1.05 tegen 84"/ioo cent; cichorei 17 tegen 14"/100 cent; thee 2/25 tegen 1.90; zoetemelk 07"/loo tegen 07"/loo cent, alles per kilogram; stroo 22.50 tegen f 13.50, per 500 kilogramhout (mutsaard) 14 tegen 11.48 per 100 bos; schrobbers 1.10 tegen 94 cent; stalrijsbezems 97 tegen 84 cent; boenders 30 tegen 25 cent, alles per dozijnpetroleum 2550/100 tegen 23 47100 cent, per liter. Lage re prijzen zijn bedongen voor: tarwebrood 18 tegen 21 cent voor 1871: rundvleesch 72 tegen 73 cent; schenkelvleesch 39 tegen 40 cent, alles per kilogram steenkolen 1.17 tegen 1.1957100 per 100 kilogram; baggerturf 80 tegen 87 cent per tonzand 24 tegen 28 cent per hektoliter. Dezelfde prijzen als voor 1871 zijn bedongen voor: rundvet 72 cent en siroop 22 57,00 cent, beiden per ki logram. Voor kalfsvleesch, het vorige jaar niet aanbesteed, werd bedongen 90 cent per kilogram en voor lange turf 56 cent per ton. Thermometerstand. 27 Sept. 'sav. 11 u. 57 gr. 28 'smorg.7 u.58gr. 'smidd.lu. 62gr.'sav. 6 u.59gr. Gemeenteraad yan Middelburg. Zitting van Woensdag 27 September. Missives gedepu teerde staten voordracht lid plaatselijke schoolcommissie,; voorstel rapport traktementsverhooginghulponderwijzers; goedkeuring rekening bestuur godshuizen; behandeling staat buitengewone gemeentewerkenbesluit gelclleeningbe noeming hulponderwijzeres school Bidem lid plaatselijke schoolcommissie; voorstel bekendmaking gemeentestukken. Voorzitter de heer Schorer. Waarnemend secre taris de heer de Raad. Afwezig de heer van Diggelen. De voorzitter deelt mede, dat de heer van Diggelen bericht heeft ingezonden dat bij verhinderd is deze zitting bij te wonenwelke mededeeling voor kennisge ving wordt aangenomen. De notulen van het verhandelde in de zitting van 15 dezer worden gelezen en goedgekeurd. Van de plaatselijke schoolcommissie is ingekomen eene alphabetisch gestelde voordracht ter benoeming van een lid in de plaats van den heer m*. N. C. Lam- brechtsen van Ritthemwien op verzoek eervol ontslag is verleend. Daarop zijn geplaatst de heeren J. de Kan- ter, makelaar, en m'. E. P. Scborer, substituut-griffier bij het provinciaal gerechtshof in Zeeland. De benoe ming wordt tot een later deel der zitting aangehouden. De voorzitter stelt aan de orde het uitbrengen van rapport door burgemeester en wethouders omtrent de voor eenigen tijd ingekomen adressen van hulponder wijzers om verhooging hunner jaarwedden. De heer Mathon wenscht, alvorens dit rapport wordt voorgelezen, tot burgemeester en wethouders een beleefd verzoek te richten. De bedoelde adressen zijn indertijd gesteld in handen yan de plaatselijke school commissie, die, in overleg met den schoolopziener, daaromtrent een uitvoerig rapport heeft uitgebracht. Daar nu blijkt dat tusschen burgemeester en wethouders en de schoolcommissie groot verschil bestaat, verzoekt hij dat de stukken andermaal naar de schoolcommissie en den districts schoolopziener worden gezondenten einde daaromtrent een nader rapport uit te brengen. Op voorstel des voorzitters wordt dienovereenkomstig besloten en de behandeling van dit punt aangehouden. De voorzitter brengt namens de financieele commissie mondeling rapport uit omtrent de rekening van het be stuur der godshuizen over 1870, waartegen de commissie geen bedenkingen heeft, zoodat zij adviseert die reke ning goed te keuren in ontvang op /"59,049.08i,in uitgaaf 58,839.22 (waaronder 2,885.03i oninvorderbaar en 65.75 nog in te vorderen), goed slot alzoo 209.86 b Dienovereenkomstig wordt besloten. Vervolgens is aan de orde de behandeling van den door burgemeester en wethouders, in overleg met de commissie van fabricage, voorgedragen staat van uit te voeren buitengewone gemeentewerken. Die behandeling geschiedt nommersgewijze, te weten: N® 1 ci: slooping der houten beschoeiingen langs Maasbaai en de keibank, afgraven en aanvullen van dat terrein en verdediging der glooiing met bazalt, 7520. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. N® 1 b: profilsverandering van den noordelijken kanaaldijk met oeververdediging, 6310. Reeds vroe ger goedgekeurd en thans bij resumtie bekrachtigd. N® 1 c: uitbaggeren eener geul en demping van een gedeelte vest, 8,370. Zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. N®. 2: het uitbaggeren en afgraveD der kaaien en uitbreken der zaten, uitgetrokken voor m e mor ie. Als voren. N®. 