op zijn vrouw gepleegd, te Rotterdam, op 11 Augus tus jl. De geschiedenis van dezen jongen man is zeer treurig. Den 22" Juli was hij getrouwd met de 20jarige Petro- nella Breetveld, met wie hij voor zijn laatste reis, waar van hij in Juni terugkwam, reeds kennis had gemaakt. De vrouw had intusschen een ongebonden leven geleid en was zwanger, hetgeen zij voor haar bruidegom die haar 400 van zijne spaarpenningen ter hand stelde verborgen hield, en hem 12 dagen na het huwelijk meedeelde. Beschuldigde had alles willen vergeven zoo zijn vrouw beterschap beloofde; maar dit weigerde zij met woord en daad; daar zij zelfs, terwijl haar man het zag, in haar trouwjapon meermalen een huis van ontucht bezocht. De ongelukkige man had zich op raad zijner vrienden als matroos op een Engelsch schip laten aan monsteren. Dat schip vertrok in plaats van 's morgens, zooals bepaald was, eerst des middags. Dien morgen had beschuldigde tot tijdkorting een herberg bezocht en kwam van daar, toen hij zijn vrouw tegenkwam, haar nogmaals verzocht haar levenswijze te veranderen, doch ten antwoord kreeg, dat „zij den beest zou spelen, zoo lang zij wilde, dat hij weg kon gaan, dat zij zich geneerde met hem langs de straat te gaan." Toen liep de maat over. In een zijlaan gekomen van de Baannitloopende op het water, had beschuldigde zijn ontaarde vrouw bij de borst gegrepennedergeworpenmet een mes den hals afgesneden, daarop zich-zelven aan den hals ver wond en toen nogmaals zijn vrouw gewond. Daarop had hij het mes weggeworpen, was als wezenloos tegen den muur blijven staan en had zijn daad erkend, 't Was hem geweest, zeide hij, alsof hij uit een droom ontwaakte. De verklaringen der getuigen waren ten opzichte van het karakter en doorgaand gedrag van den beschuldigde zeer gunstig. Het hot heeft beslistdat de schuldplichtigheid door wettige middelen overtuigend is gestaafd; doch dat het bij het onderzoek der zaak de overtuiging heeft erlangd, dat de opgaven van beschuldigde omtrent hem en de verslagene waarheid bevatten, zoodat het hof een ver zachtende omstandigheid aanwezig acht, welke aanlei ding geeft om een zachtere straf toe te passen dan in het algemeen bij de wet wordt bedreigd. Het heeft Moerke aan het hem ten laste gelegde schuldig ver klaard en veroordeeld tot 5 jaar correctioneele gevan genisstraf. Gemengde berichten. De voormalige Engelsche gezant bij het Nederland- sche hof Andrew Buchanan, die in 1864 naar St. Peters burg werd verplaatst, is thaus benoemd totrBritsch gezant te Ween en. Vanwege het Nijverheids-genootschap te Onder- óendam is aan twee visschers uit Zoutkamp de voor twee jaren uitgeloofde premie uitgekeerd voor het eerste gebruik van hoekwant bij de schelvisehvangst door visschers uit die streken. Door het bestuur der Zouaven-broederschap te Rotterdam is een adres verzonden aan Z. M. den koning van den volgenden inhoud: „Sire! Geven met den diepsten eerbied te kennen het bestuur van de Zouaven- broederschap „Fidei et Virtuti", gevestigd te Rotter dam, en de besturen van de afdeelingen dier vereeniging gevestigd te 's Gravenhage, Gouda en Delft, hebbende ieder voor zich daartoe machtiging ontvangen van de leden hunner corporratiën. Dat de Zouaven-broederschap op nieuw protesteert, en protesteert uit al de kracht van hare katholieke overtuiging en van hare vurige vaderlandsliefde, tegen die alle konings en volksrecht schennende overweldiging en bezethouding van Rome door de troepen en de regeering van koning Victor Emmanuel, tegen de overrompeling van den zwakkeren staat door den machtigeren nabuur. De Zouaven-broe derschap refereert bij deze naar haar protest en adres gericht a qui de droitonder dagteekening van 4 Octo ber 1870." Ten vervolge op vroegere mededeelingen betref fende de 'algemeene internationale tentoonstelling van voortbrengselen van landbouw, nijverheid en schoone kunsten, welke in 1873 te Weenen zal gehouden worden, is in de Staats-courant ter algemeene kennis gebracht, dat door Z. M. den keizer van Oostenrijk eeue tentoon- stellings commissie is benoemd, en dat een programma is vastgesteld, waaraan het volgende is ontleend. De tentoonstelling wordt op 1 Mei 1873 geopend en op 31 October van hetzelfde jaar gesloten. De in te zen den voorwerpen worden in 26 groepen verdeeld, als: lo mijnwezen; 2° land-, bosch- en tuinbouw; 3° chemi sche industrie: 4° voedingsmiddelen enz., als voortbren- selen der nijverheid; 5° weverij en kleeding; 6° leder