lapoleoii III en Oscar Lessines. Zooals gisteren avond een telegrafisch bericht uit Brussel mededeelde, bevat l'Indépendance beige in haar avoadnommer de mededeeling van het dossier stukkon, betreffende den Belgischen dagbladschrijver Oscar Les sines, die in 1869 en 1870 met Napoleon III in onderhande ling wasom de Belgische kroon op het hoofd van den Franschen keizer te zetten. Wij kunnen niet ontveinzen, dat wij bij de lezing der langdradige geschiedenis bijzon der teleurgesteld zijn, en gelooven dat men thans na de kennisname der stukken zonder schroom op dit evene ment het spreekwoord kan toepassen: „veel geschreeuw maar weinig wol." Het is mogelijk, dat de mededeeling, welke morgen verwacht wordt, omtrent de wijze waarop, Lessines zijn plan ten uitvoer wilde leggen, nog eenig belangrijk punt aan het licht brengen zal, doch wanneer ook die voor den grooten omvang zoo belachelijk weinig belangrijks oplevert, dan verdient de zaak en nog veel minder de persoon van Lessinesdat men er zooveel belangstelling aan wijdt. Onze lezers zullen het ons daarom dan ook niet euvel duiden, dat wij hen niet vermoeien met de reproductie van de lange en onbeteekenende correspondentie van Lessines met Cohti,den chet van het kabinet des kei zers en de Laguéronnière, den Franschen gezant te Brussel, waarvan de kantteekeningen, welke door den keizer zelt met potlood op enkele brieven geschreven zijn, misschien nog het belangrijkste zijn en dan nog alleen voor liefhebbers van rariteiten. Om te bewijzen, dat de zaak van volstrekt geen gewicht is, laten wij hiér dpn aanvang van het groote stuk in l'lndépejjdance beige volgen. „Wij hebben beloofd zegt de redactie om heden een begin te maken met de mededeeling vanhet dossier- Lessines. Wij houden ons woord, maar zijn bijna genood zaakt om ons daarvoor bij onze lezers te verontschuldigen, want wij leggen hun daarmede een vervelende en lang dradige geschiedenis voor. Dezezaak beantwoordt geens zins aan den ophef, dien men er van gemaakt heeft. Zij heeft slechts een indirect belaug, zooals men terecht ge zegd heeft, namelijk dat zij óns duidelijk het gedrag en de handelingen van den man leert kennen, die kei zer yas der Franschen. Dit gedrag heeft iets verachte lijks en tegelijk iets doms, en brengt zoowel hen vanhet spoor, wier verbeelding de meest gewaagde gissingen waarschijnlijk achtte, als anderen die nooit zeer veel waarde aan de keizerlijke politiek hechtten. „Dat Napoleon 111 het plan koesterde, om zich van België meester te maken dit zal onze lezers niet ver wonderen. Zij weten wat zij van de loyauteit des keizers te denken hebben. Als souverein van een groot land dat onZe staatkundige onafhankelijkheid gevestigd heeft, dat met België in vriendschappelijke betrekking stond en bovendien tot de mogendheden behoorde, die onze neutraliteit waarborgen, was Napoleon III slechts op middelen bedacht om de kroon te ontnemen aan den koning van België, aan wien hij bij iedere gelegenheid die zich aanbood openlijk zijne sympathie en hoogach ting betuigde. Daarin ligt de laagheid, daarin ligt het verachtelijke. „Doch de domheid wint het hier nog van de laagheid. Hoe men den keizer en het tweede keizerrijk ook ver acht moge hebben, men is onthutst niet alleen over de redeloosheid maar ook over den lagen trap van verstand en doorzicht, welke deze geschiedenis aantoont. Hoe kon de keizerlijke intelligentie zoo tot het peil der kindschheid afdalendat bij de kennisname van het plan van den jeugdigen Oscar, in plaats van dit plan en zijn ontwerper naar hunne waarde te schatten, en ze beide terug te zenden naar de plaats van waar zij kwamen, Napoleon III heeft gemeend z'jne dienaren en diplomatie in beweging te moeten brengen en den jeugdigen hove ling te moeten aanmoedigenhem eene goedheid te betoonen die hem aanspoorde, terwijl eenige inlichtin gen, met ernst