MIDDELBÜRGSCHE COURANT. \10- 240. Maandag 1871. 9 October. Middelburg 7 October. Den 9eQ November a. zal te's Gravenhage, ten be hoeve der staatsspoorwegen, worden aanbesteed het maken eener dubbele draaibrug over de oude Arne. Tot leden van dendijkraad in het waterschap van de calainiteuze polders Margaretha, Kleiue Huissens en Eendracht, zijn benoemd door de stembevoegde inge landen van den Q^teu Iluissenspolder de heeren Adri- aan Riemens Jz., landbouwer, en Maarten van Dixhooru, particulier, beiden te Zaamslag woonachtig, en door de stembevoegde ingelanden van de polders Nieuw-Othene en Kreke, de heer J. Sturm, ontvanger-griffier van ver schillende polders te Neuzen. In de Staats-courant van 5 dezer is, zooals wij reeds met «en enkel woord gemeld hebben, opgenomen een koninklijk besluit van 27 September, tot regeling der ansjovis-visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, en zulks met gedeeltelijke intrekking van het koninklijk besluit van 21 October 1867 (Staatsblad n°- 108). Art. 1 van dat besluit luidt als volgt: „De ansjovis visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroo men worden telkens voor een tijdvak van tien jaren bij het lot in concessie gegeveu. De mededinging staat open voor alle Nederlandsche visschers, voorzien van de akte van consent, bedoeld in art. 12 van het reglement, vast gesteld bij koninklijk besluit van 26 Augustus 1825 (Staatsblad n°. 66), en, voor zoover betreft de wateren, vermeld in art. 1 van het reglement ter uitvoering van art. 9 van het in het hoofd dezes bedoelde tractaat [het tractaat tusschen Nederland en België van 19 April 1839], ook voor alle Belgische visschers, voorzien van voormeld consent. Weduwen of de gezamenlijke minder jarige kinderen van overleden visschers worden tot de mededinging toegelaten, mits het bestuur der vis scherijen genoegeu neemt met den persoon, die de visscherij uitoefeot." De ontvangsten'der Nederlandsche centvaal-spoorweg. maatschappij bedroegen in September 1871 f 46,854.80, tegen f 42,627.17 in September 1870. Van 1 Januari tot ult°. September 1871 bedroegen de ontvangsten f399,219, zijnde 45,981.85 meer dan in hetzelfde tij dvak van 1870. Benoemingen en besluiten. eeketei kenen, Toegekend, als blijk van koninklijke goedkeuring en tevredenheid, de zilveren medaille, in gesteld bij koninklijk besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift, aan A. W. Knegten, agent van politie te Rotterdamwegens de redding van personen uit het water te Rotterdam in 1856 en op 31 Mei jl.welke reddingen door hem met levensgevaar volbracht werden. burgemeesters. Eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Oostzaan, op verzoek, aan J. Brat Pz. Onderwijs. Onder de gisteren te 's Gravenhage geslaagden bij "het examen voor middelbaar onderwijs in de gymnastiek komen voor J Sanders, geboren te Zoutelande, en P. J. J. Dormaar, geboren te Middelburg. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe bijdragen voor opvoeding en onderwijs van September jl. bedraagt het getal vacante scholenopenbare voor gewoon lager 33, dito voor gewoon en meer 3, en voor meer uit gebreid onderwijs 1. Bijzondere voor gewoon lager en voor meer uitgebreid onderwijs 1. Gesubsidieerde bij zondere voor meer uitgebreid onderwijs 1. Vacante hulpondervvijzersbetrekkingen 48, en die van hulponder- •wijzeressen 4. Kerknieuw». Het kiescollege der hervormde gemeente te Zierik- zee heeft ter vervulling der vacature, te ontstaan door het vertrek van den predikant Graswinkel naar Amers foort, gisteren het volgende zestal van predikanten samengesteld, de heeren: E. Snellen, te Driel;J. A. Remy, te Renswoude; dr. A. G. Boon, te den Ham; M. Buijs, te NoordscharwoudeJ. II. Mühring, te Phi- lipsland; en F. D. J. Moorrces, te