MIDDELBURGSCHE COURANT. \T0 239 Zaterdag 1871. 7 October. Middelburg 6 October. De algemeene conservatieve kiesvereeniging in het kiesdistrict Tiel heeft mr. Th. baron vaji Lijnden van Sandenburg voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal candidaat gesteld. In eene te Maurik gehouden kiezersvergadering is mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele tot candidaat gekozen. Den 30cn September jl. heeft te Berlijn de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging op de over eenkomst den 18CD Augustus jl. tusschen Nederland en het Duitsche keizerrijk gesloten, wegens de aansluiting van den spoorweg van Bostel langs Gennep over Kleef en naar Wesel. {Staats cour.) Het rijks-telegraafkantoor te Scheveningen is voortaan ook gedurende den winter met doorloopenden dagdienst geopend. In de jl. Dinsdag avond te Arasterdam gehouden vergadering van den Internationalen vredebond is door den voorzitter, mr. J. Domela Nieuwenhnis, mededeeling gedaan: 1°. van de goedkeuring en bekrachtiging der statuten door het hoofdbestuur2°. van het door dit college genomen besluit om den Algemeenen Nederland- schen vredebond op het dezer dagen te Lausanne ge houden congres voor vrede en vrijheid niet te doen tegenwoordigen, op grond dat daarop zaken zouden worden behandeld, die aan de vredebeweging op zich- zelve vreerad moeten blijven. Laatstgemelde mededeeling gaf den heer C. J. A. Gee- sink aanleiding tot het indienen van een voorstel, om, op grond der gebleken belemmering in de vrijheid van beweging, zich niet definitief bij den Algemeenen Neder- landschen vredebond aan te sluiten. Hij toch keurde het af, dat het hoofdbestuur aan het verlangen dezer verga deringgeen gevolg had gegeven, omdat het zijns inziens juist plicht was geweest te Lausanne voor de gevoelens uit te komen die den Nederlandscben bond bezielden. De voorzitter meende intusschen, dat dit voorstel geen onderwerp van beraadslagiug kon uitmaken, vermits het uitging van de onjuiste onderstelling, als zou deze bond niet definitief zijn aangesloten bij den Algemeenen bond, hetgeen na al het voorgevallene en speciaal na de defini tieve goedkeuring der statuten door het hoofdbestuur en volgens art. 13 dier statuten, aan geen redelijken twijfel onderhevig was. Na een langdurige discussie, waarbij de heeren Calisch, Kampfraat en d'Ablaing vanGiessen- burg den voorzitter, en de heer Katz den heer Geesink ondersteunden, werd met groote meerderheid van stem men een motie, om over te gaan tot de orde van den dag, aangenomen. De heer J. W. Rijnders vestigde vervolgens dc aan dacht opeen bericht in de dagbladen, dat hetEngelsche parlementslid Richard in dat parlement een voorstel zou doen om de oprichting ven een internationaal ge rechtshof als scheidsrechter bij volkenrechtelijke ge schillen te bevorderen. Nadat dit denkbeeld door eenige leden was besproken, werd, op voorstel des voorzitters, besloten aan het hoofdbestuur te verzoeken, dit denk beeld ten krachtigste bij de Engelsche regeering te ondersteunen en van de adhaesie daaraan overal te doen blijken, waar het zulks geraden achtte. Dit voorstel werd ,T)ij acclamatie aangenomen. Blijkens bekendmaking van den minister van staat - en van binnenlandsche zaken in de Staats courant van heden kan aan het scheikundig laboratorium der poly technische school met 1 November in dienst treden een adsistent, voornamelijk tot het leiden van de oefenin gen der leerlingen in het eerste studiejaarop eene jaarwedde van f 1000. Zij die voor deze betrekking wenschen in aanmerking te komen moeten zich vóór 15 October a. aan 's ministers departement aanmelden bij gezegeld adres met opgave van naam, voornamen, leef tijd, woonplaats, bewijzen