OURANT. N°- 246. Maandag öimtmlanïr. 1871. 16 October. Het GEMEENTEBESTUUR van Kruinfngen Vraagt een tweeden IIUiLPOlVIIERWIJFSEIfc voor de openbare schoolde jaarwedde bedraagt f 325. Sollicitanten adresseeren zich onder overlegging der vereischte stukken, met franco brieven, aan den Burge meester der gemeente, vóór den 20en October e. k. Kruiningen, 13 October 1871. W. J. JANSSENBurgemeester. DOMINICUS, Secretaris. Middelburg ld October. De gemeenteraad van Vlissingen heeft in zijne heden gehouden zitting de begrooting van inkomsten en uit gaven der gemeente voor 1872 vastgesteld opeen bedrag van 143,289.37 in ontvang en uitgaaf. Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Harlingen, jonkheer C. A. von Geusau, thans ontvanger der registratie en domeinen te Helder; te Meerssen. C. F. E. H. Lannoythans ontvanger der registratie en domeinen te Druten. Onderwijs. De gemeenteraad van Rotterdam heeft tot directrice der openbare school voor middelbaar onderwijs aan meisjes benoemd mejufvrouw M. van der Burg. Kerknieuws. Gisteren is door het kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente te Schoondijkc beroepen de heer K. W. Hulstijn, predikant te Vreeswijk, met 15 tegen 10 stemmen, welke op den heer H. Q. Jansen, predikant te St. Anna ter Muiden, waren uitgebracht. Bij de Waalsche gemeente te Amsterdam is Don derdag het volgende viertal gekozen uit het vroeger medegedeelde twaalftal: A. Coquerel, pasteur aumönier a Paris; T. Bost, pasteur a Verviers; P. Mounier,pasteur Aigalliers (Gard); M. A. Perk, pasteur a Breda; daarna werd beroepen A. Coquerel, pasteur-aumönier te Parijs. Uit Moerdijk wordt aan de Nieuwe Arnhemsche cou rant geschrevendat de onlangs daar overgekomen predikant Koeken het besluit heeft genomen, om alleen hen tot het avondmaal toe te laten, die „zich vooraf door samenspreking met hem hebben beproefd!" Het derde congres van protestantsche leeraren cn gemeenteleden uit Nederland en Noordwest-Duischland is op 3 en 4 October te Emden gehouden. Vooral van Nederlandsche zijde vond het ditmaal veel belangstel ling. Een 70- of 80-tal heeren uit alle oorden van ons land was verschenen. Ook Oost Friesland en Bremen hadden talrijke bezoekers afgevaardigd; daarentegen leverden de Rijnprovincie en Westfalen slechts een klein contingent. In 'tgeheel woonden ongeveer 400 personen, waaronder vele dames, de vergaderingen bij. Herhaaldelijk werd de Emder synode van 1571 her dacht en de hooge waarde gereleveerd van de beginselen, door haar gehuldigd: n. 1. het echt Nederlandsche en gereformeerde presbyteriaal systeem, de handhaving van de rechten der leeken op het bestu ur der kerk, waar tegenover het gewone Duitsche en Lutherscbe stelsel staat, 't welk de macht in de kerk aan den vorst, aan diens kerkelijke ambtenaren (minister van eeredienst, Olerkirchenrath, enz.) en aan de „pastoren" in handen geeft.. Wat aan dit congres een eigenaardige waarde bijzet, is, dat het de aanhangers van de meest verschil lende godgeleerde scholen samenbracht. Toch is geen enkele wauklank gehoord). Consistorialrath Smendt, uit Munster, wees er terecht op, reeds bij den aanvang van 't congres, hoe goed het is eens een paar dagen zulk een vrij gezellig samenzijn met andersdenkenden te hebben. Men bespeurt dan meestal in den dagelijkschen omgang, beweerde hij, dat onze tegenstanders lang zoo slecht niet zijn als wij ons hadden verbeeld. Onder de aanwezigen merkte men op prof. Hofstede de Groot, Jb. van Gilse, Alb. van Toorenenbergen, v. Herwerden (Groningen), Gunning, Bennink Janssonius ('s-Gravenhage), Hciaeker, Brandt (Amsterdam), L. V. Ledeboer (Rotterdam), Maurice Schwalb, Mallet (Bre men), ewf^uhantepie de la Saussaije en Fabri waren afwezig.