MIDDELRURGSCBE COURANT. i\°" 230. Woensdag 1871. 27 September. Bij dit nominer ontvangen de geabonneerden in deze gemeente en omstreken een bijvoegsel, inhoudende het verslag der zit ting van den gemeenteraad van Ylissingen van 25 September. -Middelburg 26 September. Zaterdag a. zal te Amsterdam eene vergadering worden gehouden van de vereeniging voor de statistiek in Nederlandwaarop de polgende vraagpunten het onderwerp der bespreking zijn: 1°. Welken invloed hebben de talrijke staatsleeningen voor militaire doel einden, die in de laatste honderd jaren zijn gesloten op de welvaart der lagere klassen uitgeoefend? Nemen zij een voorname plaats in onder de oorzakendie een rijzing der arbeidsloonen hebben belet? In te leiden door den heer N. G. Pierson. 2°. Het vraagstuk van den arbeid der kinderen in fabrieken, en de wettelijke regeling van dien arbeid. In te leiden door d«\ S. Sr. Coronel. 3». Zal Nederland zijn tegenwoordig munt stelsel kunnen behouden, wanneer eerlang in bet Duit- scho rijk een nieuw muntstelsel wordt ingevoerd Zoo niet, welk muntstelsel zal Nederland dan in het belang van zijn handel, van het binnenlandscb verkeer en van de volkswelvaart moeten aannemen? In te leiden -door mr. S. Vissering. \a. Sluit de aanhoudende zorg voor het openbaar onderwijs, bij art. 194 der grondwet aan de regeering opgelegd, de staatszorg in zich om in de opleiding der onderwijzeressen behoorlijk te voorzien en het middelbaar onderwijs voor meisjes deugdelyk te regelen? 4b. Zijn krachtens de wet of algemeene maat regelen van bestuur de bestaande hoogere burgerscho len toegankelijk voor meisjes? In te leiden door den heer J. B. baron van Ilugenpoth tot den Berenclauw. 5a. In boeverre is van het bestaand lager onderwijs iets te verwachten voor de oplossing der sociale quaestie? 5b. In hoeverre is staatshulp wenschelijk tot vestiging of instandhouding van arbeidsvereenigingen In te lei den door jonkheer mr. J. J. F. de Jong van Beek en Donk. Onderwijs. De raad der gemeente Wageningen heeft een verzoek van eenige ingezetenen, om de hoogere burgerschool voor hunne dochters toegankelijk te stellen, ingewilligd. De nieuwbenoemde hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan de Groningsche hoogeschool de heer dr. P. de Boer, aanvaardde Zaterdag 11. zijne be trekking met het houden van een redevoering, ontleend aan de wetenschap der botanie. Tal van belangstellenden woonden de plechtigheid bij. Kerknieuws. Beroepen bij decbristelijk gereformeerde gemeente te Vlissingen de heer W. Raman, predikant bij die ge meente te Puttershoek. De heer G. J. Noomen, predikant te Bruinisse, heeft een beroep ontvangen naar de hervormde gemeente te Poortvliet. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft gisteren de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken: Francies Douwe, oud 31 jareu, metselaar, wonende te Neuzen, was beklaagd dat hij op 9 Juli jl. te Neuzen moedwillig slagen en stooten heeft toegebracht aan P. C. Standaert, en een stak uit diens lip heeft gebeten. Bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Goesdd» 12 Augustus jl.is hij schuldig verklaard aan moedwillige ver wonding, geene ziekte of beletsel van te werken hebbende veroorzaakt van meer dan 20 dagen, en te dier zake ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van éene maand, in eenzame opsluiting te ondergaan, in eene geldboete van f 8 met subsidiaire gevangenisstraf van éen dag, mede in eenzame opsluiting te ondergaan, en voorts veroor deeld om aan P. G. Standaert, horlogemaker te Stoppel dijk, als schadevergoeding de som van f 150 uit te beta len, alsmede in de kosten van het rechtsgeding. Op het namens den veroordeelde en door den offi cier van justitie ingesteld hooger beroep, heelt het hof opgrond dat de eerste