van volbrachte studie en tegenwoordig beroep; met bijvoeging van een bewijs van goed gedrag, afgegeven door het bestuur hunner woonplaats. Zoo noodig zal hun gelegenheid worden verschaft, om van hunne geschiktheid voor die betrek king persoonlijk te doen blijken. Benoemingen en besluiten. staatscommissie. Benoemd tot lid en voorzitter"der commissie, tot 1 Augustus 1872 belast met het afnemen der geneeskundige examens, ter vervanging van den overleden hoogleeraar G. E. Voorhelm Schneevoogt, de hoogleeraar dr. L. C. van Goudoever, te Utrechtthans vice-president dier commissie; tot lid en vice president dier commissie, de hoogleeraar dr. J. van Geuns te Am sterdam; en tot plaatsvervangend lid dier commissie de hoogleeraar dr. L. Lehmann te Amsterdam. consulaten. Benoemd tot Nederlandsch consul te Liverpool H. S. van Santen vice consul. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkan toor te Pnrmerend H. W. Héyman, thans directeur van het postkantoor te Vianen: te Vianen W. C. Wijn malen, thans directeur van het postkantoor te Purme- rend. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be lastingen in- en uitgaande rechtten en accijnsen te Oude Pekela c. a J. A. Geukama Bakkerthans ontvan ger der directe belastingen en accijnsen te Uitgeest c. a. Onderwijs. Volgens officieele opgave zijn aan de hoogeschool te Utrecht tot jl. Maandag 63 nieuwe studenten ingeschre ven, waarvan 39 voor de rechtsgeleerdheid, 29 voor de theologie, 11 voor de medicijnen, 3 voor de wijsbegeerte en 1 voor de letteren. Acht candidaten, dingende naar de akten voor 't geven van middelbaar onderwijs in het rechtlijnig teekeoen en éen candidaat voor mechanica K II werden gisteren door de commissie voor de exacte wetenschappen te 's Gravenhage geëxamineerd Vijf hunner werden afgewezen; aan de overigen, zijnde de heeren J. Win jr. van Groningen, J. L. van Wuijckhuise van Middelburg en M. Vlamings van Veere werd de gevraagde akte toe gestaan. De akte voor mechanica werd uitgereikt aan den heer L. van Zanten, van Veendam. Koloniën. Bij beschikking van den minister van koloniën, van den 2en dezer zijn: de heeren mr. C. baron van Voorst tot Voorst, mr. M. H. C. van Odsterzee, mr. J. H. Ter- steeg, J. G. Mijer, M. C. H. G. Coenen, J. Collard, P. H. Kennis, B. Scholten Gz., P. Folmer, D. H. van Gelder, J. Peelen, mr. J. C. C. Albarda,W. Beijerinck, M.T. J. A. Keus, J. A. van Rossem, B. L. Repelius, C. H. M. Ie Roux, A. E. Smits, K. F. van S wieten, J. N. Labaarmr. J.W. H. de Moulin, mr. P. van der Poel, mr. D. Mounier, jonk heer mr. J. W. A. von Schmidt auf Altenstadt, mr. H. Wichers, mr. J. F. Phitzinger, mr. C. Wybrandimr. P. H. F. Junius, mr. A. M. Pino, mr. J. H. Verbeek, en mr. E. G. D. G. Wassink, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, de twintig eerstvermelden om te worden benoemd tot amb tenaar bij den burgerlijken dienst, en de elf laatstge- melden tot rechterlik ambtenaar daar te lande. Gemengde berichten. In de week van 24 tot 30 September jl. zijn te Am sterdam aam pokken overleden 21 personen waaronder 16 kinderen. Gedurende de geheele maand September bedroeg de sterfte aan pokken aldaar 103, waaronder 76 kinderen, en in Augustus 196, waaronder 132 kin deren. De kleermaker J. Schoorel, te Leksmond, heeft al zijne kinderen, ten geta'e van zes, door de pokziekte verloren. Men deelt aan Het Vaderland mede, dat op de prijptoaag-i-^i^^ederland met hoop op goeden uitslag zelfs'tegenover'-e'en overmachtigen vijand, verdedigd' worden, en welke zijn de middelen daartoe noodig?" 