^Ajn.-het diner zaten 150 gasten aan. De eerste toast werd door een Nederlander op den keizer van Duitschland uitgebracht, maar met zooveel réserves, die menig Duitscher zicb bijna ergerde. De tweede door een Duitscher op den koning der Nederlanden. Beide heildronken werden terstond uit naam van het congres aan hunne majesteiten overgebracht langs telegrafischen weg, en onze koning heeft voor die hulde zijn dank betuigd in een telegram, nog denzelfden avond ont vangen. Vele liberalen van het congres, een 70tal hielden den dag daarna nog eene vergadering, waarin hunne verhou ding tot andere richtingen en de wijze van verbrei ding hunner beginselen de punten van discussie waren, jammer dat toen bijna al de Nederlandsche modernen Emden reeds hadden verlaten. In het volgend jaar zal het congres in Nederland bij eenkomen, waar is nog onzeker. De Hollaodscbe leden van het hootdcomilé de heeren: prof. Hofstede de Groot, de predikanten van "Toorenenbergen, Vinke te Rotterdam en Douwes te Leens. De laatste fungeerde als secretaris, de beide eersten hebben gepresideerd. (Nieuws v. d. dag.) Marine en leger. Zr. M». stoomschip Admiraal Wassenaer, koraman- dant de kapitein ter zee de Haea, op reis van Batavia naar Nederland, is den 13" September te St. Helena aangekomen. Landbouw. Een Belgisch landbouwblad bevat de volgende mede- deeling „In de polders der prinsen van Aremberg, onder het bestuur van Ed. Goosens, wordt sedert verleden jaar eene nieuwe raap gekweekt, herkomstig uit Engeland en welke onder alle opzichten de hoogste aanbeveling verdient. Deze raap draagt een loof niet ongelijk aan het koolzaad en heeft in bare jeugd geheel het aan zien van die olieplant. Als het loof eenige grootte bereikt heeft, begint evenwel de knol in den grond te wissen en bekomt in een paar maanden tijd een dikte als van onze grootste rapen, die drie k vier maanden te velde staan. De deugdelijkheid van die vrucht behoeft niet in twijfel getrokken te worden; zij is sappig, zoet en harden bezit al de hoedanigheden die men voor een goed en gezond voedsel raag eischen. In Engeland brengen die rapen gemiddeld van 50 tot 60 duizend kilo's de hektare op. Dat deze raap in het land van Waas goed zou wassen, bewijst dat men in Engeland voor die cultuur de lichte landen neemt. „In sommige districten, in Norfolk bij voorbeeld, staat de kweek der raap aan bet hoofd van den landbouw.Van het goed gelukken dezer vrucht hangt alles af. Niet alleen moet zij de volgende oogsten goedmaken door het groot getal ru ndvee waaraan zij op stal voedsel ver schaft en waarvan de mest ofhetlandvoedsel voortkomt; niet alleen geeft die vrucht door haren deugdelijken aard veel vleesch, melk en wol vermits zij door alle slag van huisdieren gretig gewild wordt maar zij dien tdaarenboven ook om het land van alle schadelijke planten te zuiveren, waartoe zij door baren wasdom de eigenschap bezit. Het is dus niet te verwonderen dat de Engelsche landbouwers de raap op hoogen prijs stellen en aan haar aankweeking al hunne zorgen toe wijden." Koloniën In de Samarangsche courant, gisteren met de mail aangekomen, leest men: De Javaansche Mekka-gangers en de zich daarvoor uitgevenden nemen op zoodanige wijze toe, dat er tegenwoordig een geregelde vaart van stoomschepen op is ingericht, waarmede die tak van industrie wordt geëx ploiteerd. Chinezen te Singapore en Arabieren zijn de bevrachters dier schepen. Dat