MIDDELBURGSCHE lN°- 245. Zaterdag 1871. COURANT. 14 October. AANBESTEDING. <3 nncnlanix BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Wolfaartsdijk., zullen op Vrijdag den 3en No vember 18«1, des voorrniJdags te tien uren, in het Gemeentehuis aldaarpubliek, bij enkele inschrijving, trachten aan te besteden, het bouwen van een nieuw SCllttOLLOK 1AL, op het dorp Oudsabbinge in WoKaartsdijk, met bijlevering der materialen. De teekening en het bestek liggen ter inzage in voormeld gemeentehuis. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op Vrijdag den 27 October 1871 des voor middags te tien uren, zijnde nadere inlichtingen te bekomen bij den heer D. DE KONINGArchitect te Goes. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. P. LENSHOEK De Secretaris, B. DE REGT. Middelburg 13 October, De voorlaatste overspanning van de brug over bet Hollandsch diep is thans op de pijlers geplaatst. Door het Nederlandse!) consulaat-generaal in Egypte is de heer J. Hollebeke aangesteld tot zijn vice-conul te Port-Said. {Staats-cour.) Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan J. T. F. Huyvenaar, med. chir. et art. obst. doctor, wonende te 's Hertogenbosch, tot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder der koninklijke kroonorde 4e klasse, hem door Z. M. den Duitschen keizer, koning van. Pruisen, geschonken. Onderwijs. Aan het Athenaeum illustre te Amsterdam zijn, bij het begin van den winter-cursus, 14 militaire studeuten voor de geneeskundige faculteit ingeschreven, waardoor het getal van die studenten tot 104 is gestegen, ver deeld als volgt: voor Oost-Indië 52, de landmacht 28,de zeemacht 20, West-Indië 4. Marine en leger. De ingenieur lc klasse L. C. P. W. Visser wordt met den lcn November a. overgeplaatst van de directie der marine te Amsterdam naar die te llellevloetsluis ter vervanging van den met den laatsten dezer eervol ontslagen hoofdingenieur der marine A. J. H. Beeloo; terwijl voorts met den l«n December a. de ingenieur le klasse J. C Jansen wordt overgeplaatst van de direc tie der marine te Willemsoord naar die te Amsterdam, en de ingenieur 2e klasse P. J. Turkmet gelijken datum van de directie der marine te Amsterdam naar die te Willemsoord. Gisteren stonden te 'sGravenhage drie eskadrons op het Alexandersplein opgesteld om geïnspecteerd te worden door den Engelschen generaal Hope Grant, die op het terrein arriveerde, vergezeld van den generaal Mac Leod. Nadat de cavalerie eenige manouvres en charges had gemaakt, werd door de muziek het „God save the Queen" gespeeld en vervolgens verschenen twee bat terijen veld artillerie. Vooral de manoeuvres de force waarbij werd getoond hoe een vuurmond nog vervoerd ton worden wanneer of de affiit óf de voorwagen red deloos was geschoten, trokken zeer de aandacht van den generaal en diens adjudant. De generaal Grant is gedurende de afgeloopen zomermaanden kommandant van het kamp te Aldershott geweest, alwaar 30,000 man van het Engelsch leger vereenigd waren. De exercitiën van het regiment grenadiers en jagers in de Maliebaan waren een weinig vroeger door den Engelschen generaal bijgewoond, die ook de verschillende kazernen in den Haag heeft bezocht. {Hel Vaderland.) Rechtzaken. De arrondissements rechtbank alhier heeft gisteren de volgende vonnissen uitgesproken. Lourens Kwekkeboom, oud 36 jaren, molenaarsknecht te Aagtekerke, en Jacobus Simonse, oud 23 jaren, landbouwer te Westkapelle, waren beklaagd dat zij den 8en Juli in de herberg wan Roelse, te Westkapelle, elkander moedwillig hebben mishandeld. Zij zijn schul dig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten waardoor geenerlei ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en, onder aanneming van verzach tende omstandighedenveroordeeld ieder tot eene geldboete van f 8 en solidair in de kosten. Aan hetzelfde feit is schuldig verklaard en tot de zelfde straf veroordeeld Judocus Koleoud 30 jaren schipper te Grauw, die den 6'-° Augustus jl. in een zoe- telaarskeet onder Amemuiden den polderwerker J. Hout kamp moedwillig vastgegrepen en achterover op den grond geworpen heeft. Nog zijn aan hetzelfde feit schuldig verklaard en tot twee geldboeten van f 8 ieder veroordeeld Pieter Huibregtse, oud 23 jaren, arbeideren Johannes Bras ser oud 22 jaren, dijkwerker, beiden te Westkapelle, die, uit ijverzucht over een meisje, elkander den 8en Juli jl. op de openbare straat te Westkapelle herhaaldelijk hebben mishandeld. Adriaan Jasperse, oud 28 jaren, werkman te Ar- nemuiden, was beklaagd dat hij arglistig heeft weg genomen en zich toegeëigend twee ballastschappen ten nadeele van de arbeiders M. Schoolmeester en O. Dinge- raanse, welke schoppen aan de sas onder Arnemuiden tijdelijk ter bewaring in den grond waren geborgen. De beklaagde, die reeds vroeger tweemalen wegens diefstal is veroordeeld, is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, en, met aanneming van verzachtende omstan digheden veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, in een eenzame opsluiting te ondergaanbenevens in de kosten. Petrus Calfaard, oud 25 jaren, en Levinis Kobers, oud 32 jaren, beiden polderwerkers te Vlissingen wa ren beklaagd dat zijdeu 10-*n Juli jl.zich met geweld Leb ben verzet tegen rijksveldwachters en politie agenten teneinde een door dezen in arrest genomen persoon te ont zetten ;deeerste beklaagde bovendien dat bij den brigadier Overduin bij de nestels van zijn uniform heeft getrokken en den rijksveldwachter Houmes mede aangegrepen en ëen kleine ontvelling in het aangezicht toegebracht heeft, welke heeft gebloed. De feiten waaraan de be klaagden zijn schuldig verklaard zijn gequalificeerd: lo feitelijk en gewelddadig verzet gepleegd door twee personen zonder wapenen tegen bedienende beambten in de uitoefening van hun dienst, en 2" het toebrengen van slagen aan bedienende beambten in de waarneming van hun dienst, waardoor bloedstorting is ontstaan. Onderaanneming van verzachtende omstandigheden voor wat het tweede feit betreft, zijn de beklaagden veroor deeld: de eerste tot eene maand, de tweede tot veertien dagen gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Frans Schets, oud 23 jareu, zonder beroep, wonende te Arnemuiden, was beklaagd dat hij den 2o Augustus jl. den rijksveldwachter A. H. de Srnidt en den gemeente veldwachter M. Glerum, die hem op de straat te Arne muiden tot rust aanmaanden, beleedigend heeft toege voegd „ik verdden burgemeester en de veldwachters." Hij is bij verstek schuldig verklaard aan beleedigingmet woorden jegens bedienende beambten in de waarneming van hun dienst, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van f 8, benevens in de kosten. Roeland de Pagter, oud 15 jaren, arbeider te Westkapelle, was beklaagd van diefstal van vruchten, den 15en Augustus jl. gepleegd in den tuin en ten na deele van den predikant J. I. Cr'ebas aldaar. Ilij is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, gepleegd met oordeel des onderscheids, en onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot 6 dagen gevangenisstraf en in de kosten. Johannes Adriaansen, oud 72 jaren, arbeider te Zoutelande, was beklaagd dat hij den 22'" Juli jl arglistig weggenomen en zich toegeëigend heeft eene hoeveelheid dijksmaterialen, ter