öuitmlcmü. aan de liberale beginselen die men in Indië heeft willen invoeren. Na replieken worden de algemeene beschouwingen gesloten. Op voorstel van den heer van de Putte komt het eerst hoofdstuk II: uitgaven in Indië, in behandeling. De eërste 5 artikelen worden aangenomen. Bij art. 50,000 (kosten wegens uitzending van ambtenaren) betwist de heer Nierstraszket nut en de noodzakelijkheid van die uitzending. De minister antwoordt dat er voorziening noodig is, nu de Indische ambtenaren toonen betgeen op financieel terrein van hen gevorderd kan worden, niet te kunnen verrichten. Het art. Ga wordt daarop aangenomen met 44 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren: van Nispen, Hoffman, Kien, Nierstrasz, Heemskerk Az. en C. van Nispen. De commissie voor de geloofsbrieven van den heer van Lijnden brengt verslag uit enop haar voorstel wordt tot toelating van dat lid besloten. Gemeenteraad Tan Vlissingen. Zitting van Zaterdag 14 October. Aanvulling veror dening zeemans- en visscbcrsbeurs; voorstel leenbank; voortvaarden verpachting tollenvoorstel herstel kaai muren besluit aankoop terrein schoolgebouw; dankbe tuiging onderwijzers voorstel geldbelegging goedkeuring rekeningen; behandeling gemecutcbegrooting iS72. Voorzitter de heer Winkelman. Na goedkeuring der notulen van het verhandelde in de zitting van 25 September jl., stelt de voorzitter voor om, naar aanleiding van het in genoemde zitting geno men besluit, aan art. 9 der verordening voorde zeemans- en visschersbeurs toe te voegen de volgende woorden „Dit artikel is insgelijks van toepassing op de binnen- en buitenloodsen, zoomede op de bemanning der loods-en lichtschepen." Zonder beraadslaging wordt deze bijvoeging goedgekeurd. In de vorige zitting is ook aangehouden de beslissing over de tweede alinea van het voorstel van den heer Kleijnhens met betrekking tot de leenbank, namelijk om den beleener vergunning te geven tot het gesplitst terughalen zijner panden, mits daarop meer dan 1 is beleend eu het overblijvende nog eene waarde heeft van minstens 50 cent. De beer Kleijnhens verklaart echter, dat het hem bij nader inzien beter is voorgeko men die .alinea in te trekken, daar het doel toch op an dere wijze kan bereikt worden, zoodat dit voorstel ver der geen punt van beraadslaging uitmaakt. De voorwaarden van verpachting van de tollen op den MiddelburgVlissingschen rijweg, gelijk aan die van het vorige jaar, zijn zonder bedenking goedgekeurd. Ten aanzien van de calimiteit aan den kaaimuur inde Engelsche kaai bij het arsenaal is door de heeren de Kruijff en Scbraver, in overleg met den gemeentebonw- meester, een rapport uitgebracht, waarin zij voorstellen om, in plaats van eenen nieuwen muur te maken, den bestaanden muur af te breken ter diepte van de tegen woordige ontgraving en eene puinglooiing te maken tot aan den muur bij de Roode brug onder éen talud. De commissie van fabricage heeft zich met dit voorstel vereenigd. Volgens eene door den gemeentebouwmees ter gemaakte begrooting zullen de kosten hiervan f 2600 bedragen. De voorzitter betoogt, ook met het oog op andere calamiteiten aan de kaaimuren, de wenschelijkheid der aanneming van het gedane voorstel. Voorts antwoordt hij, op eene daartoe strekkende vraag van den heer Kleijnhens, dat onder die f 2600 ook begrepen zijn de kosten van steigers voor de loodsbooten. De heer Kleijnhens vraagt of tegen de uitvoering van het voorstel der commissie geen bezwaar zal bestaan bij het departement van oorlogaangezien het arsenaal nog aanwezig is? De heer Verkuyl Quakkelaar zegt dat het hem niet duidelijk is welke aanmerking het departement van oorlog zou kunnen hebbenwant de gemeente is niet verplicht een muur te maken ten behoeve van het arse naal; veeleer zou de gemeente zelfs van het rijk tege moetkoming kunnen vragen wegens het gevaar voor benadeeling door het laden en lossen van zwaar geschut veroorzaakt. De voorzitter merkt op dat de nu voorgestelde maat regel slechts provisioneel is en men later, bijvoorbeeld na verloop van eeu paar jaren als de noodzakelijkheid daartoe blijkt, een nieuwen muur zal bouwen. De heer Laernoes acht het ook wenschelijk, den muur voorloopig at te breken volgens de aangegeven wijze. De heer Kleijnhens kan voorshands zijne stem niet geven aan eene uitgaaf van f 2600 als provisioneelen maatregel, als men later toch iets anders en beters moet maken. Evenals altijd wil hij ook nu liever