OÜRANT. i\°" 232. Vrijdag öimtmlanö. 1871. 29 September. De Burgemeester en Wethouders van Tllsstngcn, maken bekend: dat tengevolge van het verleend eervol ontslag aan den heer P. PUIJPE Mz., als hoofdonderwijzer aan burgerschool 15 voor gewoon lager onderwijs, met ingang van den lcn November a. s., als hoofdonderwijzer aan die school is benoemd de heer H. A. SITSEN, thans hoofdonderwijzer aan school O dat de school 15 met ingang van Maandag-den 2 Oc tober a. s. zal zijn overgeplaatst van de Nieuwstraat, wijk II ii". 147, naar de Paardenstraat, wijk K n°. 131, in de lokalen der vroegere bewaarschool van het depar tement der Maatschappij tot nntvan 'talgemeen; en dat van af dat tijdstip tijdelijk met de waarneming der betrek king van hoofdonderwijzer is belast de heer A. FRITZ';, thans eerste hulponderwijzer aan genoemde schoolen zulks totdat de heer SITSEN zijne betrekking zal heb ben aanvaard. En is biervan afkondiging geschied waar het behoort, den 27 September 1871. De Burgemeester en Wethouders voorn"1., WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. De Burgemeester van 's IBeer-Areiitlskerke brengt ter kennis dat binnen deze gemeente zijn ge borgen de navolgende strandgoederen: 2 Sloepen, de eene lang 7 m. de andere 4.15 m., 8 Gordingplaten, 1 Balk, 1 Kolder, 1 Dekplaat, 1 stuic Mast, 1 stuk Beschoeiing, 1 stuk van een Sloep, 80 bos Bladriet, 7 Schuierwagens en 12 Rechters en 65 Schuierdeelen. Waartoe rechthebbenden ter reclame worden opge roepen. 's Üeer-Arcndskerkc, 26 Juli 1871. De Burgemeester voornoemd, C. VAN CITTERS. Middelburg 2S September. In de beden gehouden zitting der tweede kamer zijn ingekomen een wetsontwerp tot hefling eener inkomsten belasting, ter vervanging van de patentbelasting en de belasting op het geslacht, en een wetsontwerp betreffende de af koopbaarstelling van tienden. Tot rapporteurs omtrent de Indische begrooting zijn benoemd de heeren Gevers Deynoot, Heemskerk Az., s'Jacob, Sandberg en Blom. Eene commissie uit de tweede kamer der staten-gene- raai heett eergisteren namiddag het adres van antwoord op de troonrede aangeboden aan den koning, die daarop het volgende heeft geantwoord: „Mijne heeren! „Ik verzoek u de tweede kamer dank te zeggen voor haar adres en haar te verzekeren dat ik met groot genoegen vernomen heb de daarin uitgedrukte gevoelens, en met vertrouwen de vruchten van haren arbeid in het nu aan- gevangen zittingjaar tegemoet zie." Heden is te's-Gravenhage ten behoeve der staatsspoor wegen aanbesteed: a het voltooien van de binnenhaven en de sluisplateaux, met dijken, bermen en opreden bij Veere; b bet voltooien van den oosthavendam, liet dichten van de opening in den westhavendam en het aansluiten van dezen aan de sluisplateaux en den toe- gangweg naar Veere; c het graven der boezems voor het polderwater van Walcheren, wederzijds het kanaal, en voor het rioolwater van Middelburg met het gedeelte rioolwatergang tusschen laatstgenoemden en de, volgens bestek 369, uitgevoerde werkend het verdiepen van bet gedeelte der vervallen binnenvestinggrachtvan Veere tusschen den'boezem van Walcheren en den Middelburg- Veerschen watergang, het opruimen van de bestaande landtong in, en het aanplempen van een gedeelte van die gracht; e het voltooien van de dijken en bermen van het gedeelte kanaal tusschen de binnenhaven bij Veere en de nieuwe haven van Middelburg, met het opruimen van de dammen in dit gedeelte en de wederzijdsche watergangen;/'het verlengen