MIDDELBURGSCHË 248. Woensdag 1871 COURANT. 18 October. Bij dit nommer ontvangen de geabonneerden in deze gemeente en omstreken een bijvoegselinhou dende het vervolg van het verslag der zitting van den gemeenteraad van Vlissingen van 14 October (behandeling gemeentebegrooting 187 2). Middelburg 17 October. In de zitting van heden der tweede kamer hebben de heeren Zylker en van Lijnden van Sandcnburg zitting genomen. De behandeling der Indische begrooting is gevorderd tot art. 73. In de zitting van morgen wordt de beraad slaging over de geniewerken aangevangen. Jl. Zaterdag hebben de minister van justitie en de hoofdinspecteur der gevangenissen, mr. Greveling, het huis van arrest te Goes geïnspecteerd. Tevens bezich tigden zij de putboring die bij de gevangenis geschiedt. Volgens de Goessche courant was het resultaat der ge houden inspectie zeer bevredigend. Na den afloop van het onderzoek werd den minister en den inspecteur een collation aangeboden, waartoe ook genoodigd waren de president der rechtbank en de officier van justitie, benevens de geestelijken die aan de inrichting dienst doen. Des avonds te 6 uren ziju de ministèren de inspecteur per spoortrein weder vertrokken. Onderwijs. De uitslag van de jl. Zaterdag in den Haag geëindigde akte examens voor het middelbaar onderwijs wat betreft de afdeeling wis- en natuurkundige wetenschap pen enz., is als volgt: wiskunde K 1, toegelaten 5, en afgewezen 9, terwijl 4 zich onder het examen terug trokken; wiskunde K 5, toegelaten 0, afgewezen 2; mechanica K 2, toegelaten 1, afgewezen 0; natuurlijke historie, toegelaten 4, afgewezen 2; zeevaartkunde, toegelaten 1 en 1 afgewezen; handteekcnentoegelaten 12 en afgewezen 5, terwijl 3 zich terugtrokken; recht lijnig teekenen, toegelaten 3, afgewezen 5, terwijl 2 zich terugtrokken boetseeren toegelaten 0 en afge wezen 0, daar de eenige opgekomen candidaat zich onder het examen terugtrok. Onder de geslaagden voor de natuurlijke historie en voor het handteekenen behoorde éen vrouwelijke candidaat. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Poortvliet, door den heerG. J. Noomen, te Bruinisse. Andermaal bedankt voor het beroep naar Bode graven door den heer A. Brink, predikant bij de christelijk gereformeerde gemeente te Neuzen. Ter vervulling der vacature ontstaan door het aan den heer Th. Fruin verleend emeriaat en voortdu rende door het bedanken van dr. G. J. Vos, predikant te Goes, is gisteren avond door het kiescollege der Neder- duitsche hervormde gemeente te Dordrecht het volgende zestal van predikanten samengesteld: de heeren B. Mossel, te Renkum; J. P. Nonhebei, te Middelburg; P. S. van Konkel, te Zutfen; L. Schouten, te Harder wijk ;H. W. F. Verhoeff, te Charlois, en C. de Wilde, te Schiedam. Marine en leger. De luitenant ter zee 1« klasse C. ten Bosch wordt met den 1«d November a. geplaatst In de rol van Z<*. M». wachtschip te Hellevoetsluis en gedetacheerd op Zr. M». flotille-vaartuig Hector. Staatscour Gemeiigde berichten. Zaterdag-middag is te 's Gravenhage aangekomen en aan de hotels Bellevue en Poulez afgestapt een gezel schap JapanneezeD, bestaande uit negen personen. Men verneemt dat het door het Japansche gouvernement is uitgezonden met het doel om wetenschappelijke nasporin gen in Europa te doen. Het Vaderland De gemeenteraad te Meppel heeft, na jarenlange onderhandelingen, aan de katholieken aldaar subsidie gegeven voor een afzondelijke begraafplaats. Eergisteren heeft te Utrecht eene vergadering plaats gehad van eenige heeren uit verschillende plaat sen des lauds, ter bespreking van een plan