MIDDELBURGSCHE Vrijdag 187L COURANT. 27 October. Middelburg 26 October. Heden is te 's Gravenhage, ten behoeve der staats spoorwegen aanbesteed: liet voltooien der tweede schut sluizen van het kanaal door Zuid-Beveland en het uitvoeren van eenige daarmede in verband zijnde werken, in twee perceelen. Voor het eerste perceel (begrooting 38,000) hadden zich tien inschrijvers voorgedaan, waarvan het laagst door de heeren J. Hoos en Zonen, te Rotterdam, was ingeschreven, namelijk tot oea bedrag van f 35,840. Voor bet tweede perceel (begiooting f 3G,55C) waren zes biljetten ingekomen, waarvan dat van den heer G. J. Herfkens, te Millingen, het laagste bedrag, /35,700, aanwees. Tengevolge van het bedanken door den heer F. Nagt- glas voor zijne gedurende vijftien jaren bekleede betrek king van secretaris van het Middelburgsch departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen, heeft in de gisteren avond alhier gehouden vergadering van dat departemeut de benoeming plaats gehad van een secre taris. Door het bestuur werden daarvoor, in alphabe- tische orde, aanbevolen de heeren in"-. P. R. Tak en B. A. Verheij, waarvan laatstgenoemde is benoemd. In dezelfde vergadering is vanwege de Maatschappij tot nut van 't algemeen eene zilveren medaille uitgereikt aan H. P. van Rotten, als eereblijk bij de vervulling van zijn öOjarigen dienst bij de firma Jan Fak Brouwer zoneualhier. Naar wij vernemen, zal door de Bank für Handel und Industrie te Darmstadt, den A. Schaaffhausen'schen Bankverein te Keulen en de heeren Eltzbacher en c°. te Amsterdam en J. L.xEltzbaeher en c°. te Keulen, onder de benaming van Amsterdamsche bank, in de hoofdstad worden opgericht een kredietstelling met een kapitaal van f 30 millioenwaarvan f 10,000,000 reeds is geplaatst en dadelijk zal worden volgestort. De statuten zijn reeds aan Z. M. den koning ter bewilliging opgezonden. [Handelsblad.) Met ingang van 1 November a. worden rijks-telegraaf kantoren met beperkten dagdienst geopend te Boskoop en Steenbergen. benoemingen en besluiien. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. D. J. Zubli, commies bij het ministerie van binnenlandsche zaken, te 's Gravenhage, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de kroon van Italië, hem door Z. M. den koning van Italië geschonken. recuterlijke macht. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan mr. J. C. Bijleveld als substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Amster dam; en benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Amsterdam inr. P. Ver loren van Themaat, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Amersfoort; tot substituut officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Amersfoort, jonkheer mr. M. W. C. de Jonge, thans substituut officier van justitie bij de arrondisse ments-rechtbank te Almelo; tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Almelo, mr. C. n. B.Boot, thans griffier bij het kantongerecht te Ond-Beierland. Kerknieuws De stemgerechtigde raanslidmaten der hervormde gemeente te Kerkwerve hebben op den 25CD October, ter vervulling ter vacature ontstaan door het vertrek van den heer J. L. Fortuyn Droogleever naar Melissant, tot predikant aldaar beroepen dr. B. A. Lasonder, predikant te Acquoy. Met den beroepene waren op het drietal geplaatst de heeren H. Hasselman, predikant te Henkelom, en J. Moijs, predikant te Ouden bosch en Hoeven. Marine en leger. De officier van gezondheid P klasse W. Ruiscben de officieren van gezondheid 2<? klasse J. van Lith Harrebomée, J. B. Coomans de Ruiter, P. J. Feitkamp en J. J. Dekkers, de beide eersten respectievelijk die nende