rechter, blijkens diens vonnis, onder de middelen die tot bewijs hebben gediend van de schuld van den beklaagde aan dat feitook de verklaring van den deskundige, met wiens zienswijze hij zich vereenigde, heeft genoemd dat intusschen verklaringen van deskundigen bij art. 428 wetboek vaü'^trafvordering niet als wettige bewijs middelen wordeneïftend en volgens art. 438 van dat wetboek alleen tot 's rechters inlichting kunnen strekken en alzoo niet tot het vormen van 's rechters overtuiging van schuld mochten dienendoor wat te doen een op straffe van nietigheid bij artikelen 211 j°. 206 van bet wetboek van strafvordering voorgeschreven vorm is ver zuimd bovengemeld vonnis vernietigd, en den beklaagde ter zake van: moedwillige verwonding, geene "ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van éene maand en eene geldboete van 8 met subsidiaire gevangenisstraf van éen dag, mede cellulair, met verdere veroordeeling om aan P. C. Stan daert, horlogemaker te Stoppeldijk, als schadevergoe ding te betalen de som van 150 met verwijzing in de kosten der procedure zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. Jacob de Rijke, oud 21 jaren, landbouwer, en Cata- lina de Rijke, oud 27 jaren, huisvrouw van Johannes van Hoeve, beide wonende te Sir Jansland, gemeente Oosterland, waren beklaagd ter zake dat, nadat vooraf door beide beklaagden het opzet tot mishandeling was gevormd en tezamen en iu vereeniging haudelende, de eerste beklaagde in den avond van 30 Juni jl. ten huize van zijn zwager van Hoeve, landbouwer te Sir Jansland, omstreeks half tien uur, genoemden van Hoeve op den zolder dier woning, onder het uiten der woorden „jou dnou heb ik je" bij den nek gegrepen en hem met een onbekend voorwerp een hevigen slag aan het bovenste gedeelte van zijn neus heeft toegebracht; voorts de tweede beklaagde hem bij het lijf heeft gegrepen en in het aangezicht verwond, daarbij tegen den eersten be klaagde zeggende: „Jaap, neem een doek, stop hem dien in den mond, dan zullen wij hem smoren," en daarna beide hem zoo hevig hebben geslagen, dat hij uitriep, dat zijn zwager (de eerste beklaagde) hem wilde ver moorden, terwijl hij alleen aan hunne mishandelingen is ontkomen, door, met behulp der buren, dooreen zolder raampje te ontvluchten. Bij vonnis der arrondissements rechtbank te Zierikzee dd. 16 Augustus zijn zij schul dig verklaard aan het moedwillig toebrengen vau slagen en kwetsuren, geenerlei ziekte of beletsel van te wer kenals bij art. 3G9 gemeld, veroorzaakt hebbende en te dier zake veroordeeld tot een gevangenisstraf ieder van éene maand, in eenzame opsluiting te ondergaan, en eene geldboete van f25, subsidiaire gevangenisstraf voor ieder hunner van drie dagen, mede in eenzame op sluiting te ondergaan, en wijders hoofdelijk en voor het geheel in de kosten der procedure. Op het door de veroordeelden en den officier van jus- titie ingesteld hooger beroep, heeft het hof bovenge meld vonnis bevestigd, met veroordeeling van de geïntimeerden en mede-appellanten in de kosten op het hooger beroep gevalleu. Koloniën. Weder zijn per mail berichten uit Oost-Indië aange bracht; zij loopen tot 14 Augustus jl. In het mailoverzicht van het Bataviasch handelsblad leest men o. a.: „Luide en steeds algemeener zijn de klachten, die opstijgen over den ordeloozen toestand, over de machte loosheid van den Europeaan tegenover den inlander. Geen wet op de dienstbaarheid, gebrekkige bepalingen aangaande de tucht op de koopvaardijschepen, welk onderwerp in den laatsten tijd weer ter sprake is geko men; daarbij het fraaie strafwetboek voor Europeanen, sprekend blijk van het wetgevend en jiüridisch talent van den heer Fransen van de Putte, welks bepalingen zoodanig zijn, dat de rechter ze niet dan met schroom toepast, maar die niettemin onder de inlanders