wegen, welke door de gansche stad zullen gelegd wor den, aan eene maatschappij in concessie zullen gegeven worden, dan wel of openbare aanbesteding de voorkeur verdient. De burgemeester is voor het in concessie geven gestemd, maar vele raadsleden mecnen dat open bare aanbesteding voor de stad groote voordeelen zou opleveren. Deze beroepen zich op het voorbeeld van den paarden-spoorweg naar het Bois de la Cambre; de aanleg daarvan kostte 400,000 frankenin het eerste jaar behaalde de ondernemer eene winst van 300,000 franken, en onlangs heeft hij zijne concessie verkocht voor 2,200,0G0 franken. De berichten over Parijs van onpartijdige perso nen luiden zeer ongunstig. De hotels zijn voor de groot ste helft onbezet; de restaurants tellen weinig bezoe kers; op de straten ziet men slechts zelden equipages; groote en kleine woningen staan in grooten getale te huur; van queue maken bij theater-voorstellingen is geen sprake; op de boulevards is geen gedrang, de ramen der groote winkels zijn met elegante goederen voorzien, maar aan koopers ontbreekt het. Ofschoon vele duizenden arbeiders tijdens de commune gedood zijn en een nog grooter aantal gevangen is genomen, is er in onderscheidene takken van industrie voor de overigen geen werk te vinden. De gewone bestellingen op de zoogenaamde Parijzer artikelen blijven grootendeels achterwege. Niets floreert dan de beursspeculatie. Het gansche gebouw der Parijsche welvaart was dan ook kunstmatig opgetrokken. Zonder een weelderig hof en rijke vreemdelingen is Parijs wat een badplaats in den winter ia. De Vereenigde staten zijn den laatsten tijd. het tooncel van de vree3elijkste verwoestingen. Zooals de telegraaf Maandag meldde werd ongeveer 1/3 der stad Chicago door een brand verwoest, en gisteren vernam men do tijding, dat op verschillende plaatsen van Michigan de bosschen door het vuur verteerd worden. Een later bericht maakt de tijding duidelijk, dat daarbij vele personen omkwamen. Het blijkt namelijk dat de stad Maiustre in Michiganuit 200 huizen en zes molens bestaande, een prooi der vlammen geworden is. Het verlies wordt op anderhalf millioen dollars geschat. De branden in Wisconsin hebben vier dorpen bij de rivier Green bay verwoest. In éene molen zijn 150 per sonen verbrand. Houderden der inwoners werden door de vlammen in de rivier gedreven. Het aantal personen dat omgekomen is bedraagt 500. Men kan zich hier in Europa geen denkbeeld maken van zulke vreeselijke verwoestingen in een eeuw, waarin en dit niet het minst in Amerika de blusckmidde- len zoo ontzaglijke verbeteringen ondergaan hebben, wanneer men die met vroegere tijden vergelijkt. Ofschoon de meeste huizen van hout gebouwd en zelfs de trottoirs en rijwegen in Chicago grootendeels met hout geplaveid zijn, beeft men er geen begrip van, hoe een brand in slechts 36 uren zoo kolossale verwoestingen aanrichten kan. Staat men over deze snelheid verwonderd, nog meer verbaast men zich over de echt Amerikaansche vlugheid, waarmede alles zoo goed mogelijk weder hersteld wordt. Dinsdag morgen was men den brand eerst meester en reeds Donderdag telegrafeert men uit New-York: „De bijdragen ten behoeve van de slachtoffers beloo- pen in Amerika 3,000,C00 dollars. De bewoners gedragen zich voorbeeldig. De dagbladen zijn weder verschenen. De zaken komen weder in gang. De winkels zijn her opend. Op verschillende punten vangt men de herbou wing der stad aan." Chicago, voor 35 jaren nog een mili taire post, dwong reeds de bewondering af, omdat het in dien korten tijd tot een stad van 300,000 inwoners aangegroeid was. Thans schijnt men bet verbaasde Europa te willen toonen, dat dit tijdsverloop nog veel te lang was, en men binnen éen jaar volbrengen kan datgene waartoe de stichters dertig jaren noodig hadden. Thermouieterstand. 13 Oct. 