van redactie heeft gemeend in te stemmen met den lof in de troonrede op de voldoende werking van de instel lingen van onderwijs, antwoordt de commissie ontken nend. Zij heelt alleen een weerklank willen geven. De heer van Kerkwijk dringt op eene comptabiliteits wet aan waardoor de bezwaren aan credietwetten van den gouverneur-generaal verbonden, zonden vermeden kunnen worden. De minister van financiën meent dat men niet alles te gelijk kan vergen. Het geheele adres van antwoordt wordt daarop goed gekeurd met G5 tegeu 4 stemmen, die van de heeren Vader, van Loon, Hoffmann en van Wasscnaer. Op voorstel van den heer van Kerkwijk wordt besloten, na de behandeling van de begrootingswetten en de wet tot wering van besmettelijke ziekten, het wetsontwerp van den heer 's Jacobs c. s., betreffende de stoomvaart VlissingenAmerika in openbare behandeling tenemen. ömitmlanD. Algemeen overzicht. Onder de voorstellen, welke achtereenvolgens door de Duitsche rijkskanselarij bij den bondsraad ingediend zijn, is er een, dat Duitschland een belangrijken stap verder op den constitutioneelen weg brengt. Vóór den laatsten oorlog bestond in Pruisen een zoogenaamde staatsschat, uitsluitend bestemd voor onvoorziene oorlogsuitgaven. Daarin lagen 30 a 40 millioen baar renteloos opgehoopt, alleen met het doel om bij het uit breken van een oorlog terstond een mime kas te heb ben. Het beheer dezer som was zelfs aan de contróle der commissie voor de staatsschuld Staatsschulden- Controls Commission) onttrokken en verantwoording aan de vertegenwoordiging kon voor deze som niet geëischt worden. Bij het tot stand komen van het Duitsche rijk en de daaruit voortspruitende noodzakelijkheid, om ingeval van nood rijksgelden bijeen te hebben, ontbrak het ook in Duitschland niet aan bestrijders van het voornemen om de Pruisische staatsschat teverhoogen met de bijdra gen der bondgenooten en ze tot rijksschat te verheffen. In de eerste plaats werd beweerd, dat, bovenal met het oog op den toegezegden vredestoestand, het rentever lies der in den rijksschat gedeponeerde som grooter zijn moest dan het verschil tusschen de nominale waarde en de koers van uitgifte eener leening van hetzelfde bedraguitgeschreven bij het uitbreken van een oorlog. De tegenwoordige positie van Duitschland doet er toch niet voor vreezen, dat mogelijk dergelijke leening niet geplaatst zou kunnen worden. Niet minder tegenwerking ondervond de bepaling dat die gelden aan alle controle onttrokken zijn en zon der eenige bewilliging uitgegeven kunnen worden, zoodat het eenige middel, dat Duitschland tegen te groote zucht naar oorlog zijner regeering beschermde, het recht tot weigering van het noodige geld, feitelijk geneutraliseerd was. De heer von Bismarck heeft met deze laatste tegenwerpingen blijkbaar ingestemd, doch in beginsel de rcntelooze staatsschat behouden. Bij het genoemde voorstel wordt een rijksschat gesticht, alleen bestemd voor wapening tot den oorlog, doch den keizer slechts de beschikking daarover toegekend onder goedkeuring van den bondsraad en den rij ksdag. Of de parlementaire contróle op eene oorlogsverklaring, welke hierdoor indirect aan de volksvertegenwoordi ging toegekend wordt, feitelijk veel te beteekenen hebben zal, in ernst kan zich toch niemand met deze illusie vleien, en von Bismarck kon daarom deze schijnbaar groote concessie doen, zonder gevaar te loopen om ten opzichte van eventueele oorlogsplannen door den rijksdag gedwarsboomd te zullen worden. Hetgeen dan ook alleen de wijziging belangrijk maakt, is dat eene instelling van het absoluut gezag thans gegoten is in een zuiver constitutioneelen vorm. De derde week van September was voor Beieren een gewichtige week. Daarin toch werd met de ver gadering der oud-katholieken een aanvang gemaakt en bijna gelijktijdig de zitting der kamer heropend. In onze mededeeling aangaande het oud-katholieken congres in een der vorige nommersis niet medege deeld dat prof. Schulte uit Praag het eerevoorzitter- schap bekleedde, en slechts de opening en de sluiting der zitting door den heer Wolff plaats vond. Boven dien had het eerste telegram tot het misverstand geleid, dat alle zittingen niet publiek zoudeu zijn. Dit was niet het geval eu slechts werd de voorbereidende zit ting met gesloten deuren gehouden. De zittingen zijn reeds