OÜRANT. 241. Dinsdag 1871. 10 October. Middelburg 9 October. In de heden gehouden zitting der tweede kamer is een aanvang gemaakt met de behandeling van het voor stel van wet van de heeren 's Jacob c. s., houdende maatregelen tot bevordering van een geregelden stoom vaartdienst tusschen Vlissingen en 3Sew-York. Dit wetsvoorstel werd bestreden door de heeren Blom, Bergmaan, Bredius en Heemskerk, terwijl het voorwaar delijk ondersteund werd door den heer van Wassenaer Catwijck en de heer Lenting het is zijn geheel verde digde. In de zitting van morgen is de heer Rutgers van Rozenburg het eerst aan het woord. Zooals wij in het vorig nommer reeds met een enkel woord mededeelden zal den 9t0 November a. te 's Gra- venhage, ten behoeve der staatsspoorwegen, worden aanbesteed: het maken van een dubbele draaibrug over het kanaal door deOude Arne, van de aansluitingen van dat kanaal met de havens van Middelburg en van Arnemuiden,- van de verdediging aan de boorden van genoemd kanaal en van eenige verdere werken. Aanwijzing op het terrein zal worden gedaan den 25«° en 27«n dezertelkens des voormiddags te 10 uren. Met ingang van den 15cu dezer wordt te Veere en met den 16 dezer te Oudewater een rijkstelegraatkantoor met beperkten dagdienst geopend. Eerstgenoemd kan toor is open op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 7 uren; op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 en van 2 tot 5 uren. Oudewater op werkdagen van 9 tot 12, van 3 tot 6 en van 7 tot 9 uren; op Zou- en feestdagen van 9 tot 10 en van 3 tot 6 uren. Door den minister van staat en van binnenlandsche zaken is aan den opzichter van den waterstaat A. Fagel, te Neuzen, opgedragen het toezicht, bedoeld bij konink lijk besluit van 4 April 1860 (Staatsblad n°. 15) op den dienst van den spoorweg van Terneuzen (Sluiskil) naar de Belgische grenzen in de richting van Mechelen. Staats cour.) Bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen waren sinds 1 Januari tot 30 September jl. gemiddeld in exploitatie 933 kilometer tegen 892 kilo meter in 1870. De totale ontvangsten hebben in genoemd tijdvak van negen maanden in dit jaar bedragen f 3,635,483.57, of gemiddeld f 14.27 per dag en per mijl. In hetzelfde tijd vak van het vorige jaar was dit c'jfer 3,011,640.79, of gemiddeld f 12.36.| per dag en per mijl. Benoemingen en besluiten. burgemeesters. Herbenoemd tot burgemeester: van 's Heer Abtskcrke B. Vermande, van 's Heer Arends- kerke mr. C. van Citters, van 's Heerenhoek W. B. Re- mijn en van Sint Maartensdijk J. Luijk. marine. Bevorderd tot officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemacht de officier van gezondheid 3° klasse S. F. Kruyt, met bepaling dat hij zal rang nemen tus schen de officieren van gezondheid 2« klasse A. W. van Renterghem en K. G. F. Sloos. Onderwijs. De uitslag van het te Leiden gehouden natuurkundig staats-examen is geweest als volgt: Aan het eerste ge deelte van het examen hebben deelgenomen 25 candida- ten; hiervan zijn 9 geslaagd, zijnde de heeren: A. A. Grondbout, F. W. Grootendorst, J. A. Wassink, W. A. v. d. Star, J. A. Lodewijks, M. K. EudhovenA. Adriani, G. Flhohil en J. Spruijt; de overigen zijn voor éen of meer vakken afgewezeD. Van de 10 candidaten die het geheele examen hebben afgelegd, zijn er vier geslaagd, namelijk de heeren: W. H. v. d. Veen, R. A. J. Sneth- lage, H. van Dam eu F. J. Michelieu; aan de overigen kon, wegens onvoldoende kennis in éen of meer vakken, het diploma niet worden uitgereikt. Op de hoogere burgerschool te Wageningen zijn thans zeven vrouwelijke