en eenige malen gevraagdvoldoende geweest zouden zijn, om den keizer bekend te maken met de mate van vertrouwen, die zijn aanbidder verdiende! Men was niet geheel zeker van Oscar, maar men vroeg niet anders dan hem te kunnen gelooven. Want zijn ont werp lachte zijnen meester toe, die er bijna over dacht om hem de zorg voor de uitvoering op te dragen. „Deze roman heeft gedurende twee jaren gespeeld! De oorlog heeft er eersteen einde aan gemaakt. „Het is onnoodig om bij dit punt langer stil te staan. Indien Napoleon III niet reeds lang veroordeeld ware dan zou deze eerlooze ,en tegelijk belachelijke geschie denis voldoende zijn, om dat vonnis over hem te vellen." Wij geven het aan l'Indépendance beige toe, dat de zaak van deze zijde beschouwd nog het meest belang heeft, doch juist het oordeel over Napoleon III, zooals het zich reeds bij het publiek vestigde door zijne han delwijze tegenover Oostenrijk in 1866, zijn berucht ont- werp-tractaat omtrent België, enz. maakt het belang dezer zaak al zeer gering, evenals het tot de beoordee ling van een doortrapt booswicht van zeer weinig gewicht is, of hij zich twintig of een en twintig maal aan diefstal of moorci s.chuldig maakte. De Engelsche werkstakingen. Uit Londen wordt van den 9« October het volgende geschreven „De meeting welke voor heden avond op Trafalgar- square voorgenomen iszal, in strijd met hetgeen men algemeen verwacht bad, toch plaats hebben, ofschoon de werkstaking te Newcastle geëindigd is. Zooals ge weet zijn in geen enkel land de redenaars zeer geneigd om van hunne eenmaal voorbereide redevoeringen af te zien, en dan allerminst in Engeland. In plaats van de werklieden tot lang verzet aan te moedigen, zal de manifestatie thans ten doel hebben om hunne overwinning te vieren. De rest van het programma kan niet meer veranderd worden. De verschillende deputation der werklieden zullen in optocht naar Trafalgar-square gaan, met fakkellicht en muziek, dat zonder twijfel een zeer schoonen indruk zal maken. Er beersclit overigens niet de minste onrust en het is zeer waarschijnlijk, dat de manifestatie geëin digd zal zijn, vóórdat de meeste bewoners van Londen er zelfs van hebben hoor en spreken. „De transactie welke tusschen patroons en werklieden tot stand gekomen is, maakt het onderwerp uit der beschouwingen van enkele dagbladen. The Times besluit met de opmprking, dat uit de wederzijdsche on derhandelingen en toelichtingen blijkt dat op het oogen- blik, toen degrove uitbrak, de werklieden minder ont vingen dan hun verschuldigd was. De Saturday Review maakt dezelfde opmerking en vraagt, of de patroons verstandig en rechtvaardig handelden door te wachten totdat hun een wettig verlangen ontrukt werd. Dit blad, dat uitkwam vóórdat men het einde van het ge schil kende, en dat den heer Muodella laakt over zijne tusschenkomst, was echter in hoofdzaak voor de patroons ingenomen. The Économist had het'ongeluk, om juist op het oogenblik van het tot stand komen van de schik king met een artikel te verschijnen, waaraan ik de vol gende opmerkingen ontleen, die gelukkig door de feiten gelogenstraft zij n „„De les die men uit deze greve putten kan is deze, hoe nutteloos het is om in een ernstig conflict tusschen- beiden te willen komen. Er kan onmogelijk een verzoe ning tot stand komen, wanneer de patroons overtuigd zijn dat biet beter is om de werkplaatsen te sluiten dan aan dé eiscben der werklieden te voldoen en wanneer deze laatsten zoo verblind zijn, dat zij niet inzien welke kracht deze meening aan de positie der patroons geeft." „Het is gelukkig dat niet iedereen zooals the Econo mist gedacht heeft over de mogelijkheid eener schik king. Dit blad deed overigens een grooten misgreep, toen het op het oogenblik dat de patroons geslagen wer den, een lang betoog wijdde aan hunne onverwinnelijk- heid." ifftirömgm. Gisteren is van Veere naar zee gezeild de Engelsche schooner Parragon, gezagvoerder P. Stamp, van Mid delburg in ballast naar Newcastle; en heden de schoo ner Nerva, gezagvoerder A. Jorgense van Middelburg in ballast naar Noorwegen. £)cmöclsbmcl]tcn. Door de Nederlandscbe Handelmaatschappij is be vracht: voor Amsterdam, Kennemerland, gezagvoerder P. de Jonge qq.