MIDDELBURGS O U R A SS T. lV" 237. Donderdag 1871. 3 October. Middelburg 1 October. Blijkens het bestek der op 19 dezer in dea Haag te houden aanbesteding der doorgraving van den zeedijk bij de buitenhaven te Vlissingen enz., bestaan de te maken werken in 1». het opruimen van den zeedijk tussehen de beide havendammen en van den dam, scheidendede dubbele schutsluis van de buitenhaven; 2°. het maken van het zuidelijk sluisplateau met de aansluiting aan den westhavendam, en de aanhooging van het terrein, ten zuiden van dit plateau. 3<>. eenige verdediging-, bestrating- en verdere werken. De werken moeten worden aangevangen nadat het proces-verbaal van,, aanbesteding is goedgekeurd, op schriftelijk bevel van den eerstaanwezend ingenieur. Zij moeten vóór of op den lc" Juli 1873 gereed zijn. Het bedrag der begrooting is f 180,600. Krachtens het nieuw reglement op de calamiteuze polders zijn tot dijkraden benoemd door: den Generalen prins Willempolder 'de heeren A. Leen- houts, te Groede, en W. C. de Smidt, te Schoondijke; het calamiteuze waterschap Oud- en Jong-Breskens de heeren J. B. Been, J. Leenhouts en J. de Bruijckere, te Breskens; J. de Vlieger, J. II. de Milliano en H. G .Ilammacher jr., te Groede de bijdragende polders Groede en Baanst en Groot- en Klein-Baarzande, om met de zes evengenoemde zitting te hebben, de heeren M. Mazure en A. Lombaard, te Groede, voor eerstgemelden, en de heer C. F. E. Galon, te IJzendijke, voor laatstgemelden polder. Bij ministerieele beschikking van den 2C° dezer is aan H. L. Stasse, te Dordrecht, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst in de provinciën Noord-Braband, Gelderland, Znid-ïïolland, Noord-Holland, Zeeland en Utrecht. (kiaals cour.) Benoemingen en besluiten. notarissen. Eervol ontslag verleend als notaris te Botterdam, op verzoek, aan E. W. van Laars en als zoo danig benoemd W. F. Kaiser, candidaat-notaris aldaar. belastingen. Opgeheven het outvangkantoor der in- en uitgaande rechten en accijnsen gevestigd te Ter Apel (Groningen), zooals het thans bestaat, en ingesteld een grenskautoor der in- eu uitgaande rechten te Ter Apel, met bepaling dat het door een commies ontvaüger zal worden waargenomenvoorts aan S. Balkema eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der in- en uitgaande rechten en accijnsen te Ter Apel, behoudens aanspraak op pensioen af wachtgeld. legek. Ontslagen uit den militairen dienst de kapi tein P. A. Janssen van het le regiment infanterie, onder toekenning tot levensonderhoud van een voortdurenden onderstand, ten bedrage van 274 's jaars. Landbouw. Omtrent den stand van veld- en andere gewassen schrijft men onder anderen het volgende aan de Leid- sche courant „In het Westland is na eene overvloedige teelt van aardappelen gebleken, dat verzendingen niet meer die uitgebreidheid mochten erlangen als eertijds het geval was. Met Engeland kon geen geschikte koop, ook we gens verschil in de prijzen, gemaakt worden, zoodat dit rijk zich elders van aardappelen voorzag. Bovendien be gint Engeland zich meer op de teelt van dat product toe te leggen. Tengevolge daarvan werden de meeste aardappelen op de binnenlandsche markten aangevoerd, waardoor, gerekend hetgeen van dat product van zoo verschillende zijden kwam afzetten, bijna eene over voerde markt ontstond, liet kon niet anders of de prij zen moesten daardoor laag wordenzij werden dan ook zelfs zoo laag als van de vroegere aardappelen bijna nooit was gehoord, hetgeen wel den werkenden stand zeer te stade kwam, docb, in aanmerkjng genomen de hooge huurprijzen die voor de bouwlanden worden bedongen, den tuinders teleurstelliug en een nadeelige rekening berokkende. Men is