15 antwoorden zijn ingekomen, die reeds door het comité, dat de prijsvraag uitschreef, zijn opgezonden aan de commissie van beoordeeling, bestaande uit den luitenant- generaal W. J. Knoop, den kapitein-luitenant ter zee A. J. van Mansvelt, de kapiteins der infanterie W. H. Doorman en A. Pompe, den kapitein der artillerie W. C. Hojel en den kapitein der genie A. J. Voorduin, als militaire deskundigen, terwijl het lid der tweede kamer mi". E. Du Marchie van Voorthuysen en dr. N. Beets op zich genomen hebben, het door de militaire specia liteiten der bekroning waardig gekeurd stuk te toetsen, de eerste aan de eischen van ons financiewezen, de tweede aan die van de letterkunde. Op de SUR Zweedscbe landbouwtentoonstelling in de maand Augustus jl. te Gothenburg gehouden, is de eerste prijs (een zilveren medaille) toegekend aan dr. Staring's landbouwkaart van Nederland. De te Leeuwarden gevestigde vereeniging tot het bekomen van eigen woningen voor den werkman, onder het motto: „help u zeiven", welker reglement bij konink lijk besluit van 24 September is goedgekeurd, stelt zich ten doel, den werkman een eigene woning te verschaffen; een woning, gebouwd en ingericht volgens de behoeften van een werkmansgezin en overeenkomstig de regelen der gezondheidsleer. Zij tracht dit doel te bereiken: a door een deelneming van 100 leden ot meer; deze le den verbinden zich een wekelijksche contributie van 10 cents te betalen en overeenkomstig de bepalingen van dit reglement te handelen; b door de gelegenheid open te stellen voor den meergegoeden stand tot bet begun stigen van het doel door jaarlijksche vrijwillige bijdra gen van f 2.50 of meer. Zoodra de vereeniging in het bezit van bouwterrein is, gaat zij een geldleeninc: aan, tot een later te bepalen bedrag al naar mate de deelneming is. Met het te leenen bedrag gaat men over tot het stichten der eerste serie woningen, en wanneer die ge reed zijn, zal er een loting onder de deelhebbers plaats vinden, wie de woningen zullen betrekken tegen een huurprijs van f 1 per weekbehoudens hun verplichting om te blijven contribueeren. Zij, die door loting het recht verkrijgen, een dezer woningen tegen den bepaalden huurprijs te betrekken, zijn bevoegd, die buur aan ande ren, mits leden der vereeniging, over te doen, doch alleen om redenen, door het bestuur goed te keuren. Niettemin zal de woning, na den afloop der geheele onderneming, het eigendom worden van den primitief bij het lot aan gewezen deelnemer, even alsof de buur niet was overge daan. De jaarlij ksche overwinst zal moeten strekken tot aflossing der leening; na aflossing wordt ieder deelne mer in het bezit der door hem bewoondö of aangewezen woning gesteld en treedt dan als eigenaar daarvan op. Tot leden worden aangenomen alle werkliedente Leeuwarden woonachtig. De redactie van het dagblad le Chatiment teLyon, hetwelk, zooals wij voor eenigen tijd mededeelden, l'Anti-prussien zou vervangen, beeft een brief aan het Journal de Lyon ter mededeeling gezonden, waarin zij bekend maakt dat zij, gehoor gevende aan de offi- cieuse wenken, welke zij van vele zijden ontving, tot een geschikteren tijd de uitgave van haar eerste nommer uitstelt. Daily News behelst het volgende bericht uit New- York van den 2en October „Brigham-Yonng (het hoofd der Mormonen) is giste ren gevangen genomen, beschuldigd van openlijk met 16 vrouwen samen te wonen. Hij zal voor het hoog gerechtshof der Yereenigde Staten terecht staan. rEr zijn troepen naar de stad aan het Zoutmeer gezonden, doch men verwacht aldaar geen tegenstand." Op alle lyceën en colleges in Frankrijk zal voor taan onderwijs iu de Hoogduitsche taal gegeven worden- Het is een gebiedend voorschrift van den minister van onderwijs. Volgens de Londensche Globe heeft eene maat schappij van Amerikaansche kapitalisten concessie van

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1