leerlingen toegelaten. In de laatst gehoudene bijeenkomst der provinciale inspecteurs van het lager onderwijs te 's Gravenbage is besloten u Wat betreft de opleiding van hulp tot hoofdonder wijzers, aan de regeering in overweging te geven om, voor zooverre dit niet reeds geschied is, ten behoeve vau elke provincie eene som beschikbaar te stellen, waardoor de behoorlijke opleiding der genoemde perso nen mogelijk wordt gemaakt, en die som te doen strek ken: a ter tegemoetkoming aan de onderwijzers, die met de opleiding zullen worden belast, b tot aanschaf fing van onontbeerlijke hulpmiddelen. b Normaallessen. Aan de regeering den wensch te kennen te gevendat het getal dezer lessen worde ver meerderd, en dat ten behoeve der reeds bestaande, zoo mogelijk, eene ruimere toelage uit 'srijks kas worde verleend. c Opleidingslessen. Aan den minister de wenscheltjk- heid te kennen te gevendat daar waar het mogelijk is die lessen aan meer dan éen onderwijzer worden op gedragen. d Onderwijzeressen. Der regeering in overweging te geven in elke provincie, voor zooverre dit niet heeft plaats gehad, de gelegenheid open te stellen tot de op leiding van meisjes tot onderwijzeressen in den zin \an art. 12, alin. 2, der wet op het lager onderwijs. Kerknieuws. Wij vernemen dat de heer C. J. G. Hoogstraten, predikant bij de Nederduitsche üer vormde gemeente te Veessen, op wien beroepen zijn uitgebracht naar Almelo en Middelburg, het beroep naar eerstgemelde plaats heeft aangenomen. In de avondgodsdienstoefening van gisteren ram de heer D. S. M. Graswinckel, predikant bij de Ne derduitsche hervormde gemeente te Zierikzee, beroepen naar Amersfoort, afscheid van zijne gemeente, met eene toespraak naar aanleiding van 1 Cor. 16: 13. Na dat hij den laatsten zegen had uitgesprokenzong de gemeente hem toe Psalm 1214. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde ge meente te Leideh was tegen jl. Vrijdag opgeroepen tot het maken van een zestal van predikantendoch heeft dit werk niet kunnen verrichtenomdat niet het ver- eischte getal van twee derden der leden was opgekomen. De vergadering werd tot a. Vrijdag verdaagd. Marine eu leger. De officieren van gezondheid 2e klasse J. J. Borst en A. W. van Renterghem, behoorende tot de rol van Zr. M9. wachtschip te Willemsoord worden met den 15in dezer op nonactiviteit gesteld; terwijl de officieren van gezondheid 2e klasse II. J. Nieuwkerk en D. Dron- kers met den 16«o daaraanvolgende respectievelijk geplaatst worden op Zr. M«. monitor Krokodil en Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java. Necrologie. Op de buitenplaats Berg en Daal, nabij Amersfoort, overleed eergisteren nacht de minister van staat C. ba ron Nepveu, gepensioneerd luitenant-generaal, voor malig chef van den generalen staf en oud-minister van oorlog. De overledene bereikte den ouderdom van 80 jaren. Het Utrechtsch Dagblad deelt de volgende korte bio- graphie mede „De overledene was den 5CD October 1791 op den huize Zandbergen, gemeente Zeist, geboren. Op 16jarigen leeftijd trad hij in dienstwerd twee jaren later officier en woonde de krijgsverrichtingen in Zeeland bij; met het groote Fransche leger trok hij naar Duitschland en nam deel aan den Russischen veldtocht in 1812; gevan gen genomen, bleef hij 2 jaren in Siberië. In 1814 in 't vaderland teruggekeerd, was hij bij den slag van Wa terloo en werd hij diar, wegens zijn gedrag, ridder van de militaire Wi.iemsorde. In 1826 majoornam hij in 1830 aan de mislukte poging om Brussel te vermeesteren deel; wegens zijn gedrag aldaar werd hij luitenant-kolo