de pelgrims het daar aan aan boord bijster goed hebben, is nog niet al te zeker, maar wanneer men bedenkt dat zij in vroeger jaren zich met de gewone kustvaartuigen moesten vergenoegen, waarmede daarenboven gewoonlijk de reis zooveel lan ger duurde, dan valt het niet te betwijfelen dat zij het tegenwoordig beter hebben. Gisteren vertrok weder een stoomschip, de Telegraph, met een aanzienlijke lading aspirant-badjieswaaronder zich ook vele vrouwen bevinden. Ook dit verschijnsel is de aandacht waard. Het aantal priesteressen neemt in nog grooter mate toe dan dat der mannelijke hadjies. Geene dessa zoo gering, of zij bezit reeds thans baar priester; waar moet het in de toekomst heen! Die pries ters hebben in den regel het beste huis, het beste paard, de schoonste vrouwen, den vruchtbaarsten grond, de best gevulde loemhoeng. Hoe zij aan al dat goede komen, is voor den niet ingewijde een raadsel want zelf werken doen zij in den regel niet, en vinden het verstandiger dit door anderen voor zich te laten doen. In éen woord zij exploiteeren de bevolking. Rechtzaken. De koning heeft in een cellulaire gevangenisstraf van twee jaren veranderd het nog onvervuld gebleven ge deelte tuchthuisstraf van vijfjaren, waartoe Klaas Pel vroeger ontvanger der in- en uitgaande rechten te Bel- lingwolde, bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Groningen van den 15*n Maart jl. onder anderen wegens knevelarij is veroordeeld. Overigens blijft het arrest in zijn geheel. Als een voorbeeld ter navolging vermeldt het Handelsblad dat mr. S. J. Hingst, onlangs tot rechter benoemd bij de rechtbank te Amsterdam, bij de verifi catie van schuldvorderingen bij faillissementen, waarin bij als rechter-commissaris is opgetreden, geen geze gelde en geregistreerde volmachten verlangt van de personen die namens de crediteuren verschijnenmaar zich tevreden stelt met brieven of dergelijke stukken waaruit de gegeven volmacht genoegzaam blijkt. De crediteuren worden zoodoende ontheven van kosten, die tot dusver hun verlies bij een faillissement nog grooter deden worden. De arrondissements-rechtbank te Utrecht heeft de heer Du Mosch wegens den verkoop van Hamburger- en Brnnswijkerloten veroordeeld tot eene geldboete van 315 en in de kosteu van het proces. Gemengde berichten. H. M. de koningin der Nederlandenreizende onder den naam van gravin vau Buren, zal, naar uit Rome aan Het Yaderland wordt gemeld, op baar terugreis van Napels een tiental dagen in Italië's hoofdstad vertoeven. De stoomboot Telegraaf, varende lusschen Rotterdam en Antwerpen, is Donderdag bij Fijenoord, tengevolge van dikken mist, op het met steenkolen geladen aakschip De vier gebroeders, schipper J. Dirksen, gevaren waardoor dit vaartuig zoodanig werd gehavend dat het onmiddellijk zonk. De schipper heeft zich met zijne vrouw, twee zoons en drie dochters, op een naburig vaartuig kunnen redden. Ook de Zierikzeesche stoom boot is aan den IJssel omboog gevaren, zoodat zij eerst des middags naar Zierikzee is vertrokken. Eene dame te Makknra wilde, naar het Utrechtsch dagblad meldt, hare handschoenen met naphta wassehen en had ze daartoe aangetrokken. Eensklaps vatte de naphta vuur, hoogst waarschijnlijk wegens te sterke wrijving, waardoor het ontwikkelde gas aan het licht der lamp medegedeeld werd. Bedoelde dame heeft ver schillende brandwonden bekomen. Te Brussel wordt thans bij den gemeenteraad een onderwerp behandeld waarin door velen levendig belang wordt gesteld. Het betreft de vraag of de paarden-spoor-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1