MIDDELBURGSCHE COURANT. \°- 235. Dinsdag 1871. 3 October. Middelburg 2 October. Uit Zaamslag wordt gemeld dat iu de jl. Vrijdag gehou den buitengewone vergadering van stemgerechtigde in gelanden van de calamiteuze polders Eendracht, Kleine Huijssens en Margarethatot leden vbor den dijkraad van liet calamiteuze waterschap dier polders zijn benoemd: Voor Eendracht, de heeren: J. YinkeJ. de Putter Lz. en P. Zegers Pz., allen landbouwers, wonende te Zaam slag. Voor Margaretha, de heeren: W. de Klerk, gezworen van dien polder, wonende te Zaamslag, A. C. N. Grenu, te Neuzen, en F. de Ruijter, te Zaamslag. Voor Klein Huijssens, de heeren: J. Dieleman, te Zaamslag en A. Sckecle, te Neuzen. Voor den bijdragenden polder Zaamslag werden be noemd, de heeren: L. van Dixhoorn, burgemeester, en C. de Bokx, landbouwer te Zaamslag. {Nieuws- en advert, blad v. Z.- Vlaanderen.) Blijkens eene mededeeling der regeering van Peru is de aanstelling van den heer C. de Kuyper als haar consul te Rotterdam ingetrokken. {Staats-cour.) Jl. Zaterdag te 10 uren.is in het lokaal de Eensge zindheid te Amsterdam de vergadering geopend der Vereeniging voor de statistiek in Nederland. Het voor zitterschap werd waargenomen doorprof.de Bosch Kemper. Nadat het bestuur eenige medcdeelingen had gedaan over de uitbreiding van den kring der bestuurders was overeengekomen en de verschillende heeren als leden waren aangenomen, ving te 11 uren in tegenwoordigheid ook van de geïntroduceerden de bespreking aan der reeds vroeger door ons medegedeelde vraagpunten. De taak der inleiding was toevertrouwd voor het eerste punt (den invloed der staatslecaingen voor militaire doeleinden op de welvaart der lagere klasse) aan den heer N. G. Pierson; voor punt 2 (arbeid der kinderen in fakrieken) aan den heer dr.S. Sr.Coronelpunt 3 (munt stelsel) aan professor Vissering; punt 4 (middelbaar onderwijs voor meisjes) aan baron Hugenpoth tot den Berenclaauw; voor punt 5 (sociale quaestie) aan jonk heer mr. de Jong van Beek en Donk. Onder de aanwezigen merkte men op den bekenden vrede-apostel Passy. Tot leden werden benoemd de heeren: Uytwerff Ster ling, van Utrecht; Star Numan, A. Vrolik, rar. H. graaf van Hogendorp, m<\ Roijaards, van 's Gravenhage; A. Huët, van Delft; van Tets, van Haarlem N. H. Nier- strasz, van's HertogenboschDrooglever Fortuijn, van Rotterdam; graat van Rechteren, van Appellern; J. A. van der Burgh, van Breda; Chais van Buren, L. Wolter- beek, J. Domela Nieuwenhuis, H. J. Boelen, A. G. Hei- neken, M. C. van Hall, H. F. Karsten en H. de Veer van Amsterdam. Punt vijf werd wegens gebrek aan tijd niet in behandeling genomen. De vergadering werd te xuim 4 uren gesloten. Vooral de discussion over den munt- standaard, waaraan werd deelgenomen door de heeren mr. W. C. Mees en Vrolik, leden der internationale com missie van 1867, waren hoogst belangrijk. In deze ^vergadering zijn geen conclusiën genomen. In de jl. Donderdag gehouden zitting van den ge meenteraad van Utrecht werd bij de behandeling van de voordracht tot vermindering der gasrechten de opmer king gemaakt, dat het te betreuren was, dat de prijs der cokes zoo hoog was, en de gasrechten nu weer verlaagd werden. Het kwam sommigen leden wenschelijk voor, dat de prijs der cokes, ook met het oog op het gebruik daarvan door den minderen stand, verlaagd werd. Daartegen werdt opgemerkt, dat de mindere stand volstrekt niet de fneeste cokes verbruiktmaar dat bij eene verlaging van den cokesprijs de gegoeden het meest gebaat zouden wordenware men niet verge ten, dat de gasfabriek ten doel had het leveren van gas; het verkoopen van cokes was slechts een bijzaak, een gevolg van de gasproductie. Bovendien, de gemeente wet verbood zelfs het nu in gebruik zijnde stelsel eu schrijft publieke verkoop voor, waartoe dan