daarmede tot de ervaring gekomen, dat de teelt van sommige gewassengelijk vroeger, niet meer uitsluitend aan Holland toebehoort. Heeft l£ugcland behoefte aan aardappelen, net voor ziet ..zi'ch/ <$harvan reeds vroegtijdig bij den Franschen nabuur of uit lager aan Frankrijk grenzende rijken. Frankrijk daai entegen zendt in het prille voorjaar bloem kool als er hier of elders aan dat gewas niet kan ge dacht worden. En slaagt de druiventeelt hier of elders niet naar wensch, dan is het Frankrijk, hetwelk met schoone, rijpe druiven in de vraag kan voorzien. Gelijk door de alles overheerschehde macht van den stoom de afstanden zijn vernietigdis het denkbeeld van monopolie tot een hersenschim gedaald." Gemengde berichten. II. M. de koningin heeft 11. Zondag hare reis van Turijn voortgezet naar Napels. Binnen eenige dagen wordt te Nieuwediep ver wacht het te Glasgow gebouwde stoomschip der maat schappij Nederlandgenaamd Prins Hendrik. Reeds zijn de gezagvoerder en de equipage derwaarts vertrok ken. Volgens de Indische berichten zal de mailboot Prins van Oranje half October van Batavia naar Neder land vertrekken. Op de tentoonstelling van kunstwerken te Amster dam zijn de volgende bekroningen toegekend: De gou den medaille des konings aan het landschap in het Haagscke bosch, van Julius van de Sande Bakhuijzen de stedelijke medailles aan het'SJijl leven, van raejufvrouw Maria Vos; De slachtoffers van'd&i oorlog, van J. Schmidt Cranz; Landschap met vee, van B. Tom; Het inwendige eener kerk, van Graeb te Berlijn; een marmeren buste, een Albaneesche jonge vrouw, door Muller te Rome; Messalina, door Hennebicq te Rome. Te Tilburg is door het werkend personeel van de werkplaats der Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen eene Vereeniging voor fabrieks- en hand- werksnijverheid opgericht, welke zich tea doel stelt algemeene ontwikkeling, degelijke kennis van verschil lende vakken en bevordering van welzjjn onder hare leden. Dit doel zal zij trachten te bereiken door de volgende middelen: voordrachten, disenssiën, het doen geven van onderwijs, aanschaffing eener bibliotheek en gezellig verkeer-; het bespreken, beproeven en aanschaf fen van materialen, werktuigen en gereedschappen, het opsporen en verkrijgbaarstelleD der beste adressen tot bekoming van grondstoffen en materialen; het tot stand brengen van bijzondere inrichtingen, die strekken kunnen om zoowel het financieel als zedelijk standpunt der leden te verbeteren; uitspanningen, hoofdzakelijk bestaande in vriendschappelijke bijeenkomsten der leden met hunne familie. Jl. Zaterdag avond werd de eerste algemeene vergadering gehouden, waarin bleek dat reeds 120 van de 300 werklieden lid zijn geworden; de vereeniging beeft ook reeds donateurs en buitengewone leden. In die eerste algemeene vergadering waren ook tegenwoordig de heeren J. van Geunsingenieur-chef der werkplaats, en Sloet van de Beele, adjunct ingenieur-werktuigkundige, die beiden krachtig tot de oprichting der vereeniging hebben medegewerkt. Uit Groningen wordt gemeld, dat de eerste volks gaarkeuken van de vennootschap der Groninger volks gaarkeukens gereed is. Te Groningen worden met 1 Januari a. 25 agen ten van politie aaugesteld 400 personen hebben zich reeds aangeboden. Eergisteren namiddag is op de rivier voor Dord recht de sloep van bet Engelscbe schoonerscbip Cap- pel la, waarin zich de gezagvoerder en drie man der equi page bevonden bij het uitbieDgen van een werpankei- gezonken. De gezagvoerder, Richard Bate, is verdron ken, terwijl de drie andere personen met levensgevaar gered zijn. Door den heer dr. Raupp te Bergeijk is een zwarte ooievaar geschoten: deze hier te lande zoo