Vianen. Uit dit zestal zal op 20 dezer een drietal worden gekozen. Het kiescollege der Waalsche gemeente te Amster dam heeft, ter vervulling der bestaande vacature, het volgende alphaböê.isch gestelde twaalftal vanpredikanten opgemaakt: de heerén Th. Bost, te Verviers; G. Collins, te Rotterdam; A. Coquerel, te Parijs; E. Fontanèste Havre; Goy, te Sainte Foy; Grotz, te NiinesF. C. J. van Goens, te Leiden: J. J. L. Luti, te Middelburg; G. Bonet Maury, te Dordrecht;?. Mounier,teAigalliers; M. A. Perk, te Breda, en J. O. L. Nolst Trenité,te Utrecht. Marine en leger. De officier van gezondheid 2e klasse dr. J. F. Manikus, behoorende tot de rol van Zr. M*. schroefstoomschip Het Loo, wordt toet den 15en dezer op nonactiviteit gesteld; de officieren van gezondheid 3C klasse G. Franken en S. F. Kruyt worden met den 16fn dezer respectievelijk geplaatst op Zr. Ms. schroefstoomschip Het Loo en wachtschip te Hellevoetsluisde dirigeerende officier van gezoudbeid J. van Hattem, geplaatst, bij de directie der marine te Hellevoetsluis, wordt met den 3Ie" dezer op nonactiviteit gesteld en met den 1" November a. vervangen door den dirigeerenden officier van gezondheid A. H. Neijssel, terwijl de dirigeerende officier van ge zondheid J. D. Saehse met den l«n November a. wordt geplaatst bij de directie der mariae te Amsterdam. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof iu Zeeland heeft gisteren de volgende arresten uitgesproken. Apollonius Willeboordse oud 38 jaren, arbeider, wonende onder Oost-Souburg, was beklaagd als zou bij in de maand Augustus 1870 in zijne woning te Oost-Souburg onder een onderhandsche schuldbekentenis, gedagtee- kend „Middelburg den 13«n Augustus 1870" en afgege ven aan het departementMiddelburg van de Maatschappij tot nut van 'talgemeen, waarin de beklaagde als hoofd schuldenaar met onderscbrijving van ziju eigen naam, verklaarde schuldig te zijn de som van /"200 wegens van de hulpbank ter leen ontvangen gelden, met verbintenis om die in 41 of minder weken overeenkomstig het regle ment der hulpbank terug te gevenen waarin voorts Hendrik de Pachterlandbouwer te Oost-Souburg en Janus Looijse, landbouwer te Vlissingen, verklaarden zich ten behoeve van voormeld departement hoofdelijk te stellenvtot borgen van genoemden hoofdschuldenaar, de namen hebben geschreven van H. de Pachter en J. Looijse, en zulks met de bedoeling om die valsche naamsonderteekeningen bij het bestuur der hulpbank te doen doorgaan voor die van beide genoemde personen zeiven als borgen, voorkomende in meergemelde schuld bekentenis, opdat hij beklaagde daarop voorschreven som van f 200 ter leen zou kunnen bekomen. Voorts dat bij opzettelijk en voorbedachtelijk met die schuldbeken tenis op den 13"" Augustus 1870zich zou hebben vervoegd ten kantore van den heer A. H. G. Fokker, kassier boekhouder van gemelde hulpbank te Middelburg, ten einde zien door dezen de volgens het reglement der hulpbank op voorschrevene schuldbekentenis uit te betalen geldsom te doen ter hand stellen, waarop hem werkelijk alstoen door geinelden kassier boekhouder de som van f 200, verminderd met f 6 voor interest en 10 cent voor het boekje, is uitbetaald. De beklaagde is schuldig verklaard aanvalschheid in onderhandsch geschrift door het namaken van hand- teekeningen en het desbewust gebruik maken van het valsche stuk, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een correctioneel e gevangenisstraf van 3 maanden en in 2 gelboeten elk van 50, met subsidiaire gevangenissiraf van twee dagen voor elke boete alsmede in de kosten der pro eed ure. Jacobus Steur, oud 43 jaren wonende onder Hon- tenisse, was beklaagd als zou bij op 2 Jul i jl., des avonds tusschen 10 en 11 uren, in de herberg van B. Buile onder Honienisse, welke