3a: aanplemping en verhooging van het terrein achter de Noordbrug met slooping van deze5393. Als voren. N®. 3b: demping en ophoogen van de gracht tusschen de Noordbrug en de Volderijlaagte, en aanleg van riool met vergaarputten27,104. Als voren. N®. 3c; demping van de gracht achter het tuchthuis, ƒ5000. De heer Fokker vraagt, hoever die demping wordt uitgestrekt? De voorzitter antwoordt: tot ongeveer 4meter voorbij het huis op den hoek der Teerpakhuizen en dan in een rechte lijn op den hoek van het huis van verzekering. De heer Snijders vraagt, of bet niet mogelijk zou zijn om bij demping der gracht de voorgedragen vernieu wing van de Vlissingsche binnenbrug te laten vervallen? De voorzitter antwoordt, dat dergelijke vraag ook in de commissie van fabricage, voordat de heer Snijders daarin zitting had, is besproken doch men van oordeel was dat de Vlissingsche brug moet behouden blijven. Nadat de heer Snijders voor de ontvangen inlichtingen zijn dank heeft betuigd wordt ook dit punt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. N®. 4vernieuwing van den muur van de houtloods van I. de Broekert tot de Vlissingsche brug, ter lengte van 320 meter12,800. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. N®5: vernieuwing van de Vlissingsche brug, ƒ14,000. Als voren. N® 6 muur ten zuidoosten van de Vlissingsche brug, ter vervanging van de houten beschoeiing ƒ1884. Als voren. N° 7. afsluiten der vanggaten in de kleine sas bij de Stadschuur, 1132. De voorzitter deelt mede, dat het nog niet geheel zeker is of die afsluiting noodig zal zijn, doch burge meester en wethouders voorstellen om daartoe over te gaan indien de noodzakelijkheid zal zijn gebleken. Hierna wordt ook dit artikel aangeuomen. N° 8: vervanging der beschoeiing aan de Nieuwe haven door een muur, 2000. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. N® 9: wormkist rond de fundeering van de Spijker- brug, ƒ1400. Als voren. N® 10: voortzetting en voltooiing van het rioolstelsel, 15000. De voorzitter merkt op dat hiertoe reeds vroeger is besloten, doch dit artikel andermaal ter goedkeuring wordt aangebodenteneinde de lijst der uit te voeren werken voltallig te doen zijn. De heer Fokker vraagt, of onder dezen post ook begrepen is het riool op den Kinderdijk? De voorzitter antwoordt ontkennend en deelt mede, dat het riool op den Kinderdijk een afzonderlijke som zal eischen, welke op 27000 is geraamd. Burgemeest( r en wethouders hebben dit niet willen voordragen, maar zullen trachten op andere wijze in de op den Kinderdijk bestaande behoefte te voorzien. Het artikel wordt vervolgens zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. N® 11: bestrating der Ioskade, 20,000. De heer van Visvliet merkt op, dat in de memorie van toelichting gezegd wordt, dat het nog onzeker is of de gemeente, dan wel het rijk die bestrating zal tot stand brengen. Hij vraagt daarom of de voorzitter hier omtrent nadere inlichtingen kan geven De voorzitter antwoordt dat de zaak op dit oogenblik hangende en het dus moeilijk te zeggen is of het rijk die bestrating al of niet uitvoeren zal. Deze post is echter zóo gesteld omdat, al zorgt het rijk voor de bestrating van het bovenvlak, de gemeente toch in het grootste deel der bestrating zal moeten voorzien. De post wordt vervolgens zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. N°12: het bouwen eener draaibrug oyer de kade in de nabijheid van den toegangweg naar bet station 50,000. De heer van Visvliet zegt dat hij zich met dit punt, als het in stemming wordt gebracht, niet zal kunnen vereenigen. Er zijn twee plannen aan de commissie voorgedragen, en met het oog op den financieelen toe stand der gemeente zou hij alle luxe willen vermijden en het goedkoopste plan uitvoeren, daar bij nog niet over tuigd is dat dit niet doelmatig zou zijn. De heer Snijders wenscht van den voorzitter te verne men, of het dagelijksch bestuur plan beeft de brug bin nen korten of eerst na langeren tijd te doen maken. Hij gelooft dat voorshands geen beboette aan die brug bestaat. Is nu het voornemen van het dagelijksch be stuur om ze te doen uitvoeren wanneer drukker vertier dit noodig zal makeD, dan is hij er voor, maar anders tegen. De heer Sifflé is van een tegenovergesteld gevoelen. Hij beschouwt de voorgestelde brug niet als weelde. Integendeel; nu reeds verkeert de Bellingbrug in eeu toestand die weinig geschikt is voor het druk rijden het welk daarover