zeldzame vogel werd aan den heer A. W. Smits te Eind hoven welwillend afgestaan om zijn kabinet te verrij ken. De zwarte ooievaar is van dezelfde grootte en heeft buiten de kleur der veêren veel overeenkomst met den gewonen witten ooievaarmaar is van geheel verschil lende geaardheid. De' witte ooievaar als vriend van den mensch woonten broedtin zijne onmiddellijke omgeving, terwijl de zwarte ooievaar zich in de zware bosschen van Zwitserland en Duitschlaud ophoudtwaar hij zelden door den mensch kan gezien worden. De geschoten vogel is jong, dus is de kleur der vederen zwartachtig grijs. Hij had een wond aan den poot, die hem waar schijnlijk zal verhinderd hebben de groote reis verder voort te zetten. - Weder is een dierentemmer het slachtoffer zijner roekeloosheid geworden. De heer Heidenreich is, terwijl hij te Orel ten aanzien van talrijke bezoekers in zijne me nagerie den leeuw een stuk vlcesch ontnamdoor bet woedende dier aangevallen. Hij kreeg zoo zware verwon- dingen dat bij reeds den volgenden morgen bezweek. Het onstelde publiek ontvluchtte bet gebouw en daardoor geraakten onderscheidenen personen, waaronder \ele dames, onder den voet, tengevolge waarvan sommigen levenloos werden weggedragen, zoodat de schrik nog meer onheil teweegbracht dan het ongeluk zelf. Tiiei in oil eterstaiid. 2 Oct. 'sav. 11 u. 52 gr. 3 's morg. 7 u. 54gr. 's midd. 1 u. 57 gr.'s av. 6 u. 52gr. Staten-generaal. Af koopbaarstelling van tienden. Bij de memorie van toelichting omtrent het opnieuw ingediend wetsontwerp tot afkoopbaarstelling der tien den, verklaart de minister van justitie dat thans be schouwingen overbodig zijn omtrent bet drukkende van de tienden op den landbouw. Met genoegen vernam de minister, dat het hoofdbeginselafkoopbaarstelling op vordering van den plichtige alleenvrij algemeen bijval bij de kamer had gevonden. Hij verwacht niet dat onmiddellijk alle tienden zullen opgeheven worden, maar wel dat langzamerhand de tiendplichtigen hun belang zullen leeren inzien. De verwisseling van tienden en grondrenten, alsmede de onteigening der tienden op staatskosten zijn denkbeelden die steeds op ernstige moeilijkheden hebben gestuit, terwijl bet in deze voor dracht gehuldigde stelsel van vrij willigen afkoop bet best strookt met den aard van het tiendrecht. Belasting op de inkomsten- Het wetsontwerp tot invoering eener algemeene belasting op de inkomsten ter vervanging van het recht van patent en van den accijns op het geslacht stelt eene heffing voor van twee pereent van het inkomen, naar de 21 verschillende klassen waarin de ingezetenen naar hun zuiver inkomen zijn gerangschikt. In de eerste tien artikelen wordt aangegeven wat onder zuiver en onzui ver inkomen moet worden verstaan en tevens de ver minderingen, vrijstellingen en klassificatiën aangewezen. Art. 1. Er wordt eene directe belasting geheven van het jaarlijksch zuiver inkomen van elk ingezeten des rijks, die daarvan naar art. 9 niet is vrijgesteld. Art. 2. Door inkomen wordt verstaan al hetgeen in geld, in vruchten of door eigen gebrnik genoten wordt: uit onroerende goederen; uit roerende goederen uit arbeid, beroepen, bedrijven, haudel, nijveiheid en andere ondernemingen uit ambtenbedieningenbetrekkingen wachtgelden en pensioenen en verder alles wat uit anderen hoofde duurzaam of tijdelijk wordt genoten. Door zuiver inkomen wordt verstaan al hetgeen op de voorschreven wijze is genoten, na aftrek van de kosten en lasten aan dat genot verbonden van alle verschul digde rente en van alle verplichte uitkeèringen. Tot bepaling van het een en ander gelden de regels, gesteld in de artfc. 3—7 dezer wet.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1