een daad van menschlievendheid. Mevrouw Jules Simon hadop dringend verzoek van de vrouw van den veroor deelden dagbladschrijver Henry Maret, een brief aan den minister van binneulandsche zaken geschreven, met het verzoek om zijne vergunning te verleenen, dat Henry Maret, die ernstig ongesteld is, naar een hospi taal overgebracht zou worden. Den dag vóór den dood van den heer Lambrecbt ontving mevrouw Simon een brief van hem, waarbij haar verzoek ingewilligd werd, zoodat Henry Maret terstond naar liet ziekenhuis ver voerd werd. De Duitsche divisie-generaal von Groeben, die wegens ongeregeldheden te Dijon het verbod uitgevaar digd had, om zich. des avonds na negen uren op straat te vortoonen en de koffijhuizen en tapperijen geopend te houden, heeft op verzoek van den niaire zijn verbod Weder ingetrokken. Het Journal de Beaune geeft de volgende reden op voor het verbod van den generaal von Groeben: „De Pruisen hebben Zondag den ougelukkigen werk man uit den Elzas gefusilleerd, die een Duitsehen officier een messteek had toegebracht. Deze executie was Zon dag door aanplakking aan de bewoners van Dijon bekend gemaakt. Hierover was de woede en haat van het volk opgewekt, te meer daar de generaal verzuimd of het misschien niet gewaagd bad, om zijn naam onder de be kendmaking te laten drukken." Wanneer het bericht omtrent het totstandkomen van het tractaat te Berlijn waarheid behelst, dan zullen wel dra dergelijke treurige tooneelen gelukkig niet meer voorkomen. Tot dusverre is de aartsbisschop van Tours nog niet kerkelijk aangesteld als aartsbisschop van Parijs. De paus heeft verklaard „niet vrij genoeg te zijn op het Vatikaan" om dien prelaat te kunnen preconiseeren. Bij deze gelegenheid wordt tevens verhaald, dat de ex communicatie van de aartsbisschoppen DarboyDupan- ioup en Maret geteekeud was, voor het geval zij zich niet aan het nieuwe dogma der onfeilbaarheid wilden onderwerpen. Te Stuttgart leeft thans als eenvoudig kleer makersgezel de zoon van prins Jozef Eugenius Napo leon Bonapartej hertog van Reichstadt, en de dochter van een Hongaarschen graaf, wier huwelijk wel in het geheim maar toch wettig werd gesloten. Zijne moeder besteedde hem bij een kleermaker te Wurzen Lndwig gebeeten, en sloot toen een tweede huwelijk. De pre tendent tracht nu zijn recht op. den titel van hertog van Roich3tadt geldig te maken, door de getuigen van het huwelijk en zijne verwijdering voor den rechter te dagen, maar middelerwijl blijft hij zijn beroep uitoefe nen en gedraagt zich onberispelijk. Hij maakt een zeer goeden indruk, en zijn sprekende gelijkenis op de Bonapartes pleit zeer in zijn voordeel. La Patrie zegt, dat de twee gevangenen, die uit het kamp van Satory onlangs ontsnapten, de vroegere sergeant van het 10e regiment linietroepen Langellé en de koopman Langrange zijn, beide beschuldigd van mede plichtigheid aan den moord der generaals Clément Thomas en Lecomte. Het Journal de Paris meldt, dat men het voorne men koesterde, om de verklaring van den maarschalk Mac Mahon, voorde commissie van enquête over de ge beurtenissen van den 4fn September afgelegd, publiek te maken. De maarschalk zou van dit voornemen kennis bekomen hebben, en het gebruik voordende dat de impe rialistische bladen daarvan zonder twijfel zouden maken, verzekert men, dat hij zich tegen die openbaarmaking verzet zou hebben. De generaal Palikao daarentegen zou, naar hetzelfde blad zegt, minder gewetensbezwaren gemaakt hebben en voornemens zijn zijne mededeelingen zelf door den druk te verspreiden. Deze verklaringen zijn zeer uitvoe rig en bevatten, zooals de imperialisten thans reeds be weren, vele belangrijke mededeelingen, die de regeering van den 4l D September bijzonder compromitteeren zuilen. Te Reims is een verzoekschrift aan de regeering in omloop, waarbij de overplaatsing van de Faculté des sciences, welke te Straatsburg was, naar deze stad gevraagd wordt. De Spaansche ministercrisis. Een correspondent uit Madrid van een der Duitsche dagbladen geeft van den gewichtigen 3pn October, den dag waarop het populaire ministcrie-Zorilla viel ten ge volge van den uitslag der