van den oostelijken berm- weg met berrasloot langs bovengenoemd kanaalgedeelte, tot den binnenberra en den watergang langs den zeedijk; (j het verdiepen van het gedeelte der nieuwe haven van Middelburg tusschen den noodwestelijken leidijk dier haven en het begin der werken volgens bestek 114 met het onder profil brengen der glooiingen h het opruimen van de dammen voor en achter de sluis van den noord- ^vestelijken dijk der nieuwe haven van Middelburg, en den zeedijk met dam in de buitenhaven zuiderbeer met vleugels en met bekleedingsmuuri het maken van ver- dedigingwerken op de boorden van de binnenhaven, van het te verdiepen gedeelte der nieuwe haven "van Middelburg en van de gedeelten van het kanaal met havens ter plaatse der op te ruimen dijken, dammen, enz.; k het bouwen van een steenen duiker onder den oostelijken bermweg langs het kanaal en leggen van drie ijzeren buizen; l het maken van twee trappen van zui- lenbazalt in de westelijke buitenhavenglooiing binnen den zeedijk eg van vier hardsteenen trappen in de glooiingen van de sluisplateaux; m het begrinden van de sluisplateux, op- en afreden en van een gedeelte der jaagbermen langs de havens, en het bestraten van den toegangweg naar Veere en van de veerstoepenen» het maken van een afsluitdam met binnenberm door de nieuwe haven van Middelburg, het doortrekken van den oostelijken kanaaldijk mo» buitenberm, verbreede binnenberm, bermweg en bermsloot door die haven en het afgraven van de ingesloten leidijken. Er zijn vijf biljetten ingeleverd. De laagste inschrij ving is vao den heer W. J. Schram, te Sliedrecht, voor f 346,600. De begrooting bedraagt f 325,100. De uitslag der eergisteren gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad in de gemeente Bigge- kerke is dat van de 41 uitgebrachte geldige stemmen op den heer D. Coppoolse 21 en op den heer L. de Visser 18 stemmen zijn uitgebracht. De overige 2 stemmen waren over 2 andere personen verdeeld. De heer Cop poolse is mitsdien gekozen. Bij de eergisteren gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te Meliskerke, ter vervanging van het overleden raadslid den heer Frans Dekker, is gekozen de heer Jan Houterman, met 26 van de 31 uit gebrachte stemmen. Het Utrechtsch dagblad meldt dat de minister van financiën eene herziening van de belasting op het per soneel gereed maakt, waarvan de hoofdstrekking moet zijn opheffing van den grondslag van de deuren en ven sters en van dien der haardsteden, en een evenredige verhoogiDg der overige grondslagen. De klerk bij de rijks-telegraaf J. Vergouwe is benoemd tot rijks telegraaf-kantoorhouder te Katwijk. (Staats-co ur.) Kerknieuws. Het kiescollege van de Nederdnitsche hervormde gemeente alhier heett heden avond uit het vroeger medegedeelde viertal tot predikant beroepen den heer C. J. G. van Hoogstraten, te Veessen. Gemengde berichten. Welke belangrijke invloed door de afdamming van het Sloe wordt uitgeoefend op de vaart door het kanaal door Zuid-Beveland, blijkt uit de vergelijking der scheep vaartbeweging, welke in de maand Augustus jl.met die, welke in dezelfde maand van vorige jaren plaats had. De getallen, aanduidende de schccpvaartbeweging in Augustus van elk der jaren 1867, 1868, 1869, 1870 en 1871 zijn respectievelijk 1709, 1706, 1980, 1542 en 3133. De vermeerdering der scheepvaart in Augustus jl. met betrekking tot die in dezelfde maand van 1S69 toen van vorige jaren de drukste vaart plaats had bedraagt dus 1153 vaartuigen. In