MIDDELBÜRGSCHE COURANT. r 252. Maandag 1871. 23 October. Middelburg 21 October. De Staats-eourant van heden bevat het koninklijk besluit van den ÏO" October jl.houdende nadere rege ling van do wijze van uitoefening der zalmvisscherij, en zulks met intrekking van het koninklijk besluit van 12LÖctober 1858 (Staatsblad n°. 70). In de aanstaande zitting der provinciale staten van Groningen verwacht men een voorstel tot het verleenen van rente-garantie voor den aanleg van buurtspoorwe gen, namelijk voor zoodanige wegen als de staten nuttig zullen oordeelen. Men verzekert dat eene garantie van 2j a 3 pet. genoeg is, om kapitalen voor sommige spoor wegen te vinden. Onderwijs. Blijkens het in dit nommer opgenomen verslag, heeft de gemeenteraad van Goes gisteren met 7 tegen 4 stem men verworpen een voorstel van burgemeester en wet houders, strekkende dat de raad zich andermaal tot den minister van binnenlandsche zaken zou wenden met verzoak om een jaarlijksche subsidie van ƒ3000 tot oprichting en ondeihoud eener school voor middelbaar onderwijs voor meisjes. Daarentegen is met algemcene stemmen aangenomen een voorstel van burgemeester en wethouders, om hen te machtigen tot de oproeping van sollicitanten voor de betrekking van hoofdonderwijzeres en van twee hulp onderwijzeressen op de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, de hoofdonder wijzeres op eeue jaarwedde van f 1200, de hulponder- wijzeressen op eene jaarwedde van 600 voor de eerste en f 500 voor de tweede. De commissie voor het middelbaar onderwijs te Rotterdam heeft aan den gemeenteraad voorgesteld aan de op 1 Januari a. te openen school van middelbaar onderwijs voor meisjes te plaatsen de volgende 1 e e r a r es- s en: voor de Nederlandsche taal en letterkunde, op een jaarwedde van ƒ1200, voor de Fraasche taal en letter kunde a ƒ1200; voor de Hoogduitsche taal en letterkunde a 1200, voor de Engelsche taal ea letterkuude a f 1000, voor de geschiedenis a f 1200, voor de natuurlijke his torie a 1000. De volgende leeraars: vuor de wis kunde, aardrijkskunde en het boekhouden a20C0, voor de scheikunde a 1000, en voor de gronden van staatsinrichting f 200, en eindeiijk eeu leeraresof leer aar voor het handteekenen a 800, en voorde, geschiedenis van de beeldende kunst, a 200. De vakken van het schoonschrijven a 100, handwerken a 300 en de gymnastiek a f 500, zullen waarschijnlijk aan éen of meer der overige onderwijzeressen worden opgedragen. Kerknieuws. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente te Zierikzee heeft gisteren uit het vroeger medegedeelde zestal predikanten een drietal gekozen, bestaande uitdeheeren:E. Snellen, te Driel; J. H. Kemy, te Renswoude, en J. H. Mübring, te St. Philipsland. Gemengde berichten. Te Vlissingen kwam gisteren bij het schijfschieten der infanterie een jong onderofficier, die met den obser vatiepost was belast, onvoorzichtig van achter de bedek king te voorschijn toen een soldaat zijn geweer op de schijf afschoot. Het gevolg was dat een kogel hem door den arm drong en hij, onder zwaar bloedverlies, naar het hospitaal veivoerd werd. De leening voor uitbreiding van kosthuis no. 1. groot f 9000, is te Amsterdam in drie dagen reeds meer dan volteekend; de inschrijvingen voor zes en meeraan- deelen kouden niet geheel aangenomen worden. Omtrent den verkoop van gascokes is te Leiden naar aanleiding van ingekomen rapporten en adressen van belanghebbenden eergisteren door den Leidscben gemeenteraad besloten: 1°. dat de vergadering haar goedkeuring hecht aan het plan om, beginnende 1 Maart 1872, al de cokes, welke de gaslabriek oplevert, open baar te verkoopen, met uitzondering alleen van 5000 hektoliters, welke tegen den thans geldenden prijs uit sluitend aan eenige opgenoemde gemeente-instellingen en