en caoutchouc; 7° metalen; 8° hout; 9» steen, aardewerk, glas; 10° kramerijen; 11° papiernijverheid; 12" grafische kunsten en teekenwerk; 13° werktuigen en vervoermid delen; 14° wetenschappelijke instrumenten; 15° muziek instrumenten; 16° krijgswezen; 17° zeewezen; 18°burger- lijke en waterbouwkunst en ingenieurs-wetenschap; 19° het burgerlijke woonhuis met zijne inwendige inrich ting en versiering; 20° de boerenwoning met hare inrichtingen en gereedschappen; 21° de nationale huiselijke nijverheid; 22° voorstelling van de werkzaam- j heid der musea voor kunstvlijt; 23° kerkelijke kunst; j 24° voorwerpen van kunst en kunstvlijt uit vroegere tijden, door kunstliefhebbers en verzamelaars tentoonge- j steld; 25° hedendaagsche beeldende kunst^ 26° opvoe ding, onderricht en beschaving. In het jaar 1870 hebben op of nabij de kusten i van Groot-Britannië en Ierland en in de omringende zeeën, dat wil zeggen: in wateren binnen tien Engel sche mijlen van de kust, 1502 scheepsrampen, 612minder dan in 1869, plaats gehad. Dit cijfer is lager dan eenig cijfer sedert 1864, en is 360 minder dan het gemiddelde cijfer der laatste vijf jaren. Bij die 1502 rampen zijn 1865 schepen, metende te zamen 404,000 ton, en aan boord hebbende 16 348 mannen, verloren gegftan of be schadigd. Van deze behooren voor zoo ver men weet, 1552 schepen aan Groot Britannië en zijne aanhoorig- heden de nationaliteit van 42 schepen was onbekend. Het getal aanvaringen heeft 361 bedragen en van de overige 1141 schipbreuken, strandingen enz. hebben 411 tot geheel verlies van het schip geleid. De zeeram pen in Engelsche wateren hebben in 1870 aan 774 men- scben, 159 minder dan in 1869, het leven gekost, en 4654 schipbreukelingen zijn in het eerstgenoemde jaar gered. De Nationale reddingsboot-maatschappij heeft thabs eene vloot van 230 reddingbooten onder haar beheer. In de Feuillede la Guyane Frangaise van den 9cn dezer wordt door bet bestuur van Franscb Guayana gewezen op de gelukkige resultaten, welke de goud exploitatie in die kolonie oplevert. De maatschappij van deMatarony (Apparouague) heeft nauwelijks twee maan den geleden een klomp van 572 grammen ontdekt terwijl de productie van het terrein eene grootere en zelts onverwachte uitbreiding heeft erlangd. Thans is het de maatschappij van Bief (Roura), die het geluk heeft, als proeve van haar reeds verkregen en nog te verkrijgen, succes een klomp inlandsch goud van 1 kil. 507 grammen gewicht te kunnen aanwijzen. Vóór eenige dagen heeft te Parijs de gewone plechtigheid plaats gehad van het uitroepen van den „koning der meloenen" van 1S71; meer dan 50 zeer groote en schoone meloenen waren aangebracht. De bekroonde woog 135,23 kilo bij 1.82 meter omtrek. De vrucht kreeg den naam Cambronne, en werd in optocht rondgedragen. Verkoopïngen en an noeste dingen. De zes ingekomen biljetten voor de gisteren in den Haag gehouden aanbesteding van de doorgraving van den zeedijk bij de buitenhaven te Vlissingen enz. zijn van de volgende heeren.: L. A.van Haaften te Sliedrecht, 249,000; A. Volkert Lz., te Sliedrecht, f 198,800; J. Galman en F. de Jong, te Amsterdam, 198,400; L. Kalis Kz. te Sliedrecht, 204,650; G. M. Sigmond, te Werkendam, 203,300; en H. Schram de Jong, te Slie drecht, 193,700. Tliermometerstaurt. 19 Oct. 'sav. 11 a. 56 gr. 20 'smorg.7u.54gr.'smidd.lu. 63gr.'sav. 6 u.60gr. Üuifcenlanö. Algemeen overzicht. De conveutiën, welke eindelijk te Berlijn tusschen Duitsehland en Frankrijk tot stand gekomen zijn, wor den door beide partijen zeer gunstig opgenomen. De Fransche openbare meening had minder verwacht dan Duitsehland ten slotte toestond, omdat zij zeer goed begreep, hoe moeilijk het was, om met een sterken overwinnaar een traktaat te sluiten, waarbij de voor- deelen van den overwonnene niet geneutraliseerd wor den door de strenge eischen des overwinnaars. Thiers heeft uit erkentelijkheid voor de diensten door den heer PouyeraQuertier in deze aangelegenheid bewezen, hem tot officier vau het legioen van eer benoemd. De officieuse Provincial-Correspondenz zegt over de conventiën het volgende: „De nieuwe overeenkomst met Frankrijk is, zooals ook de troonrede aanduidtin de. eerste plaats een nieuw bewijs voor bet vertrouwen der Duitscbe regeering op de voortdurende ontwikke ling van den inwendigen toestand van Frankrijk, wat de openbare rust en de hechtheid der regee ring betreft. Zonder dit vertrouwen zou onze regeering om politieke en financieele