waarde van f 7, ten nadeele van den polder Walcheren. Hij is bij verstek schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Louis van Os, oud 32 jaren, vleeschhouwer te Vlissingen, was beklaagd ter zake van overtreding der verordening op de'plaatselijke belastingen voor de ge meente Vlissingen. Den 2b'" Juli jl. bevond hij zich in een met een paard bespannen chais op den weg van Middelburg naar Vlissingen: nabij het kautoor van toe zicht bij de voormalige Rammekenspoort week hij van den gewonen rijweg af en geraakte toen op zulk een moeilijk pad, dat hij met paard en chais omviel. De kommies M. van den Abeele, die dit gezien had liep er heen om te helpen en toen die hulp was verleend zag hij op den grond een mandje met tarwebloem staan, waarvan geen aangifte voor of betaling van plaatselijke belasting was gedaan. Bij onderzoek bleek de hoeveel heid 4 kilogram te bedragen. De gedaagde beweerde, dat hij dat mandje ten ge- noege eener vrouw in zijn Tijtuig naar Vlissingen had medegenomen,, en dat hij in de meening heeft verkeerd dat voor eene hoeveelheid van minder dar. 5 kilogram geen plaatselijke belasting verschuldigd was.Hij is schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feit en veroordeeld in eene geldboete van 5 ten bate der gemeente Vlissingen, met verbeurdverklaring der aan gehaalde goederenalsmede in de kosten. Gemengde berichten. De stoomboot de Onrust, die voor de spoorboot van Middelburg den dienst waarneemt en gisteren omhoog is gevaren is heden middag te circa 1 uur naar Zierik- zee opgestoomdzoodat de dienst heden weder geregeld kon plaats hebben. liet Fransche regeeringsblad behelst een aan den prefect van politie te Parijs ingezonden verslag o ntrent het verbruik van paardenvleesch in de Fransche hoofd stad, waaruit blijkt, dat gedurende de insluiting der hoofdstad ruim 40,000 paarden aldaar zijn geslacht, waarvan gedurende het 4kwartaal 1S70 ruim 29,200 en in de maand Januari jl. ruim 10,000. Jn de eerste helft van 1870 zijn nog geen 2000 paarden verbruikt. Te Hamburg is gearresteerd de koopman W.Rode Sr., hoofd van' een aanzienlijk expeditie-kantoor, wegens oneerlijkheid in zaken gepleegd tot een bedrag van 300,000 mark-banco; de zoon is nog intijds gevlucht een aantal makelaars en agenten zijn mede in de zaak betrokken. Volgens le Journal des fabricants de papier, is het uit de jongste statistieken gebleken, dat er S50,000 men- schen in Engeland lid van een trade union zijn. Neemt men nu aaü, dat elk lid gemiddeld vier personen onder zijne familie kan rekenen, dan zijn er niet minder dan 4,250,000 menschen, die tot de trade unions in betrekking staan. Die vereenigingen kunnen over verbazende sommen beschikken. De trade union der tim nerlieden heeft jaar lijks meer dan 10,000 pond inkomen met een reserve fonds van 3S00 pond. De vereeniging der engineers (machinisten, werktuigmakers, draaiers, bankwerkers enz.) trekt jaarlijks 87,000 pond rente en heeft een reservefonds van 140,000 pond. De gieters hebben eene vereeniging, die 30,000 pond rente trekt en over een reservefonds van 28,000 pond beschikt. Elk jaar worden de kapitalen van die vereenigingen grooter; bij het steunen van een strike draagt men wel zorg dat het kapitaal niet worde aangeroerd, maar dekt men de uitgaaf door een hoogere contributie. - De oorlog, in de Duitsche kunstwereld uitgebroken over de betrekkelijke waarde of onwaarde der Dresdener en Darmstadter madonna's naar Hans Holbein genaamd, is nog niet ten einde. Wie Dresden bet Florence der Elbe, bezocht, ging natuurlijk de Dresdener galerij niet

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1