tot oprich ting van eene maatschappij tot landontginning in Cali- fornie. Verschillende deelhebbers hebben het voorne men, om zich op de door die maatschappij aan te koopen gronden te vestigen, terwijl anderen de zaak door hun geld wenschen te steunen. De regeling der noodige voorbereidende werkzaamheden is opgedragen aan de heeren B. van der Feen te RenkumJ. A. Obreen, lc luitenant der infanterie te Bredaen dr. H. llartog Heys van Zouteveen, te Delft. In Weenen dry ft men de zorg voor de goede zeden nog verder dan te Goes. De hof organist Bruckner is uit zijne betrekkiug van onderwijzer in de orgelmu ziek aan het Paedagogiutn ontslagen, omdat hij tot een zijner leerlingen: „lief kind" gezegd heeft. Nieuws v. d. da ff.) Volgens gisteren bij de stoomvaart-maatschappij Nederland ontvangen telegram, dato Batavia 15 dezer, is het stoomschip Prins van Oranje op dien datum naar Nederland vertrokken met een volle lading en een aantal passagiers. Na een levendig debat heeft de gemeenteraad van Groningen met 13 tegen 9 stemmen besloten, dat de vaceerende betrekkiug van rentmeester der stadsveenen enz., hoewel met gewijzigde instructie, weder zal worden vervuld. Het Utrechtsch dagblad erneemt dat het bericht in de Groninger courant en het Nieuws van den dag, dat de heer Richard Hol tot directeur van het conser vatoire te Gent zou zijn benoemd, welk bericht ook wij gisteren hebben opgenomen niet juist, minstens voorbarig is. Tliermoiiieterstand. 16 Oct. 'sav. 11 u. 47 gr. 17 'smorg.7 u.47gr. 'srnidd. lu. 56gr.'sav. 6 u.52gr. Stateii-gelie raai. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 16 October, -s* Behandeling der Indische bcgrooting. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van den heer van Lijnden. De algemeene beschouwingen over de Indische begrooting worden aangevangen door den heer Gevers Deynoot, die het nut van vaststelling der Indische begrooting bij de wet betoogt, maar ook de schaduwzijde daarvan erkent, voornamelijk gelegen in het treden in te veel detailswaardoor de behandeling vertraagd wordt en Indië niet genoeg in Indië zelf kan bestuurd worden. Veel ware te voorkomen wanneer meer globale begrootingen werden voorgedragen. In Indië heeft men volgens spreker blijken gegeven niet op de hoogte te ztjn van ee..^ goede comptabiliteit. Hij keurt daarom uitzending van bekwame ambtenaren naar ginds goed, mits deze worden voorzien van gestrenge instructiën. Hij beklaagt zich over het vele geld dat steeds op aanvraag van het Indisch bestuur is toegestaan voor openbare werken, waarvoor echter zoo luttel tot nogtoe is tot stand gebracht. Hij vestigt bepaald de aandacht op de noodzakelijke verbetering van de havens te Batavia en te Samarang, op de verbetering van de kustverlichting en het gevangeniswezen. Hij wijst op het voorbeeld van Singapore, waar de Britsche rtgeering voor de gevan genen eene uitnemende gevangenis heeft doen oprichten. Voor de inrichting van het defensiewezen acht hij ook in de eersteplaats uitbreiding der communicatiemiddelen noodig. Na op meer doortastend handelen te hebben aangedrongen, verklaart hij zijn volle vertrouwen te schenken aan den nieuwen landvoogd. Hij hoopt dat de minister gebruik zal hebben gemaakt van de gelegen heid om menige zaak persoonlijk met den nieuwen gouverneur-generaal te bespreken. De heer Nierstrasz treedt in eenige algemeene be schouwingen over den toestand van Ned. Indië, die hij alles behalve rooskleurig acht. Vooraf brengt hij hulde aan den heer Hasselman, wiens aftreden hij betreurt en dien hij de eenige ware koloniale specialiteit in de ka