ineens goed werk doen uitvoeren. Bovendien wordtbij aanneming van het voorstel, een voornaam gedeelte der gemeente ontsierd. De voorzitter releveert dat een nieuwe muur f 32,775 zou moeten kosten. De heer Schraver is het niet eens wet den heer Kleijnhens, die meent dat de nu voorgedragen f 2600 in het water zouden zijn geworpen als later een nieuwe muur noodig mocht blijken. De renten toch van een kapitaal als voor een nieuwen muur wordt vereischt bedragen in twee jaren veel meer dan de ko3ten der nu voorgestelde voorziening. De heer van Uije Pieterse merkt op, dat de voorzitter wel heeft gesproken van een voorloopigen maatregel doch het volstrekt niet zeker is datals dit voorstel wordt aangenomen, later een nieuwe muur zal gebouwd worden: dit zal eerst geschieden als de volstrekte nood zakelijkheid daartoe zal gebleken zijn. Ilij heeft ook het oog op het naburige Middelburg, waar tegenover de loskade eene steenen glooiing gelegd is, zijnde ook in een aanzienlijk deel der gemeente; waar rijken gemeente daartegen geen bezwaar hebben gemaakt meent hij dat daartegen ook te Vlissingcn wel geen bezwaar kan bestaan. De heeren LaernoesVerkuyl Quakkelaar en J. G. Hector verklaren zich achtereenvolgens voor het gedane voorstelhetwelk daarna in stemming gebracht en aangenomen wordt met 14 stemmen tegen 1die van den heer Kleijnhens. Geschiedt voorlezing van een missive van den minis ter van financiën, die op een door burgemeester en wethouders tot hein gericht verzoek zich bereid heeft verklaard het terrein van het kruitmagazijn te Vlissin- gen, tot het bouwen eener school, voor f 300 aan de gemeente te verkoopen, nadat het magazijn zelf verkocht zal zijn. Op voorstel van burgemeester en wethou ders wordt zonder hoofdelijke stemming besloten dit aanbod aan te nemen. Eene dankbetuiging van de onderwijzers Sitsen en van Kamer voor hunne benoeming in de vorige zitting wordt voor kennisneming aangenomen. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt besloten eene som van f 1001,64, de opbrengst van een onlangs verkochte wei, welke niet tot de gewone inkom sten behoort, te beleggen op het grootboek der werkelijke schuld. Overigens worden de volgende rekeningen over 1870 vastgesteld: van het arm-gast- en weeshuis, ontvang ƒ38,582.89], uitgaaf 30,832,92}, goed slot f 7749.97; van het algemeen armbestuur, ontvang 15,010.62, uitgaaf 14,582.35}goed slot 428.26}; van het evangelisch lntbersch armbestuur, ontvaDg f 1243.52, uitgaat 1252.71, nadeelig slot f 9.19; van het rooinsch-katholiek armbestuur, ontvang 3343.52, uitgaaf f 3674.62, nadeelig stot 331.10; van de kamer van koophandel en fabrieken ontvang 300.09}uitgaaf f 292.73} goed slot 7.36; van de schutterij (voorloopig vastgesteld), ontvang 3265.29}, uitgaaf 2137.55}goed slot 1077.74; van den Ylissingen—Koudekerkschen weg, ontvang f 834.41}uitgaaf f 183.20, goed slot 651.21}hetwelk in de kas van den ontvanger is gelaten tot het doen van belangrijke herstellingen aan dien weg. Alvorens wordt overgegaan tot de aan de orde zijnde behandeling der geraeentebegrooting voor 1872, wordt eene beslissing genomen omtrent de al of niet heffing of vermindering der gemaalbelasting, en geschiedt voorle zing van het daartoe betrekkelijk gedeelte van het rap port der commissie van onderzoek der begrooting. Bij brief van gedeputeerde staten van Zeeland van 14 Juli jl. werd te kennen gegeven, dat de minister van staat en van binnenlandsche zaken de vraag had gesteld: 1°. Of de wijziging der armenwet de kosten van het ar menwezen in het vervolg niet zal verminderen? 2°. Of, daar die kosten voor 1871 reeds 2000 lager zijn ge raamd dan zij in 1869 hebben bedragen de gemaalbe lasting niet met dat bedrag of met hetgeen voor arm wezen minder noodig mocht zijn, kan worden verlaagd? 