herberg met diens woonhuis éen geheel uitmaakt, ten nadeele van Jacobus Pieters, die zicb met den beklaagde in voornoemde herberg bevond, vier stukken van 2.50, drie enkele tranken, een halve frank, benevens nog eenige eenten en een stuk Ainerikaansch geld, arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigend. Hij is schuldig verklaard aan dief stal gepleegd bij nacht in een bewoond huis, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroor deeld tot een correctioneele gevangenisstraf van drie maanden en in de kosten der procedure. Gemengde berichten. In de Donderdag avond gehouden vergadering van de te Amsterdam gevestigde afdeeling van het Neder- landsch tooneelverbond is het leerplan voor de tooneel- school een onderwerp van ernstige discussie geweest. Vooral de vereischten voor toelating ondervonden ern stige bestrijding en aan de afgevaardigden werd ten laatste opgedragen het voorstel te doen in de algemeene vergadering,om met de toelating gemakkelijker tezijn en de vereischten eenvoudig te doeu luiden als volgtLeef tijd, jongens van 15 tot 17 jaar meisjes van 13 tot 15 jaar; aauleg voor het tooneel en een daartoe geschikt uiterlijk; bewijs van eervol ontslag van een openbare school van lager onderwijs of een daarmede gelijkstaand examen voor hen die bijzonder onderwijs hebben geno ten. Tot aanbeveling strekken: bekendheid met het Fransch en Duitsch (of Engelsch), zingen, dansen, schermen en gymnastiek. Men betreurde dat bij het leerplan geen urenlijst was gevoegd uit welke ware op te maken aan welke vakken het meeste zorg zou worden besteeddaartegen werd aangevoerd dat zulks wat prae* matuur zou zijn, nu men nog niet wist welke vakken behouden bleven. Uit het eerste jaar wenschte men de versleer en de fabelleer te zien vervallen eerstgemelde als reeds begrepen onder een beoefening der Nederland sche taal, laatstgemelde als deel der algemeene geschie denis; overigens vereenigde men zich met het plan, ge lijk het in hoofdtrekken was aangeboden. Bij de vraag op welke wijze de afdeelingen in eigen kring het krachtigst kunnen medewerken tot bereiking van het doel van het verbond kwamen verschillende zaken ter sprake; o. a. het organiseeren van gecombi neerde voorstellingenwaarbij aan dat deel van het pu bliek, hetwelk thans een grooto mate van uit tegenzin geboren onverschilligheid toont, kon werden aangeduid dat de hier en daar verspreide krachten, mits men daar over vrijelijk kon beschikken, tot een goed geheel te vormen zijn; 2° het houden van kunstbeschouwingen; 3° het in circulatie brengen van tooneel literatuur; 4° de uitgifte van tijdschriften 5» toenadering tot de bestaande rederijkerskamens: 6° openbare vergaderin gen in welke door bevoegde sprekers het tooneel aan de orde wordt gesteld. De aanhoudende regens brengen te Haaften veel schade toe. De nog te veld staande vruchten kan men niet binnenhalen, cn de graslanden zijn grootendeels met water bedekt. De machine wordt hersteld, en dien tengevolge zal er nog eenige tijd voorbijgaan voordat zij weder in werking kan gebracht worden, om het over tollige water weg te pompen. Uit Boxmeer meldt men van 5 dezer: Gisteren zijn vijf personen in- het naburige Beugen gearresteerd en naar het huis ran verzekering te :s Hertogenbosch over gebracht, wegens het in den vroegen morgen van 28 September op den weg van Boxmeer naar Beugen, met voorbedachten rade, mishandelen en verwonden van den heer Hermans, postdirecteui alhier, wien bij die mishan deling eenige ribben zijn gebroken, waardoor de mishan delde in zeer bedenkelijken toestand verkeert. Ook de hoofdonderwijzer is bij diezelfdegelegenheid mishandeld, doch in veel mindere mate. Door geld te geven en de

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1