redenen er niet in hebben kunnen toestemmen, om afstand te doen van het pand, dat zij in het bezethouden der zes departementen bezat, tegen eenvoudige financieele waarborgen. Zij zou bovendien de in het verdrag vastgestelde waarbor gen niet als zoodanig beschouwd hebben, wanneer zij geen vertrouwen had in den goeden wil, de kracht en het bestaan der regeering van Frankrijk. Dit stoffelijk be wijs voor de kalme verwachting der Duitsche regeering dat onze betrekkingen tot Frankrijk ten slotte zeer gun stig zullen wordeu, is tegelijk de meest waardige en doeltreffende beantwoording van de hartstochtelijke en vijandige stemming, welke zich in Frankrijk hier en daar nog openbaart." Heeft Frankrijk alle reden om zich te verheugen over de gunstige bepalingeu in de conventiënhet officieuse Berlijnsche blad herinnert de Fransche natie er nog eens aan, hoeveel dank zij daarvoor aan de grootmoe dige Duitsche regeering verschuldigd isDe Provin cial-Correspondenz geeft zich alle moeite, om Frankrijk de groote onderscheiding te doen gevoelendat men in Duitsehland vertrouwen in Frankrijk steltHet is waarlijk alsof de voordeelen slechts aan Fransche zijde zijn en de Duitsche regeering met grootmoedige zelf verloochening hare waarborgen prijs gaf, om Frankrijk gunsten te bewijzen. Van de Duitsche belangen, bij deze conventiën gewaarborgd, spreekt het officieuse blad in het geheel niet. Eu toch zijn zij niet gering. In de eerste plaats kunnen terstond 30 a 40,000 man naar hunne haardsteden gezonden wordenverder kan de Duitsche industrie zich langzamerhand aan de concur rentie van de industrie der nieuwe rijksprovincie ge- gewennen en eindelijk ontvangt Duitsehland reeds 15 Januari a. de eerste betaling van het vierde milliard, dat eerst den 1™ Mei vervalt. Frankrijk heeft daarte genover het voordeel, dat zes departementen niet meer het tooneel van voordurende onrust en twist zijn en dat het door de opheffing der bepaling betreffende de waarborgende handelshuizen 12 millioen aan provisie minder betaalt; die voorrechten koopt het echter voor een belangrijke vermindering barer inkomende rechten, voor een vervroegde betaling van het vierde milliard, waarvan zij toch ten volle de rente tot 1° Mei betalen moet. Beide partijen staan dus vrij wel gelijk, en aller minst geven de bepalingen der overeenkomst aan de officieuse Duitsche pers het recht, om aan Frankrijk voor te schrijven hoe dankbaar het wezen moet. Men vergeet in Duitsehland maar al te zeer dat voor de Duit- schers de reden voor de vijandelijke stemming in Frank rijk niet bestaat. Bebalve de smaad van de nederlaag is ontevredenheid in het land, dat 5 milliarden betaalt, natuurlijker dan in dat waar ze ontvangen worden. De Engelsche aristocraten gaan steeds voort met te protesteeren tegen het gerucht eener coalitie met de ar beidende klassen. The Times van eergisteren bevat niet minder dan vier zulke protesten. Daily Telegraph zegt dat niettegenstaande al deze verklaringen éen feit vaststaat, namelijk dat een of meer invloedrijke mannen der concervatieve partij beproefd hebben eene toenade ring met de arbeidende klassen tot stand te brengen. Dit blad, hetwelk voor een orgaan van den Engelscben 'premier, den heer Gladstone, doorgaat, wijdt hieraan een lang artikel, waarin het alle hulde brengt aan het plan. Ten slotte blijkt echter dat al die lof slechts uitgespro ken wordt, om den liberalen het wapen in de handen te spelen, dat door de tories tegen hen gesmeed was. Het voordeel van een tegemoetkomen aan de wenschen van den werkman wordt door Daily Telegraph duidelijk aangetoond, terwijl het blad daarbij betuigt, dat uit den aard der richtingen de liberale partij de natuur lijke bondgenoote der arbeidende klasse is. Wanneer dit artikel de denkbeelden van Gladstone uitdrukt, dan kan men voor de sociale quaestie in de volgende zitting meer van het ministerie verwachten, dan in het afgeloopen jaar het geval was. Geeft Daily Telegraph daarentegen Gladstone's meeniüg niet weër, dan zal het der liberale regeering een aanwijzing zijn, om aan dit onderwerp bijzondere aandacht te wijdeD, daar de arbeidersquaestie ongetwijfeld een hoofdrol bij de aanstaande verkiezingen zal vervullen. De Duitsche rijksdag heeft in zijne zitting van gis teren met 205 vau de 212 3temmen tot president her kozen den heer Simson en voorts tot vice presidenten de heeren von Hohenlohe en von Weber.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2