3°. Zoo dit onmogelijk is, of dan die som besteed zou kunnen worden om de leening, voor de oprichting en exploitatie der gasfabriek aangegaan.spoediger af te lossen en met hetgeen daardoor vrij valt de gemaalbe lasting niet kan worden verminderd? Bij de beantwoording dezer vragen vestigde de com missie ook het oog op de toekomst, en wel op de eerstvolgende tien jaren. Eerst na verloop van mins tens tien jaren zal, naar hare meening, een vaste toe stand voor de gemeentefinauciën gevestigd zijn, een toestand die door handel en nijverheid als gevolg van de in aanbouw zijnde grootsch rijkswerken zal kunnen verkregen worden. Oppervlakkig beschouwd, acht de commisie het ver blijdend dat de 2e afdeeling van hoofdstuk VIII derge- meentebegrooting voor 1872 (armen) met 4841.78 min der is uitgetrokken dan voor het loopende dienstjaar. Zij zegt „oppervlakkig beschouwd," omdat naar hare over tuiging begrootingen der armbesturen niet mogeD /e:den tot geheele of gedeeltelijke afschaffing der gemaalbelas ting, aangezien het goed slot der rekening over 1870 van het arm-gast-en weeshuis, waardoor bovengenoemd minder uitgetrokken bedrag voornamelijk ontstaat, slechts het gevolg is van toevallige omstandigheden, waaronder de verpleging van een zestigtal aan de pok ziekte lijdende Atnerikaansche schepelingen een voor name plaats inneemt. Bovendien zullen de steeds stij gende prijzen der levensmiddelen ongetwijfeld voor 1872 meer uitgaven vorderen dan daarvoor op de be- giooting van bet arm-gast- en weeshuis is uitgetrokken, zoodat het te vreezen is dat bij eenigszins strengen win ter de werkelijkheid een geheel ander resultaat zal op leveren dan nu de schijn doet vermoeden. Voorts merkt de commissie op, dat de gewijzigde armenwet, zoolang de haven-, kanaal- en spoorweg- werken in uitvoering zijn, voor Vlissingen groote uit gaven zal vorderen, daar de werklieden, als er'swinters wegens de weersgesteldheid niet gewerkt wordt, spoedig gebrek hebben en de gemeente bun dan van alles moet voorzien. Afschaffing of vermindering van de gemaalbelasting moet noodwendig verhooging van den hoofdelijken om slag ten gevolge hebben. Nu reeds wordt de hoofdelijke omslag door velen in de gemeente ^eene zeer drukkende belasting" genoemd. Wordt die belasting opgevoerd, om de gemaalbelasting te kunnen verminderen, dan verwacht de commissie dat vele de gemeente metter woon zullen verlaten', daar tusschen de 6 en 7 percent van het inkomen aan hoofdelijken omslag zou moeten geheven worden, eene heffing die, voor zooveel haar bekend is, in geen enkele gemeente van Nederland gevorderd wordt. Men denke bier, zegt zij, s'.ecbts aan de in Vlissingen gevestigde gepensioneerden van den staat, die te zauien aan pensioen alleen een inkomen vertegenwoordigen van meer dan ƒ60,484, of nagenoeg 7} percent van het belastbaar inkomen van de in den hoofdelijken omslag aangeslagenen. Gedeeltelijke afschaffing van gemaalbelasting heeft ook het groote bezwaar, dat de kosten van toezicht op de invordering niet evenredig kunnen verminderen, maar als voor het geheel moeten blijven bestaan. Ook is aanvankelijk voor de toekomst vermindering van gemaal belasting, volgens de commissie, niet aan te raden, om de volgende redenen. De kaaimuren en be schoeiingen zijn ja, in een goeden staat van onderhoud voor hen die ze niet van nabij kennenmaar die meer van de zaak kennen weten dat zij, in zulk een staat zijn, dat de tijd van geheele vernieuwing niet ver verwijderd meer is. Zij stipt slechts aan den muur in de Koopvaardij- haven en de beschoeiing aan de Rommelkaai, die beide bezweken zijn. Voorts wijst zij op de gasfabriek, die spoedig belangrijke kosten ter herstelling zal vorderen. De totale vernieuwing van een of ander, gevoegd bij den voorgenomen bouw van een schoollokaal met onder wijzerswoning, waartoe moet worden overgegaan, zullen waarschijnlijk ten gevolge hebben, dat de ge meente eene leening zal moeten aangaan van minstens 100,000. Maar om die leening te sluiten moet de leening voor de gasfabriek geheel en al zijn afgelegd. Het ver blijdde de commissie, dat die aflossing in de begrooting voor 1872 is opgenomeD. Op grond van een en ander adviseert zij ten slotte om te besluitengeen vermindering van gemaalbelasting voor te dragen en de leening der gasfabriek ten spoe digste af te lossen, Deze conclusie wordt zonder discussie met algemeene stemmen aangenomenzoodat in dien geest op de ontvan gen missive zal worden geantwoord. Het verdere deel der zitting was gewijd aan de behan deling der gemeentebegrooting voor 1872. Het verslag daarvan is opgenomen in een bijvoegsel ten behoeve van de geabonneerden in Middelburg en omstreken. Algemeen overzicht. De qnaestie der gesloten convention tusschen Frank rijk en Duitschland blijft nog steeds in enkele détails onder een sluier verborgen. Het korte bericht daaromtrent uit bet Journal officiel, aangevuld door het verslag van het verhandelde in de vergadering der permanente com missie, meend j mea voldoende, om met de gesloten

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2