bijzonderheden oorzaak zijn zal, dat de overeenkomst niet voor de volgende week geteekend zal worden. Een correspondent van l' Indépendance beige echter bericht, dat inderdaad groote moeilijkheden tusschen de onderhandelaars bestaan en de heer von Arnim het herstel der oorspronkelijke lezing als conditio sine qua non voor de onderteekqning der conventie stelt. Officieel is echter niets bekend, zoodat het bericht van dien corres pondent naar alle waarschijnlijkheid slechts op vermoe den berust, een vermoeden echter, dat de omstandig heden als zeer gegrond doen voorkomen. Met het meeste recht kan dan ook naar onze meening die corres pondent rerklaren, „dat men geene andere concessie behoeft te verwachten dan deze, dat Thiers, om de onderhandelingen niet te doen afbreken, gedwongen zal zijn om de conventie zonder de wijziging der natio nale vergadering te onderteekenen. Het vertrouwen van le Temps op een gunstigen uit slag, eergisteren nog zonder eenig voorbehoud uitge sproken, is reeds heden tot wanhoop overgeslagen. Het blad weet een nieuwen grond mede te deelenwaarop Duitschland verklaart de wijziging onmogelijk te kunnen aannemen. De Duitsche regeering zou als reden hiervoor aangegeven hebben dat de door de nationale vergade ring aangenomen lezing van art. 3 een wijziging in het tarief der inkomende rechten brengt, waartoe de mach tiging der wetgevende vergadering vereischt wordt. Het is niet zeer waarschijnlijk, dat de Duitsche regeering zich achter dit voor haar bovenal nietige voorwendsel behoeft te verschuilen, om zich tegen een bepaling in een overeenkomst te verzettendie volgenshare meening niet in het belang van Duitschland is. Dit voorwendsel zou bovendien nog onhandig zijn, omdat de geheele overeenkomst eigenlijk niets anders dan een wijziging zij het dan ook slechts tijdelijk van de tarieven is er. de regeering met het oorspronkelijk ontwerp zich reeds vereenigd had. Le Temps ontkent verder het recht aan Thiers, om de ongewijzigde conventie te onderteekenen. Hij behield zich in de nationale vergadering wel voor omzoo de omstandigheden het eischtende redactie der bepalingen te veranderendoch den inhoud zonder voorafgaande machtiging te wijzigen, acht le Teraps eene overschrij ding van de greDzen zijner bevoegdheid. De regeering schijnt hetzelfde gevoelen toegedaan te zijn, tenminste, naar het gerucht loopt, heeft zij op voorstel van den heer Pouyer-.Quertier eene transactie aan de goedkeuring der regeering to Berlijn onderworpen. Het verdrag zou met de wijziging onderteekend, doch daarbij een reglement gevoegd worden, waariD de toe passing der bepalingen vastgesteld zou worden. In dit reglement tot uitvoering van art. 3, dat de gevolmach tigden in overleg met elkander zonden vaststellen kon men dan de verschillende garantiijn voor de Duitsche wenschen neerleggen. De geschiedenis van dit verdrag levert opnieuw het bewijs, hoe verkeerd het is, om een internationaal verdrag niet en bloc door de wetgevende macht te doen aannemen of verwerpen, maar haar daar bij het recht van amendement toe te kennen. De telegraaf brengt de tijding, dat de krijgsraad te Versailles gisteren o. a. nenri Rochefort schuldig ver klaard heeft aan de hem ten laste gelegde feiten en hem veroordeeld heeft tot deportatie naar een vesting. Even eens heeft gisteren de raad van revisie beslist over het beroep, door Ferré en de overige veroordeelde leden der commune en der verschillende comité's tegen het vonnis van den krijgsraad ingesteld. De raad heeft den eisch aan allen ontzegd. Opmerkelijk is het, dat die uitspraak eerst gisteren plaats haden reeds voor eenige dagen uit Toulou bericht werd, dat verschillende ver oordeelden, waaronder Trinquet, in het bagno aange komen waren. Was die beslissing dan reeds vóór de uitspraak bekend Be oud-katholieken in Beieren. Eene gebeurtenis, die niet alleen in Duitschland