'sav. 11 u. 46 gr. 14 'smorg.7 u. 43 gr.'s midd. 1 u.53gr.'sav. 6u.4Sgr. Öuitmlanö. Algemeen overzicht. Sedert het vertrek van den Franschen minister van financiën naar de Duitsche hoofdstad weten deFransche dagbladen weinig bijzonderheden meer mede te deelen aangaande den stand van zaken in de tusschen Duitsch- land en Frankrijk aanhangige onderhandelingen. De Belgische bladen blijven verzekeren, dat alle moei lijkheden uit den weg geruimd zijn, doch de Duitsche bladen bewaren hierover het diepste stilzwijgen. De Provincial-correspondenz keurt dan ook in een artikel de handelwijze der Fransche dagbladen af, die, zoolang als de onderhandelingen te Versailles gevoerd werden, den eenen dag de meest optiraististische verklaringen gaven slechts met dit gevolg, dat zij die den volgen den dag weder moesten intrekken. Het blad wijst met recht op de betere houding der Duitsche pers, die niet zoo voorbarig alle waarschijnlijke en onwaarschijn lijke geruchten mededeelt, doch rustig wacht, totdat de beslissing genomen is. Het wijst op het nadeel, dat daar door zoo licht aan den geregelden loop der onderhande lingen toegebracht kan worden. De Provincial-correspondenz geeft vervolgens een kort overzicht van de onderwerpen, waarover de onder handelingen tusschen Berlijn en Versailles loopen, en waarover de nationale vergadering reeds haar votum uitsprak vóór dat de beide kabinetten het daarover neg eens geworden waren. Na aangetoond te hebben waarin de aangenomene wet der nationale vergadering van de oorspronkelijke overeenkomst verschilt, zegt het offi- cieuse blad, dat „van de zijde van Duitscliland, zoowel wat de financiëele waarborgen als wat de voorrechten voor de industrie der rijksprovincie betreft, de voor waarden nauwkeurig en juist aangegeven zijn, waarop Frankrijk de vervroegde ontruiming der zes departe menten verkrijgen kan; dat het Fransche gouvernement de zaak op eigen verantwoordelijkheid tot een gewenscht einde wil brengen, en dat met het doel om alle nog be staande moeilijkheden uit den weg te mimen, de re°-ee- riug den heer Pouyer-Quertier gemachtigd heeft, om direct met von Bismarck te onderhandelen." De Fransche bladen, die zich voor eenige dagen nog zoo gaarne in illusien vermeiden, dat ten slotte de over eenkomst gesloten zou worden iu eenen voor Frankrijk gunstigen zin, zijn niet weinig ter neergeslagen over dit opstel van bet officieuse Pruisische orgaan. Met angst vraagt le Temps, of men hieruit besluiten moet tot het vaste voornemen van het Duitsche gouvernement, om zich geheel aan de letter der oorspronkelijke ontwerp overeenkomst te houden? „Dit zal het Journal officiel zonder twijfel ons spoedig doen weten." In zijn wanhoop vergeet le Temps zijn onde grief, dat het Journal offl- ciel bijna altijd veel te lang wacht, juist waar bet geldt om belangrijke geruchten te bevestigen of tegen tG spreken De permanente commissie uit de nationale vergade ring heeft gisteren eene bijeenkomst gehouden onder voorzitterschap van den heer Vitet. De regeering was vertegenwoordigd door de ministers Victor Lefranc en Casimir Pórier. Volgens le Figaro en le Gaulois, wier berichten hieromtrent overeenstemmen, is door de regee- ringmededeelinggedaan van een telegram van den heer Pouyer-Quertier uit Berliju, waarin de minister van financiën verklaart, dat hij gisteren (Vrijdag) een spoe dig en gunstig einde der onderhandelingen over het tractaat betreffende de inkomende rechten verwachtte. In de eerste plaats behoort hierbij opgemerkt te worden, dat de beide genoemde dagbladen juist niet de best te vertrouwen bronnen zijn, waaruit men be langrijke berichten moet putten, en bovendien, dat alleen van bet tractaat betreffende de inko mende rechten gesproken wordt. Zooals algemeen verzokerd werdbestond nog hot voornaamste verschil tusschen de beide regeeringen over de regeling der financiëele quaestie, die wel middellijk bij het trac taat behoort, doch reeds het onderwerp van afzonderlijke onderhandelingen uitgemaakt heeft. Het schijnt dus, dat omtrent de eind-beslissing nog niets met meer zekerheid gezegd kan wordendan gisteren het geval was. In dezelfde bijeenkomst is de regeering geïnterpel leerd over het ontsnappen van eenige gevangenen uit j het kamp te Satory. De heer Victor Lefranc heeft geantwoord, dat de gevangenen aldaar door de mili taire macht en niet door de politie bewaakt worden, zoodat de verantwoordelijkheid niet op de burgerlijke autoriteiten rust. Volgens zijne verklaiing moet de vlucht van Okolowicz en Jaclard geweten worden aan eenige werklieden, die in bet kamp toegelaten waren, teneinde daarin eenige werkzaamheden te verrichten. Laatste berichten. Brussel. Oscar Lessines heeft aan het Journal de Bruxelles ge telegrafeerd, dat hij de brieven die men hem toedicht apocrief verklaart. L'Independance beige houdt echter de authenticiteit der door haar publiek gemaakte docu menten vol, en gaat daarmede in haar avondnommer van heden voort. Uit Engeland. De beweging welke zich in Engeland op politiek en sociaal