ook een voorstel aanhangig is. Daarmede waren ook de leden die op vermindering aandrongen, tevreden, daar men dan op het standpunt der wet stond. Het voorstel van de commissie voor de gasfabriek, om den prijs tot 7 cent te verminderen, werd vanwege het dagelijksch bestuur bestreden met de opmerking, dat dan het aflossen van de schuld der gasfabriek aan de stad te lang zou duren. De voorzitter was echter van weening, dat men toch later tot vermindering van den prijs van het gas tot 7 cent zon moeten komen. Bij deze discussie werd wederom duidelijk in 't licht gesteld, dat, wat men soms verhaalt van groote voor deden, die de stad van de fabriek trekt, ongegrond is; al het voordeel, dat de fabriek oplevert, komt wederom ten bate van de gasverbruikers en als zij nu een lagen, en wellicht spoedig nog lageren prijs zullen betalen, is dit alleen eeu gevolg van die behaalde winsten, die steeds gebruikt zijn tot aflossing van het kapitaal dei- fabriek, waardoor dezen de rentebetaling en dienten gevolge de algemeene kosten der fabricatie verminde ren. Zooals de zaak is ingericht kan nooit de gemeente voordeelen behalen uit de gasproductie, maar, en dit dient wel in 't oog gehouden te worden, alle kosten der productie, zoowel van oprichting der fabriek als van hare exploitatie, worden aan de verbruikers in rekening gebracht. Ten slotte werd de voordracht tot verminde ring der gasrechten met 1 cent aangenomen met 16 tegen 2 stemmen. {Utr. dagblad.) Benoemingen en besluiten. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie: bij het 3e regiment vesting-artillerie, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenantL.M.C.Rollin Couquerque, van het le regiment vesting artillerie. Kerknieuws. In de gisteren morgen gehouden godsdienstoefening der Doopsgezinde gemeente te Vlissingen is door den heer Pekelharing tot de gemeente ingeleid de beroepen predikant bij die gemeente, de heer Tjeenk Willink. De spreker had tot tekst gekozen Matth. 23, v. 810. Des avonds hield de beroepene zijne intreerede naar aanlei ding van Luk. 10: 21. Gisteren hield de heer J.L. Fortuin Drooglever, pre dikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Kerk- werve, beroepen naar de gemeente Melissant, zijne afscheidsrede. Tot tekst had hij gekozen Philipp. I vers 27. De heer J. J. A. Ploos van Amstel, predikant by do Nederduitsche hervormde gemeentere Groningen, heeft het beroep naar Hilversum aangenomen. Marine en leger. De luitenant ter zee Xe klasse J. P. van Rossum de luitenant ter zee 2C klasse L. P. D. Op ten Noord en de officier van gezondheid lc klasse N. C. Slegt, laatst be hoort hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië, en van daar den 24s" September in Nederland teruggekeerd, worden met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Gemengde berichten. Heden morgen is bij de doksluis te Vlissingen drij vende gevonden het lijk van een tot dusverre oubekend 'manspersoon. Men vermeent hem gisteren avond laat nog in den Prinsentuin gezien te hebbeii. Heden wordt de nieuwe groote concertzaal in het park Tivoli te Utrecht ingewijd. HetUtrecktsck dagblad geeft van die zaal de volgende beschrijving. Bij het binnentreden maakt de nette, ruime en geheel witgeschilderde zaal een alleraangenaamsten indruk. Des zomers zullen de vijf breede openslaande deuren aan de zijde van 'f Park toegang tot de zaal verleenenterwijl buitendien, vooral voor den wintertijd, aan elk der zijden een toegang is, waarvan een om uit de rijtuigen aan den singel te kunnen uitstijgen en door een fermen gang middenin de zaal te komen. Aan de beide zijdeu ren is de noodige ruimte voor bewaarplaatsen van jassen, enz. In de volle breedte van de zaal staat aan het einde het orchest, dat plaats aanbiedt voor een honderdtal uitvoerders. Het schip van de