aan beambten van de gasfabriek blijven voorbehou den; 2°. dat zij het intusschen wenschelijk acht eene proeve tejae^n met verkoop op kleine schaalen wel zoo, dat hetzij elke week, hetzij om de veertien dagen al naar mate dienstig zal blijken in bet openbaar, ter plaatse nader door commissarissen in gemeen overleg met burgemeester en wethouders te bepalen, tegen gereed geld verkocht worde de aanwezige voorraad, in zulke partijen als commissarissen zullen vaststellen, mits die partijen in den regel niet meer bedragen dan hon derd en niet minder dan tien hektoliters; 3°. dat zij commissarissen uitnoodigt tegen het einde van 1872, of zoo noodig vroeger, aan den raad over te leggen een staat, aanwijzende de uitkomsten van de verschillende veilingen, tegelijk met hun praeadvies omtrent de vraag, of de nu voorgeschreven maatregel al of niet bestendigd zal moeten worden. Het Utrechtsch dagblad meldt dat het te Nieuwe- diep op het marine-instituut weder druk met de „baren" is geweest; een onlangs op het instituut geplaatst adelborst zou zoodanig mishandeld zijn, dat zijn vader hem daarvan teruggenomen heeft. Er heeft weder een streng onderzoek plaats gehad. De heeren H. de Hoogh en O te Amsterdam, die het ontworpen dagblad der Cbristelijk-hislorische rich ting zouden hebben uitgegeven, deelen thans met leed gevoel aan de inteekenaren mede, dat het getal abonnés nog een vrij aanzienlijk cijfer beneden de 5000 bedraagt, zoodat, indien de voorstanders hunner richting niet spoedig de handen iueenslaan, zij de hoop zullen moeten opgeven om met nieuwjaar het blad in 'tlicht te zenden. Volgens Het Vaderland telt de Haagsche afdeeling der Internatiouale thans nog 9 leden, die, naar genoemd blad verneemt, in hun jongste vergadering met hun negenen hun president C. P. Michon hebben afgezet. Uit Stuttgart wordt aan de Külnische Zeitnug het volgende geschreven: „Zooeven zie ik, dat het verhaal van het Zigeuner-congres ook in uw blad opgenomen is, en haast ik mij u mede te deelen dat dit congres in waarheid plaats gehad heeftmaar dat de Zigeuners ontbraken. Een onafzienbare spoortrein bracht de nieuws gierige bewoners van Stuttgart naar de schoone oevers van den Neckar, talrijke voetgangers en rijtuigen, waar onder een van den uitgever eener bekende geïllusteerde eouiant, die zijn teekenaars en een photograpbisch toe stel reeds vooruit gezonden had, bewogen zich naar Unterti'irkheim. Men zag echter geen Zigeuners, geen karren, geen tenten, geen bruine vrouwen, geen naak te kinderen, geen grijzen jubilaris deze bestouden alleen in de verieelding van een grappenmaker, die er in geslaagd was, om alle nieuwsgierigen uit den omtrek samen te brengen. Men lachte elkander uit en tracht e zijn schaamtegevoel te verbergen door den schijn aan te nemen, die plaats slechts bezocht te hebben om het schoone najaarsweer te genieten. De grap is volkomen geluktongetwijfeld tot groote teleurstelling van menigen bezoeker. In afwachting van het graven van een onderzee- schen tunnel, waardoor FrankrijkenEugeland met elkan der in gemeenschap zouden worden gebracht een mid del waaraan sedert de voltooiing van den Alpentunnel naar het schijnt weder ernstiger dan ooit gedacht wordt heeft men, naar verzekerd wordt, met het oog op de wereldtentoonstelling, die in Mei 1873 te Weenen zal worden geopend, het plau opgevat om eene spoorweg- gemeenschap tusschen Londen, Parijs en Weenen in te richten, die het gemak zal aanbieden dat persouen en goederen op dat geheele traject niet van waggon zullen behoeven te verwisselen. Dagelijks zullen er, volgens dit ontwerp, twee spoortreinen op hetzelfde oogenblik I van twee verschillende punten van Londen, de Victoria- station en Sannon-street, naar Dover vertrekken, waar beide treinen aan boord van eene