maar in de geheele beschaafde wereld dc aandacht tot zich trekt, is de strijd der nltramontanen, vooral in Beieren, een strijd waarin,men weldra eene beslissing kan te gemoet zien. lieden is de vergadering der oud katholie ken te München geopend, die is bijeengeroepen om te beraadslagen over de houding die men tegenover de ultramontnncn zal aannemen. Reeds op den 17ïn September waren 6000 kaarten ter bijwoning van die vergadering uitgegeven, voor perso nen uit vcrf-chillcnde rijken. Verscheidene redenaars hebben zich laten inschrijven, en onder de voórnaamsten worden genoemd professor Joh. Huber uit Ofen, Schulte uit Praag, Reinkens uit Breslau, Tangermann uit Bonn, Michelis en Friedrïch uit MünchenStumpf uit Coblentz. Daarenboven zullen verslagen en mede- deelingen over den toestand en de verhouding der katholieke kerk in de verschillende landen worden uit gebracht door afgevaardigden uit Engeland, de Neder landen', Zwitserland, Oostenrijk en Italië. Door de Zwit- sersche oud-katholieken,- die te Solothurn eene bijeen komst hebben gehad, zijn drie afgevaardigden voor de algemeene vergadering te München aangewezen. De'beginselen waarvan men bij de handelingen schijnt te willen uitgaan komen neder op voortdurenden strijd tegen het leerstuk der onfeilbaarheid, zooals dat op den 18cn Juli 1870 is afgekondigd en dat de oorzaak is ge weest van de katholieke beweging in Duitschland. De overige geloofsartikelen, zooals zij door het concilie zijn aangenomen, wil men onaangeroerd laten, doch als een voornaam doel van de beweging hebben vastgesteld eene regeling der kerkelijke aangelegenheden in over eenstemming met de beginselen van het christendom. Daartoe verlangt men beperking van de rechten van den paus,* benevens erkenning van het oecumenisch concilie als opperste macht voor de vaststelling van ge- loofs- en zederegelen. Voorts de verkiezing der geeste lijken, van bisschoppen, den pausen van het concilie door het katholieke volk of zijn afgevaardigden. Tegen de vele misbruiken die in de kerk bestaan wenscht men krachtige middelen aan te wenden en rekent daartoe vooral de afschaffing van het celibaat, den ge dwongen ongehuwden staat der priesters, en de wijze waarop tegenwoordig de biecht wordt afgenomen. Ook verlangt men krachtig op te komen tegen het misbruik dat tegenwoordig van heiligenbeelden, reliquien en andere zoogenaamde gewijde zaken wordt gemaakt. Scheiding van kerk en staat is een der groote wenschen van de oud-katholieken en tot. de noozakelijke gevolgen van de vervulling van dien wensch rekenen zij vooral de invoering van het burgerlijk huwelijk en van gemeente scholen. Zoolang echter die gewenschte scheiding van kerk en staat nogn iet is tot stand gekomen, wil men aan dringen op strenge handhaving van de bestaande wetten voor de toepassing der thans hecrschende oneenigheid. Evenals ieder ander burger, willen de oud katholieken dat ook de bisschoppen tot verantwoording zullen wor den geroepen, telkens als zij de wetten overtreden. Door eene wet wenschen zij eene beslissing tusschen de cischen van oud- en nieuw katholieken omtrent de eigendommen der kerk. Dit zullen de belangrijkste onderwerpen zijn, dietbans in Beieren's hoofdstad in behandeling zijn, en de beslui ten die genomen worden, kunnen grooten invloed uit oefenen op het lot der katholieke kerk. tjcmöri9lu'ricl)ten. Graanmarkten enz. Gent, 22 September. Roode en witte tarwe fr. 29.25; rogge fr. 19.25; gerst fr. haver fr. 14.00, veel aanvoer, boekweit fr. 19.— paardenboonen fr. 21.50 koolzaad fr. 50.00; lijnzaad fr. 40.00; koolzaadkoeken fr. 27.00; lijnkoeken fr. 21.boter per kilogram fr. 3.90; eieren fr. 2.25 per 26 stuks. Vlissingen, 22 September. Boter f 1.52 a f 1.55 per kilogram. Amsterdam, 22 September. Raapolie op 6 weken f 461; Lijnolie op 6 weken 36J. t'rijzon van effecten. Amsterdam 22 September 1871. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2\ pet. 53J *dito dito dito 3 63$ ♦dito dito dito 4 84$ ♦Aand. Handelmaatschappij ,.41- 130$ *dito exploitatie Ned. staatssp. 111$ België. *Certi(icaten bij Rothschild 2$ Frankrijk. "Inschrijvingen3 521 ♦dito5 Rusland, *ÓDligatiën 1798/1816 5 96 ♦Certitic. adm. Hamburg 5 67$ ♦dito Hope O. 1855, 6e serie 5 „811 *Oert. 1000 1864 5 94 i ♦dito 1000 1866 5 91$ ♦Loten 1866 5 n ♦Oblig. Uope&Co.Leening 1860 4$ 84$ ♦Oertific. dito4 n *Inscript.Stieglitz&Go.2ea4eL. 4 ♦Obligation 1867—69 4 7 GJ ♦Certificaten 6 441 *Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 „218 ♦Oblig. dito 4 171] Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 8ö,3ff dito dito Jelez Orel 5 87$ dito dito Charkow Azow. 5 86$ Polen. *Schatkistobligatiën5 Oostenrijk. *0blig. metall. in zilver Jan.Juli 5 pet. 56$ ♦dito dito April/Oct. 5 56$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 47^j ♦dito dito Febr./Aug. 5 47$ Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligation. Buitenl. 1867—70. 3 32$ ♦dito 18713 32$ ♦dito Binnenlandsche3 28 Portugal. ♦Obl. 1856—62 3 34$ ♦dito 1867-69 3 „35 Turkije. dito (binnenl.)5 43$ Egypte Obl. 1868 7 76] Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 95$ ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 96$ ♦dito dito dito (1885) 6 97 ♦Obl.Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 84$ Oblig.Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures. 8 Obl St.Paul &Pac.Spw. lesec. 7 69$ dito dito dito 2esec. 7 69$ dito dito 1869 dito 7 70$ Brazilië. ♦Obl. 1863 4$ ♦dito 1865 5 Mexico. dito 18513 Grenada. dito afgestempeld6 19$ Venezuela, dito 3 8$ Ecuador. dito1 De gemerkte effecten worden bij de Nederlandsche bank als beleeningspand aangenomen. BMizera vaea coupons. Amsterdam,21 September. Metall. /20.80; Dito zilver f 24.65; Dito Eng. per 11.75; Eng. Russen per Eng. Portugal per f 11.75; Fransehe /55; Belg. f 55$; Pruis, f 35Hamb. Russen ƒ31; Russen in Z. R./ 31APools, in Fl.;f—per Z.R. f- Amerik. Dollars 2.40; dito papier 2.10; 5 in fr. Piasters 2.25. 2fii»crtmticn. Ondertrouwd: S. L. WOUTERSEN, Amsterdam, le Luitenant der Infanterie, 14 September 1871. en W. SCHOLTEN. Algemeene kennisgeving. Receptie te Amsterdam 1 October 1871. Heden oDtving ik de voor mij hoogst treurige tijding van het overlijden mijns veelgeliefden echtgenoots JAO. JOH». VAN DER JAGT, in leven hofmeester op het fregatschip „de Voorlichter," te Samarang (Java). Allen die den overledene van nabij gekend hebben, kunnen recht beseffen wat ik met mijne vier nog jeug dige kinderen in hem verliezen. Middelburg, M. E. TUIJTER, 20 September 1871. Wed. J. J. van der Jagt. Algemeene kennisgeving. lieden overleed ons ecnig kindje JOHANNA MARIA PIET CRN ELLA, in den leeftijd van bijna 3 maanden. Middelburg, A. I. VAN BAARLE, 21 September 1871. P. C. VAN BAARLE, Groen ewegen. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van haren geliefden echtgenoot, be tuigt de ondergeteekende, ook namens hare kinderen, haren oprechten dank. Wed. M. L. VAN NOPPEN, geb. Wjelemaker. De COMMISSIE van administratie over het Burger lijk en Militair huis van verzekering te Middelburg zal op Woensdag den 27 September 1S7I, des voormiddags te uren, in de Vergaderkamer dei- gevangenis, onder naderfe goedkeuring, in het openbaar AAMtUTEDEN: Het leveren der benoodigdheden voor het onderhond der gevangenen, ge durende het jaar 1872 opclo voorwaarden, ter lezing liggende in gemeld gesticht. Middelburg, den 21 September 1871. De Commissie van Administratie voonri., M. VERBRUGGE, Voorzitter. L. C. WAGNER, Secretaris. De Notaris Mr. J. VAN DE GRAFT zal, op Bïns- «lag den 2G September 1871, des avonds to 8 uren, op de bovenzaal van de Sociëteit de Vebgk- n o eg ing, staande op de Groote Markt binnen Middel-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3