verkiezing van een president der cortes, eene niet onbelangrijke beschrijving. Ofschoon do crisis tenminste voor het oogen- blik weder geëindigd is door het optreden van het ministerie-Malcampo, is hel niet van belang ontbloot om nog met een enkel woord op die crisis terug te komen» te meer omdat men aan het nieuw ministerie een zeer kortstondig leven voorspelt.. Bovendien lijdt het geen twijfel of Zorilla zal, wanneer de dynastie er in slaagt zich op Spanje's troon t.e handhaven, weldra weder op het staatstooneel verschijnen. „Twee meetings van de progressistische leden van het congres, in den nacht van den le" en 2in October, hadden even weinig succes als de conferentie, welke Ruiz Zorilla kort na de aankomst van Sagasta te Madrid met dezen staatsman had, om de quaestie der presidentskeuze tot een goed einde te brengen. Het bleek maar al te duidelyk, dat in de progressistische partij een scheuringontstaan was, en de grootste fractie onder Ruiz Zorilla de onder Prim's leiding tot stand gekomen fusie trouw gebleven was, terwijl de andere onder Sagasta zich nauwer aan de con servatieven (unionisten) aangesloten had. Beide geven zich den naam van mouarchaal-liberalen, doch voor de eene partij is de constitutie van 1869 de hoeksteen van hun programma, namelijk om aan alle bepalingen dezer grondwet de meest vrijzinnige verklaring en toepassing te geveD, terwijl de anderen de letter der wet yolgen en de individiieele rechten van de kroon, de wetgevende macht en de burgers zoo weinig mogelijk uitgebreid wenschen té zien. Het is dus duidelijk dat het niet alleen een quaestie van personen maar ook van beginse len was. De verkiezing van den president moest beslissen, of de regeering in handen van de radicalen of van de meer conservatieven zijn zou. „In de zitting der cortes had bij eerste stemming noch Sagasta noch Rivero de absolute meerderheid, door dat de Carlisten in llanco gestemd hadden. Bij de tweede stemming, waaraan door de deelneming der Carlisten 238 afgevaardigden deel namen, waren 113 stemmen op Rivero en 123 op Sagasta uitgebracht. Zooals bekend is verklaarde Zorilla terBtond, dat het ministerie zijne portefeuilles den koning.ter beschikking zou stellen. „Een'onafzienbare menigte personen van alle standen bewoog zich voor het paleis der cortes en wachtte met ongeduld het resultaat der stemming af. Toen de keus bekend geworden en Ruiz Zorilla het paleis verlietom naar zijn departement te gaan, werd hij met enthusiasrae en luide bijvalsbetuigingen begroet. De woorden: Viva el presidente del ministerio de la moralidad y de las economias werden door duizende personen herhaald. „Zorilla zette den koning cle redenen voor het ontslag van het kabinet uiteen en verzocht het samenroepen der presidenten van de beide kamers. Sagasta, die tegen 9 uren verscheen, meende dat, nu de presidentsquaestie eenmaal beslist was, er geen reden meer tot verschil met het ministerie bestond, en verklaarde dat zijne politieke vrienden het kabinet wenschten te steunen, en het aftreden der ministers aldus volstrekt onnoodig was,* dat de koning echter, wanneer men op bet ontslag bleef aandringen, de samenstelling van een kabinet aan Espartero opdragen zou. De president van den senaat, de heer Santa-Cruz, die, zooals men zegt, met gansch andere plannen in het paleis gekomen was, ondersteunde ten slotte Sagasta's meening, en zoo werd des avonds laat een depêche in cijferschrift aan Espartero gezonden. „Denzelfden avond begaf zich het progressistische genootschap Tertullia geheel voltallig (200 personen) naar Zorilla, om hem zijne sympathie te betuigen5 bij Zorilla, Rivero en andere ministers werden serenades gebracht. Plotseling klinkt een stem uit de menigte voor het huis van Zorilla, roepende: „naar het paleis!" doch Zorilla verhinderde dit plan, terwijl hij de menigte te kennen gaf, dat hij nog minister president was en daarom iedere oneerbiedige handeling tegen de beslis sing der cortes ten strengste afkeurde en beletten zou. „Den volgenden morgen waren honderde personen voor het ministerie van binnenlandscbe zaken verzameld, waaronder vele studenten der 