Augustus 1869 voeren per dag gemiddeld 64 schepen door het kanaal, terwijl dit getal in Augustus jl. 101 heeft bedragen. De ver meerdering der vaart kan dus gemiddeld op minstens 58 percent gesteld worden. Stoomposl - De gemeenteraad van 's Gravenhage heett eergis teren met 18 tegen 11 stemmen besloten tot den aanleg van eene duinwaterleiding voor rekening der gemeente, waardoor aan de aanvrage om concessie voor eene water leiding van den heer Watson geen gevolg zal gegeven worden. Te 's Gravenhage is aangekomen een commissie van afgevaardigden door de Fransche regeering, om aan de Nederlandsche vereeniging van Het roode kruis monde ling haar dank over te brecgen voor den bijstand aan de gekwetsten en zieken in den jongsten oorlog door de Nederlandsche ambulances verleend. De commissie, bestaande uit de heeren graaf de Ser- rurier en graaf de Beaufort, werd Maandag namiddag in de gelegenheid gesteld zich in dc bureelen van Het roode kruis en iu tegenwoordigheid van de leden van 't hoofd bestuur van hare taak te kwijten. Zaterdag jl. doorkruiste een zonderlinge processie de straten van de wijk la Villette te Parijs. Aan bet hoofd liep een man met een blanwen kieleen stok dra gende waaraan een zwarte lap bevestigd was. Op deze lap had men met krijt een twaalftal tranen geteekend, waarboven in letters van een balven voet geschreven stoud: „Amnestie." Een twaalftal individuenmannen en vrouwen, volgden den banierdrager. De vrouwen droegen rouwmutsen, en de mannen hadden floersstrik- ken om hunne armen. De processie trok in de grootste stilte voort, en stond slechts eenmaal even stil, om den banierdrager gelegen heid te geven, zijn pijp aan te steken. De agenten van politie lachten om de vertooning, maar, naar de Gaulois zegt, werden de deelnemers aan de processie binnen een half uur daarna gearresteerd. Als een verblijdend verschijnsel wordt uit Moskou gemeld dat de sekte der Starowerzen een streng soort afgescheidenen, die vroeger alle onderricht veroordeel den omdat het volgens hunne meening slechts tot onge loof leidde, en die daardoor niet op al te goeden voet stonden met de regeering, dat die sekte zich nu tot het gonvernement heeft geweud met verzoek tot het oprichten van eene school waar hunne kinderen, meis jes en jongens afzonderlijk, onderwezen zullen worden. De school zou staan onder toezicht van de regeering, aan wie dan eene commissie uit de gemeente zou ter zijde gesteld worden. Wél een bewijs dat de onderwijs beweging in Rusiand hoe langer hoe krachtiger wordt._ De Starowerzen zijn te Moskou zeer talrijk en vooral onder de rijken telt de sekte veel aanhangers. Yerkoopingen en aanbestedingen. Gisteren heeft de aanbesteding plaats gehad van de levering der artikelen voor voeding en onderhoud der gevangenen in het huis van burgelijke en militaire ver verzekering alhier gedurende 1872. Hoog er e prijzen dan ten vorigen jare werden besteed vooraardappelen f 2.9S tegen f 2.26 voor 1871, per 50 kilogram; boter 1.65 tegen 2.33*7l0oj gort 21s7100 tegen 1797100 cent; rijst 21 tegen 16 cent; groene erwten 1650/100 tegen 1373/100 cent; groenten 12so/100 tegen 07"8/ioo cent; zout 15 tegen 12 **7iooo cent; gemalen pe per 85 tegen 6197i00 cen7 alles per kilogram; bierazijn 0557iOO tegen 04 cent, per liter: patentolie 5970/100 tegen 5490/ioo cent; groene zeep 36 tegen SS^/ioo cent; kunst- asch (soda) 13 9 7100 tegen 0697,ÜO cent; koffieboonen

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1