MIDDELBURGSCHE COURANT. \°- 243. Donderdag 1871. <3 mtmlanï). 12 October. «EDEAKTEEKEIV. De Burgemeester van Vlissingcn, maakt bekend: dat hij zich bereid verklaart tot het ontvangen ea overmaken der gelden, die men zou willen afzonderen tot oprichting van een monument op het graf van de op de citadel van Antwerpen gesneuvelde krijgslieden. Vlissingen 6 October 1871. De Burgemeester voornoemd WINKELMAN. Middelburg 11 October. In de heden gehouden zitting der tweede kamer is het lot van het wetsvoorstel houdende maatregelen tot be vordering van een geregeldcn stoomvaartdienst tusschen Vlissingen en New-York beslist. Nadat het voorstel verdedigd was door de heeren Stieltjes, s'Jacob, van Eek, van Loon en Fransen van de Putte en op die verdediging was gerepliceerd, is het met 44 tegen 22 stemmen verworpen. Bij de gisteren in het kiesdistrict Tiel gehouden ver kiezing van een lid voor de tweede kamer der staten- generaal is, blijkens de opening der biljetten op heden, gekozen mr Th. baron van Lijnden van Sandenburg. Tot leden van den dijkraad van het calamiteuze waterschap Scherpenisse zijn benoemd, de heeren J. Rijstenbil Az., D. van de Velde, J*.., D. Bolier, M. Noordijke, J. Lokker en A. Hartog jr., allen te Scheipeuisse waaraan zijn toegevoegd door den pol der de Houwer, de heer J. Luyk te Scherpenisse, en door den polder Poortvliet, de heeren P. Daane van Stapele, te Poo rtvliet, en C. J. de Vulder van Noorden, te Tholen. Benoemingen en besluiten. not arissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Zutfen, ter standplaats de gemeente Vorden, jonkheer P. A. C. M. van Haeften, candidaat-notaris te Doetinchem. leger. Benoemd bij het wapen der cavalerie: tot lcn luitenant (naar ouderdom van rang) bij het P regiment huzaren de 2e luitenant E. J. Gelderman, van het korps. Benoemd bij de militaire intendance, tot onderinten dant 2C klasse (bij keuze) de le luitenant-kwartiermeester H. J. Bronner, van het 2e regiment infanterie bij den staf der infanterie, tot pi luitenant-kwartiermeester (naar ouderdom van rang), de 2e luitenants-kwartier meester S. van den Bent, van het 3c regiment infanterie, en J. II Bakker, van gezegden staf, werkzaam bij het departement van oorlog; bij bet 8e regiment infanterie tot lcn luitenant kwartiermeester (naar ouderdom van rang), de 2« luitenant-kwartiermeester A. M. Branden burg van het korps; bij het instructie-bataljon, tot lcn luitenant-administrateur Van kleeding eu wapening (naar ouderdom van rang), de 2« luitenant-administra teur van kleeding eu wapeuiug L. J. H. Schadee, van Eet korps. Onderwijs. Van 18 September tot op 7 October jl. hebben zich als leden van het Leidsche studentenkorps doen inschrijven 115 studenten, waarvan 6 in de theologie, 9 in de philo sophic, 7 in deletteren, 16 in de medicijnen en 77 in de rechten zullen studeeren. Bij de akten-examens voor het lager onderwijs in den Haag zijn van de 14 adspiranten voor de Fransche taal niet minder dan 13 afgewezen. Te Haarlem vraag den 82 personen eene akte als hoofdonderwijzer, waar van 60 werden afgewezen. Ook dit jaar zullen de heeren Cramer en Snijders, leeiaren aan de hoogere burgerschool te Zutfen, een cursus voor dames houden. Eerstgenoemde zal het pla netenstelsel, de tweede de warmte bespreken. Marine en leger. Eene commissie van officieren, bestaande uit de heeren Kromhout, kapitein bij den generalen staf, den officier van gezondheid P klasse Timmerman van het Tc regi ment infanterie en de officier van gezondheid Carsten van de marine, vertrekt Donderdag a. tot het doen eener buitenlandsche reis, vooreerst naar Leipzig, om de voornaamste militaire hospitalen in oogenpchouw te nemen en