MIDDELBURGSCHE COURANT. n°- m. 1871. Donderdag ©innmlcmïi. 21 September. BERE\»MHIXC}. Burgemeester en Wethouders van ïerseke maken l)ij deze bekend, dat, te rekenen van heden, de haven of haai te Yersekendam is opgeheven en vervangen door eene niemce haven met los- en ladingplaats achter het dorp tusschen de dijkpalen n°. 99 en 101, van den polder de Breede Watering bewesten Yerseke. Yerseke, den 18 September 1371. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. VAN OEVEREN, Burgemeester. P. J. SCHOON AKKER, Secretaris. Middelburg 20 September. De minister van financiën heeft benoemd met ingang van 20 dezertot rijks- telegraafkantoorbouder te Werken dam den brievengaarder aldaar M. M. Versput, en met ingang'van 15 October a., tot vijks-telegraafkantoorhou- der en brievengaarder te Veere H. Pauwels, thans klerk bij de rijkstelegraaf. (Staats cour.) Eergisteren hebben de aannemers van den bovenbouw der brug over het Hollandsch diep met de directie daarvan te Willerasdorp eene bijeenkomst gehouden, teneinde de voorwaarden op te geven voor het vervroegd berijdbaar opleveren dier brug. Naar men verneemt hebben de aannemers als voor waarden gesteld: vervroegde betaling, vervroegd eindi gen van het onderhond in verhouding tot de vroegere oplevering, met gedeeltelijke betaling van den termijn -voor het onderhoud bepaald. Worden deze voorwaarden door de regeering goedge keurd, dan bestaat de mogelijkheid dat de brug den 23cd December a. voor het verkeer gereed is. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van 's-Gravenhage is na langdurige beraadslaging het voorstel van de heeren Eyssell c. s., om aan den officier van justitie vanwjge den gemeenteraad mededeeling te doen van het 56® vel uit het verslag der handelingen van den gemeenteraad over het loopende jaar, bevat tende bet feit, als zou in het gemeente-gasthuis door een der oppassers doodslag zijn gepleegd, aangenomen met 30 stemmen tegen 1 (van den heer Stam). Mede is na langdurige beraadslaging met 21 tegen 9 stemmen besloten zich bij den koning te voorzien in hooger beroep tegen het besluit van gedeputeerde sta ten van Zuid Holland, waarbij, met vernietiging van het besluit van den gemeenteraad, is besloten tot de toe lating van dr. H. de Jong als lid van dien raad. Het voorstel betrekkelijk de oprichting van een ge- houw voor kunsten en wetenschappen waarover in de vorige zitting de stemmen hadden gestaakt, is, na zeer langdurige beraadslaging, verworpen met 16 tegen 15 stemmen. Benoemingen en besluiten. polderbesturen. Benoemd tot gezworen van den Jyruispolder A. van Daratne. leger. Benoemd bij het wapen der cavalerie tot kolo nel bij het 4e regiment huzaren de luitenant-kolonel A. 0. H. baron Gansneb genaamd Tengnagelkomman- dant. van het korps. Onderwijs. De commissie, ingevolge art. 56 van de wet op het middelbaar onderwijs belast met het afnemen van bet «indexamen aan de tuinbouwschool der koninklijke Nederlandsche tuinbouw-maatscbappij „Linnaeus" te Watergraafsmeer, heeft op 14 dezer haar taak ten einde gebracht en een diploma B klasse uitgereikt aan J. Wig- gers, van Leiden; dito 2C klasse aan W. Leendert Pzn., van Medemblik; G. Steen, G. H. Rieman en F. L.Knolle, van Amsterdam; W. F. H. Spree, van Yeenwoude en K. Admiraal, van Beemster, en dito 3e klasse aan J, Voeteliuk, van Steenwijk. Tevens wordt gemeld, dat de koning reeds de belofte gestand heeft gedaan, bij zijn bezoek aan de maatschappij gegeven, dat de eerste die een diploma B klasse verkrij gen zou, eene aanstelling op het Loo zou ontvangen. Aan den heer J. Wiggers, boven genoemd, is die onder scheiding ten deel gevallen. Voor het te Groningen gehouden admissie-examen aan de hoogeschool had zich slechts éen candidaat aan gegeven die afgewezen werd. Bij het eergisteren en gisteren aan de Leidsche hoogeschool ^.gehouden admissie-examen zijn van de 43 aspiranten 29 toegelaten. De uitslag der thans te 's Gravenhage gehouden wordende akten-examens voor het middelbaar onderwijs is voor het literarisch gedeelte tot dusver de volgende geweest: gevraagd waren 7 akten, waarvan éen voor 't Nederlandsch, die geweigerd is, twee voor 'tFransch, die geweigerd zipi, éen voor'tEngelschmede gewei gerd, éen voor geschiedenisgeweigerd, en twee voor 't HoogduitsGhj-waarvan éen geweigerd is, en éen toe gestaan aan Catharina Donkergeboren te Zaandam. Marine en leger. Met den 31en October a. worden de luitenants ter zee le klasse L. F. II. Tuckerman, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, en gedetacheerd op het flotillevaartuig Hector, jonkheer J. A. Roëll, gedetacheerd bij 's rijks werf te Willemsoord G. Door man, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en gedetacheerd op het verdedigingsvaar tuig Wodanjonkheer C. C. Six, dienende als le officier op Zr. Ms. ramschip de Schorpioenen L C. Holtzapffel, dienende als B officier op Zr. Ms. wachtschip te Amster dam, op nonactiviteit gesteld, en met den B° November daaraanvolgende worden de luitenants ter zee le klasse H. J. S. van der Sloot gedetacheerd bij :srijks werf te Willemsoord, om aan den equipagemeester te worden toegevoegd, J. J. Habets geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en gedetacheerd op Zr. Ms. flotillevaartuig Hector, L. J. E. Iiajenius geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en gedeta cheerd op het verdedigingsvaartuig Wodan, J. M. H. Bervoets geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet sluis, L. G. C. van Wachendorff van Rijn als B officier op Zr. Ms. ramschip Schorpioen, K. A. Stakman Bosse op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en A. baron Collot d'Escury als B officier op Zr. Ms. wachtschip te Amster. dam. Rechtzaken. Bij vonnis van heden heeft de arrondissements-recht- bank alhier aan den eischer Lamb zijne vordering ontzegd, hoofdzakelijk op grond dat de gepleegde daden wel op verzoek van den gedaagde hebben plaats gehadtot welk verzoek hij bevoegd was als Engelsch vice-consul doch door den commissaris van politie te Vlisaingen als zelfstandig handelend ambtenaar zijn verricht, terwijl een drietal meer aan den gedaagde persoonlijk toege schreven handelingen, hare onrechtmatigheid nog daar gelaten, niet zijn bewezen. Zooals men weet strekte de eisch van den heer Lamb, in Augustus 1869 ingestelddat de heer Ellinckhuijsen, Engelsch vice-consul te Vlissingen, zou worden veroor deeld tot vergoeding van alle kosten, schaden en intres- sen door den eischer geleden of nog te - lijden tengevolge der onrechtmatige daden van den gedaagde. Herhaaldelijk gebeurt het dat jeugdige beklaagden van hun ten laste gelegde geringe misdrijven vrijgespro ken, doch voor zekeren tijd naar een bedelaarsgesticht gezonden worden. De minister van justitie acht het in strijd met den geest en de kennelijke bedoeling van art 66 wetboek van strafrecht, om jeugdige kinderen, na zulk eene vrijspraak, gedurende éen of meer jaren van huDne vrijheid te berooven, en heeft daarom bij cir culaire aan de procureurs-generaal bij de provinciale gerechtshoven verzocht de officieren van justitie in hun ressort aan te schrijven van dergelijke uitspraken inhan arrondissement in hooger beroep te komen. Koloniën. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiëheeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 25Juli.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den Bo klerk, tevens griffier bij den landr. te Koedoes (Japara)H.Stové. Ontslagen :^op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, onder toekenning van wachtgeld, de commies op het residentie-kantoor te Kediri J.H. Peelen. Benoemd: tot commies op het kantoor van den adsistent-resident van Mebster-Cornelis, de ambtenaar op wachtgeld T. W. J. Litson; tot commies op het resi dentie bureau te Kediri, de commies op het residentie kantoor te Siboga, residentie Tapanolie, G. C. Twijsel tot commies op het residentie-kantoor te Siboga, resi dentie Tapanolie, de ambtenaar op wachtgeld G. F. L. van Beusekom. departement van oorlog. Ingetrokken: op ver zoek, het aan den ritmeester bij het regiment Oost Indi sche cavalerie jonkheer W. L. de Koek verleend tweejarig verlof naar Nederland. (Javasche courant van den 28en Juli.) civiel departement. 0 ntslagen: uit'slands dienst» de geschorste B onderwijzer bij de gouvernements- ambachtsscbooi te Soerabaija W. Schwertzel. Benoemd: tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Magelang, de hoofdonderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Djokdjokarta D. Fei- kema; tot hoofdonderwijzer aan de openbare tweede lagere school te Djokdjokarta H. C. A. Cornelius, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot deurwaarder bij den laudraad der stad en voorstede van Batavia, de ambtenaar op wachtgeld P. C. M. van Abkoude, laatste lijk die betrekking bekleed hebbende. Geplaatst: bij be landelijke inkomsten en cultures, in de Preanger regentschappen, de ambtenaar ter beschikking J. N. Burgerhoudt; in Rembang, de ambte naar ter beschikking S. P. de Bruinin Kadoe, de ambtenaar ter beschikking H. J. A. van Blommestein; in Pasoeroean, de controleur B klasse W. J. O. Groos, en de ambtenaar ter beschikking A. M. G. Meertens. (Jfordt vervolgd.) Gemengde berichten. Burgemeester en wethouders van Utrecht hebben volgens het Utrechtsch dagblad, op voordracht van de gas- coraraissie voorgesteld,om den prijs van het gas met 2 cent te verminderen en dus van 9 op 7 cent te brengen. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal de Utreehtsche gasfa briek het gas leveren voor een prijs als waarvoor het in geheel Nederland, ja zelfs in Europa niet te verkrij gen is. Voor het in dè volgende maand aan 's rijks munt te Utrecht te houden examen voor handelsessayeur heb ben zich twee adspiranten aangemeld. In het volgend jaar zal te Londen een internatio naal congres betreffende het gevangeniswezen gehouden worden. Door den minister van justitie zijn thans de heeren m". Grevelink, Pols en professor Modderman aangewezen om zich met het organiseerend comité voor dat congres in betrekking te stellen. Van het verbranden van het stoomschip Stad 's Hertogenbosch op zijnereisnaarDuitschland verneemt de 's Hertogenbossche courant van iemand die aan boord was, het volgende: „Op reis van Rotterdam naar Keulen hadden wij Woensdag te Ruhrort kolen ingenomen voor op- en afvaart en waren Donderdag morgen 6 uren vertrokken. De lading bestond uit 700 vaten petroleum circa 200 vaten lijn- en raapolie en 80 balen koffie. Tweehonderd vaten petroleum waren op het dek geladen en overdekt met kleeden. „Wij hadden zeilen bij en waren Rheinhausen onge veer 3 k. m. voorbijgevarentoen ik rook uit den dek last zag opstijgen en spoedig daarna eenige vaten in vlam zag. Een oogenblik was voldoende ieder in de

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1