MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 22(1 Vrijdag 1871. 22 September. ©tnnrnlanö. Het gemeentebestuur van fftruinfngen vraagt een TWEEDEN HULPONDERWIJZER voor de openbare school; de jaarwedde bedraagt ƒ325. Sollicitanten adresseeren zich onder overlegging der vereischte stukken/qjqt franco brievenaan den burge meester der gemeente vóór den 10 October e. k. Kruiningen, den 19 September 1871 W. J. JANSSEN, Burgemeester. DOMINICUS, SecreO. Middelburg 21 September. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden het concept antwoord op de troonrede met eenparige stem men goedgekeurd. Het tractaat met Engeland tot afstand van de kust van Guinea zal voorloopig niet worden behandeld. In de tweede kamer zijn tot voorzitters van de af dee lingen benoemd de heeren Begram, Jonckbloet, van Foreest, Storm van 'sGravesande en Creraersen tot leden van de commissie tot bet ontwerpen, van een antwoord op de troonrede de heeren van Akerlaken Kappeijne van de Coppello, van Foreest, de Bruijn Kops en van Delden. De heer Dullert is door den koning tot voorzitter van de tweede kamer der staten-generaal benoemd. De groote zeesluizen aan de nieuwe haven- en kanaalwerken te Vlissingen aangenomen en gebouwd door de heeren H. Schram de Jong c°., zijn gisteren vanwege het rijk opgenomen en goedgekeurd. Heden heeft te 's-Gravenhage de aanbesteding plaats gehad van de volgende werken op het station Vlissingen ten behoeve van den spoorweg en het kanaal door Wal cheren: a een hoofdgebouw met toebehooren; beene bergplaats voor locomotieven; c eene bergplaats voor rijtuigen; d eene bergplaats voor goederen; e eene ver hoogde los- en ladingplaats; een groote draaischijf g eene gasleiding, alles op hetlokaal station aan debinnen keer- en schutsluis te Vlissingenh drie arbeiderswo ningen langs den spoorwegi eene sluismeesterswoning en k twee woningen, elk voor vier sluisknechts, aan de dubbele schutsluis te Vlissingenl twee woningen, elk voor een brug- of pontwachter met knecht,dangs het kanaalm vier gemetselde doorgangen in de kanaaldijken in den Abeelschen straatweg en den straatweg van Oost- naar West-Souburg, en n vier duwperskelders aaa de binnenkeer- en schutsluis te Vlissingen. Hiervoor zijn 5 biljetten ingeleverd. Delaagste inschrij ving is van den heer F. Linskens, te Blerik, voor 317,700. Het werk is begroot op 325,400. Den 19ea October a. zal te 's Gravenkage ten behoeve der staatsspoorwegen worden aanbesteed de doorgraving van den zeedijk in de buitenhaven te Vlissingen; en den 26c" October daaraanvolgende de voltooiing der .schutsluizen van het kanaal door Znid-Beveland. Bij de Dinsdag te Aardenburg plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor den gemeenteraad, in plaats van het overleden lid C. L. Verheeke, zijn uitgebracht 75 stemmen. De uitslag der stemming is dat herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren H. H. ten Bengevoort, die 27, en I. F. Calon, die 19 stemmen verkreeg. Benoemingen en besluiten. posterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan J. van Herwerden, uit zijne betrekking van commies der posterijen 3e klasse. Onderwijs. Benoemd tot hulponderwijzer aan de openbare school te Schoondijke de heer F. A. Rosendaal van Colijnsplaat. Te Geersdijk, gemeente Wissekerke, is j!. Maandag op feestelijke wijze door den burgemeester de eerste steen gelegd voor een openbare school. Van de zijde der ingezetenen werd groote belangstelling aan den dag gelegd. Naar aanleiding van de opmerkingen, dezer dagen in verschillende dagbladen gemaakt omtrent de aan een candidaat-notaris te Groningen verleende dispensatie van het doen van admissie-examen en gedeeltelijke onthef fing van het proj££e^tftisch examen, is het Handelsblad in staat, van wel onderrichte zijde mede te deelen, dat de genoemde persoon gedurende geruim en tijd met vrucht de colleges in de oude talen heeft bijgewoond, en dat hij daarvan de noodige bewijzen heeft overgelegd. Kerknieuws. De heer O. C. Doornbos, predikant bij de christelijk gereformeerde gemeente te Genemuiden, heeft het be roep naar Axel aangenomen. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Schoondijke door den heer C. C. J. Hiebendaal, te Driel. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft heden de volgende vonnissen uitgesproken. Ilendrikus Verhamme, oud 37 jaren, werkman te Schoondijke, was beklaagd dat hij zich den 25en Juni jl. op de straat te Oostburg feitelijk en gewelddadig heeft verzet tegen den maréchaussée'A. Pover en den gemeen teveldwachter W. Versluijs en. eerstgenoemde een schop heeft toegebrachtdat hijgebracht zijnde in het kan tonnaal huis van bewaring te Oostburg, aldaar acht tot afsluiting dienende glasruiten heeit stuk geslagen; dat hij vervolgens naar een hoogere verdieping gebracht zijnde, zich andermaal tegen de bedienende beambten feitelijk en gewelddadig heeft verzet, zoodat zij genood zaakt zijn geworden van hunne wapens gebruik te maken, en den genoemden veldwachter, tevenscipier van het huis van bewaring, beleedigend heeft toegevoegd, dat hij 29 franken van hem, beklaagde, gestolen had. Voorts was hij beklaagd dat hij den 4en Juli jl. op den weg onder Oostburg zijne vrouw moedwillig vastgegre pen en tegen een steen heeft geduwd, en eindelijk dat hij op den 13e<i Augustus jl. op de openbare straat J. Galle