Zondag gesloten. Het pro. gramma, dat na eenige discussie aangenomen werd, behelst in hoofdzaak het volgende. Het eerste artikel protesteert tegen de besluiteu van het concilie in het Vaticaanhet tweede geeft eene definitie van het begrip „kerk", regelt de algemeene conciliën en de vaststelling van dogma's en erkent ook het recht van de leeken, om bun oordeel over de theologie als wetenschap uit te spreken, het derde eindelijk somt de hervormingen op, welke de oud-katholieken in de kerk noodig achten, en drukt de hoop uit op eene hereeni- ging met de van de katholieke kerk afgescheideu gezindten. Tot zoover loopt het programma slechts over inwen dige belangen en regelen der kerk, de vier overige artikelen bewegen zich meer direct op staatkundig gebied en stellen eischen aan de burgerlijke wetgeving. De beide eerste artikelen bespreken de verhouding tusschen kerk en staat. Uit het korte bericht over deze belangrijke quaestiën moet men opmaken, dat het congres zich op een zuiver standpunt geplaatst heeft. Verlangt de kerk dus wordt geredeneerd als godsdienstige vereenlging voorrechten, die andere zedelijke lichamen niet genieten, dan moet zij zich onderwerpen aan de billijke eischen van den staat, dat die voorrechten niet tegenstrijdig mogen zijn met het staatsbelang, en aan de beperkende bepalingen die de staat noodig oordeelt. Onderwerpt zich de kerk hieraan niet, dan moet zij van hare voor rechten afstand doen en zich tevreden stellen met gelijke rechten als alle andere zedelijke lichamen genieten. De artikelen 6 en 7 zijn tegen de Jezuïeten gericht en reclameeren de rechten der oud katholieken op de goederen en eigendommen der kerk. Het geheele pro gramma is kort en zaakrijk opgesteld en de staat zal zich niet lang meer tegen de eischen der oud-katholieken kunnen verzetten. Zijn eigen belang vordert dit bovendien, en wanneer hij zich daardoor laat leiden, moet hij tot dezelfde gevolg trekkingen komen als thans door het congres te Miiuchen geformuleerd zijn. De eerste werkzaamheden der Beiersche kamer zijn nog weinig in overeenstemming met deze besluiten der oud-katholieke bijeenkomst. Met groote meerderheid van stemmen zijn de ultramontaausche candidaten tot leden van het bureau gekozen. De heer von Ow werd tot president, de heer Seinsheim tot vice-president en de heer Jörg, bekend door zijne geschriften over de politiek eu zijne gehechtheid aan Ilome, tot eersten secretaris benoemd. Van deze kamer is dus iu dien zin niets te verwachten, eu zal men dus vroeg of laat tot de ontbinding daarvan moeten overgaan. Het is echter de vraag, of de regeering sterk genoeg is om deze proef te doorstaan eu er ten slotte wel bij winnen zou. Zooveel is zeker, dat alle partijen de noodzakelijkheid eener ont binding der kamer inzien, doch geen enkele in haar belang het waagt, om met ijver daarop aau te driugen. De kermis te Saint Cloud. Jaarlijks wordt te Saint Cloud in de laatste drie weken van September een feest gevierd, dat talrijke bezoekers, vooral uit Parijs, tot zich lokt. La fête de Saint Cloud, dat altijd een uitstekende gelegenheid aan biedt, om de eigenaardigheden der Parijzeuaars te leeren kennen en om allerlei kluchten en dwaasheden te zien, levert vooral op dit oogenblik een zeer vreemd schouwspel op. De staat van verwoesting en vernieling waarin de oude stad verkeert, geeft voor de Parijzeuaars iets bij zonder aantrekkelijks aan het jaarüjksch feest der mirlitons. Voor sommige burgers van Parijs schijnt het een buitengewoon vermaak te zijn, om met vrouw en kinderen een schoonen Zondag middag tusschen de ver koolde en verbrande overblijfselen van de vroeger zoo schoone plaats door te breugen. Welk een genot voor menig Parijzenaar, om een bruilofsfeest te vieren te midden van die belangwekkende ruïnes! En werkelijk ziet men menigmaal een gehcelen bruiloftsstoet zich te midden der ruïnes bewegen. De bruid in het wit gekleed met een krans van oranjebloesems op de lokken wan delt met wit satijnen laarsjes over de puinhoopen, terwijl de heeren in groot toilet met witte handschoenen aan, een geschikte rustplaats zoeken op een half ver woeste trap. Te midden en rondom de ruïnes zijn tenten opgesla gen, waarin allerlei gelegenheden tot uitspanning worden aangeboden of waarin men ververschingen kan krijgen. Koffiehuizen, kramen, spellen