* 763 lasten 71.47. Graanmarkten enz. Gsnt, 13 October. Roode en witte tarwe met weinig aanvoer, fr. 30.50; rogge met goede markt, fr. 19.00; gerst fr. 22.00; haver fr. 15.00, boekweit fr. 18. paardenboonen fr. 20.50: koolzaad fr. 51.00; lijnzaad fr. 40.00; koolzaadkoeken fr. 27.00; lijnkoeken fr. 21.00; boter per kilogram fr. 3.10; eieren fr. 2.40 per 26 stuks. Amsterdam, 13 October. Raapolie op 6 weken f 47£. Lijnolie op 6 weken f 37J. Prijzen van effecten. Amsterdam 13 October 1871. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld. 2J- pet. 53.4 ♦dito dito dito 3 631 ♦dito dito dito 4 844 ♦Aand. Handelmaatschappij 44 1314 *dito exploitatie Ned. staatssp. 1124 België. *Certifieaten bij Rothschild Frankrijk. *Inschrij vingen3 B 5I4 *dito5 82i Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 96f ♦Certific. adm. Hamburg 5 684 ♦dito Hope O. 18'55, 6e serie 5 „811 ♦Cert. 1000 1864 5 ♦dito 1000 1866 5 95$ ♦Loten 1866 5 2384 ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 41 86T\ ♦Certific. dito4 67| *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligatiën 1867—69 4 7 li ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 222 ♦Oblig. dito.4 174 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 874 dito dito Jelez Orel 5 874 dito dito Charkow Azow. 5 864 Polen. ♦Schatkistobligatiën5 68| Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 554 ♦dito dito April/Oct. 5 56 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 46 ♦dito dito Febr./Aug. 5 464 Italië. Leening 18615 54| Spanje. ♦Obligation. Buitenl. 1867—70. 3 334 ♦dito 1871 .3 „33 ♦dito Binnenlandsche3 28 Portugal. ♦Obl. 1856-62 3 „354 ♦dito 1867-69 3 35| Turkije. dito (binnenl.)5 431 Egypte Obl. 1868 7 774 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 96A ♦dito dito dito (1885) 6 96i*V ♦Qbl.Illinois7 95 ♦dito dito Redemtion 6 834 Oblig.Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures8 Obl.St.Paul Pac.Spw. lesec. 7 69J dito dito dito 2esec. 7 dito dito 1869 dito 7 69 4 Brazilië. ♦Obl. 1863 .41 824 ♦dito 1865 5 92 Mexico. dito 18513 13 Grenada. dito afgestempeld6 194 Venezuela, dito3 B 8 Ecuador. dtfo1 v Prlfzera Tan coupons. Amsterdam, 12 October. Metall. 20.75; Dito zilver 24.60; Dito Eng. per 11.871; Eng. Russen per L f 5 Eng. Portugal per 11.87-1; Fransche 54|. Belg. f 554; Pruis, f 351; Harab. Russen 31; Rassen in I. R./324; Pools, in Fl. 36J; per Z.R. f-; Spaans. f j Amerik. Dollars /2.40|; dito papier 2.09; Spaans, in fr.Piasters 2ttmtrtcnticn. Ondertrouwd: CORNELIS BOOGAART van Nieuwerkerk en JOHANNA HENDRIKA DE BROEKERT, Wed. van J. P. van Ham. Middelburg den 13en October 1871. Ondertrouwd H. VAN NEDERVEEN en W. G. HENDRIKSE. Middelburg 13 October 1871. Eenige en algemeene kennisgeving. Bevallen van een dooden Zoon E. F. COLIJN, ge liefde echtgenoote van j GELDOF Veere 12 Oct. 1871. De ondergeteekenden betuigen bij deze hunnen dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden, zoo van hier als elders, bij de viering van hunne 30jarige echtvereeniging. Aardenburg J. DE MU1JNK. 11 October 1871. J. S. VEHPLANKE. De KERKERAAD der Ned. Herv. gemeente alhier, maakt met hartelijke dankzegging bekend, dat hij ten geschenke heeft ontvangen, van N. N. vijf aandeelen in de rentelooze geldleening len behoeve van het Gods dienstig onderwijs in dezegemeente, dezer dagen bezorgd bij Ds. Sibmaceer Zijnen. De Kerkeraad voornoemd, J. P. NONHEBEL, Praeses. J. H. L. ROOZEMEIJER, Scriba.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3