LH m Vier perceelen WEILAND, AANBESTEDING Fransche regeering trekt de reciprociteitsbepaling in daarentegen vermindert de Duitsche regeering de ver schillende termijnen, waarbinnen slechts gedeeltelijke invoerrechten voor de artikelen uit de nieuwe rijkspro vincie betaald zullen worden, met zes maanden ieder, ■zoodat de gunstige positie van den Elzas en Lotharin gen in plaats van 1° Juli 1874 reeds 1° Januari 1874 een einde neemt. Volgens die tijding zou de eenige moei lijkheid, welke nog te regelen is, dequaestie der wissels betreffen. De waarborgende bankiers zouden namelijk verlangd hebben, dat de Duitsche regeering de wissels in portefeuille houden en niet disconteeren zal. Deze heeft zich daartoe bereid verklaard, doch weigert die bepa ling in het tractaat op te nemen. Wanneer dit bericht juist is, dan is de weigering der Duitsche regee- ring moeilijk te rechtvaardigen. Is zij bereid haar ge geven woord gestand te doen, dan bestaat er niet het minste bezwaar om de desbetreffende belofte in de overeenkomst op te nemen. Juist die weigeriug der Duitsche regeering, die zelve zoo.ongelooflijk veel waar borgen eischt, wettigt het verlangen der bankiers, om van hunne zijde ook eenige garantie te hebben, dat Duitschland zijne verplichtingen nakomt. Volgens telegram uit Parijs is de minister van finan ciën de heer Pouyer-Quertier, gisteren avond naar Berlijn vertrokken, en brengt men die reis in verband met de regeling dezer quaestie. Be verzoeningspolitiek in Oostenrijk. Toen het ministerie-Hohonwart in Februari in Oosten rijk aan het bestuur kwam, heeft, naar men beweert, zijn president verklaard, dat binnen het jaar de verzoening der nationaliteiten tot stand gekomen zou zijn, doch, wan neer dit niet het geval zou zijn, hij zijn ontslag indienen en de zware taak aan anderen overlaten zou. De Duitsch-Oostenrijksche bladen verheugen er zich over dat men reeds October schrijft en van Hohenwart nog niet veel verder gekomen is, en zij komen er onbewimpeld voor uit, dat de toestand in Oostenrijk onmogelijk met Februari 1872 reeds geregeld zal kunnen zijn. Na de eerste overwinning van Hohenwart, namelijk de wijzigingen in het personeel der landdagen, waar-, door hij in den rijksraad over het noodzakelijke *la der leden, om veranderingen in de grondwet te kunnen brengen, zal kunnen beschikken, is in den toestand niet veel verandering gekomen. Het keizerlijk rescript aan den Boheemschen landdag, waarin het recht van het koninkrijk Bohemen op autonomie erkend wordt, de ingediende nationaliteitenwet en de nieuwe kieswet blijven nog steeds onbeantwoord en van verkiezingen voor den rijksraad verneemt men in de verschillende landdagen niets. De rollen zijn verwisseld, vroeger be raadslaagden de Duitschers in rijksraad en landdagen en bleef de minderheid der andere nationaliteiten weg, thans komen die allen ijverig op, doch onttrekken de Duitschers zich aan de zittingen. Hierdoor b. v. missen eenige landdagen het noodige aantal leden, om besluiten te kunnen nemen; vier andere landdagen zijn slechts bijeengekomen om tegen de handelingen der regeering te protesteeren, waarvan een zelfs het in staat van be schuldiging stellen van het ministerie eischt; de landdag van Gallicië weder heeft geen bezwaar tegen de conces- siën aan de Czechen toegezegd, doch eischt voor zich veel uitgebreider rechten, enz. Yon Hohenwart is nog volstrekt Diet allo moei lijkheden te boven, en waarschijnlijk is het dan ook niet, dat de maand Februari de Oostenrijksehe monarchie in volkomen inwendige rust en op nieuwe, hechtere grond slagen hersteld zal zien. Afgescheiden van de vraag of de wijze, waarop von Hohenwart aan de eischen der natio- liteiten, voor Zoover ze billijk zijn, tracht te voldoen, de