daarover rapport uit te brengen aan het minis terie van oorlog. Gemengde berichten. In den nacht van Zondag op Maandag jl. is indeArae- rikaansche stad Chicago een vreeselijke brand ontstaan. De helft der stad is afgebrand. Volgens een telegram van eergisteren waren de waterleidingswerken vernield en konden de pompen slechts weinig hulp bieden. De storm dreef de vlammen naar de voornaamste hotels en open bare gebouwen. De bureaux van de telegraaf en van de dagbladen zijn, evenals de stations, vernield. Maandag berekende men het aantal verbrande gebouwen op 12,000 en de aangerichte schade op 150,000,000 dollars.'Ver scheidene menschen zijn in de vlammen omgekomen. Uit de voornaamste steden werd hulp gezonden en meetings werden belegd, om verder bijstand te verleenen. Volgens een later bericht zijn 100,000 menschen van dak beroofd en werden pogingen in het werk gesteldom den voortgang der vlammen te stuiten door de woningen, doormiddel van buskruit, in de lucht te doen springen. Het terrein waar de vlammen woedden besloeg eene oppervlakte ^an twee vierkante mijlen. Een telegram uit Chicago van Dinsdag morgen meldt, dat men den vreeselijken brand eindelijk meester is. Niet weinig heeft hiertoe bijgedragen, dat de hevige wind ging liggen en plaats maakte voor een zwaren regen. Op eene oppervlakte van 5 vierkante mijlen zijn de buizen verwoest, en om de vreeselijke ramp te stuiten heeft men niet minder dan 100 gebouwen in delucbtlatenspringen. Eergisteren heeft te Maarssen en Maarsseveen een provinciale scherpschutterswedstrijd plaats gehad. Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden, die daarbij tegenwoordig was, gebruikte een hem door een deel der regelingscommissie en eenige buitengewone leden aan geboden collation. Te 4 uren verliet hij het terrein, ora bij den heer Huydecoper van Maarsseveen te gaan dineeren. Des avonds voerde de zangvereeniging Cres cendo eenige koren vol r den prins uitterwijl het muziekkorps der Utrechtsche schutterij het zijne toe bracht om de feestelijke stemming van het publiek te verhoogen. De korpsprijzen bestonden in eene verguld zilveren, eene zilveren en twee bronzen medailles, bene vens een bokaal voor den winner van eerstgenoemde medaille. De personeele prijzen waren 24 in getal, waar onder een gouden remontoir, een remmingtongeweer, een gouden horlogeketting, eeno zwartmarmeren pendule, baro- en thermometers, zilveren horloges met kettingen enz. De prijzen werden door den prins aan de overwinnaars uitgereikt. De eerste korpsprijs werd behaald door de koninklijke scherpschutters van 's Gra- venhage; de tweede door de vereeniging De zwijger, van Utrecht, de derde door de Vereeniging tot bevorde ring van 's lands weerbaarheid te Utrecht; dc vierde door de Vereeniging voorOraoje, uit Utrecht, die daarom moest kampen metde Utrechtsche vereeniging Eendracht. De verloskundige te Rotterdam die in appèl gekomen was van het vonnis der rechtbank, waarbij hij tot 4 maanden cellullair werd veroordeeld isnaar men verneemt, van Dordrecht naar Engeland ver trokken. Het schijnt, dat er over bet rijden van pleizier- treinen op Zondag, evenals in Groningen, ook in Fries land nog al zeer verschillend gedacht wordt. De predi kant der hervormde gemeente te K. nl. had dezer dagen de vrijmoedigheid op den kansel de passagiers van die treinen „ongelukkige rampzalige zondaars" te noe men, „die met gelijke treinsnelheid op den weg waren np,ar dehel." (Arnh. cour.) Bij den procureur-generaal bij een onzer gerechts hoven zou het volgend telegram uit Versailles zijn ont vangen M. le procureur-general de la république Frangaise aupres du .conseil de guerre siégeant a Versaillesordonne