op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en ramschip de Schorpioen, en de drie laatsten gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, worden met den laatsten dezer op nonactiviteit gesteld; terwijl met den len November a. de officieren van gezondheid 1« klasse A. Peters, W. Littel en die dèr 3e klasse G. A. M. van Ewijk, worden geplaatst respectievelijk op Zr. M'. wachtschip te Willemsoórd en ramschepen Schorpioen en Buffel. Gisteren voormiddag te 10 uren hield Z. K. H. de prins van Oranje op het Alexandersveld een inspectie over de veldescadrons van het 1® regiment huzaren. Bij die gelegenheid werden er voor den prins verschillende manoeuvres en exercitiën door de cavalerie uitgevoerd. Gisteren morgen zijn het regiment grenadiers en jagers en de batterijen veld-artillerie naar Waalsdorp uitgerukt en hebben, in tegenwoordigheid van den generaal-majoor Mac Leod, manoeuvres in het jruur verricht. Men schrijft aan het Leidsche dagblad van bevoegde zijde „Naar men verneemt, zullen er op last van zijn exc. den minister van oorlog bij eenige korpsen van het leger proeven worden genomen met zoogenaamde erwten worst, om in de voeding van den soldaat in tijd van oorlog, bij snelle marschen of om andere redenen, wan neer de gewone compagnie-vivres niet aanwezig mochten zijn, te voorzien. „Elke worst weegt ongeveer 0.6 kilogram, waarvan drie rations goed voedende soep kunnen worden bereid, die met bijvoeging van het gewone ration brood a 0.75 kilogram per man, voldoende wordt geacht, om drie man per dag te voeden. Mocht de proef gunstig uitvallen, dat men wil hopen, de Pruisen hebben in den veld tocht van 1870 en '71 dit voedingstelsel reeds toegepast dan heeft men in de wijze van proviandeering van ons leger in tijd van oorlog ook eene schrede voorwaarts gedaan." Gemengde berichten. Nadat Dinsdag avond te 9 uren de teekecschool in den Haag geëindigd was, bevond zich wederom eene menigte personen, grootendeels bestaande uit nieuwsgierigen, op de Heerengracht, het Plein en inde Pooten, die zich door de Spui- enVlamingstraat uaar de groote markt begaven- Kort daarna, toen de markt zeer bezet was, kwam de politie, die zich in het Boterhnis geposteerd had, op de menigte af en sommeerde haar herhaaldelijk uiteen te gaan. Toen daaraan geen gevolg werd gegeveu, sloeg zij zich, gewapend met rietjes, stokken en zweepen, door de menigte heen en in een oogenblik was de markt als het ware schoongeveegd. Vier personen, die zich ver zetten, werden'gearresteerd en in het Boterhuis opge sloten, maar denzelfden avond, na opneming hunner uamen, weder losgelaten. Wel is waar ontstond er nog eene ophooping van menschen op den hoek van de Schoolstraat en Vlamingstraat,waarde vluchtende menigte zich verdrong om een goed heenkomen te zoeken, maar ook zij werden spoedig met den stok uiteengedreven. Velen zochten hun toevlucht in de winkels, daar de politie, zonder onderscheid, iedereen vervolgde en verdreef. Te half elf uur heersehte er wederom volko men rust. In de Vlamingstraat, Schoolstraat en op de Markt waren do winkels reeds vroegtijdig gesloten. Wij hebben alle hoop, dat hiermede het spelletje uit zal zijn. Het publiek toch gaat gewoonlijk niet druk wandelen, daar waar 't weet, dat het bedreigd wordt door een regenbui vooral van stokslagen (Hel Vaderl.) Van Batavia wordt aan het Utrechtsch dagblad omtrent de vaart van het stoomschip Prins van Oranje medegedeeld „Na een reis van 41 etmalen zijn we hier gearriveerd, en hadden we geen beletsel gehad in het Suezkanaal, de reis zou nog..een paar dagen korter hebben geduurd. De maatschappij Nederland mag zich verheugen over deze uitkomst. Het schip heeft uitermate voldaan; bij