zaal30 meter lang en 20 breed, heeft ruimte voor 1600 zitplaatsen; voor het inwijdingsconcert zijn echter geplaatst 33 rijen ter breedte van 30 stoelen, met goeden midden-doorgang, terwijl langs de muren nog by na 100 zetels zijn aange bracht; de zaal is qmgeven door een breede galerij waarop nog 1600 stoelen kunnen worden geplaatst. In 't geheel heeft men diis ruim 2700 zitplaatsen beschik baar terwijl in de zaal een 1200 personen kunnen plaats vinden, wanneer deze aan tafeltjes gezeten zijn. Door de galerijen niet te gebruiken, wordt de zaal ruim V» verkleind; 10 dubbele ijzeren kolommetjes en 2 enkelen zijn rondom de galerijen aangebracht; 14 groote bran ches, elk van 36 gaslichten, gevenmet de kandelabres op de galerijen, 500 gaspitten in de zaal; de groote ramen rondom verschaffen een zeer goed daglicht, terwijl de vijf groote ramen van de hoofdingangen een ruimen blik doen werpen op liet park. Het orchest heeft drie toegangeneen grooten in het midden een ter rechterzijde, die naar de ruime stemkamer, en een ter linkerzijde, die naar twee vertrekken voor de solisten geleidt. Ter linkerzijde van de zaal is een buffet, dat heden nog niet zal geopend zijn; maar er zijn boven nog twee buffetkamers, waarop de concert avonden, als men niet aan tafeltjes zit, ook dames iets kunnen gaan ge bruiken de eene bovenkamer zal in dat geval zeker alleen voor rooken bestemd blijven. Uit" eeu bericht uit Zaandam, in het Utrechtsch dagblad opgenomen, blijkt dat het laatste gedeelte van het detachement infanterie nog niet van daar naar Haar lem is teruggekeerd, maar waarschijnlijk tot half October blijven zal, met het oog op de aanstaande ker mis te Oostzaan. De burgemeester van Bodegraven de heer J. van Dam, die zooals men weet ongeveer vier weken geleden ontslag uit die betrekking heeft gevraagd, doch dit nog niet verkregen had, is thans overledeu. De permanente commissie tot de algemeene zaken van het Nederlandsch Iraëlietisch kerkgenootschap heeft zich dezer dagen bij adres gewend tot de tweede kamer der staten-generaal, om een verduidelijking te verkrijgen van art. 11 van het ontwerp van wet op de besmettelijke ziekten, bij welk artikel verboden schijnt het vervoer van lijken buiten de burgelijke gemeente ingeval van lieerscliende epidemiën. De permanente commissie wijst er op, dat vele Israëlietische gemeenten haar begraafplaatsen hebben in andere burgelijke ge meenten en dat alzoo dergelijk verbod groote ongele genheid zou teweegbrengen, zoowel voor de kerkelijke als voor de burgelijke gemeenten. Ook de hoofdcommis sie voor dej zaken van het Portugeesche Israëlietische kerkgenootschap in Nederland heeft aan de tweede ka mer der staten-generaal een adres te dier zake inge zonden. Volgens een bericht van Daily News is thans het einde nabij der groote werkstaking in Engeland. Naar men zich herinneren zal hebben de patroons ten deele in den eiscli der werklieden toegestemd. Het getal werk uren was vroeger 60 (6 X 10); de patroons boden aan die te brsngen op 57de werklieden begeerden 54 uren (6 X 9). Het loon zou onveranderd blij veu. Daarop is door den heer Mundella de volgende schikking voorgeslagen De patroons zullen nog drie werkuren laten vallen, der halve (hetgeen de werklui wilden) den werkdag brengen op 9 urendaarentegen zullen de werklui een evenredig gedeelte van hun loon missen. Dit voorstel is Donder dag in stemming gekomen en door de werklieden bijna eenparig goedgekeurd. Op het station van den spoorweg naar Lyon te Parijs is een wagen met petroleumvaten in brand geraakt en met veel moeite de brand beperkt. Een commune-soldaat, bij de inneming van Parijs aangetroffen met de wapenen in de handwerd gefusil leerd, maar is met een in tweeën gespleten hoof 1 nader-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1