juiste is, om eindelijk Oostenrijk duurzaam te consti- tueeren, moet men toch wenschen, dat von Hohenwart zijn werk niet half voltooid zal laten liggen. Wanneer hij in Februari aftreedt, zonder zijn taak volbracht te hebbendan zou hij de zware schuld op zich geladen hebben, van na een jaar van onrust en vijandschap den toestand nog hopeloozer achtergelaten te hebbendan hij dien ibij zijn optreden vond. Bemoedigend kan het hem echter niet zijn, te moeten zienhoe weinig medewerking hij ondervindt en hoe ver hij nog van zijn doel verwijderd is. Een Hongaarsch blad, de Neue Freie Lloyd, geeft daarvan de volgende niet onjuiste verklaring: „Bij het begin van de Hohenwartsche verzoeningspolitiek werd als eerste vereischte gesteld, dat alle elementen, die de December-constitutie vijandig zijn, eenstemmig hande len moesten, en dat, waar die overeenstemming ontbrak, de absolute noodzakelijkheid bestond om die in het leven te roepen. Dientengevolge werden dan ook alle bekende partijhoofden naar Weenen ontboden, welke conferentiën echter zooals de bladen toen reeds deden uitkomen, niet zoo bevredigend uitvielen als men gehoopt had. De overwinningen bij de verkiezingen in Moravië, Opper-Oostenrijk en Tyrolbeschouwde men reeds als hethalvewerkenmeen.de dat hiermede het moeilijkste reeds voorbij was. „Doch het tegendeel is waar. Thans blijkt, dat die hooggeroemde eenheid der anti-constitutioneele partij niet bestaat, en de elementen, die de verzoeningspolitiek van von Hohenwart genegen zijnslechts hierin over eenstemmen dat zij de constitutie verfoeien, doch in het programma hunner wenschen hemelsbreed verschil len. Tusschen de clericale partij in Opper Oostenrijk en de staatsrechterlijke Czechische partij heerscht b. v. niet de minste overeenstemming. De ultramontanen te Linz komen er rond voor uit, dat zij de constitutie bestrijden, alleen om bevrijd te worden van „de hate lijke liberale schoolwetten," cn voor het overige alles hun onverschillig is. Den Boheemschen Czechen daaren tegen is het alleen om hun staaatsrecht en hunne auto nomie te doen." Het is dus te verwachtendat wanneer van Hohen wart de teugels niet krachtig in de hand houdt, de be weging een anderen weg zou kunnen inslaan, dan hij zich voorstelde. Tot de omverwerping der constitutie kan hij op de medewerking rekenen van alle anti -consti- tutioneelen; is dit echter geschied en zijn de verschil lende nationaliteiten uit dit dwangbuis bevrijddan loopt hij gevaar om onder den onderlingen naijver en de onbillijke eischen der verschillende nationaliteiten te bezwijken en Oostenrijk in volkomen staat van ont binding achter te laten. De Cisleithaansche quaestie is dus volstrekt nog niet tot oplossing gekomen, al kraaiden de Czechen ook reeds na de laatste verkiezingen luide victorie. Die oplossing is nog zöo ver verwijderd, dat men met geen mogelijkheid be palen kan, hoedanig zij wezen zal. Voor het welzijn van Oostenrijk is het te hopen, dat von Hohenwart die oplos sing tot stand brengt, omdat het halve werk er slechts toe leiden kan, om het diep geschokte land op den rand van, ja misschien i n den afgrond te brengen. Uitblijven kan die oplossing echter niet, want de toestand, dien de bestaande constitutie in het leven ge roepen had, was onhoudbaar. Hoe de Duitschers in Oostenrijk er zich ook op mogen beroemen dat zij het beschaafdste volk zijn en dat Duitschland de Cultur- staat bij uitnemendheid is, dit geeft hun nog volstrekt niet de bevoegdheidom aan millioenen medeburgers van andere nationaliteiten die beschaving op te drin gen, en om hen onder het brutale voorwendsel, dat zij nog onbeschaafd zijn, aan hunnen wil en hunne wetten te onderwerpen. ■3cctijöiuo,en. Heden is van Veere naar zee gezeild de