nel. In den tiendaagschen veldtocht was hij chef van den staf, waarvan hij later onder Willem II definitief chef werd en goneraal-majoor. In 1848 van eene zending uit Berlijn teruggekeerd, werd hij aan 't hoofd geplaatst van 't ministerie van oorlog. Hij verzocht echter weldrazijn ontslag eu werd lid der dubbele kamer bij de herziening der grondwet. Later heeft hij steeds geweigerd lid van een kabinet of van de wetgevende vergadering te wor den. Baron Nepveu was geruimen tijd voorzitter van 't comité van defensie, totdat hij in den rang van luite nant-generaal nabij Amersfoort eene welverdiende rust ging genieten." Gemengde berichten. Wij vernemen dat morgen bij gun3tig weder door het kader onderofficieren en korporaals en de meest ge oefende manschappen der Middelburgsche schutterij een schietwedstrijd zal worden gehouden naar prijzen, uitge loofd door den burgemeester, den kommaudant en de gezamenlijke officieren der schutterij. Te Groningen, waar van de in de vorige week geopende volksgaarkeuken aanvankelijk ruim gebruik wordt gemaaktworden thans pogingen aangewend tot oprichting eener zoogenaamde winkelvereeniging voor ambachtslieden. Het laat zich aanzien dat die pogingen alle kans van slagen hebben. Uit Velzen wordt gemeld dat, niettegenstaande de laatste stormen de havenwerken van bet Noordzee kanaal zeer hebben geteisterd, het werk in zijn norma len toestand is gebleven. De aflevering van het dezer dagen te Nieuwediep verwachte stoomschip Prins Hendrik aan de stoomvaart maatschappij Nederland heeft eenige vertraging onder gaan door werkstaking in Schotland. liet vertrek dier boot naar Java zal bepaald worden nadat zij te Nieuwe diep zal zijn aangekomen. De gewezen kapitein der infanterie P. A. Janssen noemt, blijkens de Arnhemsche courant van jl. Zaterdag, het schrijven van zijn protest tegen het gedvvoDgen kerkgaan van militairen de eenige reden waarom hem ontslag uit den dienst is verleend. Hij verklaart geen cent fortuin te hebben en door zijn ontslag met vrouw en kinderen broodeloos te zijn geworden. Onder verze kering dat hij een gezond hoofd, een ijzeren wil en veel lust tot werken heeft, al ware het aan gene zijde van den oceaan, doet hij een beroep op V9ne landgenooten, om hem spoedig een fatsoenlijke betrekking te bezorgeD. Nabij Zeist wandelde jl. Donderdag een twaalftal kalkoenen van Wulperhorst over den spoorweg. Negen hunner werden doorteen trein gedood. Nagenoeg al de studenten die in Mei jl. het Utrechtsch studentenkorps verlieten zijn weder als le den toegetreden. In de jl. Vrijdag avond gehouden vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde, te Lei den is in de plaats van prof. J. H. C. Kerndie zich niet herkiesbaar stelde, tot voorzitter benoemd mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele. Voor de rechtbank te Nijmegen is aanhangig een geding tegen een agent van eene levensverzekering maatschappijbeschuldigd van op bedriegelijke wijze zich gelden te hebben toegeëigend van personen die hij zonder hunne voorkennis niet alleen had ingeschreven maar voor wie hij ook na overlijden de gelden incas seerde en quiteerde, in een en ander bijgestaan door een geneesheer die leugenachtige verklaringen afgaf. De agent moet reeds in verzekerde bewaring zijn. De nieuwe stoomboot-linie van Antwerpen op New York is een voltrokken werk. De vorige week is het contract tusschen het Belgische gouvernement en de heeren lord Churchill, Rolt, Hils en Churchward defi nitief geieekend. Ook de geldelijke waarborg is reeds

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1