a, M. procu reur géneral de la république de lancer un arret d'arrestalion con- Irela personne de A. monsieur le procureur de la république Francaise a département des Fays Bas. (De procureur generaal van de Fransche republiek bij den krijgsraad te Versailles, beveelt den procureur- generaal van de republiek een bevel tot inhechtenisne ming uit te vaardigen tegen den persoon van Aan den heer procureur van de Fransche republiek tedepartement der Nederlanden). Men moet zich over niets in Frankrijk verwonderen, en als het hierboven medegedeelde waar is,'t geen wij gelooven op grond van de positie van onzen berichtge ver, dan is het alleen een bewijs dat de procureur-gene raal bij den krijgsraad te Versailles 't niet veel verder in de aardrijkskunde heeft gebracht dan de Fransche legerhoofden. Misschien troost hij zich over 't verlies van den Elzas enz. met deze denkbeeldige annexatie. {Nieuws v. d. daq.) Aan het Gorinchemsch weekblad wordt uit 's-Gra- venhage gemeld, dat de Belgische generaal te Antwer pen de Nederlandsche commissie voor de overbrenging van het stoffelijk overschot der gesneuvelden op de Cifadel ontving, een voormalig deserteur uit hetNeder- landsch leger is. Dit zou de reden zijn waarom de over brenging niet van de gebruikelijke uitdeeling van ridderorden gevolgd is en waarom de Nederlandsche hoofdofficieren bedankt hebben voor het diner dat hun door den generaal werd aangeboden. Omtrent het spoorwegongeluk op den Grand Cen tral Beige deelt de Noordbrabanter de volgende bijzon derheden mede: „Donderdag avond kwam de sneltrein van Brussel naar Utrecht een uur te laat te 's Hertogen bosch aan; de oorzaak van deze vertraging lag in een vreeselijk spoorwegongeluk, daags te voren omstreeks 10 uren des avond3 tusschen Leuven en Rotselaer voorge vallen. Een goederentrein, komende van Rotselaer, en een passagierstrein, rijdende van Leuven, zijn nabij Hols- beek op elkander geloopen; naar wij vernemen is een stoker op de plaats dood gebleven en zijn alle passagiers en conducteurs gekwetst; van de eerste 3 zoo gevaarlijk, dat men voor hun behoud vreest. Van de 21 beesten in een waggon zijn 17 zoodanig verminkt dat ze onkenbaar waren, 3 werden gekwetst, terwijl slechts éen ongedeerd bleef. Om de grootte van bet ongeluk te kunnen afmeten dient, dat Donderdag middag circa te 3 uren de lijn nog zoodanig versperd was met verbrijzelde locomotieven, wagens enz., dat de sneltrein van Brussel naar Utrecht niet heeft kunnen passeeren, maar dat alle passagiers voor de plaats des ongeluks hebben moeten uitstappen om met een trein, die aan de overzijde gereed stond, de reis te kunnen vervolgen. Naar wij van een ooggetuige ver nemen, was de indruk van die plek allervreesselijkst, te meer omdat men twijfelde of er niet nog lijken van onder de vermorselde wagens zonden te voorschijn komen." De Dublinsche dagbladen van 28 September ver melden de volgende vreeselijke vondst: Gisteren in den vroegen morgen toen Patrick Jordan naar zijn arbeid ging, zag hij in Upper Mercer street een klein koffertje aan den openbaren weg liggen. Aanstonds gaf hij hier van aan den naastbij gelegen politiepost kennis en beide mannen, de vinder en de dienstdoende politie agent, openden het koffertje. Langs de binnenzijde lazen zij het volgende met zwarte inkt geschreven opschrift: Captain Harry William Carletou21e fuse- leers, 4e division Englisch armee, Crimee. Het koffertje besloot, in een handdoek gewikkeldeen hart en een vrouwenvoetdie oogenschijnlijk eerst onlangs van het lichaam gescheiden waren, te oordeelen naar den gerin gen staat van ontbinding waarin zij virkeerden.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1