MIDDELRURGSCHE COURANT. \°- 257. Zaterdag ÖiimcnUmï». 1875. 28 October. \Dit nommer der Middelburgsche courant bestaat uit twee bladen welke als een geheel en dus te zarilen als eene courantmoeten beschouwd wordenen niet als eene courant met bijvoegsel. Deze regeling geschiedt naar aanleiding eener beschikking van Z. E. den minister van financiënvolgens welke van eene courant met bijvoegsel hooger port moet worden gevorderd dan van eene courant waarvan het gewicht beneden de 25 grammen is, ook dan zelfs wanneer het gewicht van de courant en het bijvoegsel te zamen nog geen 25 grammen bedraagt. Middelburg 27 October. "Wij vernemen dat de werkzaamheden voor het bestra ten van de toegangwegen naar den Sloedatn gisteren aan de Zuid-Bevelandsehe zijde zijn aangevangen. Onder voorzitterschap van den insnecceur voor het geneeskundig staatstoezicht werd gisteren alhier de gewone najaarsvergadering van den geneeskundigen raad in Zeeland gehouden. Onder de ingekomen stukken bevonden zich verschil lende brieven van de in Mei jl. benoemde correspondee- rende leden, waarin zij te kennen geven dat zij die benoeming aannemen. De mededeeling van den inspecteur betreffende de handelingen van het geneeskundig staatstoezicht was, volgens gewoonte, in onderscheidene rubrieken gesplitst. Bij de vermelding der bij den voorzitter in het archief ingekomen stukken en berichten werd onder anderen gewezen op eene door de inspecteurs opge maakte nieuwe bandleiding voor ontsmetting bij een eventueele cholera-epideraie, alsmede op een door den geneeskundigen raad van Drenthe en Overïjsel vastge- stelde fabel tot het verleenen van hulp bij ongelukken alvorens een geneesheer aanwezig is. In de rubriek onderzoek naar de volksgezondheid werden weder mededeelingen gedaan omtrent de sterfte-statistiek, de epidemische ziekten en het bezoek van gemeenten. De sterfte is gedurende de zomermaanden het meest in Augustus cn September, vooral onder kinderen, toegenomen, hoofdzakelijk te wijten aan diarrhée. Ten aanzien van de kinderziekte bleek, dat zij zich dit jaar in 37 gemeenten dezer provincie heeft vertoond en in 19 gemeenten 159 individuen aan die ziekte bezweken zijn. Met vaccine en revaccine werd ijverig voortgegaan. Aan typhus en febris typhoidea zijn in 41 gemeenten 62 personen en aan angina diphtheritica in 6 gemeenten 13personen gestorven. Kinkhoest is hier en daar meer toegenomen, doch nergens heeft de epidemie ernstige bezorgdheid verwekt. Van cholera asiatica heeft zich éen geval voorgedaan te Ovezande bij een individu van 55 jaren. Voorts bleek uit deze mededeelingen, dat door den inspecteur weder verschillende gevraagde en spontane adviezen zijn gegeven betreffende de bevordering der volksgezondheid, en maatregelen tot handhaving van wetten eu verordeningen genomen zijn. Naar aanleiding van de hierboven genoemde gedane mededeeling betreffende de nieuwe handleiding voor ontsmetting bij cholera-epidemie, werd door den heer Nauta van dor Grijp de vraag gedaanof het niet moge lijk zou zijn die handleiding meer bij het publiek bekend te doen worden De voorsteller antwoordde daarop, dat die handleiding zal worden gedrukt en Toegezonden aan de gemeentebesturen, aan welke laatsten de wijze be hoort overgelaten te worden hoe zij die handleiding verder bij de ingezetenen bekend willen doen worden. Door den secretaris is rapport uitgebracht omtrent den staat en het gebruik der bibliotheek van den genees kundigen raad, welke weder met eenige werken is vermeerderd, en waarvan ook het