nu reeds plaats heeft. Bij uitstel wordt die toestand nog erger. Hij zou daarom wenscheu dat de brug spoedig werd gemaakt. Ook is bet noodig dat die brug eene sterke, eene massieve zijen daarom geeft hij de voorkeur aan het voorgedragen plan van 50,000, want als later bleek dat eene brug van 35,000 onvoldoende is, dan zou men die 35,000 nutteloos ver spild hebben. Men moet nu niet slechts voor een kor ten tijd werken, maar iets blijvends tot stand brengen. De voorzitter beantwoordt de heeren van Visvliet en Snijders. Hij verklaart dat ook hij in het begin zeer te gen die brug was en bet gevoelen deelde van hen die haar als luxe beschouwen. Na onderzoek is hem echter gebleken dat reeds nu behoefte aan die brug bestaat. Wekelijks wordt de kanaalbrug door een 2000tal wagens en rijtuigen beredenwaarvan gemiddeld 1000 a 1100 de Bellingbrug passeeven. Die Belling brug is zeer nauw en, vooral voor onervaren rijders gevaarlijk. Is eenmaal de spoorweg geopend, dan wordt de drukte langs die brug natuurlijk nog grooter. Wacht men tot later om de brug te maken, dan zullen vermoe delijk de kosten ook toenemen en, wegens afdamming der kaai als anderszins, ook het ongerief. Reeds nu is bet zeker dat de brug, zoo al niet dadelijk bij het openen van den spoorweg, stellig binnen éen of anderhalf jaar noodig zal zijn. Van de twee overgelegde plannen be veelt dat van 35,000 zich aan door goedkoopheid, maar is minder doelmatig; eene brug van ƒ50,000 echter zal aan alle behoeften voldoen. Gaat men over tot het maken eener brug, dan is het wenschelijk ze in eens goed te maken. Hij gelooft dus, dat het geen luxe is als men eene brug, en wel een uitmuntende brug, legt. De heer Conrad zegt dat hij, na de zoo even door den voorzitter gegeven toelichting, zeer kort kan zijn in hetgeen hij aan de vergadering wilde opmerken. Ook bij is voor het maken eener goede brug en wel reeds nu. Het plan van 50,000 is geen luxe. Voor 35,000 verkrijgt men een zoogenaamde dubbele wip- brug, voor 50,000 eene draaibrug. Waren beide bruggen even doelmatigdan zou hij voor het goedkoopste plan zijn, maar dit is niet het geval. De nadeelen eener zoodanige dubbele wipbrug zijn ten eerste dat zij niet vast ligt, ten tweede dat zij niet- vlak ligt en vooral des winters bij gladheid moeilijk te begaan is, en ten derde dat zij een dubbele bediening eischt. Geen dezer nadeelen zijn aan eene draaibrug ver bonden. Voor ƒ35,000 krijgt men een ondoelmatig werk. De heer Snijders geeft te kennen, dat hij na de ont vangen inlichtingen op het straks door hem gesprokene terugkomt en thans voor het voorstel van burgemeester en wethouders stemmen zal. Het voorstel tot het maken eener brug van 50,000 wordt daarop in stemming gebracht en aangenomen met 15 steramen tegen 1. Tegen stemde de heer van Visvliet. Zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming worden voorts goedgekeurd N®. 13: aankoop van straatkeien, 15,000. N®. 14: vergrooting der begraafplaats aan den Sloe- weg, 7000. De geheele staat, bedragende 199,913, is mitsdien goedgekeurd. De voorzitter herinnert dat in het rapport van burge meester en wethouders de redenen zijn aangegeven waar om andere werken niet zijn voorgedragen. Voor het geval dat een der leden hierover het woord mocht willen voeren, stelt hij de gelegenheid daartoe open. Niemand geeft echter het verlangen daartoe te kennen. Vervolgens komt in behandeling het voorstel van burgemeester en wethouders tot het aangaan eener geldleening ten behoeve van uit te voeren buitengewone gemeentewerken. Blijkens het door den secretaris voorgelezen plan zal die leening ten laste der gemeente worden aangegaan tot een bedrag van hoogstens ƒ200,000, tegen eene rente van 5 pet. 's jaars. Als bewijs van deelneming zullen worden afgegeven aandeelen van 1000, splitsbaar in twee a 500 of tien a 100, voorzien van halfjarige cou pons, vervallende op 1 Januari en 1 Juli van ieder jaar, en van een talon tot het bekomen van nieuwe coupons. De coupons zullen voor alle gemeentebelastingen in be taling kunqen gegeven worden. De aandeelen zijn aflos baar a pari in 49 jaren. Voor de betaling der jaarlijksche renten en aflossingen worden speciaal alle inkomsten en middelen der gemeente aangewezen. Alvorens de beraadslaging over dit voorstel wordt geopend zegt de voorzitter omtrent deze zaak het vol gende:

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2