'hoogeselwol en verschil lende personen uit den beschaafden stand, met het voor nemen om den minister-president een bijzondere ovatie te brengen. Op dit oogenblik kwam juist de koningin met haar jongste kind voorbij. De menigte deed de wagen stilhouden en een eerbiedwaardig bejaard man hield een korte toespraak, die wij wegens den grooten afstand niet hooren kouden. De koningin die eerst ver schrok en verbleekte, scheen echter spoedig zich te herstellen en met een kort woord te antwoorden, waarop alle personen de hoeden omhoog hieven en Viva la UeinaV riepen. Door eene publicatie op de muren is eene radicale manifestatie voor heden middag- tegen 3 uren bekend gemaakt, waarbij alle aanhangers van bet „ministerie der nationaliteitder rechtvaardigheid en tier spaarzaamheid" verzocht worden op den Prado bijeen te komen. Zoo staat liet hier heden middag zon der te kunnen berekenen wat het einde zijn zal." Do feiten hebben gelukkig de vrees van den correspondent gelogenstraft, en zooals bekend is is de krisis zonder rustverstoring afgeloopen. tSjanöflsbrricIjtm. l'rijzen van effecten. Amsterdam 34 October 1871. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 55$ *dito dito dito 3 „63J *dito dito dito 4 „84$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 13lf ♦dito exploitatie Ned. staatssp. België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk. *Inschrij vingen3 ♦dito5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 96$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope O. 1855, 6e serie 5 „811 *Cert. 1000 1864 5 95$$ ♦dito 1000 1866 5 „95$ *Loten 1866 5 „238 ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 4$ 86$ ♦Certific. dito4 ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 *Obligatiën 1867—69 4 ♦Certificaten 6 45$ *Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 222 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 87$ dito dito Jelez Orel 5 871 dito dito Charkow Azow. 5 861 Polen. ♦Schatlristobligatiën5 68$ Oostenrijk. *Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 56 ♦dito dito April/Oct. 5 56$ ♦dito in papier Mei Nov. 5 46[-| ♦dito dito Febr./Aug. 5 47$ Italië. Leening 18615 54| Spanje ♦Obligatiën. Buitenl. 1867—70. 3 33$ ♦dito 18713 33 ♦dito Binnenlandsche 3 „28 Portugal. ♦Obl. 1856-62 3 35 ♦dito 1867-69 3 35 Turkije. dito (binnenl.)5 43| Egypte Obl. 1868 7 77$ Amerika. ♦Obl. Yereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 96$ ♦dito dito dito (1885) 6 „96$ ♦Obl.Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig.Ati.Gr.W.SpwOhiosee.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures8 Obl St.Paul &Pac.Spw. lesec. 7 70| dito dito dito 2esec. 7 69$ dito dito 1869 dito 7 „70 Brazilië. ♦Obl. 1863 4$ 83 ♦dito 1865 5 91$ Mexico. dito 18513 Grenada. dito afgestempeld6 19$ Venezuela, dito 3 7$ Ecuador. dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam, 13- October. Metall. /20.80; Dito zilver 24.55; Dito Eng. per 11.87-1; Eng. Russen per f Eng. Portugal per 11.87],- Fransehe 54|. Belg. f 55$; Pruis, 35^; Hamb. Russen 31$; Russen in Z. R./32$; Pools, in Fl. per Z.R. f Spaans, Amerik. Dollan 2.41; dito papier 2.09; Spaans, in fr. Piasters 2löm*tentien. I Bevallen van eene Dochter M. P. VAN DE KREKE— 1 FREDERIKS. j Middelburg, 14 October 1871. Heden ontvingen wij het berichtdat onze geliefde Broeder en Behuwdbroeder de Heer HUBERTU3 LE I CLERCQ, te Goes is overleden. COR'. LE CLERCQ, G. W. LE CLERCQ—Klein, J. H. LE CLERCQ. Heden overleed, na een langdurig lijden, tot diepe 1 droefheid van mij en mijne betrekkingen, mijne geliefde j echtgenooteMARGARETHA ANTHONËTTADUNLOP, I op den leeftijd van ruim 32 jaren, mij twee kinderep j nalatende. IJsselmonde ___T-nvrkt, den 11<» October 1871. P' M0LENAAE- Eenige kennisgeving. Heden overleed in den ouderdom van 23 jaren onze geliefde Zuster en Behuwdzuster Mejufvrouw SOPHIA W1LHELMINA FARO, met ons diep betreurd door hare bejaarde Grootmoeder en door hem die in haar zijne j aanstaande Echtgenoote verliest. Middelburg Uit aller naam, 1 14 October 1871. E. W. FARO.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3