gebruik eenigszins is toegenomen. Blijkens door den voorzitter uitgebrachte rapporten, gaat de commissie voor topographie ijverig met hare werkzaamheden voort, terwijl de commissie voor de geneeskundige armenverpleging in atwachting blijft van de beslissing omtrent het armwezen. Ten aanzien van de commissie van onderzoek naar de vermoedelijke redenen van het groot aantal levenloos aangegevenen werd door d«\ de Man medegedeeld, dat de commissie verschillende voorbereidende werkzaamheden heeft verricht en daarmede steeds voortgaat, zoodat zij zich vleit in de volgende vergadering van den raad een rapport te zullen kunnen uitbrengen. Op de vraag des voorzitters, of de raad de behandeling van de verslagen der gecommitteerden voor de winkel- visitatiën in de openbare of weder in eene gesloten zitting verlangde, verklaarde de heer van der Grijp dat hij, ora dezelfde redenenxlie hij vroeger heeft aangevoerd, dit onderwerp ook nu in gesloten zitting wenscht behandeld te zien. De voorzitter stelt daarentegen voor, dit onderwerp in de openbare zitting te bespreken, en herinnert dat bij vroegere gelegenheden waarin besloten werd tot behandeling in gesloten zitting telkens gezegd is: voor dit jaar, waaruit volgt dat het voorne men bestond om eerlang te voldoen aan den geest der wet en ook deze zaak in d'-.spenbare zitting te behan delen. Dr. Verschoor en dr. Goemans verklaarden zich voor de openbare behandeling, terwijl dr. Vogelvanger die behandeling in eene gesloten zitting verlangde, op grond van persoonlijke consideraties, die bij die versla gen betrokken zijn. De quaestie werd weder bij stemming uitgemaakt en het voorstel des voorzitters tot behandeling van dit onderwerp in de openbare zitting met 9 tegen 4 stem men verworpen. Voor stemden de heeren drs. Goemans, Verschoor, A. P. Fokker en de voorzitter. Als leden der commissie tot het nazien der reke ningen zijn benoemd de heeren Goemans, Vogelvanger en Verhulst. Tot leden der commissie om den inspecteur in spoed- eischende gevallen te adviseeren zijn opnieuw gekozen de heeren de Man, Winkelman en de Visser; en tot leden der commissie voor de resumtie der notulen de heeren de Man en Verhulst. Door den voorzitter werd medegedeeld datin het rapport der commissie uit den geneeskundigenraad in Friesland, betreffende den invloed van het rooten en bewerken van vlas op de gezondheid, ook Zeeland betrokken wordt. Daarin wordt namelijk gezegd, dat in Friesland de meerdere vlasbouw de ziekten heett doen toenemen, terwijl in Zeeland de ziekten verminderd zijn naarmate de vlasbouw verminderd is. Hij stelde daarom voor, eene commissie van drie leden te benoemen, teneinde de waarheid dezer bewering in deze provincie te on derzoeken, welk voorstel met 10 tegen 3 stemmen werd aangenomen. Tegen stemden de heeren Verhuist, dr. Hazenberg en de Visser. Tot leden dezer com missie zijn benoemd de heeren dr. Vogelvanger, Nauta van der Grijp en dr. Goemans. Door dr. Hazenberg werd gewezen op het bezwaar dat geen bepalingen bestaan, volgens welke genees kundigen, die zich slordig, losbandig en onbetamelijk gedragen, geschorst of ontslagen kunnen worden. Hij stelde daarom voor, dat door dezen raad pogingen zouden worden aangewend, om op eenigerlei wijze derge lijke bepalingen in het leven te roepen. De voorzitter antwoordde, dat hij met het bezwaar van dr. Hazenberg instemt, doch de wet geen enkele aanleiding tot dergelijke bepalingen geeft en het uit lokken daarvan zijns inziens ook niet ligt op den weg van den geneeskundigen raad. Daar