MIDDELBURGSCHE COURANT. \°- 242. Woensdag 1871. 11 October. Hiddelburg 10 October. Ook heden heeft het wetsvoorstel houdende maatrege len tot bevordering van een geregeldenstoomvaartdienst tusschen Vlissingen en New-York het onderwerp van beraadslaging in de tweede kamer uitgemaakt. De hee- ren Rutgers van Rozenburg en Viruly Verbrugge hebben het bestreden. De heeren Tak en de Bruijn Kops hebben het daarentegen verdedigd, terwijl de minister van finan ciën te kennen gaf,*%at hij niet ongunstig voor bet voorstel was gestemd, doch het beter achtte om de zaak uit te stellen, op grond van den tegenwoordigen toe stand van 's rijks geldmiddelen. De Staatscourant van heden bevat het koninklijk besluit van den 28e» Septemberhoudende aanwijzing der gemeente Boskoop als standplaats van een post kantoor. Benoemingen eu bosluiien. schutterijen. Benoemd tot 2C° luitenant a fa suite bij de dienstdoende schutterij te Middelburg H. H. Dans- dorp, vroeger 2e luitenant bij de dienstdoende schutterij te Vlissingen. posterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan M. Buys uit zijne betrekking van directeur van het postkantoor te 0tidewater,, en benoemd tot directeur van het postkautoor te Oudewater P. Buys Mz., thans geagreëerd klerk aan gemeld kantoor. grootrolk. Eervol ontslag verleend aan S. A. N. van Peterson Ramriug, als boekhouder met rang van com mies bij de directie van de grootboeken der nationale Bchuld, behoudens aanspraak op pensioen, en in zijn plaats met den rang van adjunct commies benoemd J. F. W. Smits Verburg thans eerste klerk. Omlenvijs. De uitslag van het najaarsexaraen voor onderwijzers en onderwijzeressen alhier is, wat de eerste vierdagen (van Woensdag 4 tot Zaterdag 7 dezer) betreft, als volgt: Hulponderwijzers, Er hadden zich 21 candidaten aangemeld, waarvan 20 zijn opgekomen en 16 toegela ten, te weten: de heeren D. Beens, te -Haamstede; P. Beun, te Aardenburg; C. den Hamer en S. den Hartigh, beiden te Middelburg; N. A. Hattinga, te Kapelle; A. F. Kusse, te Groede; L. Meerman, te Brouwershaven; M. A. Popering, te Middelburg; J. M. van Riet, te Sint Kruis; P. J. van de Sandete Mid delburg; D. Sandersete Serooskerke; M. Scheele, J. J. Verhorst en L. Versprille, allen te Middelburg, en P. Vink, te Colijnsplaat. Engelsch, onderwijzers. Van de 3 candidaten zijn 2 toegelaten, zijnde de heeren M. Bertels, te Vlis singen, en M. Zonneville, te Yzendijke. Engelsch, onderwijzeressen. Van de twee can didaten is 1 toegelaten, te weten mejufvrouw A. M. Harmsen, te Middelburg. Hoogduitsch, onderwijzers. Van de 4 candi daten zijn 2 toegelaten: de heeren M. Bertels, te Vlis singen, en A. van de Linde, te Wolfaartsdijk. Kerknieuws. In dé Heraut leest men: „In den Ilaagschen kerkeraad van 28 September 11. is een andere aaunemingsquaestie betreffende den predi kant Hoevers ter sprake gekomen. Bij de opgaaf der aangenomen nieuwe lidmaten gaf de heer Hoevers ken nis dat door hem in het eind van Juni 28 cathechisanten waren aangenomen, die hij nu ter inschrijving als lid maten meldde. Op de vraag van een der ouderlingen ■wie vanwege den kerkeraad bij die aanneming was tegenwoordig geweestgaf de heer Hoevers te kennen dat twee oud ouderlingen daarbij hadden geassisteerd. Daartegen werd bezwaar gemaakt als onwettig, en voorgesteld om in verband met de hangende procedure vooralsnog die aannemingen n iet in te schrijven. Na een langdurige beraadslaging is ten slotte met 18 tegen 9 stemmen dit voorstel aangenomen. „Bij de beraadslagingen hiervoor bleek, dat in Juni 11. op grond der hangende procedure door ouderlingen geweigerd werd om bij nieuwe aannemelingen van den heer Hoevers tegenwoordig te zijn. Genoemde heer daarmede niet te vreden, ging toch voort bui ten den kerkeraad