monsterstoombeot zullen worden ingescheept, van uagenoeg gelijke afme tingen als die der Great-Eastern. Die boot zal, dank zij hare reusachtige proportiën, het voorrecht aanbieden dat de passagiers veel minder dan op gewone pakket booten aan de zeeziekte onderhevig zullen zijn. Te Calais zullen er locomotieven aan de beide treinen wor den gehaakt, van welke de eeue over Parijs en den Fransehen Ooster-spoorweg, de andere over Brussel, Keulen, Frauktort enz. naar Weenen zal worden gericht. De britscke ingenieur en architect Scott IiusseJ, die zich op dit oogenblik te Weenen ophoudt ter zake van den aanleg van het aldaar op te richten tentoonstellings gebouw, is, naar men verzekert, tevens belast met bet verwezenlijken van het hierboven omschreven over vaar tspl an. Op het plateau van Champigny bij Parijs, alwaar op 1 en 2 December 1870 zoo hevig werd gevochten, viel dezer dagen een ernstig ongeluk voor. Bij het omploe gen van een akker stooite het ploegijzer op een bom die niet was gesprongen. Terstond had eene ontploffing plaats. Het lichaam vaa den landbouwer werd letterlijk in stukken gescheuid die naar alle richtingen uiteen vlogen. De paarden werden gedood en de ploeg in spaanders geslagen. Te Parijs is een klein vaartuig aangekomen uit Rio Janeiro, genaamd „Paris port de mer." Het is ge bouwd naar de plannen van zekeren kapitein Barazer. Deze had zich ten doel gesteld, om van Parijs eene zee haven te maken, niet alleen door de stad met Dieppe door een kanaal te vereenigen, maar ook door schepen te bouwen van zoo weinig diepgang, dat zij de Seine kondeu opvaren en toch zee zouden kunnen bouwen. Na zijn dood heeft zijne weduwe het voornemen opge vat, om de denkbeelden van haar man ten uitvoer te leggen en zij voert thans het bevel over de „Paris port de mer," die over een maand naar Shangaï zal ver trekken. Zekere Leonce Lacroix te Rouaati had sedert ge- ruimen tijd de vrouw van een slager vervolgd en met den dood bedreigd. Dinsdag ontmoette hij haar in de Rue de la prison,greep haar bij den arm en lo3te een revolver in haar gelaat. De kogel ging door de rechterkaak, en de vrouw, niet doodelijk gewond, nam de vlucht in een winkel. De moordenaar vervolgde haar en loste nog twee schoten op haar, die echter het doel niet troffen. De toegesnelde menigte wierp zich op den man doch zijn buitengewone kracht en lengte stelden hem instaat om te ontkomen. Hij schoot zich twee kogels door den hals die \óor ingingen en in den nek weder uitkwamen. Zoo gewond en hevig bloedende liep hij echter verschei dene straten en pleinen over, naar de kaai van Havre, gevolgd door het volk dat hem niet kon inhalen en terwijl hij ieder die hem naderde met een revolver in iedere hand bedreigde. Onder akelige kreten liep hij naar de Seine, bedacht zich een oogenblik, wierp toen de beide revolvers in het water, nam een mes en, besloten om te sterven, sneed hij de beide slagaders van zijne armen door en sprong in de rivier. Toen men met een sloep kwam om hem te redden, verdedigde hij zich wanhopig, want hij wilde sterven. Men overmees terde hem echter en bond hem de armen met touwen vast, teneinde hem stil te houden. In het gasthuis kwam hij onder geneeskundige behandeling, doch zijn toestand is natuurlijk hopeloos. Iedereen was hevig ontroerd door het afschuwelijke schouwspel waarvan men getuige was geweest. Ther m om etersta Hth 20 Oct. 'sav. LI e. 57 gr. 21 '8morg.7u.56gr.'smidd.lu.GOgr.'sav. 6u.56gr. Stateu-generaal. Over hoofdstuk I der staatsbegrooting is het voorloo- pig verslag, houdende algemeene beschouwingen, uit gebracht. De politieke quaestie werd in alle afdeelingen behandeld. Verscheidene leden verklaarden dat bet tegenwoordig kabinet, wat voortvarendheid op wetge

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1