bovendien het voorstel niet op den behoorlijken tijd geformuleerd is ingediend, kon dit thans ook geen punt van beraad slaging uitmaken, zoodat hij den voorsteller uitnoodigde om die indiening later te doen, waarmede dr. Hazen berg genoegen nam. Tot eorrespondeerende leden zijn benoemd de heeren C. O. van Oosterwijk Stern, te Aardenburg; A. de Fouw, te Axel, en E. C. van Rijssel, te Poortvliet. In het tot de Staats-courant van heden behoorende bijvoegsel zijn opgenomen de door den koning goedge keurde statuten van de op te richten naamlooze vennootschap, onder den titel „BrouwershavensQ.he Stoombootmaatschappij", gevestigd te Brouwershaven, tot het inrichten en exploiteeren van een stoombootdienst tot vervoer van passagiers, goederen en vee van Brouwershaven naar Rotterdam en tusschengelegen plaatsen, vice versa, door middel van een of meer rader- stoombooten. lïenocmiugen en besluiien. GEZAKTscETAPPEy. Benoemd tot 'skonings buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister bij het hof van Rusland, jonkheer mr. O. W. J. Berg van Middelburgh, thans Zr. Ms. minister resident te Konstantinopel. Oncïerwüs. DeGoesche courant meldt het volgende. „Naar wij vernemen hebben de ouders van de meis jes, welke van de hoogere burgerschool te Goes zijn weggezonden, zich vereenigd om tijdelijk te voorzien in de behoefte aan onderwijs voor hunne dochters. Bij eene dame, die onderricht geeft in dames-handwerken, verzamelen zich de bedoelde meisjes. Eenige leeraars van de hoogere burgerschool besteden hunne vrije uren om op diezelfde plaats in verschillende vakkeu onder wijs te geven, zoodat op deze wijze het raadsbesluit alleen financieel nadeelig voor de gemeente is, doch de bedoelde meisjes niet van het verlangde onderwijs verstoken blijven. „De lessen zijn beden morgen op die wijze aangevan gen." G( mengde berichten. In de week van 15 tot 21 October jl. zijn te Am sterdam 25 personen aan de pokziekte overleden, waar- ooder 12 kinderen. Te Breda wil men bij genoegzame deelneming eene brood- en meelfabriek oprichten. Het vereischte kapitaal is/"G0,000, te verkrijgen uit aandeelen van f 100. De schippersvereniging Sehuttevaer heeft zich opnieuw gewend tot den minister van biunen- landsche zaken, met verzoek om in 't belang van handel en scheepvaart bij herziening van rijkshelfingen en bij bet overwegen van nieuwe of gewijzigde concessie aanvragen tot heffingen, de buitengewone vergoeding voor nachtelijke schutting bij doorvaart van kanalen en wateren te doen eindigen. De senaat van de Edinburgsche universiteit heeft thans beslist, dat de vrouwelijke studenten in alle opzichten met de mannen zullen worden gelijkgesteld. In Frankrijk is octrooi verleend voor de bereiding van eene nieuwe papiersoort, die den naam van spons- papier heeft gekregen. Het wordt gemaakt van zeer fijn verdeelde, spons met papierstof vermengd. De eigen schap' waardoor dit papier uitmunt, bestaat in een op slorpend vermogen van water en andere vloeistoffen, welke vochten het gedurende langen tijd vasthoudt en waardoor het bijzondere geschiktheid bezit om bij de chirurgie toegepast te worden. Yerkoopingen en aanbestedingen. De reeds in het kort gemelde uitslag van de gisteren in den Haag door de directie der staatsspoorwegen gehouden aanbesteding van de voltooiing der tweede schutsluizen in het kanaal van Zuid-Beveland en by be hoorende werken, in twee perceelen, is als volgt: Ingekomen zijn voor bet eerste perceel 10 biljetten,

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1