 72# ♦Certificaten 6 45 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 2231 ♦Oblig. dito .-4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 88# dito dito Jelez Orel 5 88 jj dito dito Charkow Azow. 5 87#

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3