om, zijne 28 cathechisanten in tegenwoordigheid van twee oud-ouderlingen aan te nemen, bracht ze onder de bevestiging van een der collega's en deed ze daarna aan het nachtmaal aanzitten, alles zonder dat voldaan was aan hetgeen de aanne ming kon wettigen. Door een samenloop van omstan digheden, in den zomertijd mogelijk met onvoltallige kerkeraads-vergaderingen, bleef de officieele kennis geving dezer zaak tot nu toe achterwege. De weigering tot inschrijving als lidmaten brengt nu die jonge men- schen, die reeds 3 maanden geieden feitelijk bevestigd werden en aan het avondmaal aanzaten plotseling voor de realiteit, dat zij nog geen lidmaten zijn." Gemengde berichten. De uitslag vau de heden gehouden schietwedstryd door het kader van onderofficieren en korporaals en de meest gevorderde manschappen der Middelburgsche schutterij is als volgt: De eerste prijs, geschonken door den burgemeester dezer gemeente en bestaande in een sigarenstanderd en aschbak op zilveren voet, i3 behaald door den tam boer E. Koster; de tweede prijs, geschonken door den mnjoor kommandaut der schutterijzijnde een gou den horlogeketting, is behaald door den korporaal G. H. de Haan. De verdere prijzen, geschonken door de officieren van genoemde schutterij, zijn behaald door: een sigaren- standerd van gesneden hout, door den schutter P. van Sluis; een meerschuimen tabakspijp, door den sergeant P. L. Casteamiller; een sigarenkoker, door den schutter A. A. J. Barendse; een inktkoker, door den schutter P. J. van Es; een steenen sigarenstanderd door den schutter tl. Fret; twee porseleinen aschbakjes, door den sergeant J. Contant; een meerschuimen sigarenpijp, door den schutter P. Leerdam, en eene portefeuille, dooi den sergeant-majoor J. M. Boone. In de debating-club te Gouda zijn de volgende stellingen aangenomen 1*. Het is een der eerste plichten van een vrij volk het behoud van zijn nationale zelfstandigheid te verze keren. 2<>. Dat alleen zedelijke middelen hiertoe voldoende zijn, is eene illusie; materieel krachtsbetoon is ook noo- dig. Een volk moet zoo volkomen mogelijk weer baai- zijn. 3°. Een der meest gewenschte middelen om dit doel te bereiken is dein voering van den algemeenen dienstplicht, naar Nederlandsc.he toestanden en belangen ingericht. Uit het noorden des lands meldt meD dat onder scheidene veehouders bij den velen regen, die de wei landen doorweekt, en bij de duurte van het hooi, genood zaakt zullen zijn, hunnen veestapel aanmerkelijk in te korten; zoodat men een belangrijke daling in de vee- prijzen tegemoet ziet, bij het aanbod dat dagelijks rui mer zal worden. De groote voorraad aardappelen in Groningen, Friesland en Gelderland, en de weinige schade aan de wintersoorten door de ziekte veroorzaakt doet aanvankelijk de markt met 50 a 75 cents per mud dalen; zoodat de aanzienlijke bezendingendie eerlang van alom voor de Uollandsche markten ter expeditie worden verwacht de vermoede hooge prijzen niet zullen bereiken. De groothertog van Luxemburg heeft tot komman- deurs der orde van de Eikenkroon benoemd de heeren A. A. M. Casterman, R. C. Cankrien, beiden te Antwer pen; tot officier van die orde den heer J. L. II. Beijers, te Brussel, en tot ridder dier orde den heer I. P. H. Dumenil, te Antwerpen, welke heeren zich bij het over brengen van het stoffelijk overschot van gesneuvelden bij de Citadel van Antwerpen bijzonder hebben onder scheiden. De Oostenrijksche Vereeniging voor industriescho len voor meisjes heeft tijdens haar vierjarig bestaan op gericht: eene naaischool, speciaal tot opleiding in de modevakken; eene handelsschool, tot opleiding in het boekhouden, de correspondentie en andere kantoorza ken; eene herhaiingsckool en eene teekenschool. Daar bij heeft zij een cursus voor de telegraphie