eu wijnhuizen heeft men zooveel mogelijk in voor de brandende stalen der zon beschutte plaatsen opgericht. Een menigte van uatiouale vlaggen wappert van de toppen der tenten of van uitge stoken stokkenhet doek der tenten vertoont de schit terendste kleuren; overal hoort men gezang en gejuich het oorverdooveud leven van de muziekkorpsen vermengt zich met het geschreeuw der hansworsten, die de gapende menigte uitnoodigen om de dikste vrouwen of de vreemdste dieren van de wereld te komen bezichtigen onophoudelijk komen omnibussen rijtuigen en kleine stoombooten in menigte aan, die voortdurend bezoekers in feestgewaad overbrengen. Langs de rivier is op de oppervlakte van een halve kilometer een geheele straat van tenten en kramen waar iuen de vreemdste zaken kan koopen en de meest uiteenloopende dingen kan zien; voorwerpen van glas en aardewerk tusschen de puinen verzameld en photo- graphiën van de ruïnes en de verwoestingen der commune worden te koop aangeboden, maar vooral bonbons en. mirlitons. Als het feest van den dag geëindigd en iedereen ver moeid is door het dansen en de opgewondenheid, dan keert men naar de ruïnes van Saint C'loud terug eu laat de lucht weergalmen van de onuitstaanbare tonen uit de mirlitons. Een schitterende en lachende menigte beweegt zich tusschen de tenten, waarvan vooral éene de aandacht trekt, die het opschrift diaagt„Garibaldi onder de muren van Dijon!" Op de estrade marcheeren eenige Pruisische soldaten en Fransehe francs tireurs op de maat vau eenige koperen instrumenten vriendschap pelijk heen en weer om het publiek te lokkendat naar binnen stroomt om te zien hoe het Pruisische leger wordt verslagen De voorstelling wordt door Garibaldi zelve geopend, die zijnjrancs tireurs mededeelt, dat de mobiele garde van Morbihan en eenige andere plaatsen bij de nadering van den vijand op de vlucht is gegaan eu dat de verdediging van het bosch waarin zij zich bevinden, moet geschieden door het dappere legioen van verdedigers der vrijheid waarover hij het bevel voert! Terwijl hij zoo spreekt verschijnt plotseling de vijand op het tooneel, wordt terstond, hoewel bij verreweg talrijker isin een ge vecht van man tegen man gewikkeld en door Garibaldi en de zijnen verslagen. Deze uitslag wordt natuurlijk met donderende toejuichingen begroet. Daarop verschijnen eenige van de gevallen Pruisen weder op het tooneel met Garibaldi als gevangene in hun midden, dien zij op eea slimme wijze hebben weten meester te worden. De held zwaait een rood-groen vaandel boven het hoofd, verklaart liever daarin te willen sterven, dan zijne beginselen ontrouw te worden en begint zich in het vaandel te wikkelen, als eenige schoten uit het bosch vallen, waardoor de vijanden van Garibaldi allen snenvelen. Het feest van Saint Gloud draagt ditmaal in vele opzichten een politiek karakter. Bij de voorstelling van „Garibaldi onder de muren van Dijon" ziet men geen enkele driekleurige vlag, maar alleen rood groene vlag gen. De gesprekken tusschen de sergeants en korporaals hebben een even roode kleur als hunne vlaggen en banieren, hoewel zij wel zorgen niet te ver te gaan met het oog op de aanwezige politie. Ook op de kermis van Saint Cloud, onder de druk kende omstandigheden waariu het land verkeert, ver loochenen de Franschen hun karrakter niet, maar toonen zij hunne lichtzinnigheid en him eigenwaan, en verma ken zich met valsche voorstellingen van door hen behaalde overwinningen. ifi'ttjömgcn. Volgens brief van den gezagvoerder M. Th. Larsen, voerende het barkschip Walcheren, lag hij den 20^ Sep tember te London, gereed om de reis naar Nyham te aanvaarden. Heden is van Veere naar zee gezeild de Engelsche brik Arabgezagvoerder D. Bayter, van Middelburg in Ballast naar New-Csstle. Zondag jl. is ter reede van Veere gekomen de Engelsche schooner Paragongezagvoerder P. Stamp, van New-Castle met kolen naar Middelburg bestemd. £janöelsbmcl)i£n. Graanmarkten enz. Rotterdam; 26 September. Ter markt van heden waren aangevoerd: 1361 runderen,238 vette, 18 nuchtere kalve ren, 483 schapen, 283 varkeus en 150 biggen. Runderen D qual. 75, 2e qual. 56 centkalveren le qual. 95, 2equal. 75 cent: schapen 80 cent per kilogram. Vlissingen, 26 September. Boter f 1.50 a f 1.60 per kilogram.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3