hekend zijn en waarmee zij hun voordeel doen. De Europeaan in Indië moet beschermd worden tegenover den inlander, dat is een der eerste onderwerpenwaaraan wij hopen, dat de heer Loudon zijne zorgen wijden zal. „Waarschijnlijk zal men beducht zijn, dat een en ander te veel geld zal kosten. IJdele vrees! Er is geld genoeg te sparen. Duizenden worden jaarlijks verkwist. Om slechts iets te noemen: de voorraad, die in 'slands algemeene pakhuizen ligt opgestapeld. Daar liggen tonnen schats renteloos. Er is voor 2^ jaar voorraad aan boter, spek, zout, ea vleesch ten behoeve der marine. Welk een délice zal dat wezen na zulk een lang verblijf in de pakhuizen! Als wij wel onderricht zijn, bedraagt het kapitaal, in de drie genoemde artikelen gestoken, ongeveer drie ton. Verder vindt men er goudgalon van anno 1848, vensterruiten voor 150 jaren in voorraad brandspuitslaDgen voor 90 jaren in voorraad, berekend naar de gewone, jaarlijksche behoefte. Als de minister van koloniën hiervan kennis draagt en de levering van genoemde en alle dergelijke artikelen bier te lande uit besteedde, zou hij aanzienlijke sommen besparen.'' Aan het Nieuw Bataviasch Handelsblad ontleenen wij het volgende: „De klerk ter algemeene secretarie H. K. Mijer,zoon van zijne exc. den gouverneur-generaal van Neder- laudsch-Indië, die den cursus aan het gymuasinm Wil lem III niet verder volgde dan het 4e studiejaar, die ongeveer 5 maanden geleden op een traktement van 70 werd aangesteld en die bezoldiging in dien tusschentijd nog zag verhoogen tot f 100, is benoemd tot derden commies bij dat bureau op een traktement van f 150 's maands, waardoor hij andere geschikte personen, die langer diensttijd hebben, over het hoofd springt. Niet dat wij de betrekking van derden commies zoo schitte rend vinden, of die den jeugdigen en hoopvollen titu laris benijden, maar wij behoeven bloot te constatee- ren, dat hij door die benoeming eene bezoldiging van f 150 's maands verkreeg. Daardoor wordt hij vol gens het koninklijk besluit van 23 Juni jl., welks afkondiging in het Staatsblad van Nederlandsch Indië nu wel spoedig verwacht mag worden vrijgesteld van het afleggen van examen A, dat hij anders voor ultimo December 1872 moest gedaan hebben om het in 's lands dienst verder te kunnen brengen. „En nu zijn er iu Indië, die nog van nepotisme en gunstbetoon durven spreken Gemengde berichten. De groothertog van Luxemburg heeft de generaal- majoor in Nederlandschen dienst, graaf van Limburg Stirum, benoemd tot ridder-grootkruis der orde van de Eikenkroon. Blijkens nader bij de regeering ontvangen mede- deeling zal de internationale tentoonstelling van voort brengselen van landbouw, nijverheid en schoone kun sten te Weenen op 1 Mei 1873 in het Prater aldaar worden geopend. Staats-cour De heer Loudon, aftredend commissaris des konings in Zuid Holland en benoemd gouverneur-gene raal in Nederlandsch-Indië, heeft ook van de burge meesters der verschillende gemeenten in Zuid-Holland een geschenk als blijk van waardeering ontvangen. Het bestaat uit een paar massief zilveren candelabers voor tien lichten, ter hoogte van 7 decimeter, uitgevoerd in den zoogenaamden nieuwen Griekschen stijl. Op het voetstuk zijn het familiewapen van den heer Loudon en het wapen der provincie benevens een opschrift, aan gebracht. Aan het spoorwegstation te Leipzig hadji. Dins dag het volgende comische voorval plaats. Toen vorst Bismarck van Reichenhall komende en per sneltrein naar Berlijn stoomende, te Leipzig eenige oogenblikken stil hield en het hoofd uit het portie'r stak, trad een col porteur van dagbladen en boeken naar hem toe en zeide, hem zijne waar te koop aanbiedende: „Reeds voor acht jaren heb ik bier ter plaats met uwe doorluchtigheid

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1