geopenddie evenals de andere inrichtingen, druk bezocht wordt en zeer gunstige resultaten oplevert. Daardoor aangemoe digd, heeft zij thans haren werkkring uitgebreid met de oprichting van een gymnasium voor meisjes. Uit Kaatsheuvelgemeente Loon-op Zand, wordt van 7 dezer gemeld: Gisteren namiddag circa half een, terwijl de bewoners aan tafel zaten, werd brand ont dekt in de schuur van de boerderij, bewoond door J. W. Snoeren, aan den Heikant alhier. Niettegen staande alle mogelijke hulp, werd de geheele boerderij met al wat erin was, benevens nog een andere daar naast gelegen kleinere woning, totaal in de asch gelegd. Het paard ea de runderen werden gereddoch een vet varken en getfeel de oogst zijn verbrand. Van dit laatste alleen wordt de schade op meer dan 2000 begroot. Behalve de gebouwen, was niets verzekerd. Oorzaak onbekend. (2V. 'Rolt. cour.) De gemeenteraad van Leiden heeft een blijk gege ven van navolgenswaardige zucht om openbare zaken en belangen vóór deopeubare behandeling aan het publiek mede tedeelen, door te b. sluiten, dat alle stukken vooraf zullen worden gedrukt als bijvoegsels tot de Leidsche courant. Daardoor is het voor alle lezers van die courant mogelijk, bekend te worden met den volledigen inhoud van alle voordrachten en adviezen, die aan de overwe ging en beslissing van den raad zullen worden onderwor pen en niemand heeft grond tot klagen, dat hij niet bij tijds zijn belangen, bezwaren of wenschen kan kenbaar maken voordat daaromtrent wordt beslist. Dagblad van 's Graoenliage.) Uit Harlingen wordt gemeld, dat de werklieden een reglement gemaakt hebben volgens hetwelk elk lid zich verbindt, zijn kinderen van 512 jaren getrouw ter school en de jongens daarna tot 15 jaren naar de her- halingschool te zenden, tot opheffing en verbetering van hunnen stand. In België heeft een spoorwegongeluk plaats ge- hab. Een passagierstreinuit Leuven komende, en een goederentrein uit Turnhout, hebben elkander op het zelfde spoor ontmoet. Alhoewel beide treinen weinig vaart hadden, was de schok zóo hevig dat zij derailleer den en zeer veel schade aan het materieel werd toege bracht. De passagiers kwamen grootendeels met den schrik vrij, maar de machinisten en stokers werden doo- delijk gewond. Voor eenige dagen is te Londen door de politie gearresteerd zekere William Anthony, oud 21 jaren, smid, beschuldigd van moedwillige brandstichting. Het bleek, dat de beschuldigde in de laatste maanden ongeveer 31 malen de brandmeesters had gewaarschuwd, dat er brand was, en daarvoor telkens was beloond met een shilling of een crown. Hij was nu op heeter daad van brandstichting betrapt en het vermoeden is dus gewet tigd, dat hij ook de andere 31 brauden (waarvan de schade op ongeveer 100,000 pond word berekend) zal hebben veroorzaakt, alleen om de belooning te ver dienen op de aangifte gesteld. Hij wordtin bewaring gehouden. Volgens een officieele opgaaf zijn sedert 1820 7,543,316 personen als emigranten in de Vereenigde sta ten gekomen. Daaronder zijn 3,857,793 personen uit Groot-Britannie en 2,368,483 uit Duitschland. Oostenrij kers en Zwitsers zijn in dit laatste cijfer niet begrepen. In 1870 kwamen 379,786 emigranten, in 1869 385,287, dus een vermindering, hoewel meer dan in 1868, toen slechts 279,215 landverhuizers aankwamen. De laatste oorlog schijnt de oorzaak dier mindere emigratie te zijn, daar in 1870 slechts 91,779 Duitschers vertrokken tegen 124,766 in 1869. In Amerika rekent men nu op een sterke Fransche emigratie. Vooral.de staten Tennessee, Virginia en Noord-Carolina verwachten een aantal Elzassers en Lotharingers, die op Amerikaanschen bodem het nood lot, dat hun vaderland trof, zullen trachten te vergeten.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1