MIDDEL Bli RGSCI IE Zaterdag 187!. COURANT. 2! October. Openbare aanbesteding. ©mtenlrtitö. S°- 251. 1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sleliskerke zullen op Woensdag 8 November 1871, des voormiddags te elf uren, in de Gemeentekamerin het openbaar, onder nadere goedkeuring, bij enkele inschrijving, op gezegelde bil jetten, trachten aan le besteden Het bouwen van een nieuw Schoollo kaal en het inrichten van een Onder wijzers-woning en Gemeentekamer, met bijlevering der benoodigde mate rialen en gereedschappen. Het Bestek en voorwaarden der aanbesteding liggen van heden ter inzage in de Gemeentekamer, terwijl alle inlichtingen kunnen verkregen worden bij den heer C. L. van so rob, te Middelburg, door wien op Woens dag den 26 October 1871, des middags te twee ure, locale aanwijzing zal worden gedaan. De Biljetten vau inschrijving moeten op den dag vóór de aanbesteding uiterlijk voor twee uren 's middags worden ingeleverd in een bus, welke te Meliskerke in de gemeentekamer zal voorhanden zijn. Meliskerke 20 October 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. D. SPRENGER, De Secretaris. F. DE KEIJZER. Middelburg 20 October. De gemeenteraad alhier zal op Dinsdag a.; des voor- middags te half elf uur, een openbare zitting houden ter behandeling der volgende zaken: missives gedepu teerde staten goedkeuring raadsbesluiten voorstel bur gemeester en wethouders uitgifte in erfpacht van ge meentegrond Noordbolwerkovereenkomst met het rijk, onderhoud enz. voetbrug over het stationsterrein, voorwaarden tolverpachting op den straatweg naar Vlissirigen; gemeentebegrooting 1872 met alle daartoe behoorende stukken: voorstel vandeheeren Snijders c.s. concept verordening plaatselijke directe belasting. Henoom ingen en beslui (en. ridderorden. Vergunning verleend aan C. L. H. Hqllman, uitgever van den Courrier de la Meuse, wonende te Maastricht, tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van Niohan Iftihar, hem door Z. H. den bey van Tunis geschonken. belastingen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, met aanspraak op pensioen, aan C. Dominicus, te Kruin ingen, ais ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen voor Kruiningen, Krab- beudijke, Waarde, Yerseke, Schore en Vlake, en die kantoren als zoodanig opgeheven; en ingesteld een nieuw ontvangkantoor te Kruiningen, voor de gemeen ten Kruiningen, Krabbendijke, Schore, Waarde en Yer seke, met bepaling dat het ontvangkantoor Kruiningen zal ressorteeren onder Hansweert. commissarissen des konings. Op de meest eervolle wijze ontslagen mr. J. Loudon als commissaris des konings in Zuid-Holland. rechterlijke macht. Benoemd tot raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Friesland uw. M. van Heioma, thans president der arrondissements-rechtbank te Sneelc, ea tot president der arrondissements-rechtbank te Sneek mr. J. J. Bolman thans rechter in die rechtbank. tellgkaphië. Eervol ontslag uit zijne betrekking ver leend aan den telegrafist 3^ klasse K. P. J. Stakman Bosse. KOLOMëN. Tijdelijk belast met de waarneming van I het ambt van gouverneur der Nederlandsche bezittingen I ter Kuste van" Guinea J. H. Fergusongezaghebber van Bonaire, thans met verlof hier te lande.* Ouderwijs. Terwijl door den minister van binnenlandsche-zalcen herhaaldelijk vrijstelling is verleend van het doen van het admissie-examen aan jongelingendie in bezit zijn van een diploma van goed afgelegd eindexamen der hoogere burgerscholen, is onlangs op verzoek om vrij stelling, aan twee jongelieden te Groningen, die even eens in bezit zijn van een bovengenoemd diploma, te kennen gegeven, dat hun verzoek nog niet kan worden ingewilligd, en dat daarop dient te worden terugge komen door de belanghebbenden als zij op het punt zijn hun eandidaats-examen in de wis- en natuurkunde af te leggen. Wat den minister tot het nemen van dergelijk besluit heeft geleid, is niet duidelijk. Wellicht wil hij de zeker heid hebben, dat van de vrijstellingen geen misbruik worde gemaakt. (Eet Vaderland Marine on leger. De luitenant ter zee 2' klasse S. H. Binkes, laatst ge diend hebbende op Zr. Ms. schroefstoomschip de Amstel, gestationeerd te Curasao, en van daar den 9en dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non activiteit gesteld. De minister van marine brengt in de Staats-courant van heden ter kennis van belanghebbenden datnaar aanleiding van de ontvangen gunstige berichten omtrent de cholera te SSt. Petersburg, de vroeger voorgeschreven quarantaine-maatregelen worden opgeheven voor de schepen die na den 20o September jl. die plaats verlaten hebben. Koloniën. Bij het ministerie van koloniën is een telegram ont vangen, houdeude het bericht dat de telegrafische ver binding tusscben Java en Sumatra op den 12'" dezer is tot stand gekomen. (Staats-cour.) Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft gisteren de volgende vonnissen uitgesproken. Jannis JanS'-n, oud 21 jaren, arbeider te Zuidzande, was beklaagd dat hij den. 8e« September jl. in de her berg van A. Eversdijk onder Oostburg I. van Aalst een stoot op de borst gegeven, op het hoofd geslagen en met een scheêmes drie sneden toegebracht heeft, ten gevolge waarvan de aangevallene twaalf dagen verhin derd is geweest zijn werk te verrichten. De beklaagde is schuldig verklaard aan bet moedwillig toebrengen van slagen en kwetsuren, waardoor geen ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan, en veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, eene geldboete van f 8 en in de kosten. Anthonus Christianas Cornell's Rikmansoud 13 jaren, wonende te Middelburg, was beklaagd van het desbewust gebruik maken van een valsch onderhandsch geschrift, gepleegd met oordeel des onderscheids. De beklaagde kocht bij den winkelier J. Compter alhier herhaaldelijk winkelwaren, om die elders uit te verten, doch kon in de maand Juli jl. geen goederen van dien winkelier die inmiddels voor den beklaagde was gewaarschuwd en tevergeefs op betaling wachtte meer krijgen zonder betaling, tenzij de vader van den beklaagde zich borg stblde voor de betaling van het verschuldigde bedrag, zijnde f 36.89-. Tot dat einde gaf Compter hem den 5" Juli een briefje, waarvan de inhoud luidde: dat de ondergeteekende erkende borg te zijn voor zijn zoon Anthonie voor eene som van /36.89J voor geleverde winkelwaren, onder belofte die som den volgenden Dinsdag te zullen betalen. Dit briefje moest de beklaagde door zijn vader doen teekenen en dan kon hij de verlangde goederen krijgen. De beklaagde nam j het mede en begaf zich in de richting van Nieuwland, waar zijn/vader aan het werk was, doch buiten de Havenbarrière gekomen zag hij een jongen, wien hij vraagde of hij schrijven kon en na een bevestigend ant woord ontvangen te hebben verzocht den door hem genoemden naam zijns vaders eens op dit stukje papier (het bewuste briefje, maar zoodanig gevouwen dat niet zichtbaar was dat daarop iets geschreven stond) te schrijven, daar hij-zelf niet schrijven kon. Aan dit verlangen werd, met potlood, voldaan waarna de be klaagde ook zijn naam op een ander stukje papier zette, zeggende: „Ik schrijf nog beter dan jij." Met het alzoo valschelijk ondeiteekende briefje begaf hij zich naar den winkelier Compter, die geen kwaad vermoeden had, de verlangde winkelwaren afgaf en ook nu tevergeefs op betaling wachtte. In overeenstemming met het requisitoir van het open baar ministerieis de beklaagde schuldig verklaard aan het desbewust gebruik maken van een valsch onder handsch geschrift, gepleegd met oordeel des onderscheids, en, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf in eenzame opsluiting te ondergaan benevens in de kosten. Jozina Manhave, oud 22 jaren, dienstbode, was be klaagd dat zij den 7«q November 1870, tijdens zij ia dienst was bij J. Ie Rooy, te Oostburg, een baai- door haren meester ter bezorging gegeven met letters gemerkten graanzak niet bezorgd, maar arglistig terug gehouden en ouder een kist verborgen heeft; alsmede dat zij in den loop van 1870 ten huize baars voornoem den meesters zoowel ten uadeele barer meesteres als ten nadeele van een aldaar inwonenden heer, verschillende linnen goederen arglistig weggenomen en zich toege ëigend heeft. Zij is schuldig verklaard aan 1° misbruik van vertrouwen, 2° diefstal door een loonbediende ten nadeele van haren meester en 3° diefstal door een loon bediende ten nadeele van iemand die zich in het huis haars meesters bevond; en, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden voor wat de laatste twee feiten betreft, veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf, in eenzame opsluiting te ondergaan, eene geld boete van f 12.50 en in de kosten. Petrus Cornells Dieriks, oud 23 jaren, metselaar te IJzendijke, was beklaagd dat hij den 6en Augustus jl. op de openbare straat te IJzendijke beleedigende woorden zou hebben gebezigd ten aanzien van A. Ie Roy, doch zijne schuld is niet wettig bewezen verklaard, zoodat hij is vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. Petrus Johannes Baale, oud 15 jaren arbeider te Groedewas beklaagd dat hij den. 18co Augustus jl. op den openbaren weg onder Groede Julie Bert met een boomtak een slag toegebracht en dreigend gezegd heeft: „maak datje wegkomt, of ik sla je dood! Hij is schul dig verklaard aan 1° het moedwillig toebrengen van slagen, waardoor geen ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en 2* mondelinge bedreiging van moord onder voorwaardenbeide feiten met oordeel des onder- scheids; en veroordeeld tot 6 dagen gevangenisstraf, f 1 boete en in de kosten. Johanna Boerjan, arbeidster te Sluis, was beklaagd dat zij den 8cn September eene buurvrouw in den gang- der gemeenschappelijke woning beleedigend heeft uitge scholden voor „oude h Zij is bij verstek schuldig verklaard aan het in 'topenbaar beleedigend uiten van smaad- en scheldwoorden en veroordeeld tot eene geld boete van 8, alsmede in de kosten. Johannes Nortier, oud 33 jarenarbeider te Oost burg, was beklaagd dat hij deu 30» Augustus jl. van een stuk land onder Schoondijke ten nadeele van J. Babijn arglistig heeft weggenomen eu zich toegeëi gend een bombazijnen vest met een daarin aanwezigen zakdoek, samen ter waarde van 1.60. Hij is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en in de kosten. Gisteren heeft het provinciaal gerechtshof in Zuid- Holland uitspraak gedaan in de zaak vau den matroos J. H. Th. Moerke, oud 30 jaren beschuldigd van moord

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1