snelle vaart werden weinig steenkolen verbruikt, een voordeel dat hoog te stellen is. Bij een vaart van 10 Duitsche mijlen in de wacht (4 uur) verbruikte het schip in het etmaal 24 a 25 ton steenkolen, soms zelfs minder; de beweging van de schroef veroorzaakte weinig trilling en de geheele inrichting heeft aller verwachting overtroffen. De passagiers waren allen zeer tevreden over den gelukkig en genoegelijk volbrachten tocht. Overal heeft het vaartuig de meeste medewerking onder vonden. Dadelijk na aankomst hier kregen wij druk bezoek, bijna al te druk." Het Nieuws van den dag ontving van de stoomvaart maatschappij Nederland het volgende bericht „Het stoomschip Prins Hendrik vertrok Dinsdag van Glasgow, zal Donderdag proeftocht doen en dus, naar met grond kan verwacht worden, nog deze week naar het Nieuwediep stoomen. In de Maatschappij voor den werkenden stand to Amsterdam, voor een goed deel gevormd uit werkbazen, bracht Dinsdag avond de heer A. Huët uit Delft het coöperatieve stelsel ter sprake. Na te hebben aange toond dat communisme en socialisme, zoo vaak verkeerd beoordeeld en even vaak verkeerd toegepast, eigenlijk wortelden in de eerste dagen der christelijke kerk eu door het kloosterleven op kleine schaal in praktijk waren gebracht (men kent des heeren Huët's denkbeel den omtrent dit punt) stelde hij met de hem eigen hel derheid en overreding in het licht dat die oude zuur- deesem, zich nog openbarende in menig subsidiestelsel en zelfs in de patentbelasting, alsook in de door den staat gedreven indtistriën, niet verdampen zou, dan alleen voor de toepassing van het coöperatieve stelsel, waarvan hij een breede uiteenzetting gaf; door den werkman deelgenootschap te geven aan de belangen van den patroon zal de kloof tusschen arbeid en kapitaal worden gedempt. In het daarna gehouden gemeenzaam onderhoud gaf hij op eenige tot hem gerichte vragen als zijn over tuiging te kennen dat de maatschappij opnieuw moest worden ingepolderd de gelden hadden indertijd een lijn getrokken tusschen patroon en knecht, thans moest die lijn komen tusschen de vertegenwoordigers van den arbeid en het proletariaat. De spreker herinnerde aan zijn in 1869 uitgegeven brochure: „Wat kunnen wij doen voor onze werklieden?" (Prospectus der Nederlandsehe werktuigfabriek) en m.ocht zich verheu gen over de belangstelling waarmede geluisterd werd door hen, die in meer dan éen van zijn stellingen een aanslag op hun particulier belang konden zien. (Het Vaderland Op de hoogte van Petten is 11. Vrijdag een sloep met vier man, door een rukwind overvallen, in zee omgeslagen, en zijntweeder opvarenden na eenigen tijd van de omgeslagen bootafgeraakt en verdronken, terwijl de twee anderen, nadat de boot weder overeind was gekomen, in bet met water halfgevulde bijna zinkende vaartuig uren lang hebben rondgezworven. De Internationale kan in Luik zich op geen bij zon deren bijval beroemen. Verleden Zondag waren er voor de toen te houden meeting 1000 oproepingsbil jetten verspreid- Desniettemin werd de vergadering slechts bijgewoond door veertien personen, waaronder drie uit Gent, die waren overgekomen om eene inza meling te houden tot ondersteuning van de werk staking in genoemde stad. Zij hebben niets ontvangen en het fonds van die werkstakers dus nog verminderd met de kosten van hunne reis. Maandag was eene nieuwe meeting belegd, die niet talrijker werd bezocht. Uit Rome schrijft men aan een Duitsch blad: Voor de jury te Potenza werd onlangs een aanklacht behan deld tegen een uit 40 personen, meerendeels nog jonge lieden, bestaande rooverbende, waaronder een vrouw

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1