gebied in den laatsten tijd vertoont, maakt het van groot gewicht, om met bijzondere aandacht het oog op dit belangrijk land gevestigd te houden. De geschie denis heeft het geleerd, hoe in dit land steeds alle wijzigingen tot stand^ komen niet door revolutie of ge weld, doch door de macht der volksovertuiging. In den laatsten tijd spreekt die zich weder bijzonder sterk en duidelijk uit, zoodat in enkele quaestiën reeds de richting waargenomen worden kan waarin de regeering zich zal moeten bewegen. De wenschen van den Engel- schen werkman zijn geformuleerd en slechts behoeven die nog in het parlement uitgesproken en verdedigd te worden, om wettelijken vorm aan te netnen. Over deze beweging schrijft dezelfde correspondent, van wien wij gisteren een bericht van den 9c» October overnamen den volgenden dag uit Londen: „De meeting op Trafalgar-square heeft slechts een succes d'eslime gehad. Men begrijpt, dat de meeste werk lieden het onnoodig oordeeldenom zich bij de demon stratie aan te sluiten, nu de grève geëiudigd was. Men had mij gezegddat talrijke corporatiën zich met muziek en banieren naar Trafalgar-square zouden begeven. Men bad mij zelfs van een fakkeloptocht verteld, maar dit alles is uitgeloopen op vier ot vijf weinig talrijke troepen volk uit verschillende wijken der stad met wei nig banierennog miuder muziek en volstrekt geen fakkels. Slechts verlichtte tot tweemalen toe een elec- trisch licht de massa menschendie elkander op het voetstuk van de kolom van Nelson verdrongen. De straatjongens, die tot op de koppen der liggende leeuwen gekropen waren, deden de kolossale afmetingen van het monument uitkomen. „Het geheel maakt den indruk van eene piramide van menschengedaanten. Daarbij deden de denkende houding der leeuwen en het fantastisch electrisch licht dit schouwspel aan de voorstelling van eeu reuzenballet denken. „Wanneer men nabij kwam, op het gevaar af van verdrukt te worden, zag men meer de weikelijkheid. Een groote roode banier waarop in witte letters te lezen stond: „10 to 9 ice win" (van 10 op 9 uren wij over- wiunen) herinnerde niet miuder aan de waarheid van den toestand dan een andere banier, waarop geschreven was: „Wij helpen onze gewonden en begraven onze dooden." Naast een derde banier, waarop het devies „Gelijkheid van kapitaal en arbeid" te lezen was, zag ik een rood vaandel wapperen zonder opschrift, doch welks stok met de Phrygische vrijheidsmuts prijkte. „Geen enkele politie-agent vertoonde zich en de voer tuigen circuleerden als gewoonlijk in de grootste orde van Pall Mall naar Charing-cross en aan de andere zijde van de kolom. Dientengevolge kon meu dan ook de sprekers volstrekt niet verstaan. De heerOdger, de pre sident van de meetingheeft, naar ik hoor, op bijzonder gematigde wijze gesprokenzooals het dau ook ieder na eene overwinning betaamt. Een werkman uit Newcastle, die wegens verhindering van den president van het comité „der 9 uren arbeid" afgevaardigd was, heeft op zeer bezadigden toon gesproken en verklaard, dat de overwinning alleen te danken was aan de gematigdheid eD de kalmte der werklieden. „De candidatuur van den president der ligueden heer Burnett, is besproken en toegejuicht. De meeste dag bladen van Londen hebben reeds op de wenschelijkheid zijner benoeming tot lid van het lagerhuis aangedron gen en het is zeer waarschijnlijk, dat dit bij de eerste gelegenheid geschieden zal. Aan de takt en handigheid die hij in zijne polemiek met den heer W. Armstrong betooude, schrijf men voornamelijk de gelukkige schik king van het conflict toe. „Ik zie dat the Times het aantal, dat aan de meeting deelnam, op twintig tot vijf en twintig duizend schat. Het blad is meer gewoon dan ik, om de vei houding tus schen de menigte en de bezette oppervlakte te taxeeren, doch ik zou er geen bewaar in zien, om die schatting terstond niet de helft te verminderen." Uit Frankrijk. "Paris-Journal zegt, dat de heer Lambrecht een be langrijk werk over rechtsgeleerdheid, waaraan hij een groot gedeelte van zijn leven besteedde, onvoltooid heeft achtergelaten. liet werk draagt den titel: Kritische beschouwingen over de verschillende Europeesche wet boeken. Het bevat de civiele en criminecle jurispruden tie van de verschillende staten van Europa. In den Moniteur des communes leest men het vol gende: „De laatste daad van den heer Lirabrecht was

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2