moedwillig op den grond geworpen en geslagen heeft. Hij is aan de verschillende hem ten laste feiten schuldig verklaard, zijnde die gequalificeerd als: feite lijk en gewelddadig verzet door een persoon zonder wa penen tegen bedienende beambten in de waarneming hnnner bediening; het zonder gebruik van wapenen en zonder kwetsuren te veroorzaken toebrengen van slagen en stooten aan bedienende beambten in de waarneming hunner bediening; opzettelijke verbreking van afslui ting; beleediging met woorden jegens een bedienend beambte in de waarneming van zijn dienst; het moed willig toebrengen van slagen en stooten zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is ontstaan; en te dier zake veroordeeld tot vier maanden gevarigen- nisstrafin eenzame opsluiting te ondergaan, benevens in vier geldboeten, een van f 25 en drie van f 8, als mede in de kosten. Huberdina Waterman, werkvrouw alhier, was beklaagd dat zij in de maand Mei jl. ten nadeele van Johanna Suzanna Harthout, bij wie zij tegen loon in dienst was, arglistig heeft weggenomen en zich toege ëigend een kussensloop een vrouwerok en een zilveren theelepeltje, alsmede dat zij bij den winkelier J. C. Eggel zonder betaling op naam harer meesteres en ten eigen bate winkelwaren heeft gehaald, zonder daartoe last te hebben ontvangen. Zij is bij verstek schuldig verklaard aan diefstal door eene loonbediende ten nadeele harer meesteres, alsmede aan oplichting, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, in een zame opsluiting te ondergaan, alsmede in eene geldboete van 25 en in de kosten, Jan Herman, te IJzendijke, was beklaagd dat hij in den loop der maand Augustus van bet vorige jaar in de herberg van F. B. Verkruijssen onder Schoondijke J. B. van den Kerckhoven moedwillig mishandeld ea diens linkerhand verwond heeft. Hij is bij verstek schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, waardoor geen ziekte of beletsel om te werken van meer dan twintig dagen is ontstaan, en, met aanneming van verzachtende omstandigheden, ver oordeeld tot eene maand gevangenisstrafeene geld boete van [8 en in de kosten. Bcrnardus Verstrenge, oud 22 jaren, arbeider te IJzendijke, was beklaagd dat hij den 2«n Juli jl. in de herberg van de Vuyst onder IJzendijke H. Sterk moed willig een slag tegen het hoofd heeft toegebracht. Hij is schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, waardoor geen ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geld boete van f 6 en in de kosten. Abraham Lebleu koopman; Jan de Rijke, koop man; Jan Adrianus Ruijser, voerman; Pieter cle Rijke, kleermaker; Pieter Notebaert, kleermaker; Josephus Cornelis Monjé, metselaar; Abrahabam Yienne, werk man, Isaac de Vuijst, schilder; Pieter Timmer, werk man, en Jan Cornelis Dirks, slachter, allen wonende te Breskens, waren beklaagd, dat zij in den nacht van den 16cn Juni jl. op de openbare straat onder Groede ge schreeuwd en gezongen en daardoor de rust der ingeze tenen gestoord hebben: dat zij den raaréchaussée Pover en den veldwachter de Ridder, die hen tot rust aan maanden, met woorden hebben beleedigd; dat de eerste beklaagde beeft geweigerd aan de beambten zijn naam op te geven; dat allen den eersten beklaagde toen deze in verzekerde bewaring werd genomenhebben aange spoord tot verzet tegen de beambten. De beklaagde de Vuijst is van het laatste feit vrijgesproken als zijnde zijne schuld niet bewezen. Overigens zijn al de beklaag den de tweede, vijfde en zevende bij verstek aan de verschillende hun. ten laste gelegde feiten schuldig verklaard en veroordeeld ieder tot eene geldboete van f 5.50 en eene van f 8; daarenboven de beklaagden Note baert, Monjé en Timmer tot 6 dagen gevangenisstraf en de beklaagden Jan de Rijke, Ruijser, Pieter de Rijke, Vienne en Dirks tot 8 dagen gevangenisstraf, als mede solidair in de kosten. Gemengde berichten. De Teis per hulp-stoomboot van hier naar Rotterdam was gisteren voor de passagiers niet zeer aangenaam. Even voorbij de Steenbergsche vliet verklaarde de machinist, dat de boot, tengevolge van een gebrek aan den ketel, de reis niet kon voortzetten. Nadat de gezag voerder het anker had uitgeworpen werden doorhem, in overleg met den conducteur, de noodige maatregelen genomen, teneinde de passagiers aan wal te zetten. Op daartoe gedane seinen waren inmiddels twee roeibooten afgekomenwaarmede de passagiers, ten getale van 38, behoorlijk aan land werden gebracht, onder geleide van den conducteur Crucq, door wiens bemoeiingen het hun gelukte deels met karretjes, deels met boerenwagens naar Steenbergen te rijden vanwaar zij met vigelantes en karretjes de reis naar Roozendaal hebben voortgezet, om Verder per spoortrein hunne bestemming te bereiken. Alle kosten zijn namens de Middelburgsche maatschappij van stoomvaart door den conducteur betaald. Een inwoner van Nistelrode (Noord-Brabant) had zijne vrouw welke krankzinnig was, gedurende eenigea tijd in eene bedstede met een weinig stroo opgesloten. Hij had de bedstede met planken dichtgemaakt en gat haar voedsel door de reten dier planken. Reinigen kon zich de ongelukkige nieten toen dit ter oore van de politie kwam welke haar aanstonds ging verlossen was zij geheel vervuild en baar toestand zeker niet verbeterd. Men heeft de vrouw in een krankzinnigen-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1