mer achtte, wegens zijne dertigjarige ondervinding op Java opgedaan. Spreker verwijst naar de dagbladartike len, die gedurig van onveiligheid en verstoring der rust op Java gewagen, en begrijpt zich niet hoe de minister die over het hoofd ziet. De minister van koloniën antwoordt aan den heer Gevers, dat omtrent vele zaken die verbetering behoe ven, de hand aan 't werk is geslagen. Ten aanzien van de reede van Batavia zijn van regeeringswege herhaalde aanmaningen uitgegaan om daarin verbetering te bren gen.. Eene aansporing daartoe door prins Hendrik ge daan, schijnt weerklank gevonden te hebben. De minister hoopt dat de Indische regeering voortaan even veel gehoor zal hebben voor regeeringsaandrang als voor dien van prinsen van vorstelijken bloede. Wat aangaat de verdediging van Java kan de minister niet ontveinzendat het daarmede gaat als met het werk van Penelope, naarmate men vordeit breekt men ook weer af. Voor de verdedigingswerken van de drie hoofdplaatsendie in allertreurigsten toestand verkee- ren, heeft hij geen gelden mogen weigeren. De minister wenschte wel dat de kamer genoegen kon nemen met meer globale cijfers en minder details dan zou de Indische begrooting veel doeltreffender en spoediger kunnen totstandkomen. Hij ontkent verder de onveiligheid op Java. Aan cou rant-artikelen kan hij niet'heehten, hetgeen men nu van de zijde der conservatieven zou verlangen, die echter vroeger alle couranten-mededeelingen hebben afgewe zen eu zich steeds aan de offieieele berichten hebben vastgeklampt. De heer Mirandolle heeft met leedwezen de uitzending van Nederlandsche ambtenaren naar Indië gezien. De fout in het bestuur ligt in den te grooten omvang van de algemeene secretarie en de slechte organisatie der depai tementen. Hij betreurt daarom de klachte van den minister over de Indische ambtenaren, welke niet in eene memorie bij de begrooting te huis behoort. De minister moest handelend opgetreden zijn, en desnoods bij plichtverzuim den gouverneur-generaal hebben teruggeroepen. Hij geeft eene vereeuvoudiging der algemeene secretarie en eene wijziging in de inrichting van den raad van Indië in overweging. Deze laatste zou kunnen samengesteld worden uit de hoofden van de verschillende departementen van algemeen bestuur; ook dringt hij aan op spoedige wijziging van het besluit tot uitvoering van de agrarische wet. De heer Heemskerk Az. bespreekt de financieele quaestie. Hij vindt het vreemd dat nu de minister van koloniën de overschotten van 231 millioen onzeker acht, terwijl de minister van financiën die als beschik baar voor de Indische spoorwegen reeds in zijn begroo- tiugsredehad aangewezen. Deze ministerzietuu met eene soort van minachting neder op batige Indische sloten terwijl hij viermaal in zijn ministerieel leven daarvan gebruik heeft gemaakt en met het grootste welgevallen, om drukkende belastingen niet in te voeren. De minister van koloniën ontkent minachting te heb ben voor batige saldo's; maar hij heeft alleen daarop niet willen steunen. In de uitvoering van de agrari sche wet zal verandering komen. Wijziging van secretarie en raad van Indië kan een punt van overwe ging uitmaken. De heer van de Putte betoogt met den hoer Miran dolle dat het in Indië ontrokken heeft aau eene leidende kracht. De fout ligt aan het niet uitvoeren van den nieuwen toestand door de comptabiliteitswet gescha pen. Hij hoopt dat de nieuwe landvoogd dit zal inzien. De heer van Zuylen meent dat niet de schuld van den verkeerden toestand aan den heer Myer ligt, maar wel

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1