Nederland- sche bark Riga, gezagvoerder Tobiassenvan Middel burg in ballast naar Drammen (Noorwegen). LlanDrlsbmctjtm. Graanmarkten enz. Gent, 6 October. Roode en witte tarwe met onbe duidende markt fr. 80.00; ro ge met goede markt tot dezelfde prijzen fr. 18.75; gerst fr. 22.00; haver met veel aanvoer fr. 13.00, boekweit fr. 18.paardenböonen fr. 20.00: koolzaad fr. 51.00; lijnzaad fr. 41.00; kool zaadkoeken fr. 27.00; lijnkoeken fr. 21.boter per kilogram fr. 3.15; eieren fr. 2.25 per 26 stuks. Vlissingen, 6 October. Boter 1.40 a ƒ1.48 per kilogram. Amsterdam, 6 October. Raapolie op 6 weken 47 j. Lijnolie op 6 weken 36 i. Prijzen van effecten. Amsterdam 6 October 1871. Sederland. ♦Certific. Werkelijke schuld. 2.^ pet. 53^ ♦dito dito dito 3 63J ♦dito dito dito 4 84f *Aand. Handelmaatschappij 4^ 1301 ♦dito exploitatie Ned. staatssp. 112] België. *Certificaten bij Rothschild 2£ 57 jj Frankrijk, inschrijvingen3 52£ ♦dito5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 961 ♦Certific. adm. Hamburg 5 681 *dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 80| ♦Cert. 1000 1864 5 „95^ ♦dito 1000 1866 5 ♦Loten 1866 5 240-i Polen. Oostenrijk. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Egypte Amerika. Rusland. *Oblig. Hope&Co.Leening 1860 4i ♦Certific. dito4 ♦Inscript. Stieglitz Co. 2e a 4e L. 4 ♦Obligatiën 1867—69 4 ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 ♦Schatkistobligatiën5 ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 ♦dito dito April/Oct. 5 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 ♦dito dito Febr./Aug. 5 Leening 18615 ♦Obligatiën. Buitenl. 1867 -70. 3 ♦dito 18713 ♦dito Binnenlandsche3 ♦Obl. 1856—62 3 ♦dito 1867—69 .3 dito (binnenl.)5 Obl. 1868 7 ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 ♦dito dito dito (1885) 6 ♦Obl.Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde 7 dito dito debentures8 Obl. St.Paul &Pac.Spw. lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 dito dito 1869 dito 7 Brazilië. ♦Obl. 1863 4i ♦dito 1865 5 Mexico. dito 18513 Grenada. dito afgestempeld6 Venezuela, dito 3 Ecuador. d.to1 Prlfzen van coupons. Amsterdam, 5 October. Metall. 20.90, Dito zilver /24.62-i; Dito Eng. per 11.82^; Eng. Russen per Eng. Portugal per /11.82J; Fransche /55£. Belg. ƒ55; Pruis, 35^; Hamb. Russen ƒ31; Russen in Z. R. 32Pools, in Fl. ƒ36]; per Z.R. Spaans* Amerik. Dollars 2.40idito papier 2.10; Spaans, in f r. Piasters 2.25. pet. 85f 674 220 87 68 (i 56» 56| 47A 47» 33 A- 33» 28 35» 35» 43» 77| 95» 95» 97 97» 96 70» 83 91» 18» JUrnrrtmtim. Het jongske, den 16en September ods geschonken, werd ons heden door den dood ontnomen. Amsterdam H. D. TJEENK WILLINK. 3 October 1871. H. B. TJEENK WILLINK, van der Goot. Eenige kennisgeving. Heden overleed te Utrecht mijne geliefde Dochter JACOBA, in den ouderdom van 38 jaren. 5 0™^!. JOH». LIEVENSE. Eenige kennisgeving. De Heer en Mevrouw WOUTERSEN—SCHOLTEN betuigen hunnen dank voor de vele bewijzen van deel neming bij hun huwelijk ondervonden. PUBLIEKE VERPACHTII& door DIAKE- NEN der Hervormde gemeente te Gapinge op Dins dag den 10en October 18 71 des voormiddags te tien uren, in de Herberg aldaar, ten overstaan van den Notaris D. VERHULST van liggende te Gapin^e (gemeente Vrouwepolder) zulks voor 7 achtereenvolgende jaren in te gaan 25 November 1871. Informatiën verkrijgbaar ten Kantore van voornoem den Notaris. van AARDAPPELEN, BRUINE- cn WITTE BOOIVEIV en GROENE ERWTEN, ten behoeve der soldaten-menage te Middelburg op den 10fn Oc tober a. des middags te 12 urenop het Bureau van den kommandant van bet Depot, alwaar van heden af de voorwaarden ter lezing liggen. De voedingscommissie, VAN DE POL. RIJNVERS.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3